ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Προσφορά φυτών για θερμοκήπιο ΕΕΚΑΠ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 ΕΕΚΑΠ
 Προσφορά φυτών για θερμοκήπιο ΕΕΚΑΠ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  13:35:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αναρωτιέμαι αν δέχεται το θερμοκήπιο δωρεές....

Πάντα σκεφτόμουνα το μέλλον των φυτών, όταν λόγω του μεγέθους τους ξεπερνούν τις δυνατότητες της γλάστρας,.... της βεράντας και γενικότερα όταν φαίνεται σαφώς οτι θα περνούσαν καλύτερα αν φυτευτούν στο έδαφος!!!!!!!
Όπως π.χ. αυτή η euphorbia horrida.....

η οποία προφανώς θέλει μεταφύτευση .... αλλά πόσο μεγαλύτερη γλάστρα; θα την σηκώνει η συγκεκριμένη καρέκλα;....

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  20:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

...νομίζω σιγά σιγά όλα τα "θηρία" για εκεί ετοιμάζονται! Πολύ ωραίο φυτό, πρέπει να το έχεις πολλά χρόνια...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  20:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστούμε για την προσφορά αλλά την έχουμε....
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  20:39:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Άμα σου πώ οτι δεν ξέρω!!!

Γιατί πριν από το 2004 είχα ένα μεγαλόσωμο σκύλο (διασταύρωση λυκόσκυλο και κόλεϋ) και περισσότερο ασχολιόμουνα με το προστατεύω τα φυτά απ' αυτόν ....από το να ασχολούμαι με τα φυτά ...

Τώρα μας άφησε χρόνους και η βεράντα είναι δική μου και των φυτών μου και βρήκα χρόνο επιτέλους να τους αφοσιωθώ, όσο μπορώ βέβαια ως ...."Μαρία Παναγιωταρά"....
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  22:03:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Ευχαριστούμε για την προσφορά αλλά την έχουμε....

Οι εναλλακτικές που έχω :
1] Θέλει άμεση μεταφύτευση;
2] Την αραιώνω και την αφήνω όπως είναι; Και τα παιδάκια τι τα κάνω;
3] Την μεταφυτεύω στο χώμα. Πόσο ύψος φτάνει; Θέλει οπωσδήποτε ήλιο ή θα επιβιώσει και κάτω από σκιά δένδρων όχι πολύ πυκνών;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2009 :  23:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
1) ναι..
2)οχι
3)δέν ψηλώνει πολύ θέλει ηλιο ( είναι θάμνος)
Κορυφή σελίδας

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2009 :  20:50:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
φοβερή η euphorbia horrida..όνομα και πράγμα!!!μακαρι μετα απο χρόνια να γίνει και το δικό μου το φυτάκι τέτοιο θηρίο!!!

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Sep 2009 :  17:02:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά η stapelia θέλει χώμα επειγόντως ....

Διάβασα οτι κάθε χρόνο θέλει αλλαγή γλάστρας και έχω αρκετά χρόνια να το κάνω αυτό...... Επίσης έχουν μακρύνει πολύ οι βλαστοί της και από το βάρος κόβονται

Τέλος πάντων έφτιαξα μια άλλη γλάστρα από τα σπασμένα και αναρωτιέμαι αν τη θέλετε για το θερμοκήπιο

Γενικά να κάνω τις μεταφυτεύσεις τώρα ή να τις αφήσω για την άνοιξη;

Edited by - Ευρυδίκη on 20 Sep 2009 17:07:18
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Sep 2009 :  20:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μεταφυτευση θα κάνεις σε κακτους και παχύφυτα απο την στιγμη που θα κρυώσει ο καιρός και θα πεσουν για υπνο...μέχρι να ζεστάνει πάλι και να ξυπνήσουν....
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Sep 2009 :  21:12:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δηλαδή από τον άλλο μήνα ή αργότερα ακόμη;
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.15 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000