ΚΑΚΤΟΣ - Forum - e-shoping - Οδηγίες - συμβουλές - απορίες
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 e-shoping - Οδηγίες - συμβουλές - απορίες
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2009 :  03:28:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Νομιζω οτι πλεον ηρθε η ωρα να δοκιμασω και εγω!! Να κανω online αγορα εννοω,κυριως σπορους αλλα και φυτα..Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα πως.. Με ποιο τροπο κανετε εσεις τις αγορες?Φανταζομαι οτι αντικαταβολη δεν "παιζει".. Αναγκαστικα μονο μεσω καρτας? Και εαν ναι, μεσω αυτων των προπληρωμενων καρτων που βγαζεις σε τραπεζα και βαζεις μεσα μονο το ποσο που χρειαζεται για την αγορα?sorry για την ασχετοσυνη μου πανω σε αυτο το θεμα. Αν εχει καποιος την καλοσυνη να μου δωσει τα "φωτα" του λιγο αναλυτικα θα ημουν υποχρεωμενος.

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2009 :  06:18:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Μπορείς με προπληρωμένη κάρτα κατ' αρχάς. Σε αυτό δεν μπορώ να σε κατατοπίσω πλήρως διότι δεν το έχω κάνει.
Ενας άλλος τρόπος είναι να γραφτείς στην Paypal που έχει δημιουργηθεί απο το ebay : www.paypal.com.
Εκεί δίνεις μια φορά τα στοιχεία μιάς η περισσοτέρων πιστωτικών καρτών σου και κάθε φορά πληρώνεις τον προμηθευτή με παραπομπή στο paypal. Οι περισσότερες on line εταιρείες σπόρων και φυτών έχουν συνεργασία με την paypal απο ότι έχω διαπιστώσει τουλάχιστον στην Ευρώπη και USA. Τα benefits που έχεις χρησιμοποιώντας paypal είναι οτι έχεις εξασφαλισμένη ασφάλεια -αφου μία μόνο φορά δίνεις τα στοιχεία των πιστωτικών σου καρτών.- Επίσης η paypal θεωρείται πολύ αξιόπιστη απο τις υπηρεσίες καρτών. Τι σημαίνει αυτό; Ας υποθέσουμε οτι μια παραγγελία σου δεν φθάνει σε σένα, πράγμα που μπορεί να συμβεί για αρκετούς λόγους. Τότε εσύ αμφισβητείς την αγορά στην paypal κι εκείνη αναγκάζει τον προμηθευτή να σου δώσει λύση.
Να θυμάσαι πάντα οτι μπορείς να αμφισβητείς κάποια συναλλαγή σε διάστημα 1 η 2 μήνες. Ρώτα την υπηρεσία της κάρτας σου για τον ακριβή χρόνο.
Προσωπικά πριν χρόνια είχα πληρώσει κάποια πράγματα και δεν τα παρέλαβα ποτέ.Τότε άργησα να αμφισβητήσω και τα έχασα.
Τώρα αυτήν την εποχή έχω μια αμφισβήτηση με την paypal και τελικά ανάγκασε τον προμηθευτή να ξαναστείλει τα πράγματα. Οταν είπα στην Visa μου οτι έχω ένα πρόβλημα με paypal μου είπε με σιγουριά οτι θα δοθεί οπωσδήποτε λύση αφού είναι με την paypal.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2009 :  22:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Συμπληρώνω απλώς σε όσα είπε ο Κώστας ότι η κάρτα είναι στην πραγματικότητα πιο ασφαλής από άλλες μεθόδους πληρωμής που προτείνουν ορισμένοι, π.χ. μεταβίβαση ποσού σε λογαριασμό, ταχυδρομική επιταγή ή ακόμη κι αποστολή του ποσού με χαρτονομίσματα σε φάκελο ως γράμμα μέσω ταχυδρομείου!!!
Με την έννοια ακριβώς ότι μπορείς μέσω της κάρτας (ή μέσω της Paypal αν έτσι γίνει η συναλλαγή) να βρεις μια άκρη αν κάτι πάει στραβά, διότι οι εταιρείες αυτές θα αναλάβουν τη διευθέτηση της διένεξης ενώ οι άλλες μέθοδοι δεν εγγυώνται τίποτα...

Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά, η προπληρωμένη σε απαλλάσσει απ' το άγχος του να χρεωθεί με μεγαλύτερο ποσό κ.λπ.

Πολύ σημαντικό είναι να εμπιστευόμαστε το κατάστημα στο οποίο δίνουμε τα διάφορα στοιχεία μας και της κάρτας...

Μία πολύ απλή και σημαντικότατη συμβουλή-κανόνας:
Δεν βάζουμε ποτέ στοιχεία προσωπικά ή/και κάρτας σε σελίδα που η διεύθυνση επάνω δεν αρχίζει με https (αντί http). Μία ιστοσελίδα-κατάστημα μπορεί να μας επιτρέπει να βλέπουμε τα προϊόντα κ.λπ. σε κάποιες σελίδες της που διεύθυνσή τους ξεκινάει με http, αλλά όταν πάμε εκεί που είναι για την ολοκλήρωση της αγοράς (check out) όπου και μας ζητούν τα στοιχεία μας, ελέγχουμε τουλάχιστον αυτό, δηλαδή, επάνω στην μπάρα της διεύθυνσης όπου βάζουμε τα στοιχεία μας να υπάρχει και το s.
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2009 :  02:57:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις. Μια ακομη ερωτηση ειναι εαν πρεπει αναγκαστικα να ειναι πιστωτικη η καρτα που θα "δηλωσουμε" στην paypal, ή μπορουμε να δωσουμε και εναν απλο καταθετικο λογαριασμο μας(που θα εχουμε μονο για τετοιες περιπτωσεις αγορων π.χ)?? Νομιζω πως στο link παραπανω γραφει πως γινεται και με απλο λογαριασμο. Ξερετε κατι για αυτο?
ΤΗΑΝΧ προκαταβολικα, και οταν ετοιμασω την πρωτη μου παραγγελια σε λιγες μερες θα ενημερωσω για το τι θα περιμενω(...συν τις νεες αποριες μου)
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2009 :  19:36:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από apostolisg

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις. Μια ακομη ερωτηση ειναι εαν πρεπει αναγκαστικα να ειναι πιστωτικη η καρτα που θα "δηλωσουμε" στην paypal, ή μπορουμε να δωσουμε και εναν απλο καταθετικο λογαριασμο μας(που θα εχουμε μονο για τετοιες περιπτωσεις αγορων π.χ)?? Νομιζω πως στο link παραπανω γραφει πως γινεται και με απλο λογαριασμο. Ξερετε κατι για αυτο?
ΤΗΑΝΧ προκαταβολικα, και οταν ετοιμασω την πρωτη μου παραγγελια σε λιγες μερες θα ενημερωσω για το τι θα περιμενω(...συν τις νεες αποριες μου)

Δέν είμαι σίγουρος γιά το αν μπορείς να ενεργοποιήσεις PayPal account χωρίσ κάρτα. Όμως όταν τον ενεργοποιήσεις μπορείς να βγάλεις την κάρτα σου και να αφήσεις μόνο τον λογαριασμό Τραπέζης σου.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2009 :  21:04:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από apostolisg

οταν ετοιμασω την πρωτη μου παραγγελια σε λιγες μερες θα ενημερωσω για το τι θα περιμενω(...συν τις νεες αποριες μου)

οταν ξεκιναμε την συλλογη κακτων και επειδη βιαζομαστε να αποκτησουμε πολλα ειδη εχουμε την ταση να θελουμε να τα αγορασουμε απο το εξωτερικο
ειδικα οταν μενουμε εκτος Αθηνας οπου ειναι πολυ δυσκολο να βρεις φυτα
μετα ομως διαπιστωνουμε οτι τα φυτα που αγορασαμε ηταν πανακριβα, πολυ μικρα, και πολλες φορες σε κακη κατασταση
εγω προτεινω στον νεο συλεκτη ειναι να κανει υπομονη, και με λιγη προσπαθεια και τακτικες επισκεψεις στα διαφορα καταστηματα(ειδικα στα leroymerlin εχει μεγαλες ποσοτητες με 1.5 ευρω)), μερικες ανθοεκθεσεις, και το καλυτερο μια βολτα στα φυτωρια Πουλημενου η Μηνοπουλου θα βρει ανετα τα πρωτα 500 κομματια για την συλλογη του
Μονο αν ψαχνουμε κατι πολυ εξιδικευμενο αξιζει να το παρουμε απο εξω
επισης ειναι μια ευχαριστηση το να ψαχνεις φυτα ολο τα χρονο στα διαφορα καταστηματα και ανθοεκθεσεις
Ετσι βρηκα φετως τα καταπληκτικα κομματια που εβαλα στην παραγραφο ALDI, τα οποια κοστολογουνται στο εξωτερικο 70 ευρω το ενα,τα ωραια συλλεκτικα στην πλατεια κοτζια και καποια αλλα, προσφατα σε ενα μικρο μαγαζι μια πολυ ωραια coryphantha elephantipes ενα μικρο για 2 ευρω echinocactus texensis
και κλασσικα!!! 2 ωραια μικρα φεροκακτακια, και συνεχιζουμε...
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2009 :  03:04:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω και παλι.Θα ρωτησω και στην τραπεζα και ελπιζω να βρω ακρη..
Αriscal, συμφωνω απολυτως.Με μια επισκεψη στην Αθηνα θα βρω σιγουρα αρκετα απο αυτα τα φυτα που ψαχνω.Οντως εδω στη Λαμια η κατασταση στα ανθοπωλεια ειναι απογοητευτικη.5-10 κακτακια σε καθε ανθοπωλειο,και ακριβως τα ιδια σε ολα.. Και γι'αυτο μερικες φορες η παραγγελια (ειδικα για σπορους) μοιαζει να ειναι μονη λυση για να αποκτησω κατι διαφορετικο χωρις να χρειαστει να κανω ταξιδι.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000