ΚΑΚΤΟΣ - Forum - pachypodium lamerei
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 pachypodium lamerei
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  13:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Δανεικο και αγυριστο????

Κορυφή σελίδας

ovbmonos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  14:17:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
Δανεικο και αγυριστο????

μας κανα κομματάκι κωστάκη
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  17:48:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ovbmonos

quote:

quote:
Δανεικο και αγυριστο????

Θα σου τα κόψω τα χεράκια Βασσιλάκη !! Να πάς να πάρεις από Specks που είναι 10 km Βόρειως από τήν ΟΥΖΟΥΜΠΟΥΡΟΥ και 20 km ανατολικά από τις ΑΝΩ ΚΩΛΟΜΕΔΑΓΚΩΝΕΣ !!!

Edited by - JohnEx on 12 Jun 2009 17:53:06
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  17:52:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:
Είχε αποσταλεί από ovbmonos

quote:

quote:
Δανεικο και αγυριστο????

Θα σου τα κόψω τα χεράκια Βασσιλάκη !! Να πάς να πάρεις από Specks που είναι 10 km από τήν ΟΥΖΟΥΜΠΟΥΡΟΥ !!!

θα μου δώσει ο φιλος μου ο Κώστας από το δανεικό κ αγύριστο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2009 :  11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλά πειράματα!! (Αριστοτέλη ωραίο το smiley!)
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2009 :  19:58:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Eντος ολιγων ημερων θα εχει ανθισει πιστευω

Κορυφή σελίδας

Greek Viper

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2009 :  23:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Greek Viper Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Greek Viper  Απάντηση με παραπομπή
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με ενα pachypodium rosulatum,με το που ξεκινησε να βγαζει φυλλα και ενω ηταν ολα ωραια και καλα απο το πουθενα ξεκινησε να καιει τα φυλλα το ενα πισω απο το αλλο,σε μια λεπτομερη εξεταση που εκανα ανακαλυψα οτι υπηρχε ενα μικρο σκουληκάκι που διπλωνε τα φυλα με μια περιτεχνη υφανση τυπου αραχνοκατασκευης και μετα απο μερες τα φυλλα γινοτουσαν χαλια,ψεκασα με διαφορα και στο τελος καθαρισα,φυλλοδετης το ονομα του σκωληκα και πηρα το καταλληλο φαρμακο το οποιο αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι,ψαξτο αν και το θεμα ειναι αρκετα παλιο και ξεθαφτηκε προσφατα,νομιζω οτι θα εχεις βρει τη λυση εδω και καιρο

Venomous Power
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2009 :  10:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εννοείς στα φυλλαράκια της κορυφής όπως στο φυτό του Χρήστου ή σε άλλα φύλλα του φυτού?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2009 :  09:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τι έγινε το άνθος Χαρά, προχώρησε?? (αγωνία...)

Και το δικό σου Χρήστο? Συνεχίζει το πρόβλημα?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2009 :  13:13:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
εγω εχω πιο πολυ αγωνια ...τα μπουμπουκια εχουν μεγαλωσει λιγο πιο πολυ ...αλλα το θεμα ειναι οτι φευγω αυριο και υπαρχει πιθανοτητα να μην το δω ανθισμενο ...υπαρχει κανενα τρικ για να επισπευσω την ανθοφορια ..πχ πιο πολυ ηλιος?????..
οπως και πολλα αλλα που θα ανθισουν για πρωτη φορα ...οπως μια corythantha andreae αλλα αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι το lamerei γιατι τοσο χρονια το περιμενα ....
Θα βαλω και φωτογραφιες ,,,
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2009 :  14:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
το θεμα ειναι οτι φευγω αυριο

Μάλλον δε θα φύγεις αύριο
Για επίσπευση της διαδικασίας...μήπως περισσότερο νερό? Συνήθως το έχω δει να συμβαίνει με τους κάκτους.
Το να τα πάρεις μαζί δεν το συνιστώ Πάντως, είναι κρίμα όταν "χάνουμε" ανθοφορίες είτε γιατί λείπουμε διακοπές είτε γιατί ανθίζουν ώρες που λείπουμε...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2009 :  11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Χαρά μην ανησυχείς καθόλου εκτός και αν λείπεις πάνω από 2 μήνες
Περσι εμενα που ολα πηγαν καλα (σε αντιθεση!! με φετος) η ανθοφορια κρατησε περιπου 2 μηνες!!!!

Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2009 :  11:08:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Χρηστο δυστηχως η ευτηχως λειπω πανω απο 2 μηνες αλλα εχω φροντισει και το ποτισμα τους αλλα εχω και την "κρυφη" μου καμερα και τα παρακολουθω ολα τους ... so το παχυποδιο σε πληρη ανθοφορια .....

τα λογια περιττα ....

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2009 :  19:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απλά:
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2009 :  21:29:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Πανεμορφο!!!
ευτυχως τωρα που λειπεις υπαρχει και ο να βγαζει τις

Δηστυχως εχω διαβασει πως χρειαζονται αρκετα χρονια για να ανθοφορησει για πρωτη φορα,οποτε εγω θα πρεπει να περιμενω καποια χρονια για να δω και το δικο μου καπως ετσι...
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  11:27:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
καλα τα λες ...και εγω περιμενα αρκετα χρονια και το σκασμενο τωρα που λειπω του ηρθε να ανθισει ...αλλα εγω προνοησα και του την εσκασα ...χαχαχαχαχα...καλα εαν δεν το εβλεπα θα εσκαγα ........Θυμαστε την ταινια με τον ντενις τον τρομερο που περιμενε ο γειτονας του 40 χρονια να ανθισει ενα λουλουδι και την ωρα που ανθιζε του απεσπασε την προσοχη και το εχασε .....!!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  13:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αυτή είναι απίστευτη σκηνή Χαρά!! Και πολλές φορές μου έχει συμβεί με διάφορους κάκτους να μην είμαι εδώ όταν ανθίζουν και σκέφτομαι ακριβώς αυτή τη σκηνή της ταινίας!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  20:59:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Θεϊκά όμορφο !!!!

Έμεινα άφωνη και το χάζευα....

Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές με το συγκεκριμένο χωρίς επιτυχία,... αλλά πάλι πήρα ένα καινούργιο. Για να ούμε αυτή τη φορά..
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2009 :  18:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά άνθισε και το δικό μου
Το πρώτο μαράθηκε και έπεσε..
(ήταν στην πίσω κορυφή)
Aνθισε όμως μια από τις άλλες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2009 :  20:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφο!!
Όλα πήγαν καλά τελικά!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2009 :  12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
παιδια ακομα ανθισμενο ειναι το δικο μου .... εχουν μαραθει σαφως τα πρωτα ανθη αλλα ειχε τοσο πολλα μπουμπουκια διαφορων μεγεθων που συνεχιζει να παραμενει ομορφο .....φυσικα οι παραπλευρες κορυφες εχουν παρει την ανιουσα .!!!!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2011 :  12:53:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
μετα την ανθοφορια φυσικα η κορυφη τριχοτομηθηκε και μετα απο μια πτωση επεζησαν μονο οι δυο κορυφες ..τωρα ειναι 50 εκατοστα απο τοτε που ανθισε και παλι ο αερας το εριξε κατω.....σκεφτομαι να κανω την μεγαλη κινηση ....να το κοψω .....ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο οτι σε γλαστρα δεν μπορει να αναπτυχθει πανω απο 1,50 μετρο ..εγω δεν του εχω αλλαξει γλαστρα εδω και 10 χρονια για να μην μεγαλωσει και τωρα εχει ξεπερασει τα 2μ και ...ο ουρανος ειναι δικος του ......

πως γινεται στα παχυποδια ... και μετα θα βγαλει παρακλαδια η μηπως σαπισει και η ριζα και το κομμενο μερος????
Κορυφή σελίδας

Kristoph
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2012 :  15:08:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kristoph  Απάντηση με παραπομπή
καλησπεραα να ρωτησω ξερετε γιατι μου σαπιζει το παχυποδιο? εχω αλλαξει τρια. (τα αλλα σαπισαν) κρατανε 2 3 χρονια κ μετα σαπιζουν.. φταει το ποτισμα η μικροβιο??
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2012 :  13:53:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kristoph

καλησπεραα να ρωτησω ξερετε γιατι μου σαπιζει το παχυποδιο? εχω αλλαξει τρια. (τα αλλα σαπισαν) κρατανε 2 3 χρονια κ μετα σαπιζουν.. φταει το ποτισμα η μικροβιο??

Νομίζεις ότι με τις πληροφορίες που μας έδωσες είναι αντικειμενικά δυνατόν να πάρεις κάποια απάντηση ?

Μπορεί να φταίει οτιδήποτε !

Μπορεί να τα μεγαλώνεις παρέα με την Ειρήνη !
Μπορεί να τα ποτίζεις πολύ !
Μπορεί να μήν χρησιμοποιείς σωστό χώμα !
Μπορεί να τα ποτίζεις λάθος εποχή !
Μπορεί η θερμοκρασίες σου να έιναι χαμηλές η ψηλές
Μπορεί
Μπορεί
.
.
.
.
Μπορεί

Υπάρχουν είδη χειμερινής και άλλα καλοκαιρινής ανάπτυξης !

Λίγες πληροφορίες γιά το είδος το χώμα που χρησιμοποιείς το που κλπ
θα βοηθήσουν

Κορυφή σελίδας

Kristoph
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2012 :  18:10:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kristoph  Απάντηση με παραπομπή
καλησπερααα.. σωστο κ αυτοο.. δεν ειπα πολλα.,., εχω χωμα για λουλουδια μαζι με αμμο και πετρες.. οταν δε τον ποτιζα μαραινονταν τα φυλλα και ο κορμος. οταν το ποτιζα μου σαπισε ωσπου χαλασε κ πηρα αλλο.. αυτο το ποτιζα μια φορα τη βδομαδα το χειμωνα το καλοκαιρι το ειχα εξω και το ποτιζα ανα δευτερη μερα και μεγαλωσε αρκετα τον δευτερο χρονο το αφησα στο σημειο που το ειχα ενω βρεχωταν και ποτιζοταν πο το νερο, δεν επαθε τιποτα εβγαλε φυλλα μεσα στο χειμωνα κ μεγαλωσε κ αλλο., φετος το καλοκαιρι ο ποτιζα παλι οπως περσυ.. κ ειδα οτι ειχε αρχισει να σαπιζει .,, αλλα ξερο σαπισμα χωρις νερα κλπ κ ο κορμος πιο ψηλα ειχε ξεραθει κ ηταν σφιχτος., το φυτεψα παλι αλλα δε ξερω αν πιασει η σαπισει.. τι κανω λαθος;;;
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000