ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Tαμπελακια ..
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Tαμπελακια ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2009 :  14:28:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Με τα χρονια αυτα που ειχα εχουν καταστραφει ειτε απο τον ηλιο ειτε απο αερα και αλλα αιτια ..anyway τωρα θελω να αντικαταστησω ολα τα κατεστραμενα ταμπελακια τους ...που πηγαινω και τι παιρνω ..εσεις τι χρησιμοποιητε....
φυσικα εχω κρατημενο αρχειο με τις ονομασιες τους σε βιβλιο αλλα και ποτε τους πηρα η τους εχω καλλιεργησει ...κανονικη αρχειοθετηση ....

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2009 :  15:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
πρωσοπικα, εχω αγορασει απο το www.kakteen-haage.de ...Ειναι πολλα κ φτηνα "100 ταμπελακια-2€" http://www.kakteen-haage.de/shop/oxid.php/sid/ffdf501e2d9da12c9cf6d83fe52879cf/cl/details/anid/ddf354219aac374f1d40b7e760ee5bb7/Plant-Labels-100-pc/
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2009 :  15:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα πρώτα μου ταμπελάκια...ήταν μία πατέντα από σουπλά από το ΙΚΕΑ. Ριγωτά-παρδαλά απ' τη μία πλευρά, ολόασπρα απ' την άλλη...Αν σου πω ότι έχουν τώρα γύρω στα 7 χρόνια χωρίς να πάθουν απολύτως τίποτα!!!
Βέβαια, είχε λίγο χειροτεχνία (χάρακας, μέτρημα, ψαλίδι κ.λπ.) αλλά είναι φοβερά ανθεκτικό. Τότε έφτιαξα (έκοψα) αρκετά και έχω ακόμη μερικά.
Όμως, τώρα θέλω να πάρω κάτι "παρδαλά" (χρωματιστά ανοιχτού χρώματος) που είδα στο cactus-art για να "οργανώσω" τα φυτά σε 2-3 κατηγορίες ανθεκτικότητας. Π.χ. γαλάζιο τα ανθεκτικά στο κρύο&βροχή, πράσινο για όσα αντέχουν μέχρι -5, κίτρινο στο 0 και άσπρο τα υπόλοιπα (μέχρι 5 βαθμούς). Κυρίως θα είναι χρήσιμο για την τακτοποίησή τους το χειμώνα.

Βασικά επάνω έγραφα έναν απλό α/α (αύξοντα αριθμό) κυρίως για να υπάρχει ως σημείο αναφοράς για αναγνώριση για τους αγνώστους, το όνομα και το έτος αγοράς. Εδώ και 2 χρόνια καταγράφω και τον τόπο αγοράς αλλά όχι πάνω στο καρτελάκι. Χρησιμοποιώ για "οργάνωση" (ουσιαστικά απλή καταγραφή) ένα excel αρχείο αλλά πολύ απλοϊκό..κι έχω να το ενημερώσω πάνω από 1 χρόνο.......

Από του χρόνου - ελπίζω - να έχω και καρτελλάκια με έτος σποράς!
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 21 May 2009 :  11:10:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Σε μια μεγαλη γλαστρα ομως αυτα τα μικρα θα χαθουν...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 May 2009 :  20:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χαρα

Σε μια μεγαλη γλαστρα ομως αυτα τα μικρα θα χαθουν...

εννοείς τα ταμπελάκια?
Αν θελεις μεγαλύτερα τότε επιβάλλεται η μέθοδος...σουπλά, χάρακας-μολύβι, ψαλίδι ώστε να τα κόψεις στις διαστάσεις που θέλεις. Έχει διαστάσεις 40x40 περίπου αλλά δεν ξέρω αν πουλάνε ακόμη τα συγκεκριμένα που είναι ολόλευκα στην κάτω πλευρά. Το πάχος του είναι πολύ περισσότερο απ' τα κανονικά ταμπελάκια και γι' αυτό έξτρα ανθεκτικά.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jul 2009 :  21:22:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σας παρουσιάζω τα καινούργια μου ταμπελάκια!!!! (Ας είναι καλά η kaktos)

Αγόρασα τα παρακάτω συγκεκριμένα μικρά πλαστικά πιρουνάκια με φαρδύ χερούλι.....

και αφού έκοψα, με ψαλίδι, το μέρος με τα δόντια έφτιαξα ...( με ανεξίτηλους μαρκαδόρους ) .. τα παρακάτω ταμπελάκια ...

Οι πληροφορίες που δίνουν στην όψη :
1] Όνομα και οικογένεια
2] Ανάλογα με το χρώμα :
Μπλέ : Για φυτά που αγαπούν το πότισμα
Κόκκινο : Για φυτά που "απαγορεύεται" το πότισμα το καλοκαίρι
Μαύρο : Για φυτά με "περιορισμένο" πότισμα, ούτε κανονικό, ούτε καθόλου.
Οι πληροφορίες στην πίσω όψη :
1] Χρόνος αγοράς
2] Μικρών διαστάσεων φυτό (S), μεσαίου μεγέθους (Μ),μεγάλων διαστάσεων (XXL) κ.λ.π
3] Απαραίτητο μίγμα χώματος : 1ΧΛ+1ΚΠΧ ( 1 μέρος χαλίκι και 1 μέρος κηπόχωμα.

Με τον παραπάνω τρόπο εκτός από τις πληροφορίες αποφεύγεται και η δημιουργία λάθος συνθέσεων όπως η παρακάτω :

Δηλ. μια haworthia (που δεν θέλει νερό) ανάμεσα σε δύο cereus peruvianus (που θέλουν κανονικό πότισμα)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jul 2009 :  22:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χα, το έκανες τελικά? Ωραία οργάνωση! Η ιδέα όχι δική μου αλλά των Cacturados:
http://www.cacturados.com/foro/viewtopic.php?t=10723&postdays=0&postorder=asc&start=0

Εδώ στην Ελλάδα δεν έχω δει πουθενά να πουλάνε κανένα είδος ταμπελακίων...
Θα πρέπει να έχεις το νου σου όμως να μην ξεβάψουν, δεν το έχω δοκιμάσει.
Τελευταία "ανακάλυψα" ότι το (κοινό, γνωστό και απλό) μολύβι επάνω στα πλαστικά ταμπελάκια είναι πολύ ανθεκτικό στις διάφορες συνθήκες (ήλιος, νερό) και καλό.
Κορυφή σελίδας

Theodor
Starting Member

6 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2016 :  10:29:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodor  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώωωω για την ιδέα με τα πλαστικά κουτάλια και τα σουπλά!!! super

Edited by - Theodor on 05 Aug 2016 10:31:32
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2016 :  14:17:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Παρατήρηση : Δυστυχώς οι ανεξίτηλοι μαρκαδόροι δεν είναι... ες αεί ανεξίτηλοι....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2016 :  09:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1187

για δείτε κι εδώ...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000