ΚΑΚΤΟΣ - Forum - καρπός...σπόρος...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 καρπός...σπόρος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  21:40:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο δικος βγαζει κατακοκκινα μακροστενα φρουτα
(δυστυχως τα μαζεψα και δεν εβγαλα φωτο)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  19:37:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Η ανθοφορία του senecio serpens ...

και η εξέλιξη της

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2009 :  19:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μία Mammillaria μικρή και "ταπεινή", περνάει σχεδόν απαρατήρητη όλο τον καιρό, αυτές τις μέρες έβαλε τη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, τα κόκκινα φρούτα της:

Κορυφή σελίδας

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2009 :  11:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Εξαίσιο θέαμα!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2009 :  08:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ! ...ξέχασα να βάλω το όνομά της: είναι η Mammillaria prolifera. Όσο ασήμαντο δείχνει το φυτό όταν είναι μικρό τόσο ομορφαίνει καθώς μεγαλώνει, όπως η M. gracilis.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2009 :  13:29:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είναι τόσο όμορφο και μπορεί, κάλλιστα, να συμπληρώσει τη Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση ....
Κορυφή σελίδας

Greek Viper
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2009 :  21:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Greek Viper Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Greek Viper  Απάντηση με παραπομπή
Καταπληκτικη..πανεμορφη ειναι Φωτεινη!!!που να περασουν μερικα ακομα χρονια,τα φρουτα θα ειναι τοσα πολλα που αντι για κακτος θα μοιαζει με πιπεριτσα διακοσμητικη!!!να την χαιρεσαι!!

Venomous Power

Edited by - Greek Viper on 02 Dec 2009 21:16:23
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2010 :  11:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα πολυάριθμα σποράκια ενός απ' τα δύο μπουμπούκια του "γνωστού" μου Gymnocalycium που από πράσινο μου μετατράπηκε σε κόκκινο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού.
Το φρούτο με άρωμα γλυκύτατο!
Από τα πολλά (νομίζω 10+) λουλούδια που έβγαλε, μόνο αυτά τα δύο έδεσαν καρπό. Τα συγκεκριμένα δύο είχαν γονιμοποιηθεί το καλοκαίρι με πινέλο. Το φρούτο που φαίνεται ανοιγμένο στη φωτό γονιμοποιήθηκε με το Gymnocalycium mihanovichi με πράσινο λουλούδι, ενώ το άλλο που είναι ακόμη επάνω στο φυτό με ένα mihanovichii με άσπρο λουλούδι. Απ' όλα τα άλλα λουλούδια στα οποία δεν έγινε καμία προσπάθεια... "τεχνητής γονιμοποίησης" δεν βγήκε τίποτα.

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2010 :  21:04:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και εγω μαζεψα πολλους σπορους απο το συγκεκριμενο(gibbosum )
εκανα και εγω πολλλες manual γονιμοποιησεις με οποιο ανθισμενο gymnocalycium ηταν διαθεσιμο
θα φανει στην σπορα
(αντεχει συμφωνα με τον ιταλο -12° to -32° )
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2010 :  23:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ο συγκεκριμένος καρπός έκανε πάνω από 2 χρόνια να ωριμάσει
ferocactus herrerae
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2010 :  00:30:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αν ειναι ο γνησιος herrerae(apo sonora) θα ηθελα να μου κρατησεις μερικους σπορους
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2010 :  12:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Dr. Ferocactus κρίνε μόνος σου και λες και σε μας.....
Αν θέλεις και όποιος άλλος θέλει μπορώ να του ταχυδρομήσω

Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2010 :  12:37:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1004

για τις Echinopsis, που δεν κάνουν φρουτάκια.
Επειδή και στις δικές μου τόσα χρόνια δεν ειχα δει ποτέ, αποφάσισα φέτος να πάρω την κατάσταση( μάλλον το πινελάκι) στα χέρια μου.
Και ιδου το αποτέλεσμα.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2010 :  09:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Anti

Αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1004

για τις Echinopsis, που δεν κάνουν φρουτάκια.
Επειδή και στις δικές μου τόσα χρόνια δεν ειχα δει ποτέ, αποφάσισα φέτος να πάρω την κατάσταση( μάλλον το πινελάκι) στα χέρια μου.
Και ιδου το αποτέλεσμα.

Αντι, το πινελάκι σε λουλούδια μεταξύ διαφορετικών φυτών?
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2010 :  14:23:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Dr. Ferocactus κρίνε μόνος σου και λες και σε μας.....
Αν θέλεις και όποιος άλλος θέλει μπορώ να του ταχυδρομήσω

Mπορει να εκανε τοσο καιρο που λες αλλα οχι και αδικα ...παρα πολλα σπορακια !!!!!!
εαν περισσεψει κανενα θα ηθελα και εγω ...
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2010 :  19:39:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή

[/quote]
Αντι, το πινελάκι σε λουλούδια μεταξύ διαφορετικών φυτών?
[/quote]

Ναι, με ότι ήταν ανθισμένο εκείνη την ώρα, δεν θυμάμαι Μαμμιλλάρια, Rebutia κάτι τέτοιο.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2010 :  20:32:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Όλες οι αποχρώσεις στα φρουτάκια των mammillaria
Mammillaria sempervivi ?

Mammillaria marksiana

Mammillaria hahniana ssp hahniana

Mammillaria densispina

Mammillaria elongata
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2010 :  19:57:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Cleistocactus straussii
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Nov 2010 :  23:18:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν τον έχω πετύχει ανθισμένο,... αλλά τον τσάκωσα με φρούτο
sorry για τις φωτογραφίες ..είναι από κινητό...

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Nov 2010 :  08:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό! Κάποιος Cereus? (peruvianus)
Εχχμμμ...γκουχ γκουχ...που είναι αυτό το φυτό φυτεμένο?
Λέγεται ότι το φρούτο των Cereus είναι πολύ νόστιμο (θα εμφανιστεί τώρα πάλι κανένας Ορφέας και θα το ψάχνει...)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Nov 2010 :  08:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν βλέπουμε συχνά στην καλλιέργεια φρούτα από αυτά τα φυτά. Νομίζω ότι οι Cereus δεν αυτο-γονιμοποιούνται (αν κάνω λάθος και κάποιος ξέρει ας με διορθώσει) και όπως οι περισσότεροι κάκτοι που ανθίζουν νύχτα γονιμοποιούνται από έντομα της νύχτας (νυχτοπεταλούδες) άρα πιθανόν να υπάρχει κι άλλο φυτό στην...περιοχή κι έτυχε να βρεθεί και η κατάλληλη πεταλούδα!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Nov 2010 :  23:23:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Το φυτό είναι στους Αγ. Αποστόλους Αττικής, παραλιακή περιοχή.
Ο συγκεκριμένος cereus είναι σε απόσταση 600 μέτρα περίπου από τη θάλασσα και φέτος είχε πολλά λουλούδια και τριγυρνώντας με το ποδήλατο έχω δεί και άλλους cereus στην περιοχή σε ακτίνα χιλιομέτρου.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2011 :  19:50:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φρέσκος καρπός της Stapelia grandiflora

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  17:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

ΜΕΡΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2014 :  22:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό το όμορφο θέμα μου το θύμισε απόψε ο Κώστας.
Μια και είναι η εποχή να συλλέξουμε σπόρους δείτε τις αριστουργηματικές φωτογραφίες, ειδικά της πρώτης σελίδας.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 12 Sep 2014 22:58:06
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000