ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστα παχύφυτα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Αγνωστα παχύφυτα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2009 :  10:52:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πως ονομάζεται αυτό το φυτό;

Τα λουλούδια του είναι μικρά κίτρινα χωνάκια και βγαίνουν στις άκρες.

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2009 :  10:55:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Πως ονομάζεται αυτό το φυτό;

Τα λουλούδια του είναι μικρά κίτρινα χωνάκια και βγαίνουν στις άκρες.

Δεν νομίζω οτι μπορείτε να καταλάβετε τι είναι και δεν ξέρω πως μεγαλώνει η εικόνα......
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2009 :  20:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη βοήθησα λιγάκι με το μέγεθος φωτό, θα δεις σε μήνυμα περισσότερες πληροφορίες.

Το φυτό σου είναι μία Hatiora salicornioides, τροπικό είδος από τη Βραζιλία! Σου έχει ανθίσει πιο πριν κι όχι τώρα ή κάνω λάθος?
Το έχω κι εγώ αλλά φέτος μου έριξε μεγάλο μέρος αυτών των αρθρο-στελεχών του σώματός του και δεν μου άνθισε. Πέρυσι που άνθισε για πρώτη φορά, άνθισε τέλος του χειμώνα - πολύ νωρίς την άνοιξη. Δεν αντέχει στο πολύ κρύο, το χειμώνα μέσα και θέλει και λίγη υγρασία (αλλά για να το έχεις σε αυτή την κατάσταση και ανθισμένο μάλλον ξέρεις)

Είναι ένα από τα φυτά που μοιάζουν με...παχύφυτο αλλά είναι κάκτος!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2009 :  22:16:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλά ... δεν περίμενα να είναι κάκτος!!!!!

Το έχω στην ανατολική βεράντα και δεν το βάζω μέσα το χειμώνα. Βέβαια στη Ν.Φιλαδέλφεια δεν έχει ιδιαίτερα κρύο χειμώνα.
Είναι γεγονός οτι άλλη χρονιά είχε ανθίσει περισσότερο, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την εποχή..
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2009 :  23:27:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ το ξέρω ως Αγκάθι του Χριστού..εσείς;

Σε κίτρινο...

σε ροζ....

και σε κόκκινο...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2009 :  05:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
euphorbia milii...

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2009 :  07:03:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ

Καλό μήνα !!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2009 :  21:22:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Και το όνομα αυτού ;

Sorry ... έχω πολλές απορίες ακόμη......
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2009 :  23:06:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
απλο τεστ
το τσιμπας με μια βελονα , βλεπεις οτι βγαζει γαλα(latex)
και εισαι σιγουρη οτι ειναι euphorbia
μετα ψαχνεις για το ειδος στα sites για τα συγκεκριμενα φυτα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2009 :  23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω ότι είναι η Εuphorbia aggregata αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, πολλές φορές μοιάζουν μεταξύ τους οι διάφορες euphorbia. Η δική μου σε σκιερή θέση ήταν κάπως έτσι:

Αλλά φέτος που είναι σε θέση με ήλιο είναι πολύ πιο ανοιχτόχρωμη σαν τη δική σου.
Πάντως...είναι Euphorbia
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jul 2009 :  10:28:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

απλο τεστ
το τσιμπας με μια βελονα , βλεπεις οτι βγαζει γαλα(latex)
και εισαι σιγουρη οτι ειναι euphorbia
μετα ψαχνεις για το ειδος στα sites για τα συγκεκριμενα φυτα

Καρατσεκαρισμένο το τεστ;... ή θα τα τρυπίσω άδικα και δεν το θέλω
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  00:18:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευφορβίες προς αναγνώριση

Έχω ανεβάσει κι άλλες φωτογραφίες στο album μου...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  09:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ εντυπωσιακή η μεγάλη Euphorbia! φοβερός κορμός, ένα δέντρο. Πιθανόν κάποιος με πιο πολλές γνώσεις στις Euphorbia να μας πει όνομα/τα.

Προτείνω να βάλεις εδώ σε ποστ και τις άλλες σου "άγνωστες" προς αναγνώριση. (Κάποια στιγμή θα γίνει "σπάσιμο" και μετακίνηση του θέματος στην ενότητα "Αναγνώριση" και "Φροντίδα" τα σχετικά με το κοκκίνισμα των κάκτων).
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  09:14:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τι θα πει "σε ποστ";
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  09:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Τι θα πει "σε ποστ";

εννοώ εδώ σε μήνυμα στο φόρουμ, όπως έβαλες τις παραπάνω φωτογραφίες.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  09:58:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καιρός είναι να αρχίσω να κατανοώ την ηλεκτρονική γλώσσα !!!!!

και αυτή είναι obesa ;

η οποία φέτος άρχισε και ... μακρουλεύει !!!!
Θα στείλω φωτογραφία....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  11:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Καιρός είναι να αρχίσω να κατανοώ την ηλεκτρονική γλώσσα !!!!!

Μια χαρά τα πας, γι' αυτό κι έμεινε το θέμα έτσι εδώ στα Γενικά, μέχρι να εξοικειωθείς με τις διάφορες λειτουργίες

quote:

και αυτή είναι obesa ;

η οποία φέτος άρχισε και ... μακρουλεύει !!!!
Θα στείλω φωτογραφία....

Η πρώτη πρέπει να είναι η E. enopla η δεύτερη E. obesa, μάλλον αρσενική (Cactiholic βρήκαμε κι άλλο γαμπρό! )
Μακρουλεύει όταν είναι σε θέση με λιγότερο φως-ήλιο. Κι η δική μου το κάνει.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  22:11:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Να πως είναι σήμερα και δεν του λείπει ο ήλιος είναι στην ανατολική βεράντα

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2009 :  20:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σαν αχλάδι γίνεται το σχήμα του! Περίεργο
Το δικό μου μάλλον από ηλιοτροπισμό φαίνεται περισσότερο να αλλάζει το σχήμα του. Γέρνει προς το φως.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2009 :  21:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Η πρώτη απο πάνω.... euphorbia horrida...

την δεύτερη δέν την ξέρω..
και η τρίτη (΄το πιό πιθανό ) euphorbia persistentifolia
φτάνει τα 3 μέτρα σε ύψος...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  23:51:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Η πρώτη απο πάνω.... euphorbia horrida...

την δεύτερη δέν την ξέρω..
και η τρίτη (΄το πιό πιθανό ) euphorbia persistentifolia
φτάνει τα 3 μέτρα σε ύψος...

Kostas η πρώτη είναι σωστή thanks!

Η δεύτερη παραμένει άγνωστη.....

Η τρίτη είναι evansii γιατί τα αγκάθια της δεν ενώνονται χρωματικά, όπως στην persistentifolia.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jul 2009 :  00:29:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Και η δεύτερη με enopla μοιάζει.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2009 :  13:58:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως είναι δυνατόν να εντοπιστεί η οικογένεια ή το γένος του συγκεκριμένου ;

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2009 :  15:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, θα έλεγα Pachyphytum
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2009 :  09:27:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό είναι agave ;

το γένος ;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2009 :  12:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αλόη είναι (Aloe) δεν μπορώ να καταλάβω, όμως, ποια είναι.

Οι Αλόες (Aloe) ξεχωρίζουν απ' τις Αγάβες (Agave) από τον τρόπο που βγαίνουν τα νέα φύλλα στο κέντρο: Στις Αλόες βγαίνει εξαρχής ένα "ξεδιπλωμένο" φύλλο απ' το κέντρο του φυτού, ενώ από τις Αγαύες ένα "κλειστό" φύλλο, το οποίο αφήνει ένα αποτύπωμα της "διπλωμένης" άκρης επάνω στο φύλλο όταν ανοίγει (φαίνονται σαν υδατογράφημα τα αγκάθια σε κάποια ανοιγμένα φύλλα χαμηλότερα αν δεις στην παρακάτω Agave americana). Επίσης, τα φύλλα της Agave έχουν μέσα τους πολλές ίνες σε αντίθεση με τις Αλόες και ένα ωραίο "κόλπο" αν δε μας βοηθούν τα παραπάνω, είναι να σκεφτούμε το εξής: Μπορούμε να ρίξουμε νερό στο κέντρο του ρόδακα μιας Αλόης αλλά όχι στο κέντρο μιας Αγαύης.

Aloe broomii

Agave americana
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000