ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ερώτηση για μυκητοκτόνο
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Ερώτηση για μυκητοκτόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tselios
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2009 :  15:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Click to see tselios's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Θα ήθελα να ρωτήσω τι μυκητοκτόνο χρησιμοποιούμε για τους κάκτους; που το βρίσκουμε και πως γίνετε η εφαρμογή του;

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2009 :  23:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Γενικά ενα καλό μυ/νο είναι το νεοτοψίν..
Η εφαρμογή γίνετε με ποτισμα η ψέκασμα..ανάλογα την περίπτωση.

Βασικά πρέπει να κάνεις μια εφαρμογή με το ξεκίνημα των ποτισμάτων (την ανοιξη) για πρόληψη..και μετά μόνο αν υπάρχει αιτία..δηλ αν βρείς σε κάποιο φυτό σάπιες ρίζες..μαύρισμα γυρω απο την βάση του φυτού κλπ...
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2009 :  00:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κώστα.
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2011 :  22:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
σημερα πηγα πηρα κ εγω. ενα ασημι σακουλακι που περιεχει σκονη!!!
αληθεια... ποσο πρεπει να βαλουμε??? ενα προς ενα παει?? η τυχαια δοση???
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2012 :  04:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Ναι αυτό το σακουλάκι(νεοτοψίν) είχα πάρει και εγώ. Βάζω μιάμιση κουταλιά της σούπας σκόνη σε ένα λίτρο νερό.
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2012 :  21:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
καλα εγω ακομα κ σημερα εψαχνα αλλα...δεν εχω βρει πουθενα απαντηση... ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.. επειδη επρεπε να το χρησιμοποιησω σημερα λογω σπορας.. το εβαλα 1/20, δλδ 10γρ νεοτοψιν με 200γρ νερο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Feb 2012 :  10:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από roukos_x

σημερα πηγα πηρα κ εγω. ενα ασημι σακουλακι που περιεχει σκονη!!!
αληθεια... ποσο πρεπει να βαλουμε??? ενα προς ενα παει?? η τυχαια δοση???

quote:
Είχε αποσταλεί από tselios

Ναι αυτό το σακουλάκι(νεοτοψίν) είχα πάρει και εγώ. Βάζω μιάμιση κουταλιά της σούπας σκόνη σε ένα λίτρο νερό.

Παιδιά...προσοχή με τα φάρμακα!
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γράφει τη σωστή δοσολογία στη συσκευασία!!
Θα βρω το σύνδεσμο και θα το βάλω.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Feb 2012 :  10:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εδώ η ετικέτα του σε pdf:
http://www.efthymiadis.gr/inst/redestos/gallery/Products/KN%20Efthymiadis/Downloadables/NEOTOPSIN%2070%20WG%20700gr%2001032011.pdf
(Αν βγαίνουν ακαταλαβίστικα, κλείστε το παράθυρο και ξανακλικάρετε για να ανοίξει πάλι).
Απ' ό,τι βλέπω λέει 70-100gr ανά 100 λίτρα, δηλαδή, περίπου ένα γραμμάριο στο λίτρο! Δεν έχω πρόχειρο για να το ζυγίσω πόσο είναι εμπειρικά σε "κουταλάκι" ή κάτι άλλο, χρειάζεται μία ζυγαριά κουζίνας.
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Feb 2012 :  14:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Ναι εννοείτε πως θέλει προσοχή με τα φάρμακα!!! Μόλις το μέτρησα βγαίνει περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού είδα κιόλας ότι το ψεκαστήρι μου είναι δύο λύτρα αλλά και πάλι 1,5 κουταλιά της σούπας που έβαζα ήταν πολύ!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2012 :  16:02:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ενας ευκολος τροπος ειναι να μετραμε με μια συριγγα
επειδη η σκονη εχει λιγο μεγαλυτερο βαρος,για 5 γρ βαζουμε 4 ml

Edited by - ariskal on 23 Feb 2012 16:03:04
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000