ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Δημιουργία ταξινόμησης-βιβλιοθήκης
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 Δημιουργία ταξινόμησης-βιβλιοθήκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2009 :  18:05:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είμαι καινούργια και με πολλές απορίες, όπως πως γίνεται η διασταύρωση και πως ταξινομούνται οι κάκτοι. Δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω ακόμα. Πάντως έχω καταγράψει από το internet 34 ποικιλίες Gymnocalycium. Έχω μια συλλογή με περισσότερα από 120 φυτά στα οπόια περιλαμβάνονται :crassula, sedum, opuntia, astrophytum, euphorbia, adromischus, kalanchoe, agave, aloe, haworthia, echinopsis, cleistocactus, notocactus, eriocactus, cereus, ferocactus, rebutia, echinocactus, stapelia, lemaitocereus, lobivia, gasteria, austrocephalocereus, hidewintera, isolatocereus, mammilaria, matucana, rebutia, stenocereus..... Αλλά δεν μπρώ να εντοπίσω τις ποικιλίες....

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2009 :  21:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη, καλώς ήρθες καταρχήν!

Οι ονομασίες είναι κάτι που με τον καιρό μαθαίνουμε, κυρίως βλέποντας φωτογραφίες κ.λπ. αλλά ακόμη και μετά από χρόνια όλοι όλο και κάποια "άγνωστα" αγοράζουμε...και ψάχνουμε να βρούμε ποια είναι... Η ταξινόμηση στο γένος είναι ήδη πολύ χρήσιμη κι εγώ έχω ακόμη φυτά που γνωρίζω μόνο το γένος τους. Αυτό βοηθάει στο να ξέρουμε περίπου τις απαιτήσεις τους, και αρκετές φορές είναι αρκετό. Κάποια στιγμή μπορεί να πετύχουμε κάποιου μια φωτογραφία και να μας βοηθήσει στην αναγνώριση.

Στην αναζήτηση αυτή μπορείς να βλέπεις καταλόγους, όπως π.χ. το Desert tropicals
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/ και σιγά σιγά να μάθεις να τα αναγνωρίζεις. Βέβαια, όπου μπορούμε ευχαρίστως να βοηθήσουμε κι εμείς, με φωτογραφίες των κάκτων σου που θα ήθελες να βάλεις για αναγνώριση στις ενότητες Αναγνώρισης φυτών του forum (μας αρέσουν οι γρίφοι!)

Κάποιες λίγες βασικές πληροφορίες για τα ονόματα:
Το πρώτο όνομα είναι το γένος,
το δεύτερο όνομα προσδιορίζει το είδος,
ssp.= υποείδος,
var.= ποικιλία,
cv = υβρίδιο (αυτό που θα προσπαθήσει να κάνει ο ariskal με τα δύο gymnocalycium, δηλαδή, ένα είδος που δε συναντάται στη φύση αλλά είναι προϊόν τεχνητής διασταύρωσης)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2009 :  22:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Διόρθωση
cv = υβρίδιο
cv = κηπευτικό είδος, προέκυψε στην καλλιέργεια κι όχι στη φύση
το υβρίδιο γράφεται με τα δύο ονόματα των φυτών απ' το οποίο προέκυψε διαχωρισμένα μεταξύ τους από ένα Χ.
(αυτό που θα προσπαθήσει να κάνει ο ariskal με τα δύο gymnocalycium, δηλαδή, ένα είδος που δε συναντάται στη φύση αλλά είναι προϊόν τεχνητής διασταύρωσης)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2009 :  23:16:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ χαίρομαι για τις απαντήσεις σου kaktos και ευχαριστώ.
Μετά, λοιπόν, τις παραπάνω πληροφορίες εστιάζω το πρόβλημά μου στην αναγνώριση του γένους σε πρώτη φάση. Έχω κάνει έναν πίνακα με τα γένη που με ενδιαφέρουν και τα είδη καθενός. Αλλά πάλι δυσκολεύομαι. Εμένα θα με βοηθούσε να ήξερα, αν είναι δυνατόν, τα κύρια χαρακτηριστικά από κάθε γένος. Δηλαδή να μπορώ αμέσως να διακρίνω ποιός είναι cleistocactus ή notocactus ή eriocactus ή ferocactus κ.λ.π.
Τα γένη που έχω επεξεργαστεί είναι : Αειζωϊδες (Λίθωψ), Αμαρυλλίδες (Αγαύη), Ασκληπιαδίδες (Σταπέλια), Ευφορβίδες (Ευφορβία), Κακτίδες, Κρασσουλίδες (Ανδρόμισχος,Εχεβέρια), Λειριϊδες (Αλόη) και Σύνθετα (Σενέκιο). Επειδή είμαι από χαρακτήρα θετική και οργανωτική προτείνω, αν σας ενδιαφέρει και σας, να δημιουργήσουμε μια ταξινόμηση...Έναν χώρο με τα γένη και τα κυριότερα διακριτά χαρακτηριστικά τους. Να καταγράψουμε τα είδη κάθε γένους, να συμπληρώνουμε τα υποείδη, τις ποικιλίες, τα κηπευτικά είδη και τα υβρίδια και θα ολοκληρώνεται η καταγραφή με την αντίστοιχη φωτογραφία. Συμπληρωματική συλλογική εργασία, που θα προκύψει από την αγάπη μας για αυτά τα φυτά.
Η ιδέα αυτή μου ήρθε επειδή από την έρευνα στο internet διαπίστωσα την έλλειψη της φωτογραφικής απεικόνισης των ποικιλιών.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  10:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη η πρότασή σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα! Είχαν γίνει και στο παρελθόν παρόμοιες προτάσεις, και νομίζω ότι πραγματικά θα βοηθούσε όλους τους φίλους των κάκτων και παχυφύτων κάτι τέτοιο. Απαιτεί, βέβαια, χρόνο και διάθεση από τα μέλη που έχουν υλικό και θέλουν να το μοιραστούν.
Καταρχήν θα πρέπει να δημιουργηθεί νέα ενότητα π.χ. Εγκυκλοπαίδεια κάκτων και παχυφύτων με υπο-ενότητες/θέματα που θα είναι τα γένη ή οι οικογένειες των φυτών. Στα θέματα θα μπορούσε να κάνει πόστ όποιος θέλει κι έχει φωτογραφικό υλικό ενώ παράλληλα θα μπορούν να καταγράφονται και πληροφορίες για το γένος-είδος. Χρειάζεται να γίνει ένας σχεδιασμός της δομής.
Θα προσπαθήσω να σκεφτώ ή και να κάνω κάτι εντός της ημέρας και θα με ενδιέφεραν οι απόψεις-υποδείξεις και των υπολοίπων μελών, ασχέτως αν έχουν αυτή τη στιγμή διάθεση-χρόνο να ασχοληθούν ή όχι. Αλλωστε κάτι τέτοιο δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να αλλάξει ή να υποκαταστήσει την λειτουργία του φόρουμ όπως είναι μέχρι σήμερα.
(μας βρήκες δουλειά για χρόνια! )
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  10:16:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Ευρυδίκη η πρότασή σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα! Είχαν γίνει και στο παρελθόν παρόμοιες προτάσεις, και νομίζω ότι πραγματικά θα βοηθούσε όλους τους φίλους των κάκτων και παχυφύτων κάτι τέτοιο. Απαιτεί, βέβαια, χρόνο και διάθεση από τα μέλη που έχουν υλικό και θέλουν να το μοιραστούν.
Καταρχήν θα πρέπει να δημιουργηθεί νέα ενότητα π.χ. Εγκυκλοπαίδεια κάκτων και παχυφύτων με υπο-ενότητες/θέματα που θα είναι τα γένη ή οι οικογένειες των φυτών. Στα θέματα θα μπορούσε να κάνει πόστ όποιος θέλει κι έχει φωτογραφικό υλικό ενώ παράλληλα θα μπορούν να καταγράφονται και πληροφορίες για το γένος-είδος. Χρειάζεται να γίνει ένας σχεδιασμός της δομής.

Θα προσπαθήσω να σκεφτώ ή και να κάνω κάτι εντός της ημέρας και θα με ενδιέφεραν οι απόψεις-υποδείξεις και των υπολοίπων μελών, ασχέτως αν έχουν αυτή τη στιγμή διάθεση-χρόνο να ασχοληθούν ή όχι. Αλλωστε κάτι τέτοιο δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να αλλάξει ή να υποκαταστήσει την λειτουργία του φόρουμ όπως είναι μέχρι σήμερα.

Καλά όλα αυτά αλλά γιατί να κάνει κανείς δουλειά που έχει ήδη γίνει ?

http://www.desert-tropicals.com/Plants/succulents.htm
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  13:41:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Γεια johnEx. Η συγκεκριμένη σελίδα αφορά όλα τα φυτά (που δεν μας ενδιαφέρουν), δεν είναι ελληνική, δεν αναφέρει χαρακτηριστικά στοιχεία εντωπισμού (που με ενδιαφέρει)και δεν έχει σε όλα φωτογραφίες. Δεν θα με ενδιέφερε να συμπληρώσω τη συγκεκριμένη σελίδα.
Όπως λέει η kaktos θα εμπλουτίσει τη λειτουργία του forum. Η συμμετοχή θα είναι προαιρετική. Είναι μια δουλειά χωρίς δυνατότητα προσδιορισμού της ολοκλήρωσής της. Θα μπορούσαμε να προσπαθήσουμε και άμα προχωρήσει, προχώρησε. Μπορείται να θεωρήσετε τη συμμετοχή μου δεδομένη.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  13:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Καλά όλα αυτά αλλά γιατί να κάνει κανείς δουλειά που έχει ήδη γίνει ?

http://www.desert-tropicals.com/Plants/succulents.htm

Πάντα υπάρχει ένας καλύτερος τρόπος
Το desert tropicals είναι αρκετά καλό, το συμβουλεύομαι κι εγώ πολύ συχνά και υπάρχει και στην αρχική σελίδα του forum στα links. Αλλά δεν είναι πλήρες!! Όχι ότι αυτό που ίσως κάνουμε εδώ θα είναι αλλά φαντάζομαι σ' ένα βαθμό θα υπάρχει αλληλοεπικάλυψη αλλά σε κάποια είδη μπορεί να έχουμε πληροφορίες-φωτογραφίες που δεν υπάρχουν εκεί ή σε άλλο όμοιο κατάλογο. Π.χ. αν δεις εδώ στο desert-tropicals παρουσιάζονται 3 είδη Portulaca τη στιγμή που υπάρχουν πάνω από 50 είδη,
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Portulacaceae/Portulaca.html
το ίδιο και άλλα γένη π.χ. Hereroa υπάρχουν καμιά 40ριά κι εκεί έχει μόνο 4.
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Aizoaceae/Hereroa.html
Δεν αναφέρονται καν όχι ότι δεν είναι πλήρης παρουσίαση του καθενός.
Ασε που σε πολλά υπάρχει καρτέλα χωρίς καθόλου φωτογραφία ή φωτογραφία κακής ποιότητας.

Φυσικά, συζήτηση κάνουμε τώρα, κι άλλωστε, αν φτιαχτεί η δομή, από εκεί κι έπειτα θα είναι θέμα προσωπικής διάθεσης το ανέβασμα και η τοποθέτηση φωτογραφίας κι όχι ότι θα ασχολούμαστε συνεχώς και μόνο με αυτό.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  15:03:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Να το δούμε σαν χόμπυ για όποιον ενδιαφέρεται. Για παράδειγμα όταν ξεκίνησα τους καταλόγους μου είχα σαν αφετηρία την "Κηπουρική για όλους" εκδόσεις ΑΛΚΥΩΝ του 1983. Στο είδος καλαγχόη του γένους κρασσουλίδες έχει 10 ποικιλίες. Μετά από 20 χρόνια οι ποικιλίες που βρήκα είναι 25. Η συγκεκιμένη επιστήμη εξελίσεται....
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  16:15:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
συμφωνω και επαυξανω!!!
Ειναι μια ιδεα που ειχε περασει και απ'το δικο μου μυαλο πιο παλια,αλλα δεν "τολμησα" να την προτεινω..
Σιγουρα υπαρχουν διαφορα site που ειναι πολυ καλα,αλλα μια δικια μας προσπαθεια σιγουρα θα ειναι "αλλιως".Αυτα τα site θα βοηθησουν παρα πολυ στο ξεκινημα.Φωτογραφιες,ελαχιστες θερμοκρασιες και μεσο ορο θερμοκρασιων χειμωνα,ηλιος,σκια κτλ,ιδιοτροπιες και πληροφοριες για το καθε ειδος,προσωπικες εμπειριες... Και πανω απ'ολα θα δινει πληροφοριες για την καλλιεργεια στο δικο μας ελληνικο κλιμα,που πολλες φορες διαφερει αρκετα απο αυτα που βρισκουμε σε διαφορες αλλες σελιδες,γιατι η καθεμια αναφερει τις συνθηκες στη χωρα της.
Πραγματικα φοβερη ιδεα, και υπαρχουν μελη που απο οτι εχω καταλαβει εχουν αρκετες γνωσεις για να την εμπλουτισουν.
Θα παρει σιγουρα αρκετο καιρο,και δεν θα ολοκληρωθει αλλα θα εμπλουτιζεται συνεχως,ομως πιστευω οτι πραγματικα αξιζει τον κοπο!
Κορυφή σελίδας

Greek Viper
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  17:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Greek Viper Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Greek Viper  Απάντηση με παραπομπή
συμφωνω και γω με τον Αποστολη και ολους του υπολοιπους οτι πρεπει να υπαρχει ενας ''τυφλοσουρτης'' για τους αρχαριους,ενταξει δε λεω καλο το ψαχτηρι απο δω και απο κει αλλα οταν εχεις μια βαση οπως αυτο εδω το φορουμ αυτοι που ειναι πιο εμπειροι εδω,αν λεω αν δεν τους κανει κοπο σιγα σιγα ας χτισουν λιγο λιγο τη γνωση προς εμας τους αρχαριους με 2-3 βασικα πραγματακια,και δεν συζηταμε για δυσκολα ειδη,λεμε για τα πιο κοινα και με το χρονο ολο και κατι θα προσθετετε
Ευχαριστούμε

Venomous Power
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  21:04:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Greek Viper

συμφωνω και γω με τον Αποστολη και ολους του υπολοιπους οτι πρεπει να υπαρχει ενας ''τυφλοσουρτης'' για τους αρχαριους,ενταξει δε λεω καλο το ψαχτηρι απο δω και απο κει αλλα οταν εχεις μια βαση οπως αυτο εδω το φορουμ αυτοι που ειναι πιο εμπειροι εδω,αν λεω αν δεν τους κανει κοπο σιγα σιγα ας χτισουν λιγο λιγο τη γνωση προς εμας τους αρχαριους με 2-3 βασικα πραγματακια,και δεν συζηταμε για δυσκολα ειδη,λεμε για τα πιο κοινα και με το χρονο ολο και κατι θα προσθετετε
Ευχαριστούμε

Venomous Power

Όλοι έχετε δίκιο βέβαια, αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι μάλλον πιό απλά από αυτά που θέλουν να μας παρουσιάζουν ! Με αυτό εννοώ ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει η τάση να δημιουργούνται νέα είδη και υποείδη η να μετακινούνται κάποια έιδη από το ένα γένος στό άλλο. Αυτό είναι, κατά μεγάλο μέρος ευθύνη αυτών που κάνουν εμπόριο γιά να δημιουργήσουν νέους πελάτες για τα " σπάνια" τους φυτά!!

Greek Viper νομίζω ότι αυτό θα σου χτυπήσει κάποια γνωστά , από άλλο χόμπυ, καμπανάκια. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες έρευνες γιά το DNA των φυτών ώστε να υπάρχει ένας κοινός αποδεκτός μπούσουλας γιά την κατάταξη ! Πρίν από μερικές δεκαετίες όλοι οι κάκτοι ήταν Cereus η Mammilarias ή Copiapoas. !!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2009 :  23:30:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θα ξαναπροτεινω αυτο που εχω κανει
εχω κανει ενα φακελο κακτος, εβαλα μεσα σε υποφακελους ολα τα γενη κακτων απο το cactiguide.com , αποθηκευσα μεσα στην αρχη ολες τις φωτο του συγκεκριμενου site και σιγα σιγα οτι φωτο βρισκω στο ιντερνετ την αποθηκευω απέυθειας στην σωστη θεση.
ωραιες φωτο στην εγκυκλοπαιδεια του cactuspro.com
μετα μπορεις να συμβουλευεσαι τους φακελους σου
επισης σιγα σιγα αρχιζεις να δειχνεις ενδιαφερον για καποιες οικογενειες με τον καιρο μαθαινεις να τα ξεχωριζεις
Υπομονη επιμονη και επιμελεια(για να θυμηθουν τα σχολικα τους χρονια οι παλαιοτεροι|
επισης προσοχη στα "νεα" ειδη, ειδικα το cactus-art τις περισσοτερες φορες ειναι κραχτες για συλλεκτες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2009 :  19:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μεταφέρθηκε σε νέο θέμα εδώ στην ενότητα "Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις" μιας και αφορά πρόταση.

Να συμπληρώσω σχετικά με το θέμα ότι εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον θα δημιουργηθεί τον επόμενο καιρό μία νέα κατηγορία του forum για το σκοπό αυτό, απλώς χρειάζεται κάποιος χρόνος κάποια μέρα για να μπουν ενότητες κ.λπ.
Αυτή η κατηγορία του forum θα υπάρχει ως μία δομή, όχι τόσο για την ταξινόμηση όσο για να τοποθετεί εκεί όποιος ενδιαφέρεται φωτογραφίες και πληροφορίες με έναν οργανωμένο τρόπο, κάτι σαν ευρετήριο.

Γιατί για τα ονόματα, αλλαγές κ.λπ....πραγματικά είναι ένα θέμα που όποιος ασχοληθεί βλέπει ότι τελικά αποσκοπεί πολλές φορές στο κέρδος και ακόμη στον αποπροσανατολισμό των νέων στο χόμπι... Δεν σκοπεύουμε να "λύσουμε" ταξονομικά προβλήματα ούτε να δημιουργήσουμε νέα, απλώς να μπορεί να προσθέτει όποιος ενδιαφέρεται πληροφορίες που έχει από μελέτη, εμπειρία κ.λπ. άλλωστε δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να προμηθευτούν βιβλία ή να διαβάσουν κάτι σε βιβλίο ή στο internet σε μια ξένη γλώσσα.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  01:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Την βρίσκω και εγώ καταπληκτική!! ιδέα και από ότι κατάλαβα
Όλοι το ίδιο πιστεύουμε ,κάκτος σε περιμένει πολύ δουλειά μάλλον.
Ανυπομονώ να ξεκινήσει και πιστεύω ότι θα γίνει από τις ποιο
ενδιαφέρον ενότητες !!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  09:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Απο την αρχή που άνοιξε αυτό το θέμα κατάλαβα ότι ο σκοπός είναι η δημιουργία ενός φωτογραφικού ευρετήριου με κάποιες πληροφορίες...
γιατί η ταξινόμηση κλπ κλπ απαιτούν μιά τεράστια και φυσικά επιστημονική δουλειά και γνώσεις που κανείς απο εμάς πιστεύω ότι δεν έχει...οπότε το ξεχνάμε...

quote:
Αυτή η κατηγορία του forum θα υπάρχει ως μία δομή, όχι τόσο για την ταξινόμηση όσο για να τοποθετεί εκεί όποιος ενδιαφέρεται φωτογραφίες και πληροφορίες με έναν οργανωμένο τρόπο, κάτι σαν ευρετήριο.

ακριβώς...αλλά αυτό είναι εύκολο;;;;; και εσύ και η Εμμυ.....και εγώ έχουμε neoporteria occulta... κανένα απο τα τρία φυτά δέν είναι ίδιο ποιό θα βάλουμε στο άλπουμ και τα τρία;;;;αν ναι πόσο θα βοηθήσει αυτό τον "νέο"; για να μην πω για τα gymnocalycium mihanovichii και τα παρόμοια τους ..με τα εκατοντάδες υβρίδια που μας έχουν πουλήσει διάφοροι art για γνήσια..κλπ κλπ γιατί το πρόβλημα σε όλλους μας δέν είναι οι εύκολα αναγνωρίσιμοι κάκτοι πχ astrophytum ...ferocactus..ariocarpus κλπ... το θέμα.."παχύφυτα" εκτός κάκτων δέν τολμάω να το "πιάσω" ..πχ euphorbia-stapelia-mesebrianthemum κλπ κλπ...εκεί είναι Ο χαμός...

και μία υπόθεση...
αν ξαφνικά βρούμε (η στο ίντερνετ η σε βιβλιο) τον απόλυτο οδηγό για κάκτους και παχύφυτα...που να περιέχει ότι πληροφορία και ότι φωτογραφία - βίντεο και καλλιεργητικές φρόντίδες κλπ κλπ μπορεί να ψάνει κάποιος...τότε το φόρουμ και ο σύλλογος (ΕΕΚΑΠ) δέν θα έχουν λόγο ύπαρξης παρά μόνο για να "πουλάμε φιγούρα" στο πόσα φράγκα χώσαμε και αποκτήσαμε τα ΧΧΧΧ φυτά...

ΥΓ.......
τον Χρήστο μην τον ακούτε............
είναι....αθεράπευτα ρομαντικός........
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  10:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
H Ιδέα μου αράσει και έχω την διάθεση να βοηθήσω όπως μου ζητηθεί.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  16:13:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Είμαι καινούργια και με πολλές απορίες, όπως πως γίνεται η διασταύρωση και πως ταξινομούνται οι κάκτοι. Δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω ακόμα. Πάντως έχω καταγράψει από το internet 34 ποικιλίες Gymnocalycium. Έχω μια συλλογή με περισσότερα από 120 φυτά στα οπόια περιλαμβάνονται :crassula, sedum, opuntia, astrophytum, euphorbia, adromischus, kalanchoe, agave, aloe, haworthia, echinopsis, cleistocactus, notocactus, eriocactus, cereus, ferocactus, rebutia, echinocactus, stapelia, lemaitocereus, lobivia, gasteria, austrocephalocereus, hidewintera, isolatocereus, mammilaria, matucana, rebutia, stenocereus..... Αλλά δεν μπρώ να εντοπίσω τις ποικιλίες....

Γιά να ενισχύσω τα αρχικά μου επιχειρήματα περί του άτοπου της πρότασης θα παραθέσω τις διάφορες ταξινομήσεις που έχουν κατά καιρούς γίνει γιά τον Glandulicactus Uncinatus :

Glandulicactus uncinatus (Galeotti)
Backeberg. Pubblished in: Beitr. Sukkulentenk. Sukkulentenpflege. 1939(2): 4. 1939.

Synonyms:

Echinocactus mathssonii Berge ex K.Schum. In: Gesamtbeschr. Kakt. 351 (fig.). (1897)1898

Ferocactus mathssonii (Berge ex K.Schum.) N.P.Taylor in Cact. Succ. J. Gr. Brit. 41: 91. 19791

Ancistrocactus mathsonii (Berge ex K.Schum.) Doweld in Tsukkulenty 2): 29. 1999

Glandulicactus uncinatus ssp. Mathsonii

Echinocactus uncinatus Galeotti in Abbild. Beschr. Cact. 2: t. 18. 1848

Ferocactus uncinatus (Galeotti) Britton & Rose in Cactaceae (Britton & Rose) 3: 146, fig. 153. 1922

Hamatocactus uncinatus (Galeotti) Orcutt in Cactography 6. 1926

Echinomastus uncinatus (Galeotti) F. M. Knuth in Backeb. & F. M. Knuth, Kaktus-ABC 358. 1935

Thelocactus uncinatus (Galeotti) W. T. Marshall in Cactaceae(Berlin)169. 1941

Ancistrocactus uncinatus (Galeotti) L. D. Benson in Cact. Succ. J.(Los Angeles) 41(4): 188. 1969

Sclerocactus uncinatus (Galeotti) N. P. Taylor in Bradleya 5: 94.1987

Pediocactus uncinatus (Galeotti) Halda in Acta Mus. Richnov., Sect. Nat. 5(1): 25. 1998

Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος τελικά αυτό το φυτό που ανοίκει OEEEEEO ????

Glandulicactus, Echinocactus, Ferocactus, Ancistrocactus, Hamatocactus, Echinomastus, Thelocactus, Ancistrocactus, Sclerocactus ή Pediocactus

Όλες οι ονομασίες έχουν δοθεί από γνώστες και βοτανολόγους οπότε δεν είναι κάποιες ονομασίες τυχαίες !

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΛΑ ΟΕΕΕΕΟ ?????

Edited by - JohnEx on 16 Jun 2009 16:15:26
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  16:49:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
υπομονη σε λιγα χρονια χαρη στις αναλυσεις DNA θα εχουμε τις τελικες ταξινομησεις
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  17:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
και μία υπόθεση...
αν ξαφνικά βρούμε (η στο ίντερνετ η σε βιβλιο) τον απόλυτο οδηγό για κάκτους και παχύφυτα...που να περιέχει ότι πληροφορία και ότι φωτογραφία - βίντεο και καλλιεργητικές φρόντίδες κλπ κλπ μπορεί να ψάνει κάποιος...τότε το φόρουμ και ο σύλλογος (ΕΕΚΑΠ) δέν θα έχουν λόγο ύπαρξης παρά μόνο για να "πουλάμε φιγούρα" στο πόσα φράγκα χώσαμε και αποκτήσαμε τα ΧΧΧΧ φυτά...

ΥΓ.......
τον Χρήστο μην τον ακούτε............
είναι....αθεράπευτα ρομαντικός........

Οτι διαφωνώ με όλο αυτό Κώστα το ξέρεις πολύ καλά
και σίγουρα προσπαθώ να βλέπω κάθε ιδέα που αφορά
τους κάκτους ρομαντικά... όπως λες αλλά σίγουρα πάντα
ψάχνω τη θετική πλευρά τις κάθε ιδέας
Εγώ δεν θα το έλεγα φιγούρα αλλά εμπλουτισμό γνώσεων..
εικόνων.. φυτών ...και οτιδήποτε ταΐζει το πάθος μας!
(που σε εμένα προσωπικά δεν βλέπω να έχει τελειωμό!!!)
Αλλά μου φαίνεται ότι όσο μεγαλώνει άνθρωπος
γκρινιάζει......
θα συμφωνήσω με όλες τις δυσκολίες που περιγράφεις
αλλά και τι έγινε δεν ανταγωνιζόμαστε κανέναν και
κάποια λάθη όλοι τα έχουν και σίγουρα έχουν και ελλείψεις
Μπορεί πιστεύω να γίνει μια αξιόλογη φωτογραφική
βιβλιοθήκη και εγώ θα προσπαθήσω για το καλύτερο!
Κάκτος πες μας νεότερα...

Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  17:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Γιά να ενισχύσω τα αρχικά μου επιχειρήματα περί του άτοπου της πρότασης θα παραθέσω τις διάφορες ταξινομήσεις που έχουν κατά καιρούς γίνει γιά τον Glandulicactus Uncinatus :

Με αυτή τη λογική πρέπει να πετάξουμε ότι βιβλίο έχουμε
και να βγάλουμε και τα ταμπελακια και να τα λέμε όλα κάκτους
Μου φαίνετε κάνεις πολύ παρέα με τον .........ΟΕΕΕΟ

Edited by - Χρήστος on 16 Jun 2009 17:41:56
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  18:49:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Θα είναι δύσκολη και επίπονη προσπάθεια, αλλά είμαι σύμφωνος.

Τα προβλήματα της ταξινόμησης είναι πολλά και ,μάλιστα,παρότι νέο μέλος της ΕΕΚΑΠ, έχω προτείνει να γράψω κάποια στιγμή στο περιοδικό του συλλόγου ένα σχετικό άρθρο.

Παρ' ότι έχω πολλές φορές τις επιφυλάξεις μου απέναντι στην κρατούσα ταξινόμηση(π.χ. η κατάταξη της weingartia στις rebutia), την ακολουθώ πιστά, έτσι ώστε να έχω ένα μπούσουλα .Συμφωνώ, επομένως, με το Χρήστο στο θέμα αυτό(τί συνονόματοι θα ήμασταν άλλωστε)!

Όσον αφορά το DNA πού ανέφερε ο Αριστείδης, όντως θα βοηθήσει, αλλά και θα ...ανακατέψει ξανά την ταξινόμηση.Διάβαζα κάπου ότι έχει γίνει DNA τέστ σε 100 περίπου μαμμιλλάριες και υπάρχει ήδη δυτυπισμός, άρα μυρίζομαι, όχι απλώς απόσπαση όπως έγινε με τη δημιουργία της mammiloydia candida, αλλά ...διάσπαση !
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2009 :  23:11:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

quote:

Με αυτή τη λογική πρέπει να πετάξουμε ότι βιβλίο έχουμε
και να βγάλουμε και τα ταμπελακια και να τα λέμε όλα κάκτους
Μου φαίνετε κάνεις πολύ παρέα με τον .........ΟΕΕΕΟ

Καλό είναι το μπλα-μπλά Χρήστο μου αλλά εγώ παρέθεσα στοιχεία, και έχω και πολλά αλλα παραδείγματα ακόμη! Θα μπορούσες αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να απαντήσεις και εσύ με επιχειρήματα και όχι με ευχολόγια ?
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2009 :  00:12:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
EEE!!!!!!!!!! Ειρήνη υμίν..
Πελάγωσα, χάθηκα με όλα αυτά. Είναι σαν να ζήτησα να μάθω τι βρίσκεται σε ακτίνα 2 χλμ από το σπίτι μου και πολυταξιδεμένοι γνώστες της Υφηλίου εξηγούν πόσο δύσκολο είναι να ταξιδέψεις και να γνωρίσεις όλον τον κόσμο ( γνωστό και άγνωστο )....Το ξέρω αυτό.... λυπάμαι....δε ζήτησα τόσα πολλά..
Όμως, επειδή δεν έχω πολλές ώρες ελεύθερες για να ψάχνομαι στο internet, απλά θέλω να ξέρω τα ονόματα των φυτών μου.
Αλλιώς τη λύση την ξέρω. Θα τα βαφτίσω μόνη μου!!!!!!
Ή θα μου τα πείτε εσείς αν καταφέρω και ανεβάσω τις φωτογραφίες τους..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2009 :  00:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

καλέ που τον είδες τον πόλεμο;;;
το μόνο που συμβαίνει είναι ότι ψάχνουμε τον χρήστο για μια....φιλική ...κουβέντα...
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2009 :  07:38:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Πελάγωσα, χάθηκα με όλα αυτά. Είναι σαν να ζήτησα να μάθω τι βρίσκεται σε ακτίνα 2 χλμ από το σπίτι μου και πολυταξιδεμένοι γνώστες της Υφηλίου εξηγούν πόσο δύσκολο είναι να ταξιδέψεις και να γνωρίσεις όλον τον κόσμο ( γνωστό και άγνωστο )....Το ξέρω αυτό.... λυπάμαι....δε ζήτησα τόσα πολλά..
Όμως, επειδή δεν έχω πολλές ώρες ελεύθερες για να ψάχνομαι στο internet, απλά θέλω να ξέρω τα ονόματα των φυτών μου.
Αλλιώς τη λύση την ξέρω. Θα τα βαφτίσω μόνη μου!!!!!!
Ή θα μου τα πείτε εσείς αν καταφέρω και ανεβάσω τις φωτογραφίες τους..

Αν ο πιανίστας δεν θέλει να τον πυροβολούν ας κρατάει τα δαχτυλάκια του στό πιάνο !!!

Edited by - JohnEx on 17 Jun 2009 07:41:22
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000