ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Περλίτης
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Περλίτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2009 :  02:10:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ο περλίτης είναι άμορφο ηφαιστειογενές γυαλί(!) με σχετικά υψηλή περιεκτικότητα σε νερό, πού δημιουργείται από την υδροποίηση του οψιδιανού.

Ο παραπάνω ορισμός του περλίτη, αντιγραφή από την wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Perlite),
εμάς τους κακτόφιλους ,μας ενδιαφέρει μόνο πληροφοριακά.

Εκείνο ,το οποίο σίγουρα μας ενδιαφέρει, είναι οι ιδιότητες του μοναδικού αυτού πετρώματος.Αυτές είναι η ικανότητά του να συγκρατεί νερό, η παρεμπόδιση στερεοποίησης του χώματος (επιτρέποντας έτσι στις ρίζες να "αναπνέουν" καλύτερα) και το πάρα πολύ μικρό του βάρος. Χαρακτηριστικό, όσον αφορά στην τελευταία ιδιότητά του, είναι ότι τον παίρνει ο αέρας, γι' αυτό καλό θα ήταν μόλις τελειώνουμε τη μεταφύτευση, να τοποθετούμε αμέσως χαλίλι ή ποζολάνη στην επιφάνεια του χώματος.

Αυτό σημαίνει, ότι λειτουργεί σα δεξαμενή υγρασίας(όπως και η ελαφρόπετρα), κάνει "αφράτο" το μίγμα χώματος πού χρησιμοποιούμε, εμποδίζοντάς το να σβολιάσει ή να στερεοποιείται και δεν επιβαρύνει τις γλάστρες και τα ...μπαλκόνια μας με επιπλέον βάρος.

Προσωπικά, χρησιμοποίησα τον περλίτη σχετικά πρόσφατα (τον υποκαθιστούσα με ελαφρόπετρα και μαρμαράκι) και οφείλω να ομολογήσω, ότι ήταν λάθος μου η παράλειψη αυτή.

Εκτός από τις παραπάνω ιδιότητές του ανακατεύεται πολύ καλά στο μείγμα χώματος.Επίσης χρησιμοποιείται και ως υλικό υδροπονικής καλλιέργειας, καθώς και ως (εξαιρετικό) υλικό διατήρησης μοσχευμάτων.

Τέλος, στις παραπάνω ιδιότητές του, θα πρέπει να προσθέσουμε ότι το βρίσκουμε εύκολα και είναι φθηνός!Αυτό οφείλεται ,μάλλον, στο ότι η Ελλάδα είναι μακράν η μεγαλύτερη παραγωγός περλίτη στον κόσμο (λόγω Μήλου) καλύπτοντας το ένα τρίτο της παγκόσμιας παραγωγής!!!

Οι Έλληνες κακτόφιλοι είναι τυχεροί ακόμα και σ' αυτόν τον τομέα τελικά...!

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  19:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία παρουσίαση Χρήστο, ευχαριστούμε!
Πράγματι ό,τι θέλει ο κακτόφιλος σε υλικό υπάρχει φυσικό εδώ στην Ελλάδα...μόνο κάκτους παραγγέλνουμε απ' έξω
quote:
η Ελλάδα είναι μακράν η μεγαλύτερη παραγωγός περλίτη στον κόσμο (λόγω Μήλου) καλύπτοντας το ένα τρίτο της παγκόσμιας παραγωγής

Δεν το ήξερα ότι ήταν τόσο μεγάλη η παραγωγή της Ελλάδας!!

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει περλίτη στα μίγματά μου γιατί....δεν έβρισκα. Είχα δει, όμως, πριν αρκετό καιρό στο City flower στη Θεσσαλονίκη όπου πουλάνε τεράστια τσουβάλια, πανάλαφρα και πάμφθηνα!
Τώρα έχω μια μικρή σακούλα με λίγο που μου έδωσε ο Αριστοτέλης για πειραματισμό κι ίσως τον δοκιμάσω.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε φυτά αγορασμένα που είχαν στο μίγμα περλίτη είναι ότι αφαιρώντας το φυτό απ' το μίγμα στις ρίζες μένει κολλημένος ο περλίτης.

Είχε κάνει κι εδώ ο Χρήστος μία ωραία παρουσίαση για το ρίζωμα σε περλίτη:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=636
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  20:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Και μία φωτογραφία του περλίτη - με χέρι για σύγκριση μεγέθους κόκκων

Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  21:30:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Σε αυτό το φόρουμ είναι πολλές οι φορές που πλουτίζω(ουμε) τις γνώσεις μου(μας) εγκυκλοπαιδικά.
Εγω χρησιμοποιώ χρόνια περλίτη. Είχα πρωτοαγοράσει απ' ευθείας απο τον παραγωγό Αργυρομεταλευμάτων και Βαρυτίνης-που είναι και μονοπώλιο-.
Κάνω αυτην την αναφορά διότι σήμερα έμαθα τελικά οτι ο οψιδιανός είναι ο περλίτης απο τον cactiholic.

Σημειώστε οτι στους Αρχαίους χρόνους όποιος κατείχε οψιδιανό εθεωρείτο Υπερδύναμη. Πως λέμε οτι οι ΗΠΑ σήμερα είναι Υπερδύναμη στρατιωτική λόγω πυρηνικών.
Κι αυτό γιατί ο οψιδιανός είναι πολύ σκληρό υλικό.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  21:50:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτος ειναι ο λεπτοκοκος περλιτης
Ισοσταθμιζει το πιο χοντροκοκα υλικα οπως το μαρμαρακι , πουζολανη,ελαφροπετρα, και εχει ομοιομορφη κατανομη
εγω επειδη χρησιμοποιω ενα κοκκινοχωμα υπερβολικα λεπτοκκοκο χωρις ιχνος αμμου βαζω και λιγο περλιτη στο μιγμα
το μειονεκτιμα του ειναι οτι ανεβαινει με τον καιρο στην επιφανεια, εχει ταση να γινεται συμπαγης με το περασμα του χρονου, και κανει το μιγμα λογω του χαμηλου του βαρους ασταθες
γενικα η ταση ειναι (οπως διαβαζω στα διαφορα φορουμ του εξωτερικου ) προς την ελαφροπετρα και τον πουζολανη
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  23:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Σιγουρα ο περλιτης εχει και τα μειονεκτηματα του...( βγαινει στην επιφάνεια...."γεμιζουν" η βεραντες.....κλπ

ο περλιτης σε καμια περιπτωση δεν γινεται συμπαγής με τον καιρό..
απλά "σφιγγει" ο πηλός γυρο του αν δεν υπάρχει και καποιο ψιλο πετραδάκι....

αντιθετα με οτι "νομιζουμε " ο περλιτης δεν λειτουργεί σαν "αποθηκη" υγρασίας αντιθετα "τραβάει" την υγρασία απο τα γυρο το υλικά και την εξατμίζει....αυτο το χαρακτηριστικό τον κάνει να ειναι ιδανικό συστατικό στα μιγματα για κάκτους και παχυφυτα...
ενα απλο "πειραμα" για να το δουμε αυτό ειναι να βαλουμε σε μια γλαστρα κανονικό μιγμα για κακτους και σε μια δευτερη μιγμα τυρφης με περλιτη...θα δουμε οτι το δευτερο μιγμα στεγνωνει στο μισο σχεδόν χρόνο..

επαγγελματικά εχω "δουλεψει" εκατονταδες κυβικά περλιτη .....
στο χόμπυ...μερικα τσουβάλια.....και πιστευω οτι ξερω αρκετα για τα "χαρακτηριστικά του" σαν υλικό...
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  18:14:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σας....αυτή η ερώτηση που θα κάνω μπορεί να σας φανεί αστεία αλλα θα θυσιαστώ και θα την πω!!χεχε

Όταν τοπόθετούμε έναν κάκτο μέσα στον περλίτη μόνο του(χωρίς κάτι άλλο π.χ χώμα..πετραδάκια...άμμο) πρέπει να το ποτίζουμε τον περλίτη κατά διαστήματα για να μπορέσει και ο κάκτος να βγάλει ρίζες ή δεν χρειάζεται;και κάτι άλλο...

για να βάλουμε τον κάκτο μέσα σε σκέτο περλίτη θα πρεπει να μην έχει καθόλου ρίζες;γιατί έχω μερικά φυτά τώρα που τους έβγαλα και έχουν 2-3 ρίζες(που θέλω να βγάλουν και άλλες ρίζες) και δεν ξέρω αν πρέπει να τους τοποθετησω μέσα σε σκέτο περλίτη!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  22:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
στον περλιτη τα βαζουμε για να βγάλουν ρίζες....αν ενα φυτο εχει ριζες το βαζουμε στο χωμα κανονικα....για να μπορει να "φάει"..και εκεί θα βγαλει αυτο οσες ριζες θέλει...
αν ενα φυτο με ρίζες το βαλεις σε περλίτη...δεν θα βρει τροφη...

οταν βαλουμε ενα φυτο για ναριζωσει στον περλίτη το ποτίζουμε κανονικά οταν ειναι η εποχη που θέλει πότισμα..εκτος εποχης..λιγη υγρασία που και που...
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  23:00:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

στον περλιτη τα βαζουμε για να βγάλουν ρίζες....αν ενα φυτο εχει ριζες το βαζουμε στο χωμα κανονικα....για να μπορει να "φάει"..και εκεί θα βγαλει αυτο οσες ριζες θέλει...
αν ενα φυτο με ρίζες το βαλεις σε περλίτη...δεν θα βρει τροφη...

οταν βαλουμε ενα φυτο για ναριζωσει στον περλίτη το ποτίζουμε κανονικά οταν ειναι η εποχη που θέλει πότισμα..εκτος εποχης..λιγη υγρασία που και που...

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000