ΚΑΚΤΟΣ - Forum - νερο με ζάχαρη?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 νερο με ζάχαρη?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

birgin
New Member

Greece
33 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2010 :  19:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της birgin Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην birgin  Απάντηση με παραπομπή
καπου διαβασα οτι κανει καλο να ριχνουμε νερο με ζαχαρη στα φτα προσελκειη πασχαλιές και αλλα εντομα που τρωνε τα παράσιτα που τρώνε τα φυτα μασ! ξερη κανείς αν ειναι ετσι.?να πσεκασο κακτουσ?

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2010 :  23:24:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Η ζάχαρη το πιθανότερο είναι να επενεργεί σαν "τροφή" για τους μικροοργανισμούς του εδάφους. Σύνήθως χρησιμοποιείται μελάσσα- μάλλον σαν πιο φτηνή λύση- η οποία είναι υποπροιόν των εργοστασίων ζαχάρεως. Αυξάνοντας τους μικροοργανισμούς στο έδαφος το καθιστούμε γονιμότερο. Είναι η φιλοσοφία των ΕΜ(ενεργοί μικροοργανισμοί).Δεν προσελκύονται πασχαλίτσες με αυτή καθαυτή την ενέργεια.

Αν και φέτος παρατηρώ κι εγώ -όπως και σε άλλα πόστ γράφουν- ασυνήθιστα μεγάλο αριθμό απο πασχαλίτσες σε σχέση με αλλες χρονιές. Πιθανόν πέρυσι να παρουσιάστηκαν πολλές μελίγκρες οπότε για ισοροπία φέτος η Φύση εμφάνισε τις πασχαλίτσες
Κορυφή σελίδας

birgin
New Member

Greece
33 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2010 :  08:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της birgin Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην birgin  Απάντηση με παραπομπή
OK.να χρησιμοποιησο δηλαδη ... ειναι ακίνδυνη για τουσ κακτουσ τελικα?
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  12:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τυχαία το ανακάλυψα αυτό το θέμα
έχω πει κι εγώ κάτι σχετικό εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1787

μου είχαν προτείνει να ποτίζω τις χόγιες μου δυο φορές την εβδομάδα με ζαχαρόνερο για να ανθίσουν,

το έκανα μια δυο φορές και πράγματι άνθισαν

τώρα ήταν η ζάχαρη, ήταν το φως ήταν που παράτησα το κλαδευτήρι στην άκρη δεν ξέρω
πάντως αμέλησα να τις ξαναποτίσω με ζαχαρόνερο, μάλλον όμως θα το ξανακάνω και ίσως το δοκιμάσω και σε άλλα φυτά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  12:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
προσοχη στη χρηση ζαχαρης στους κακτους.....με μετρο γιατι στο τελος θα γινουν ολοι ...melocactus...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  12:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
sugarocactus!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000