ΚΑΚΤΟΣ - Forum - μεταφυτευσεις μεγάλων κάκτων με ασφάλεια ....
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 μεταφυτευσεις μεγάλων κάκτων με ασφάλεια ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  14:24:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
πως μπορω να μεταφυτεψω τα παρακατω τερατακια ....αναιμακτα ....!!!!!!

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  19:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
...αλλά...ωραία τερατάκια, να τα χαίρεσαι!
Εγώ πέρυσι μεταφύτευσα μερικά τέτοια ψηλά... Νομίζω είναι σημαντικό να μείνουν απότιστα για κάποιο καιρό, ώστε να μην κοπούν ρίζες κατά τη μεταφύτευση.
Ένα ζόρι είναι η αφαίρεση τους απ' την παλιά γλάστρα. Εγώ το έκανα "ξαπλώνοντας" το φυτό κάτω (να ακουμπάει το φυτό επάνω σε κάποιο κομμάτι φελιζόλ), πατώντας και χτυπώντας με κάτι τα τοιχώματα της γλάστρας ώστε να ξεκολλήσει το χώμα, περιστρέφουμε το φυτό μια - δυο φορές και το ξανακάνουμε.
Μετά σιγά σιγά τραβάμε τη γλάστρα (όλο και κάποια αγκάθια θα σπάσουν και κάποια ρίζα - εντελώς αναίμακτα δεν τα κατάφερα...)

Στην καινούργια γλάστρα βάζουμε μία ποσότητα χώματος και ένας τρόπος είναι "ξαπλωτά" όπως είναι το φυτό να το βάλουμε στη γλάστρα πιάνοντάς το απ' το κομμάτι του χώματος (το φυτό θα σύρεται μαζί με το φελιζόλ). Η γλάστρα επίσης, είναι "ξαπλωτή". Σηκώσουμε όρθιο το φυτό ταυτόχρονα με τη γλάστρα (πιο ασφαλές). Για κράτημα του κάκτου για το σήκωμα: κομμάτι φελιζόλ, τσαλακωμένα χαρτιά εφημερίδας ή ένα κομμάτι ύψασμα που τυλίγουμε ως κορδέλλα γύρω του και το τραβάμε...(κι ένα ακόμη άτομο για βοήθεια?)

Καλή επιτυχία!! κάνε μας και κανένα ρεπορτάζ (εγώ πέρυσι δε σκέφτηκα να φωτογραφήσω τη διαδικασία...)
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  19:26:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ωραια τα φυτα
ο κιτρινος ειναι Weberbauerocereus johnsonii
και η αλλη ποια espostoa;

Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  21:20:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
το πιο πιθανο να ειναι lanata ..αλλα δεν περνω και ορκο ...
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  21:26:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

...αλλά...ωραία τερατάκια, να τα χαίρεσαι!
Εγώ πέρυσι μεταφύτευσα μερικά τέτοια ψηλά... Νομίζω είναι σημαντικό να μείνουν απότιστα για κάποιο καιρό, ώστε να μην κοπούν ρίζες κατά τη μεταφύτευση.
Ένα ζόρι είναι η αφαίρεση τους απ' την παλιά γλάστρα. Εγώ το έκανα "ξαπλώνοντας" το φυτό κάτω (να ακουμπάει το φυτό επάνω σε κάποιο κομμάτι φελιζόλ), πατώντας και χτυπώντας με κάτι τα τοιχώματα της γλάστρας ώστε να ξεκολλήσει το χώμα, περιστρέφουμε το φυτό μια - δυο φορές και το ξανακάνουμε.
Μετά σιγά σιγά τραβάμε τη γλάστρα (όλο και κάποια αγκάθια θα σπάσουν και κάποια ρίζα - εντελώς αναίμακτα δεν τα κατάφερα...)

Στην καινούργια γλάστρα βάζουμε μία ποσότητα χώματος και ένας τρόπος είναι "ξαπλωτά" όπως είναι το φυτό να το βάλουμε στη γλάστρα πιάνοντάς το απ' το κομμάτι του χώματος (το φυτό θα σύρεται μαζί με το φελιζόλ). Η γλάστρα επίσης, είναι "ξαπλωτή". Σηκώσουμε όρθιο το φυτό ταυτόχρονα με τη γλάστρα (πιο ασφαλές). Για κράτημα του κάκτου για το σήκωμα: κομμάτι φελιζόλ, τσαλακωμένα χαρτιά εφημερίδας ή ένα κομμάτι ύψασμα που τυλίγουμε ως κορδέλλα γύρω του και το τραβάμε...(κι ένα ακόμη άτομο για βοήθεια?)

Καλή επιτυχία!! κάνε μας και κανένα ρεπορτάζ (εγώ πέρυσι δε σκέφτηκα να φωτογραφήσω τη διαδικασία...)

θα επανελθω δρυμητερη με φωτο...
το θεμα δεν ειναι πως θα τα βγαλω απο την γλαστρα αυτο ειναι το πιο ευκολο ..το θεμα ειναι πως τα βαζεις παλι μεσα σε αλλη ...εκανα καποιες μεταφυτεψεις σε cleistocactous και αλλους κηροειδης και εαν εβλεπε κανενας σιγουρα θα γελαγε ..γιατι τα ειχα πιασει στο πανω μερος με μια μεζουρα και ηταν σαν πηδαλιο και απο οποια μερια εγερναν πηγαινα απο την αλλη .....πως ειναι αυτη στην βαρκα που πηγαινουν απο την μια μερια στην αλλη για να μην μπαταρει ...
Οταν το σκεφτομαι πραγματικα γελαω αλλα την ωρα εκεινη δεν γελαγα καθολου .....
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  17:47:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Αν κ δεν εχω μεταφυτευσει ποτε τοσο μεγαλα φυτα, νομιζω οτι για "αναιμακτες επεμβασεις" θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ενα δευτερο ατομο να σε βοηθησει..Ισως για να κραταει ενας το φυτο κοντα στην κορυφη κ ο δευτερος να το τοποθετει στη γλαστρα και να "κουμανταρει" το χωμα..
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  22:31:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ευτηχως η δυστηχως εχω κουραστει απο τις πολλες μεταφυτεψεις και το σκεφτομαι πολυ ....μαλλον θα τους δεσω με ιμαντα απο τα σχοινια απλωματος γιατι αλλιως δεν μπορω να τους κουμανταρω και ασε που εχω κατατρυπηθει
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  22:46:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Καλο ειναι να παρετε τις ειδικες πιαστρες που γυριζουνε τα μπιφτεκια στις σχαρες, η ακομη καλυτερα μια παλια μεγαλη μασια που χρησιμοποιουσαμε στις ξυλοσομπες και στα τζακια, ειδικα η μασια επειδη ειναι σιδερενια ειναι καλυτερη για δυναμη και συγκρατηση του φυτου. Βεβαια τις 2 ακρες θα πρεπει να τις τυλιξετε με πανια για να μην τραυματισετε το φυτο.
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2009 :  10:56:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
το καλυτερο που σκεφτηκα ειναι να τα τυλιξω με φελιζολ και να τα δεσω και να τα κρεμασω απο καπου ψηλα οχι πολυ.Τοσο οσο να μπορω να αφαιρεσω λιγο χωμα και να μπορω να τοποθετησω την καινουργια γλαστρα ...εως τωρα 78 μεταφυτεψεις απο τις οποιες οι 52 εχουν διαμετρο απο 20εκ εως και 70.......οποτε ενα διαλειμα προς το παρον και επανερχομαι δρυμητερη με φωτογραφιες ....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2009 :  17:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Zeys

Καλο ειναι να παρετε τις ειδικες πιαστρες που γυριζουνε τα μπιφτεκια στις σχαρες, η ακομη καλυτερα μια παλια μεγαλη μασια που χρησιμοποιουσαμε στις ξυλοσομπες και στα τζακια, ειδικα η μασια επειδη ειναι σιδερενια ειναι καλυτερη για δυναμη και συγκρατηση του φυτου. Βεβαια τις 2 ακρες θα πρεπει να τις τυλιξετε με πανια για να μην τραυματισετε το φυτο.

Σωστό! Θυμήθηκα υπάρχουν ήδη παρόμοια εργαλεία ειδικά κατασκευασμένα, τύπου γάντια-βούρτσες, cactus lasso και λαβίδες-βούρτσες π.χ. εδώ στο
Kakteen Haage

Όμως, με λίγη φαντασία θα μπορούσαμε να αυτοσχεδιάσουμε και να φτιάξουμε μόνοι μας κάτι παρόμοιο.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2009 :  17:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χαρα

το καλυτερο που σκεφτηκα ειναι να τα τυλιξω με φελιζολ και να τα δεσω και να τα κρεμασω απο καπου ψηλα οχι πολυ.Τοσο οσο να μπορω να αφαιρεσω λιγο χωμα και να μπορω να τοποθετησω την καινουργια γλαστρα ...εως τωρα 78 μεταφυτεψεις απο τις οποιες οι 52 εχουν διαμετρο απο 20εκ εως και 70.......οποτε ενα διαλειμα προς το παρον και επανερχομαι δρυμητερη με φωτογραφιες ....

Χαρά καλή τύχη!! και προσοχή στ' αγκάθια! Εγώ τις ανέστειλλα προσωρινά τις μεταφυτεύσεις, έχω πολλούς κηροειδείς που από πέρυσι που μπήκαν σε ένα εκρηκτικό μίγμα έχουν θεριέψει και πρέπει να μπουν σε μεγαλύτερη! Θα βγάλω φωτό της διαδικασίας!
Περιμένουμε τις φωτογραφίες, προσπαθώ να καταλάβω αυτό με το δέσιμο-κρέμασμα, δεν το έχω κάνει . Εννοείς κάτι σαν αυτό με το lasso που έχει πάνω στο λινκ στον Haage?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2009 :  21:50:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ετοιμο για μεταφυτεψη αφου εχω αφαιρεσει το παλιο χωμα που πλεον δεν εχει τιποτα να του προσφερει

ετσι καταφερα αναιμακτα την μεταφυτεψη ...και στο τελος απλα ελυσα με προσοχη το ....Λασο ......

ετοιμος και στην θεση του

πολυ βαρυς τελικα ....
μεχρι τωρα εχω χρησιμοποιησει για ολες τις μεταφυτεψεις 370 λιτρα χωμα ..25 λιτρα ελαφροπετρα ....το κοκκινοκωμα δεν θυμαμαι ...ασε τα υπολοιπα υλικα ....ουφ!!!

Edited by - Χαρα on 12 May 2009 21:52:01
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2009 :  23:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
370 λιτρα χωμα ..25 λιτρα ελαφροπετρα

Καλά έχεις και συ δουλειά..!!
Τον grusonii ουσιαστικά τον έβαλες στην ίδια γλάστρα απλά με νέο χώμα? Όχι να σε βάλω τώρα να περάσεις ξανά τη διαδικασία αλλά εγώ θα τον φύτευα σε μία φαρδύτερη...
Καλή πατέντα το λάσσο, κρατάει τόσο βάρος?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2009 :  10:31:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Bασικα ειχα παρει μια τετραγωνη αλλα οταν εβγαλα ολο το χωμα δεν βρηκα σοβαρο λογο που θα με εκανε να του βαλω μεγαλυτερη γλαστρα ...οι ριζες του ηταν πιστευω για αυτη την γλαστρα .....
ασηκοτος και δεν του φαινεται αφου ελεγα απο μεσα ου την ωρα που συμπληρωνα το χωμα γυρω γυρω ....ερε και να πεσει τωρα ..την εκατσα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με τον grusonii ηταν καλα γιατι απλα το σχοινι εκατσε στα **ατσαλινα **αγκαθια του και δεν κουνιοταν με τους αλλους να δω πως θα τα καταφερω ...θα επανελθω με φωτο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2009 :  21:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πράγματι, δεν κάνει πολύ βαθιά ρίζα, ίσως μία γλάστρα ρηχή "λεκανέ" για να έχει χώρο να φαρδύνει
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2009 :  13:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
βρηκα ενα αρθρο σε ενα forum σχετικα με "αποπειρες" μεταφυτευση για μεγαλους cereus και λοιποι κακτοι τυπου "κερι"...Διαλεξα την παρακατω προσπαθεια που μου φανηκε πολυ ωραια και ευκολη και ανωδυνη για αυτους τους κακτους

η προσπαθεια εγινε με εναν Pachycereus pringlei

Τέλος πια τα ματωμενα χερια γεματα αγκαθια
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2009 :  14:14:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
τελειο!!!!!!
....ευχαριστω φοβερη ιδεα ...παω για προμηθειες .....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2009 :  22:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Κώστα που το βρήκες αυτό!!?? Απίστευτο! Αλλά μάλλον ένας πάρα πολύ ασφαλής τρόπος γι' αυτά τα τέρατα! Επίσης καλός για μεταφορά (σε κάποιο κτήμα που θα πάρουμε γιατί δε θα μας χωράει όλους το μπαλκόνι...) ... ...

Αυτά είναι τα προστατευτικά καλύματα που βάζουν γύρω από π.χ. σωλήνες νερού ηλιακού, air condition κ.λπ.? Που τα βρίσκουμε αυτά? Χαρά...μετά από τις μάντρες οικοδομικών υλικών, τα βουνά και τα λαγκάδια για χώματα κ.α....κατευθείαν στον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό! (κατά τ' άλλα ασχολούμαστε με φυτά....)
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2009 :  23:19:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
μηπως εβλεπες παλια Μαγκαιβερ ?????κατι τετοιο εχουμε γινει
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  13:30:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
επιτελους τα καταφερα ..πηγα το Π.Σ.Κ.(παρασκευοσαββατοκυριακο !!!) για πολεμοεφοδια ..και ιδου στις νεες γλαστρες ..με λιγη βοηθεια σε στηριξη προσωρινα εως να στηριζονται μονα τους ...

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  18:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η επιχείρηση στέφτηκε με επιτυχία!
...πώς τα κατάφερες τελικά με τους κολωνάτους???? πρέπει να είναι πολύ βαριά. Πέρυσι μεταφύτευσα έναν Oreocereus trolii 40cm και πραγματικά γίνονται πολύ βαριά τόσο μεγάλα φυτά. Έβαλες λάστιχα, φελιζόλ και
Όσο για τον πρώτο, νομίζω ότι τελικά έχουμε τον ίδιο...και βλέπω το "μέλλον" του δικού μου: τελικά μάλλον διακλαδίζεται.

Όλα τους πολύ ωραία φυτά κι έδειξαν πολύ καλύτερα στις νέες γλάστρες. Θα δεις μάλλον μεγάλη ανάπτυξη φέτος!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  22:04:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
τελικα οντως ο oreocereus πολυ βαρυς...εως ασηκωτος ...εκανα το κολπο με την προστασια των σωληνων και πολυ μα πολυ αγαπη και υπομονη για αυτα τα τερατακια ...!!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2009 :  14:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Για όσους δεν κράτησαν "σωλήνες" από την τελευταία εγκατάσταση....ηλιακού θερμοσίφωνου ή κλιματιστικού........
Σήμερα αλλάζοντας toner του εκτυπωτή σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η εσωτερική του συσκευασία!

Είναι αρκετά μεγάλο, περίπου 30cm, με στενόμακρες "κυψέλες" αέρα. Μπορεί να κοπεί π.χ. στα δύο στο μήκος και να δεθεί γύρω από τον κάκτο προς μεταφύτευση ώστε να τον πιάνουμε άφοβα για μεταφύτευση. Βέβαια, όχι για κάκτους με σκληρό άκαμπτο αγκάθι, τόσο ώστε το αγκάθι να βρεθεί...στη λάθος πλευρά (δηλαδή εκεί που κρατάμε εμείς )
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2011 :  10:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ψάχνοντας κάτι άλλο...βρήκα ένα βίντεο σχετικό με το θέμα

Μεταφύτευση μεγάλου Echinocactus grusonii με τη χρήση φελιζόλ

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000