ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Νέες ενότητες
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 Νέες ενότητες
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2010 :  12:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρόνια πολλά με....νέες ιδέες!
Δημιουργήθηκαν δύο νέες ενότητες στο forum: "Γενικές απορίες" και "Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη".
Κοιτάζοντας τα ήδη υπάρχοντα θέματα των ενοτήτων του φόρουμ, ειδικά της ενότητας "Γενικά θέματα" νομίζω ότι χρειαζόταν μία τέτοια διάκριση ώστε να μπαίνουν στις αντίστοιχες δύο νέες, θέματα που αφορούν περισσότερο ερωτήσεις-απορίες και στο δεύτερο συζητήσεις για κάποιο συγκεκριμένο είδος ή γένος φυτού. Είχαμε ήδη αρκετά τέτοια θέματα και μεταφέρθηκαν σε αυτές τις νέες κάποια θέματα κυρίως απ' την ενότητα "Γενικά θέματα" και κάποια λίγα απ' την ενότητα "Φωτογραφίες".

Έτσι, νομίζω ευκολότερα μπορούμε να αναζητούμε αλλά και να δημιουργούμε θέματα π.χ. για ένα γένος κ.λπ.
Αν κάποιος έχει κάποια στιγμή ακόμη κάποια ιδέα για νέα ενότητα ή διακρίνει κάποια ήδη υπάρχοντα θέματα ότι μπορούν να ομαδοποιηθούν (να διαχωριστούν ή να ενωθούν) σε μία νέα ενότητα μπορεί να κάνει μία πρόταση.

Για ο,τιδήποτε άλλο ισχύει το: ό,τι δεν ξέρουμε που να το γράψουμε το γράφουμε στο "Γενικά θέματα".

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2010 :  08:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χωρίστηκε στα δύο μία ενότητα που είχαμε. Συγκεκριμένα η Βιβλία-links-πηγές χωρίστηκε κι έχουμε χωριστή ενότητα για τα Βιβλία http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=67.
Νομίζω ότι βοηθάει στο να βρίσκουμε πιο εύκολατα θέματα που είναι σχετικά με βιβλία .
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2010 :  08:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μία νεά ενότητα, Θέματα μελών (κάτω, στα "Διάφορα"),
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=68
όπου ο καθένας μπορεί να δημιουργεί θέμτα γύρω από τη δική του συλλογή, ίσως κάτι παραπάνω από μόνο φωτογραφίες όπως έχουμε στην ενότητα των φωτογραφιών των συλλογών μας.
Όπως λέει και η περιγραφή:
"Μία ενότητα για θέματα γύρω από τις συλλογές των μελών, δραστηριότητες σχετικά με τα φυτά, φροντίδα, καλλιέργεια, φωτογραφίες, αγορές, σκέψεις με τη μορφή ημερολογίου ή απλώς για ενημέρωση γύρω από τη συλλογή."

Για παράδειγμα, μπορεί να δημιουργήσει κάποιος ένα θέμα και με τη μορφή ημερολογίου να παρουσιάζει την εξέλιξη της συλλογής της/του, νέες αγορές, καλλιέργια (π.χ. πότε ποτίσαμε κλπ.) γενικώς ό,τι κρίνει κανείς για το οποίο θεωρεί ότι δε "σηκώνει" νέο θέμα αλλού διότι αυτά που θέλει να γράψει αφορούν πιο ειδικά τη δική του συλλογή ή γιατί απλά θέλει οι πληροφορίες αυτές να βρίσκονται σε ένα θέμα ώστε εκεί να γίνεται η σχετική συζήτηση και να ανατρέχει εκεί όποτε θέλει (π.χ. να δει πότε πότισε τελευταία φορά τους νοτόκακτους, πότε έκανε μεταφυτεύσεις κλπ κλπ).
Σκέψεις, ειδικά ενδιαφέροντα που κατά καιρούς τυχαίνει να έχουμε, γύρω απ' τα φυτά και τις συλλογές μας π.χ. "τελευταία διάβαζα για το Χ θέμα και αποφάσισα να ασχοληθώ με τα Ψ φυτά, εσείς τι λέτε-ξέρετε;".......κοκ
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2010 :  12:06:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλή ιδέα ιδιαίτερα εάν το καθιερώσουν οι πεπειραμένοι συλλέκτες για να μπορούμε εμείς οι λιγότερο πεπειραμένοι να παρακολουθούμε τις δραστηριότητες τους.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2010 :  12:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Μία νεά ενότητα, Θέματα μελών (κάτω, στα "Διάφορα

"Ανέβηκε" πιο πάνω.... κάτω απ' την ενότητα "Τα φυτά μας - Συλλογές"
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2011 :  15:33:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μια προταση...αλλα θελει λιγη δουλια
σε πολλα φορουμ κακτων υπαρχουν ετοιμες ενοτητες για καθε γενος
ετσι αν κποιος θελει να μαθει κατι για πχ ατροφυτα μπορει αμεσως να βρει οτι εχει γραφει για το συγκεκριμενο γενος
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2011 :  22:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εννοείς ολόκληρη ενότητα για κάθε γένος κι όχι απλά θέματα όπως έχουμε στο Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη?
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=66

Δηλαδή, όπως το Αναγνώριση που από κάτω έχει Κάκτοι Παχύφυτα και Φυτά γενικά, να μπουν από κάτω όλα τα γένη κάκτων?

Βασικά, δεν είναι δύσκολο να γίνουν οι ενότητες, δύσκολο είναι να συμπληρωθούν με περιεχόμενο. Θέλω να πω ότι μία αρχή έγινε με την ενότητα για τις ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη. Αν κάποιος έχει κάτι να γράψει μπορεί να το κάνει εκεί και στην πορεία να δούμε αν μαζευτούν π.χ. αρκετά θέματα για Αστρόφυτα, αρκετά για Gymnocalycium κλπ να μπουν σε χωριστές ενότητες.
Εκτός κι αν νομίζετε ότι κάτι τέτοιο βοηθάει ώστε απ' την αρχή να οργανώνονται καλύτερα τα θέματα, δηλαδή, να μπαίνουν όλα τα θέματα σχετικά με Αστρόφυτα σε μία ενότητα, όλα για τις Mammillaria αλλού κλπ.? (βέβαια, ακόμη δεν έχουμε και τόσα για το κάθε γένος εξειδικευμένα ώστε να μπουν αλλά μπορεί να γίνει)
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2011 :  17:25:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
βρηκα ενα site που μου αρεσε
http://forum.cactofili.org/
εχει ετοιμες ενοτητες για τα γενη, ετσι την φωτο που μολις εβαλα με τους ανθισμενους φεροκακτους θα μπορουσα να το βαλω στην ενοτητα Φεροκακτος
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Feb 2011 :  20:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
[Εκτός κι αν νομίζετε ότι κάτι τέτοιο βοηθάει ώστε απ' την αρχή να οργανώνονται καλύτερα τα θέματα, δηλαδή, να μπαίνουν όλα τα θέματα σχετικά με Αστρόφυτα σε μία ενότητα, όλα για τις Mammillaria αλλού κλπ.? (βέβαια, ακόμη δεν έχουμε και τόσα για το κάθε γένος εξειδικευμένα ώστε να μπουν αλλά μπορεί να γίνει)

πολλές φορές χρησιμοποιώ την αναζήτηση
αλλά δεν με ικανοποιεί πάντα

πχ. έψαχνα σήμερα ή χθες να βρω αν κάπου αναφέρεται κάτι για το πότισμα του πλειόσπιλου για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,
και εμφανίστηκαν ένα σωρό θέματα που έπρεπε να τα ψάξω ένα ένα για να βρώ τη συγκεκριμένη πληροφορία, άλλο ήταν με φωτογραφίες, άλλο με σπορά, άλλο θα μπορούσε απλά να λέει "αγόρασα κι εγώ ένα πλειόσπιλο πέρυσι αλλά μου χάλασε" και τίποτε άλλο
Δεν θα ήταν ωραία να πατάω πάνω στο σύνδεσμο πλειόσπιλος και να βρίσκω τις πληροφορίες ξεδιαλεγμένες και μαζεμένες?

Θέλω να ρωτήσω δηλαδή μήπως η ενότητα αυτή "ειδικές συζητήσεις" θα μπορούσε να επεκταθεί και σε θέματα είδη δημοσιευμένα με κάποιο τρόπο?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Feb 2011 :  21:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για αυτο λέμε να μένουμε στο θεμα...και να μην πιάνουμε την "ψιλή" κουβεντα...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2011 :  08:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό με τις έτοιμες ενότητες μπορεί να γίνει.....να δω πώς θα το γεμίσουμε με θέματα μόνο...
Βέβαια......τα γένη είναι πολύ περισσότερα απ' αυτά που έβαλαν οι ιταλοί. Τελοσπάντων μπορούν να μπουν τα πιο δημοφιλή όπως έκαναν κι αυτοί και να γίνονται νέα όταν υπάρχει ανάγκη. Με τα υπάρχοντα θέματα, π.χ. έχουμε θέμα "Αστρομανία" για τα αστρόφυτα αλλά και θέμα "Astrophytum" στην ενότητα Φωτογραφίες, με το σκεπτικό αυτό και τα δύο θέματα θα μπουν σε νέα ενότητα "Astrophytum"; Είναι καλύτερο αυτό;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2011 :  09:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Θέλω να ρωτήσω δηλαδή μήπως η ενότητα αυτή "ειδικές συζητήσεις" θα μπορούσε να επεκταθεί και σε θέματα είδη δημοσιευμένα με κάποιο τρόπο?

mavirenes

Αυτό θέλει..."χειροκίνητη" δουλειά, δηλαδή, όταν μέσα σε θέμα υπάρχουν σκόρπιες πληροφορίες σε μηνύματα για άλλο θέμα....δεν υπάρχει τρόπος μηχανικά να αναζητηθούν και να βγουν. Εκτός κι αν κάποιος που θέλει και ενδιαφέρεται αναλάβει π.χ. να μεταφέρει πληροφορίες σε ένα μήνυμα μόνο ή σε κάτι σαν αυτό με την εγκυκλοπαίδεια-ευρετήριο που είχαμε πει στο παρελθόν. Π.χ. κάποιος να αναλάβει να "παρακολουθεί" συζητήσεις πληροφορίες κλπ που γράφονται π.χ. για τους λίθοπες ή για άλλο είδος ή γένος που τον ενδιαφέρει και να τα μεταφέρει σε ένα ενιαίο κείμενο σε ένα θέμα. Ή να τοποθετεί εκεί link προς τη σχετική συζήτηση.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2011 :  13:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Θέλω να πω αρχικά
ότι προσωπικά έκανα μία πρόταση.
αυτό δεν σημαίνει κατ ανάγκην ότι πρέπει να υλοποιηθεί
και ότι εκφράζει απαραιτήτως και τις απόψεις των περισσοτέρων μελών του φόρουμ.

Και οπωσδήποτε σε καμία περίπτωση να μην φορτωθεί το ήδη φορτωμένο πρόγραμμά σου Φωτεινή μου.

Μου αρέσει πολύ η συμμετοχή μου σε αυτό το φόρουμ.
Γιαυτό και κάνω κάποιες προτάσεις ή ερωτήσεις.
Δεν έχω ξανασυμμετάσχει ποτέ αλλού και ούτε και ενδιαφέρομαι,
νιώθω ότι είμαι στο χώρο μου.

Από τη δική μου την πλευρά είμαι πρόθυμη να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί.
Εξάλλου όλο αυτό είναι κάτι συλλογικό και δημοκρατικό και αυτό ακριβώς είναι που μου αρέσει.

Οπότε παιδιά πείτε και οι υπόλοιποι τις ιδέες σας και την άποψή σας.
Ισως αυτό που σκεφτόμουν να μην είναι τελικά σωστό.
Να περιορίζει την κινητικότητα του φόρουμ ίσως και την ελευθερία του?
Ας πούμε κάποιος θέλει να πει " πω πω αγόρασα έναν αριόκαρπο και έχω τρελλαθεί κτλ! " και να χώσει και τα φατσάκια που δείχνουνε την παράκρουση που έχει πάθει. Γιατί κατ ανάγκην να το βάλει κάτω από την ενότητα Αριόκαρποι?
Αν όμως ω μη γένοιτο αυτός ο συγκεκριμένος Αριόκαρπος δείχνει σημάδια ασθένειας, δεν θα ήταν χρήσιμο να τον βάλει σε αυτήν την ενότητα για να αποτελέσουν οι συμβουλές που θα δοθούν και μελλοντικό βοήθημα για τους επόμενους?

Θα μου πείτε αυτοαναιρούμαι τώρα?
Οχι απλώς αναρωτιέμαι γραπτώς.

Δεν ξέρω θέλει σκέψη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  10:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μετά τη συζήτηση αυτή (και άλλες σχετικές στο παρελθόν) κι αφού φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, δημιουργήθηκαν σήμερα δύο νέες κατηγορίες στο φόρουμ, μία για την Οικογένεια των κάκτων με ενότητες για τα πιο πολλά γένη (τουλάχιστον αυτά που συνήθως καλλιεργούνται από συλλέκτες) και μία για τα παχύφυτα με τις πιο κύριες Οικογένειες παχυφύτων. Εάν υπάρξει ανάγκη και για άλλες θα δημιουργηθούν μελλοντικά μετά από πρόταση κλπ (προς το παρόν ό,τι άλλο που δεν μπορεί να μπει στις υπάρχουσες ενότητες θα μπαίνει στις αντίστοιχες "Λοιπά" στο τέλος της λίστας.
Σύντομα θα μεταφερθούν θέματα ήδη υπάρχοντα στις νέες ενότητες.
Δεκτές προτάσεις, π.χ. δεν έχω αποφασίσει ακόμη:
- στην κάθε ενότητα να μπαίνει ένα θέμα με το όνομα "Φωτογραφίες" ώστε εκεί να βάζει ο καθένας φωτογραφίες του είδους (ανεξάρτητα απ' το αν υπάρχει και χωριστά θέμα για το κάθε είδος με φωτογραφίες κλπ)?
- μπορεί να μπαίνει ένα θέμα με "Πληροφορίες για το γένος" (ήδη έχουμε κάποια τέτοια, θα μεταφερθούν).
- θέματα που εμπίπτουν και αλλού, όπως π.χ. στον πολλαπλασιασμό (σπορές), links, βιβλία κλπ...να μείνουν εκεί ή να μπαίνουν στις νέες ενότητες? ή να μπει ένα θέμα τύπου ευρετήριο στην ενότητα του γένους όπου θα μπαίνουν σύνδεσμοι του φόρουμ προς άλλα θέματα που αφορούν το γένος?
- να μείνουν οι νέες ενότητες μόνο για πληροφορίες για τα γένη και τα είδη & φωτογραφίες ή να μπαίνουν εκεί και συζητήσεις?
Τι νομίζετε;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  13:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πω πω!! πολλές οι ερωτήσεις και πρέπει να τις σκεφτούμε προσεκτικά μια μια πριν απαντήσουμε..

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  13:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

- στην κάθε ενότητα να μπαίνει ένα θέμα με το όνομα "Φωτογραφίες" ώστε εκεί να βάζει ο καθένας φωτογραφίες του είδους (ανεξάρτητα απ' το αν υπάρχει και χωριστά θέμα για το κάθε είδος με φωτογραφίες κλπ)?

δουλεύει ήδη από μόνο του πχ η Πουλχερίτσα έκανε καταχώρηση για τον Echinocereus reichenbachii ssp. fitchii και έβαλε και από κάτω τις φωτογραφίες της όπως κι εγώ έβαλα φωτό της mammillaria hahniana μου στο θέμα που άνοιξε ο Billy, νομίζω ότι θέλει προσοχή σε αυτόν που ανοίγει το θέμα να βάζει στην αρχή το πορτραίτο και να ακολουθεί περίπου το ίδιο μοτίβο για να αντρέχουμε πάντα στην αρχή της σελ 1

Θα προτιμούσα προσωπικά δηλαδή να υπάρχει πορτραίτο πληροφορίες φυτού και μετά φωτό όχι σκέτες φωτό στις εξειδικευμένες ενότητες

το πρόβλημα είναι αν κάποιος ανεβάσει λάθος φωτογραφία
ποιός θα τσεκάρει κάθε φορά αν είναι το σωστό είδος?????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  13:29:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω ότι είναι πολύ καλό το κάθε είδος να έχει το θέμα του και στην αρχή να μπαίνουν κάποιες βασικές πληροφορίες και φωτογραφίες του φυτού. Στην συνέχεια μπορεί όποιος θέλει να βάλει δικές του φωτογραφίες και να γράψει τις δικές του εμπειρίες, παρατηρήσεις και πληροφορίες που έχει για το είδος. Λιγάκι βιάστικα με τον echinocereus, αλλά είπα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία που έχω φωτογραφίες του φυτού, του άνθους και του μπουμπουκιού του, όμως οι πληροφορίες που έδωσα για το είδος είναι ελάχιστες, θα πρέπει να είναι πολύ περισσότερες κατά την άποψή μου.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jun 2011 :  07:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μετά τη συζήτηση αυτή (και άλλες σχετικές στο παρελθόν) κι αφού φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, δημιουργήθηκαν σήμερα δύο νέες κατηγορίες στο φόρουμ, μία για την Οικογένεια των κάκτων με ενότητες για τα πιο πολλά γένη (τουλάχιστον αυτά που συνήθως καλλιεργούνται από συλλέκτες) και μία για τα παχύφυτα με τις πιο κύριες Οικογένειες παχυφύτων. Εάν υπάρξει ανάγκη και για άλλες θα δημιουργηθούν μελλοντικά μετά από πρόταση κλπ (προς το παρόν ό,τι άλλο που δεν μπορεί να μπει στις υπάρχουσες ενότητες θα μπαίνει στις αντίστοιχες "Λοιπά" στο τέλος της λίστας.
Σύντομα θα μεταφερθούν θέματα ήδη υπάρχοντα στις νέες ενότητες.
Δεκτές προτάσεις, π.χ. δεν έχω αποφασίσει ακόμη:
- μπορεί να μπαίνει ένα θέμα με "Πληροφορίες για το γένος" (ήδη έχουμε κάποια τέτοια, θα μεταφερθούν).
- θέματα που εμπίπτουν και αλλού, όπως π.χ. στον πολλαπλασιασμό (σπορές), links, βιβλία κλπ...να μείνουν εκεί ή να μπαίνουν στις νέες ενότητες? ή να μπει ένα θέμα τύπου ευρετήριο στην ενότητα του γένους όπου θα μπαίνουν σύνδεσμοι του φόρουμ προς άλλα θέματα που αφορούν το γένος?
- να μείνουν οι νέες ενότητες μόνο για πληροφορίες για τα γένη και τα είδη & φωτογραφίες ή να μπαίνουν εκεί και συζητήσεις?
Τι νομίζετε;

τα σκέφτομαι ξανά τα ερωτήματά σου κι ακόμη δεν είμαι σε θέση να απαντήσω σε όλα οριστικά, και παιδιά οι υπόλοιποι πού είστε δεν θα συμμετέχετε στη συζήτηση????

Έχω μία αίσθηση κάπως απροσδιόριστη σχετικά,

προσωπικά μου αρέσει να βρίσκω όλες τις πληροφορίες κάτω από το όνομα δηλαδή
όνομα, γενικές πληροφορίες, φωτογραφίες μελών, links προαιρετικά για επιπλέον ενημέρωση, εμπειρίες μελών για την καλλιέργεια του είδους, τη σπορά, παρατηρήσεις πχ δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι οι νοτόκακτοι θέλουν λίγο νεράκι το χειμώνα, χρήσιμο να το βρω στους νοτόκακτους κι όχι να ψάχνω σε όλο το φόρουμ για αυτή τους την ιδιαιτερότητα...

η αίσθηση που ανέφερα αρχικά είναι μήπως έτσι τυποποιήσουμε πολύ το φόρουμ και περιοριστεί η ελευθερία των μελών και κατά συνέπεια και η όρεξή τους να γράψουν, όταν πχ ξεκινήσει ένα θέμα για ένα είδος δεν θα μπορεί με την ίδια άνεση να γίνει και λίγο πλάκα αν κάποιοι έχουν τέτοια διάθεση γιατί θα ξεφεύγουμε από το εγκυκλοπαιδικό ύφος αυτόυ που προσπαθούμε να γίνει

Ο λόγος είναι πάντα η καλύτερη πληροφόρηση, και η οργάνωση των πληροφοριών, μη λειτουργήσει μόνο σαν τροχοπέδη γιατί πάνω από όλα το φόρουμ στηρίζεται και στην ανάγκη των ανθρώπων για επικοινωνία

επίσης Φωτεινούλα πως θα τα καταφέρεις να μεταφέρεις τα σχετικά θέματα κάτω από τη σωστή κατηγορία??? θέλει πολύ πολύ δουλειά...
αν μπορούμε να κάνουμε κάτι οι υπόλοιποι πες....

θα συνεχίσω τους προβληματισμούς μου αργότερα... προς το απρόν Καλημέρα σε όλους

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jun 2011 :  07:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Ειρήνη
Καλά έκανες κι άφησες αυτές τις σκέψεις.
Να σου πω, κι εγώ τελικά νομίζω ότι συζητήσεις όπως για τη σπορά κλπ καλύτερα να μείνουν εκεί που είναι και στα υποφόρουμ με τα "εγκυκλοπαιδικά" να μπουν ευρετήρια που να στέλνουν στα σχετικά θέματα με λινκ, όπως αυτό που έκανες για τους λίθοπες (και θα μεταφέρω τώρα που το θυμήθηκα) αλλά και για να γινει η αλφαβητική ταξινόμηση των ειδών εντός της ενότητας του κάθε γένους ώστε να είναι ευκολότερη η αναζήτηση (αφού στο φόρουμ μπαίνουν με σειρά χρονολογική, δηλαδή, με τη σειρά που έγινε το θέμα και αλλάζουν πάλι σειρά ανάλογα με την ημερομηνία που έγινε τελευταίο μήνυμα στο θέμα).

Για τις ελλιπείς πληροφορίες, κι αυτό που λες Pulherija ότι βιάστηκες, θεωρώ ότι αυτό είναι και το καλό του ψηφιακού σε σχέση με το έντυπο...: μπορεί να γράφει ο καθένας όποτε θέλει κι έχει χρόνο, δεν απαγορεύει κανείς να γίνεται edit (επεξεργασία) στο μήνυμα ώστε να συμπληρωθούν πληροφορίες όταν κάποιος βρει κάτι επιπλέον που θέλει να προσθέσει ή και ο ίδιος ο αρχικός συγγραφέας του θέματος. Κι αν δε θέλει να κάνει επεξεργασία μπορεί να προσθέσει τις πληροφορίες-εικόνες με ένα νέο μήνυμα - απάντηση από κάτω. Δεν πρέπει κάτι απ' την αρχή να είναι "οριστικό" και ολοκληρωμένο...

Να προσθέσω εδώ και μία παρατηρήση για τις ως τώρα παρουσιάσεις:
Καλό είναι να γράφουμε και τις μέγιστες διαστάσεις του παρουσιαζόμενου φυτού (ύψος πλάτος)

Κι ένα μπράβο σε όσους ήδη έβαλαν φωτογραφίες και κείμενα!

Μία ακόμη τελευταία πρόταση: κάποιοι μπορεί να μην τα πηγαίνουν καλά με το γράψιμο γενικώς, μετάφραση πληροφοριών που βρίσκουν κλπ. αλλά έχουν διαθέσιμες φωτογραφίες που θέλουν να παραχωρήσουν στην ενότητα: μπορεί να γίνει ένα θέμα γενικό "Φωτογραφίες" εντός της ενότητας του γένους, όπου θα καταχωρούν τις φωτογραφίες και όποιος έχει τη δυνατότητα, χρόνο, ενδιαφέρον κλπ ψάχνει πληροφορίες και δημιουργεί σχετικό θέμα όπου βάζει το κείμενό του και τη φωτογραφία του άλλου μέλους με υποσημείωση (π.χ. φωτογραφία μέλους Χ).
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000