ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αstrophytum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Αstrophytum
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

ovbmonos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2009 :  16:54:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Μεγάλο θέμα
astr. ornatum - astr. cacricorne

astr. capricorne

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2009 :  21:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Πολύ καλό! Το ornatum σε τι ηλικία/μέγεθος περίπου βγάζει λουλούδι? Έχω δύο εδώ και αρκετά χρόνια και τίποτα...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2009 :  21:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι επίσης...αυτά τα χαλικάκια τύπου "φασόλια γίγαντες" από που είναι???
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  11:01:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Ότι astr. ornatum έχω και πολυ μικρότερο έχει βγάλει λουλουδια!!!
Για τα δικά σου δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό!!! Παράξενο μου φαίνεται!!!
Τα χαλίκια "γίγαντες" είναι μαζεμένα ένα - ένα από το Παλαιοχώρι στη Μήλο!!!! Έχω δηλώσει εξ' άλλου ότι το χαλικάκι είναι η 2η τρέλα μου!!!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  15:42:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και το δικο μου το astrophytum ornatum αν και εχει 10 cm υψος δεν βγαζει λουλουδια
γιατι να κουραζεται να κανει ανθη και σπορους;
Εδω ειναι Σαλλλονικη....Χαλλλαρα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  19:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Εδω ειναι Σαλλλονικη....Χαλλλαρα

Πρέπει να τα πάμε Αθήνα ariskal να μας τα κάνουν καλά....
Πολύ έπεσε!
Εμένα τα ίδια μούτρα κρατάει κι ένα μυριόστιγμα...μόνο στίγμα και κακό είναι, από λουλούδι....τίποτα. Αλλά τα ornatum..το κάτι άλλο, τα έχω 7 χρόνια! (&%^**φ# ) Έχω τις ποικιλίες: var midenoflorum!
Ο αστερίας σχεδόν σκέφτομαι ότι κάποιο λάθος έγινε κι άνθισαν, και τα δύο φυτά κιόλας!!

Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  19:36:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Να τολμήσω να σας πω ότι άνθισε και το σπορόφυτο 4ετιας astr.capricorne??? ή θα με δείρετε????

9η Έκθεση Κάκτων & Παχύφυτων
Κυριακή 31 Μαΐου 2009
ώρα 11:00 - 15:00
Κτήμα Συγγρού
Κηφισίας 182 Μαρούσι - Φανάρι ΚΑΤ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  22:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ovbmonos

Να τολμήσω να σας πω ότι άνθισε και το σπορόφυτο 4ετιας astr.capricorne??? ή θα με δείρετε????

Κυριακή 31 Μαΐου 2009
Κτήμα Συγγρού

Κάτι τους κάνεις(ετε)....δεν μπορεί!
To capricorne το απέκτησα φέτος, από...Αθήνα! () φαντάζομαι θα φέρει τύχη και στα υπόλοιπα!

Α, και το χαλικάκι πολύ καλό...νομίζω όλοι μας σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε μία παράλληλη συλλογή χαλικιών! (τα μαζεύουμε που τα μαζεύουμε..)
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  11:50:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Δια του λόγου το αληθές

Έχει και 2ο μπουμπουκι!!!
Δεν τους κάνω απολύτως τίποτα μόνο νεράκι!!Ίσως να΄φταίει ότι το θερμοκήπιο στην ταρατσα όταν έχει ηλιοφάνεια έχει max θερμοκρασιες μέχρι τώρα 45ο C και Ιαν-Φεβρ-Μαρτιο εφθανε και 40οC

Κυριακή 31 Μαΐου 2009
Κτήμα Συγγρού
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  14:32:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το ποτιζες τον χειμωνα;
Οντως τον χειμωνα ειχα πολυ υψηλες θερμοκρασιες και ορισμενα φυτα ,ειδικα αυτα που ηταν σε μικρες γλαστρες και χωρις κοκκινοχωμα επαθαν ολικη αφυδατωση
τα προλαβα στο παραπεντε
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  15:21:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Από μέσα Νοέμβρη μέχρι τέλος Μάρτη είναι απότιστα!!!

Να και μια τελευταία ανακάλυψη
Astrophytum caput-medusae

Κυριακή 31 Μαΐου 2009
Κτήμα Συγγρού
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  21:50:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
εντυπωσιακο..!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  22:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

45ο C και Ιαν-Φεβρ-Μαρτιο εφθανε και 40οC

...νατο το μυστικό! Αύριο μετακομίζουν όλα τα αστρόφυτα στη νότια πλευρά του μπαλκονιού για ξεροψήσιμο!
Τα αφήνεις, δηλαδή, μέσα στο θερμοκήπιο και τώρα και καλοκαίρι??
Τι άλλα φυτά αφήνεις εκεί μέσα? (...μήπως γλιτώνω κι εγώ την αποσυναρμολόγηση του θερμοκηπίου...)

Το μικρό το capricorne...απίστευτο με το λουλούδι!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  10:10:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

[quote]Είχε αποσταλεί από ovbmonos

...νατο το μυστικό! Αύριο μετακομίζουν όλα τα αστρόφυτα στη νότια πλευρά του μπαλκονιού για ξεροψήσιμο!
Τι άλλα φυτά αφήνεις εκεί μέσα? (...μήπως γλιτώνω κι εγώ την αποσυναρμολόγηση του θερμοκηπίου...)

Όλα τα φυτά μένουν μέσα χειμώνα καλοκαίρι στο θερμοκήπιο με ανάλογη σκίανση (όσο είναι εφικτό βέβαια)με ανοικτές τις δύο πλευρές τις οιποίες κλείνω πάλι στο πολύ κρύο,εκτός από κάποιες αγκάβες και κάμια 10ριά κομμάτια π.χ. 1 grusoni alba, 1 thelocactus mac.. 1 grusoni κιτρινο αγκάθι, 2 astr. ornatum υβριδια,2 mammi και αυτά για φέτος δοκιμαστικά. Ο σκελετός και η στέγη παραμένουν πάντα.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  15:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Και για τους λάτρεις των υβριδίων.....
Μια συγχρονισμένη ανθοφορία που θα δώσει πολύ σπόρο
(έπεσε πολύ πινέλο....)

astrophytum asterias hybrid
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  15:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστική εικόνα!!!
Επίσης, βλέπω τις διαφορές στην απόχρωση του λουλουδιού τους αλλά και στο μέγεθος λουλουδιού (ο μεσαίος έχει πολύ μεγάλο λουλούδι π.χ. σε σχέση με τον μικρό αριστερά) πιθανόν τα δύο δικά μου τελικά να είναι διαφορετικά.
Πανέμορφα φυτά!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  16:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:

Όλα τα φυτά μένουν μέσα χειμώνα καλοκαίρι στο θερμοκήπιο με ανάλογη σκίανση (όσο είναι εφικτό βέβαια)με ανοικτές τις δύο πλευρές τις οιποίες κλείνω πάλι στο πολύ κρύο,εκτός από κάποιες αγκάβες και κάμια 10ριά κομμάτια π.χ. 1 grusoni alba, 1 thelocactus mac.. 1 grusoni κιτρινο αγκάθι, 2 astr. ornatum υβριδια,2 mammi και αυτά για φέτος δοκιμαστικά. Ο σκελετός και η στέγη παραμένουν πάντα.

Πρέπει να ψήνονται εκεί μέσα! Είναι σε διαμέρισμα ή εξοχή?
Μάλλον κι εγώ κάτι τέτοιο θα κάνω: ένας σκελετός με προστασία από βροχή από επάνω. Το χειμώνα ή θα τυλίγεται με νάυλον ή θα τοποθετούνται πλάκες σκληρού διαφανούς πλαστικού.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  16:23:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
υπαρχουν αστροφυτα αυτογονιμα ;
αν οχι σε περιπτωση μη συγχρονισμου εχεις κρατησει γυρη στην καταψυξη η ψυγειο;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  18:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Να συμπληρώσω, επίσης, κάτι που με έκπληξη διαπίστωσα σήμερα:
Όπως και με τους echinopsis/lobivia συνήθως βλέπουμε τα μπουμπούκια να μεγαλώνουν γρήγορα και να ανοίγουν όταν οι θερμοκρασίες πέσουν κάπως, είχα διαβάσει ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα astrophytum. Συγκεκριμένα, "κρατούν" τα μπουμπούκια τους και τα ανοίγουν λίγο πριν αρχίσει να πέφτει το βαρόμετρο...Σήμερα άνοιξαν ταυτόχρονα και οι δύο δικοί μου αστερίες.... - και το βαρόμετρο άρχισε να πέφτει..(βάσει ενός ψηφιακού που έχω κι ο καιρός άλλαξε πριν λίγες ώρες). Δε θυμάμαι αν είχε συμβεί το ίδιο και την προηγούμενη φορά που άνοιξαν τα δικά μου
Σήμερα πέφτει στην Αθήνα? (έτσι από περιέργεια).
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  22:25:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ελπιζω να τα γονιμοποιησες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  09:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

ελπιζω να τα γονιμοποιησες

Εγώ έκανα τη μελισσούλα, με πινελάκι, μεταξύ τους καλού κακού Παρόλο που πιστεύω ότι πρέπει να είχαν δεχτεί επίσκεψη από κάποιο έντομο (δεν ήμουν εκεί να δω αλλά μέσα στο άνθος ήταν παντού σκόρπια γύρη - περισσότερη στο apricot)..
Δεν ξέρω τι και αν θα βγει. Ορίστε οι γονείς:

Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  12:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
σε περιπτωση μη συγχρονισμου εχεις κρατησει γυρη στην καταψυξη η ψυγειο

Όχι ακόμα δεν το έχω κάνει και δεν είχα ξανακούσει για ψυγείο
αλλά μου φαίνετε πολύ έξυπνο. Ο Κώστας μου έχει πει ένα παρόμοιο
τρόπο όπου βάζεις το πινέλο μαζί με τη γύρη σε ένα σακουλάκι και
περιμένεις μέχρι να ανθίσει αυτό που θέλεις να γονιμοποίησης.
Παλαιοτέρα δεν τρελαινόμουνα με τα υβρίδια τον τελευταίο καιρό
ομως έχω κολλήσει άσχημα με τα υβρίδια και ειδικά στα astrophytum

quote:
Σήμερα πέφτει στην Αθήνα? (έτσι από περιέργεια).

Από χθες το μεσημέρι άλλαξε και εδώ ο καιρός μάλιστα σήμερα το πρωί
εριξε και μερικές ψιχάλες.

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  21:02:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
εγώ έχω έναν κάκτο ο οποίος κάνει λουλούδια τώρα αλλα δεν γονιμοποιεί τα λουλούδια του και να βγάζει σπόρους με αποτέλεσμα να ξερένονται!!

τι μπορώ να κάνω;να πιάσω γύρη απο το λουλούδι και να το βάλω πάνω στο λουλούδι του ίδιου κάκτου(ή κάπου συγκεκριμμένα;)

αλλά όταν είναι μόνο ένα λουλούδι και το επόμενο θα βγεί μετά απο 10 μέρες(λέμε τώρα).....τι θα κάνω;να πιάσω γύρη και να την φυλάξω μέσα στο ψυγείο μέχρι να βγεί κανούριο λουλούδι και να την τοποθετήσω πάνω του;αυτο με το ψυγείο πως το κάνω; που;... μέσα σε ένα κουτάκι μόνη της(την γύρη);

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  22:07:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν Αρσένιε, βρήκα μια σελίδα που εξηγεί τα μέρη του άνθους,
http://thediversityoflife.blogspot.com/
http://3.bp.blogspot.com/_JTdvHZ0pbEo/S_Z-s7Av3ZI/AAAAAAAAAVI/xLadJLAlH8A/s320/pistil1.gif
εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μεταφέρεις γύρη από τους ανθήρες(είναι μέσα τους η γύρη και κάποια στιγμή "σπανε" στα δύο και εμφανίζεται η γύρη) και να τη βάλεις πάνω στο στίγμα, αν σου πιάσει, "δέσει" ο καρπός του κάκτου θα σου βγάλει σπόρους ( εκεί που λέει ωοθήκη )

Αυτό με το ψυγείο που λες δεν το έχω κάνει ποτέ, αν και σε περιπτώσεις ισχύει αν δεν κάνω λάθος
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2011 :  19:35:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vangelis

εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μεταφέρεις γύρη από τους ανθήρες(είναι μέσα τους η γύρη και κάποια στιγμή "σπανε" στα δύο και εμφανίζεται η γύρη) και να τη βάλεις πάνω στο στίγμα,

οι ανθήρες θα σπάσουν απο μόνοι τους όταν μπούν στο άλλο λουλούδι η πρέπει να κάνω κάτι εγώ;

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2011 :  23:11:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Θα σπάσουν από μόνοι τους, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000