ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Tillandsia
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Tillandsia
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  20:18:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Κάτω τα χέρια όλοι ! πάρτε από ένα χαρτάκι προτεραιότητας Εγώ έχω το νουμεράκι με το # 1

Το Νο 1 το έχω εγώ εσύ έχεις το Νο 6
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  23:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Anti

quote:

Κάτω τα χέρια όλοι ! πάρτε από ένα χαρτάκι προτεραιότητας Εγώ έχω το νουμεράκι με το # 1

Το Νο 1 το έχω εγώ εσύ έχεις το Νο 6

Μη σπρώχνετε!!
Γιάννη, μην κλαις έχεις ένα που σε περιμένει... και απ' τη συγκεκριμένη θα πάρουν και οι άλλοι, ελπίζω, δηλαδή, να είναι αρκετά γιατί τελικά είναι περισσότεροι αυτοί που θέλουν... εννοώ έστω απ' αυτά που έχω.

Λοιπόν, ήρθε το γράμμα απ' την Ολλανδία:
Κανονικά δεν είναι κάτι που το κάνουν, δηλ. να πωλούν μέσω internet, δεν ακολουθούν διαδικασία επιλογής φυτών κ.λπ., συσκευασίας κ.ο.κ και θα συζητήσουν το θέμα με τη διεύθυνση του κήπου όπου θα στείλω κι εγώ ένα ακόμη μήνυμα...
Μου πρότειναν για την ώρα να μας στείλουν φωτογραφίες των διαθέσιμων φυτών, ίσως μπορέσουμε να κάνουμε επιλογή κομματιών αν συμφωνήσουν τελικά να μας στείλουν.
Για να καταλάβετε, τα πωλούν σε ξυλαράκια όπως τα πήρα κι εγώ και δεν είναι στάνταρ όλα ίδιου μεγέθους, ούτε ίδιος ο αριθμός βλαστών επάνω τους, οπότε π.χ. κάποια κοστίζουν 4.80, κάποια άλλα 5, 6,5, 6,80 κ.ο.κ αναλόγως μεγέθους, αριθμού βλαστών, είδους κ.α. Δεν τα έχουν "στανταρισμένα" όπως τα κανονικά φυτώρια.
Θα ενημερώνω για ό,τι νεότερο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2009 :  09:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Να σημειώσω μόνο, ότι δεν ξέχασα αλλά περιμένω ακόμη απάντηση. Στην τελευταία μας επικοινωνία ρωτούσαν να μάθουν για το αν υπάρχουν κανονισμοί (λίστα CITES) για την εισαγωγή ειδών Βρομελιίδων στην Ελλάδα (που πρέπει να συνοδεύονται από σχετικά έγγραφα (phytosanitary documents), ώστε να ξέρουν να αποφασίσου. Σύμφωνα με το Υπουργείο μας (και τους κανονισμούς της ΕΕ) αυτό απαιτείται μόνο για κάποια είδη:

Tillandsia harrisii
Tillandsia kammii
Tillandsia kautskyi
Tillandsia mauryana
Tillandsia sprengeliana
Tillandsia sucrei
Tillandsia xerographica

Η αλήθεια είναι ότι είδα και σε κάποιες ακόμη σελίδες να πωλούν Tillandsias όπως ο Uhlig που είπε κι ο Χρήστος, απλώς δεν έχω παραγγείλει από αυτούς και δε θα πρότεινα να πάρουμε το ρίσκο να παραγγείλουμε ομαδικά από κάπου που δε γνωρίζουμε τι θα έρθει...
Από τον Uhlig πάλι έχω παραγγείλει άλλα φυτά αλλά όχι τέτοια. Έτσι, δεν ξέρω αν στέλνει ένα κομμάτι-βλαστό ή μία συστάδα στις διαστάσεις που γράφει. Αντιθέτως, σε αυτά του β. κήπου γνωρίζω ότι ο λόγος γίνεται για ένα ξυλάκι με 5-6 αυτόνομους βλαστούς επάνω.
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2010 :  19:00:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Αν και δεν είχα το πρώτο χαρτάκι προτεραιότητας,
κατάφερα και έχω τις πρώτες Tillandsia

Tillandsia ionantha "hazelnut"

Και μια αγνωστή ... Φωτεινή?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2010 :  00:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Και μια αγνωστή ... Φωτεινή?

πρέπει να είναι η Tillandsia tectorum (θα κοιτάξω αύριο για σίγουρα τώρα δε βγαίνω έξω με 5 βαθμούς!)

quote:
Αν και δεν είχα το πρώτο χαρτάκι προτεραιότητας

Δεν είχες χαρτάκι προτεραιότητας αλλά είχες "προβάδισμα" λόγω...της από χέρι σε χέρι παραλαβής από Θεσσαλονίκη
Σύντομα θα στείλω και στους υπόλοιπους, συγγνώμη που ως τώρα δεν έστειλα, αλλά δεν προλάβαινα...τρέχω!

Οι Ολλανδοί τελικά...από ευγένεια μάλλον δε λένε όχι... δεν το βλέπω να στέλνουν (τόσο καιρό πια "σύσκεψη"..). Θα πρέπει να δούμε από κάπου αλλού για παραγγελία.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2010 :  10:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Και μια αγνωστή ... Φωτεινή?πρέπει να είναι η Tillandsia tectorum (θα κοιτάξω αύριο για σίγουρα τώρα δε βγαίνω έξω με 5 βαθμούς!)

Αυτή είναι
Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2010 :  10:36:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Ήρθαν και σε μένα

Ευχαριστώ πολύ Φωτεινή

Ελπίζω να είναι καλά όπως τις έδεσα και ψέκασμα από ότι διάβασα 3-4 φορές την εβδομάδα

tectorum

ionantha "hazelnut"

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2010 :  21:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίο το ξύλο...και χωράει κι άλλα ακόμη φυτά επάνω!!
Ψέκασμα, εγώ πέρυσι απ' τον Αύγουστο και μετά που τα είχα τα έκανα 1 κάθε 3-4 εβδομάδες! Αλλά εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε πολλή υγρασία στην ατμόσφαιρα. Γενικώς, οι οδηγίες γράφουν όντως για αρκετές φορές την εβδομάδα. Και κάθε μέρα όταν έχει πολλή ξηρασία.
Εδώ έχει κάποιες οδηγίες:
http://plants.web-indexes.com/airplants/airplants-care.html
Ένας τρόπος να καταλάβουμε αν θέλει νερό: "μαδάμε" ένα εξωτερικό φύλλο αν βγαίνει εύκολα σημαίνει ότι δε θέλει νερό, αν βγαίνει με δυσκολία ότι θέλει.....αλλά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο αν το κάνουμε συνέχεια, δε θα μείνει φυτό για "μάδημα"

Δυστυχώς, το χειμώνα χάλασαν αρκετά απ' τα φυτάκια στα ξυλαράκια. Από ένα είδος, μάλιστα, χάλασαν όλα...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2010 :  11:54:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τα φυτα αυτα τα ειδα στο μεξικο στα cloudy forest
θυμιζουν πολυ τα δικα μας ορεινα πευκοδαση. απλως για ενα πολυ μεγαλο διστημα της ημερας ειναι κυριολεκτικα μεσα στα συννεφα
επισης οι θερμοκρασιες ειναι σχετικα χαμηλες(12-22) αλλα σταθερες ολο τον χρονο
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  14:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  14:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  14:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  14:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  15:55:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Θοδωρη.Τι ειναι αυτα μες στην γυαλα?Θες να τρελλαθω???????

κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Διάφορα αεροφυτα Κική. Γιατί να τρελαθείς βρε?

TzO

Edited by - Theodoros on 18 Aug 2013 20:35:42
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  21:14:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αυτο που βλεπουν τα ματακια μου δεν υπαρχει τοσο για τη συνθεση οσο κ για το περιεχομενο τους.Πολυ ομορφα κ υστερα λεω κ εγω πως εχω φυτα.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Stylianos
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Nov 2013 :  02:53:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Stylianos  Απάντηση με παραπομπή
Παιδια μην τρελαθούμε κιόλας. . Εχει και στην Ελλάδα αγορα για αεροφυτα..απο 1.50 εως 8€ το ενα με έξοδα αποστολής 6€ για πληροφορίες >Google> airplants.gr
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Nov 2013 :  10:41:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Στέλιο.Αν το λες για μένα δεν το ήξερα οτι υπάρχουν τέτοια φυτά.Μπήκα σ'αυτό που έγραψες και τα είδα.Ωραία είναι.Κάτι διαφορετικό απ'αυτά που ξέρουμε.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Stylianos
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Dec 2013 :  20:40:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Stylianos  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά εγώ έκανα παραγγελία εδώ στον Πειραιά..
Κορυφή σελίδας

marayia
New Member

Greece
36 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2015 :  19:01:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην marayia  Απάντηση με παραπομπή
εχω ξετρελαθει με δαυτες! Που μπορει κανεις να τις βει εκτος απο να τις κανει εισαγωγη απο το Αμστερνταμ ? Πως πολλαπλασιαζονται ? με παραφυάδες? Υπαρχει περίπτωση να μου χαρίσει κάποιος ένα φυτάκι( αν δεν ζηταω πολλα?)
Κορυφή σελίδας

marayia
New Member

Greece
36 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Oct 2015 :  21:44:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην marayia  Απάντηση με παραπομπή
Tillandsia ionantha "hazelnut" αν υπαρχει μια ριζουλα και για μενα , θα χαρω ιδιαιτερα... :)
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000