ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πήλινες γλάστρες
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Πήλινες γλάστρες
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jun 2009 :  23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Χρήστος's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ένα από τα ποιο σημαντικά προβλήματα που έχουν
oι πήλινες γλάστρες και κυρίως οι μικρές που τις
βλέπει για πολύ ώρα απευθείας ο ήλιος.
Όλες οι ρίζες του φυτού αγκαλιάζουν την εσωτερική
επιφάνεια της γλάστρας ακολουθώντας την υγρασία...
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η γλάστρα στο κέντρο
να μην έχει καθόλου ρίζες!
Το φυτό δεν παθαίνει κάτι που φαίνεται η σε κάνει
να ανησυχείς, η ανάπτυξη του όμως είναι πολύ αργή
αφού δεν έχει να φάει και όταν ξεχαστεί απότιστο...
ετσι όπως πυρώνει ο πυλός στον ήλιο, τα μικρά ρυζάκια
που τροφοδοτούν το φυτό ξεραίνονται, αλλά και πάλι
το φυτό δεν χαλάει! απλά δεν αναπτύσσεται...
Η λύση είναι η πλαστική(ειδικά στα μικρά γλαστρακια)

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  00:53:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ σωστα ολα αυτα , μαλλον θα πρεπει να βερνικωσουμε τις πηλινες γλαστες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  10:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ενδιαφέρον και ευχαριστούμε για το φωτο-ρεπορτάζ! (μεταφέρθηκε σε νέο θέμα, νομίζω είναι καλύτερα να υπάρχει χωριστά)

Πρώτη φορά βλέπω σε τέτοια έκταση αυτό το φαινόμενο με τις ρίζες που κολλούν στα τοιχώματα της γλάστρας. Παλαιότερα είχα βάλει κάποια φυτά σε πήλινες γλάστρες για λίγο καιρό, δεν είχε προλάβει να γίνει μεγάλη "ζημιά". Όμως, υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να μην είναι και τόσο αρνητικό, στις περιπτώσεις κάκτων που σαπίζουν εύκολα?
Κορυφή σελίδας

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  12:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλή δουλειά Κώστα αλλά μας έβαλες σε μπελάδες
Στην Αθήνα υάρχει κάποιο κατάστημα που μπορούμε να αγοράσουμε αυτά τα τετράγωνα γλαστράκια που πουλάνε στο cactus art για παράδειγμα?

Edited by - Απόστολος on 20 Jun 2009 12:41:56
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  09:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Από που αλλού μπορούμε να βρούμε τετράγωνες γλάστρες ρε παιδιά γιατί το cactus art τρώει κολλήματα. Υπάρχει κάποιο internetiko μαγαζί ή πουλάει κάποιος στην Αθήνα?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  10:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Πολύ καλή δουλειά Κώστα αλλά μας έβαλες σε μπελάδες

Πολύ καλή δουλειά Χρήστο αλλά μας έβαλες σε μπελάδες

quote:
Από που αλλού μπορούμε να βρούμε τετράγωνες γλάστρες ρε παιδιά γιατί το cactus art τρώει κολλήματα. Υπάρχει κάποιο internetiko μαγαζί ή πουλάει κάποιος στην Αθήνα?

Εγώ εδώ στην Ελλάδα δεν έχω βρει πουθενά, μόνο κάποια πολύ εύκαμπτα από μαλακό πλαστικό (μιας χρήσης) που ουσιαστικά είναι για σπορά.
Εξωτερικό:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=611
Απ΄ αυτά έχουν και στα αγγλικά τη σελίδα τους ο Haage και Uhlig, ο Goetz Pflanzen Zubehoer γερμανικά κι ο Kuentz γαλλικά. Ο Haage έχει μαύρα κι ο Uhlig καφέ. Οι καφέ είναι πιθανόν καλύτερες γιατί δεν συσσωρεύουν θερμότητα απ' τον ήλιο όπως οι μαύρες. Απ' την εμπειρία μου καλύτερες και πιο ανθεκτικές είναι αυτές που έχουν λίγο ύψος κι όχι κάποιες ψηλότερες (π.χ. οι διαστάσεις όπου η πλευρά > ύψος - ή το ύψος χαμηλότερο απ' την πλευρά). Οι πιο ψηλές είναι καλές για φυτά με κονδυλώδη ρίζα (Ariocarpus, κάποιες mammillaria, Lophophora κ.α.). Εγώ θα έπαιρνα κι απ' τα δύο, ποτέ δεν ξέρεις με τι κάκτους θα βρεθείς...και μία διάσταση που "φεύγει" πολύ: 9x9 και 10x10.
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  12:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά πήρα πολλές (πάνω από 130!) μαύρες σε μεγέθη από 6χ6χ7 - 14χ14χ16! Για το μαύρο δεν το ήξερα ελπίζω να μην έχω πρόβλημα..
Από Cactus art τελικά (μαζί με αρκετά Echinocereus )
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  13:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Απόστολε αν καταφέρεις να μείνεις (όσο γίνεται αυτό....)
σε αυτά τα 2 μεγέθη θα είσαι μελλοντικά πάντα σίγουρος
για το πότισμα και θα το κανείς πολύ!!! ποιο εύκολα!!!
Εγώ έχω όλα τα μεγέθη κυρίως σε πήλινα αλλά τελευταία
και αρκετές πλαστικές, από πολύ μικρές μέχρι μεγάλες.
Έχω χάσει!! τη μπάλα ...λοιπόν με το πότισμα.
Άλλο θέλει στις 3 μέρες άλλο στις 5 και άλλο κάθε 10.
Και όταν μετά από χρόνια έχω παρά πολλά φυτά το αποτέλεσμα είναι
κάποια να ποτίζονται πολύ και κάποια λιγότερο..
Και εγώ να έχω φτάσει στο σημείο να σημειώνω στο
ημερολόγιο κάθε φορά που ποτίζω και τι ποτίζω...
Να σκάβω συνέχεια το χώμα να δω αν είναι υγρό η όχι.
Και πολλά αλλά...

Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  14:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Απόστολε αν καταφέρεις να μείνεις (όσο γίνεται αυτό....)
σε αυτά τα 2 μεγέθη θα είσαι μελλοντικά πάντα σίγουρος
για το πότισμα και θα το κανείς πολύ!!! ποιο εύκολα!!!
Εγώ έχω όλα τα μεγέθη κυρίως σε πήλινα αλλά τελευταία
και αρκετές πλαστικές, από πολύ μικρές μέχρι μεγάλες.
Έχω χάσει!! τη μπάλα ...λοιπόν με το πότισμα.
Άλλο θέλει στις 3 μέρες άλλο στις 5 και άλλο κάθε 10.
Και όταν μετά από χρόνια έχω παρά πολλά φυτά το αποτέλεσμα είναι
κάποια να ποτίζονται πολύ και κάποια λιγότερο..
Και εγώ να έχω φτάσει στο σημείο να σημειώνω στο
ημερολόγιο κάθε φορά που ποτίζω και τι ποτίζω...
Να σκάβω συνέχεια το χώμα να δω αν είναι υγρό η όχι.
Και πολλά αλλά...

Χρήστο εννοείς στα μεγέθη που λέει η κάκτος? Γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατο να έχω όλα τα φυτά σε γλάστρες 9χ9 & 10χ10 μιας και πολλά από αυτά (τα περισσότερα) είναι μικρά φυτά. Πάντως η αρχή έγινε. Θα απαλαχτώ από τις πύλινες που πιάνουν πολύ χώρο και είναι και καλή ευκαιρία να αλλάξω και το χώμα με το μείγμα που προτείνει ο Κώστας. Βέβαια κάποια μεγάλα φυτά θα μείνουν στον πυλό αλλά με νέο χώμα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  19:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλό είναι να έχουμε ένα εύρος μεγεθών από γλάστρες γιατί τα φυτά δεν μπαίνουν σε "καλούπια" και η ανάπτυξη του κάθε είδους είναι διαφορετική. Πολλές φορές, η γλάστρα - με την έννοια του χώματος -είναι αρκετή αλλά το φυτό χρειάζεται περισσότερη επιφάνεια λόγω του τρόπου που αναπτύσσεται κ.λπ.
Καλώς να τα δεχτείς τα ψώνια!
Κορυφή σελίδας

dunedin
Starting Member

Greece
25 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2010 :  18:02:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην dunedin  Απάντηση με παραπομπή
[quote]Είχε αποσταλεί από ariskal

πολυ σωστα ολα αυτα , μαλλον θα πρεπει να βερνικωσουμε τις πηλινες γλαστες

Πως βερνικώνουμε τις πήλινες γλάστρες? Προτιμώ τις πήλινες γιατι ειναι πιο όμορφες και φυσικά πιο βαριές, για τις ημέρες που φυσάει πολυ και τις έχω έξω. Παλιά τα είχα σε πλαστικές και τις έβρισκα όπου ναναι οταν φύσαγε.. Τι βερνίκι χρησιμοποιούμε? Βάφουμε μέσα-έξω την γλάστρα? Το χημικό αυτό υλικό δεν επιρρεάζει τα φυτά?

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2010 :  09:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είναι ένα βερνίκι διαφανές, το ζητάμε ως βερνικι πέτρας ή βερνίκι εμποτισμού. Υπάρχουν νερού (αραιώνονται με νερό) ή με νέφτι. Τα νερού είναι καλύτερα (για τα πνευμόνια μας & για το περιβάλλον)...
Π.χ.
http://www.alter-energy.gr/pics/DUROSTICK%20D-72%20%CE%86%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%BF%20%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B9%20%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82%20%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.pdf

http://www.chrotex.gr/product_detail.asp?e_lang_id=0&e_product_id=57&e_cat_id=17&e_cat_serial=001003004

http://www.noventa.gr/0010000206

Εγώ είχα πάρει (κακώς) ένα που δεν ήταν νερού και μύριζε πολύ έντονα.... Πέρασα μ' αυτό κάποιες άδειες πήλινες γλάστρες εσωτερικά κι εξωτερικά αλλά και κάποιες που είχα ήδη φυτευμένα φυτά μέσα, τις πέρασα μόνο απ' έξω 2 χέρια.
Κορυφή σελίδας

dunedin
Starting Member

Greece
25 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2010 :  10:03:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην dunedin  Απάντηση με παραπομπή
Φαντάζομαι με βερνίκι περνάμε τις πήλινες όταν είναι καινούργιες ή άδειες? Δηλαδή σε πήλινες που έχω ήδη μέσα κάκτους, δεν κάνει να τις βερνικώσω εξωτερικά όταν υπάρχει μέσα ήδη φυτό, σωστά?

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2010 :  11:46:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εφ' όσον ο σκοπός είναι να περιοριστεί η εξάτμιση της υγρασίας του χώματος, γιατί όχι; Τουλάχιστον μέχρι να τις βερνηκώσεις και από μέσα
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2010 :  22:59:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Φοβάμαι πως αν βερνηκωθεί μόνο απ' έξω και η γλάστρα δεν είναι πολύ καλά ψημένη, τότε η γλάστρα θα χαλάσει πολύ γρήγορα γιατί θα κρατάει το νερό και ο πυλός με την πάροδο του χρόνου θα αλιωθεί. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί εγώ τις βερνικώνω μέσα-έξω, αλλά αυτό μου φαίνεται λογικό.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2010 :  23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πράγματι είναι λογικό !

Edited by - Ευρυδίκη on 29 May 2010 23:52:03
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2014 :  17:20:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου γνώμη επί του θέματος μιας και για ακόμα μια φορά είμαι σε φάση μεταφυτεύσεων για να προλάβω να βάλω κακτοπιτσιρίκια που ασφυκτιούν στις τωρινές τους γλάστρες σε μεγαλύτερες και να μη χάσουν τη φετινή περίοδο ανάπτυξης.
Μέχρι 14εκ διάμετρο χρησιμοποιώ κι εγώ τις πλαστικές με τις πολλές τρύπες αποστράγγισης και τα διαφορετικά επίπεδα στον πάτο (teku-arca).
Για τα μεγαλύτερα μεγέθη χρησιμοποιώ πήλινες και κάποιες τσιμεντένιες λόγω design τις οποίες όμως ΔΕΝ βερνικώνω για να μην τις "πλαστικοποιήσω" και σταματήσουν έτσι να στεγνώνουν το ίδιο γρήγορα. Είναι χαρακτηριστικό ότι διπλανές γλάστρες στο μπαλκόνι, η μία 14αρα πλαστική και η άλλη 28+ πήλινη ποτίζονται το ίδιο απόγευμα και η πήλινη στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα.

Επίσης να αναφέρω ότι σε αυτά τα μεγέθη που χρησιμοποιώ τις πήλινες δεν μου έχει τύχει το πρόβλημα να συγκεντρώνονται οι ρίζες στα τοιχώματα.

Edited by - Nuxtofulakas on 03 Mar 2014 17:22:32
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000