ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Γλάστρες...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Γλάστρες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  11:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα που είναι η εποχή γιά αλλαγή γλάστρας-χώματος κλπ δείτε πώς πρέπει να είναι μιά "κακτογλάστρα"

η αριστερά στην φωτο είναι Οκ η στην μέση και η δεξια θέλουν "δουλειά"

Με ένα κοπίδι και προσοχή (στα χέρια μας) κάνουμε τα γλαστράκια κάπως έτσι...

παίρνουμε από το super market φίλτρο για αποροφητήρες που είναι σε φύλλα και το κόβουμε στα μέτρα που έχουν τα γλαστράκια μας..για πιό καλά το "ανοίγουμε" στήν μέση -γίνεται και πιό λεπτό και το ένα κομμάτι δύο....

τοποθετούμε το "φίλτρο" στόν πάτο και η γλάστρα μας είναι έτοιμη να φιλοξενήσει με ασφάλεια το κακτάκι μέχρι την επόμενη αλλαγή..

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  17:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
τα φιλτρα του αποροφητηρα ποιον σκοπο εξυπηρετουν?
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  17:56:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Νομιζω για να μην φευγει το χωμα απο τις τρυπες κατα το ποτισμα και οχι μονο. Εγω χρησιμοποιω σπασμενα κομματια κεραμιδιων ή πυλινων γλαστρων ή χοντρο χαλικακι για τελευταιο στρωμα(1-2 εκ.) πριν τις τρυπες
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  18:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Σωστά... το φίλτρο δέν αφήνει να αδειάσει το γλαστράκι απο κάτω και να μήν γεμίζει η βεράντα μας χώματα και πετραδάκια κάθε φορά που ποτίζουμε το χαλικάκι - κεραμίδι - ελαφρόπετρα κλπ κάνουν την ίδια δουλειά αλά έχουν το μειονέκτημα ότι "πιάνουν" αυτά τα 1-2 εκατοστά χώρο που σέ ένα γλαστράκι 8 - 10 εκατοστών είναι πολύτιμος....
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  19:01:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
συμφωνω Κωστα. Κι εγω στα μικρα γλαστρακια βαζω φιλτρο γαλλικου καφε για να κερδισω αυτα τα εκατοστα. Χαλικακι ή κεραμιδι μονο στις μεγαλύτερες
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  19:18:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω φετως βουλωνω τισ τρυπες με κομματια πηλινης γλαστρας αν ειναι μεγαλες η βαζω λιγο πουζολανη αν ειναι μικροτερες, και μετα μια στρωση ελαφροπετρας, η οποια πιστευω οτι θα απελευθερωνει μια σταθερη υγρασια στις ριζες

Edited by - ariskal on 03 Apr 2009 19:19:16
Κορυφή σελίδας

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2009 :  01:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Ερώτηση:

Αν τα φυτά που θέλουμε να μεταφυτέψουμε, είναι σε φάση ανθοφορίας, τα μεταφυτέυουμε ή περιμένουμε λίγο αργότερα;

Σκεφτόμουν να διόρθωνα το χώμα που έχω σε κάποια φυτά μου, αλλά αν μπω σε διαδικασία ξεπλύματος της ρίζας με υψηλή πίεση, φοβάμαι ότι τα μπουμπουκάκια δεν θα ανοίξουν ποτέ...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2009 :  08:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ χρησιμοποιώ φίλτρα του καφέ. Συγκρατούν το χώμα για αρχή και με τον καιρό, βέβαια, φθείρεται...
Αυτό με το φίλτρο απορροφητήρα ακούγεται καλύτερο και πρέπει να είναι πιο ανθεκτικό υλικό στο χρόνο/ποτίσματα?

Παρεμπιπτόντως για τις γλάστρες....από εκεί που πήρα τον νέο stenocactus πήρα και κάποιες ωραίες γλάστρες...που θέλουν όμως ΠΟΛΥ δουλειά με τις τρύπες!

emmy εγώ θα τα άφηνα για την ώρα όσα έχουν μπουμπούκια και θα τα μεταφύτευα μετά την ανθοφορία.
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2009 :  04:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Στο ενυδρείο μου το φίλτρο για το νερό που βάζω είναι για απορροφητήρα και κάθε φορά που το αλλάζω, περισσεύουν αρκετά κομμάτια τα οποία πάνε χαμένα. Από εδώ και πέρα όμως ξέρω τι θα τα κάνω
Κορυφή σελίδας

Βολίνα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2009 :  22:00:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Βολίνα  Απάντηση με παραπομπή
Για να μην ανοίγω καινούριες τρύπες στις γλάστρες, εγώ, βάζω δυο δάχτυλα χαλίκι, ή σπασμένο κεραμίδι στον πάτο, και μετά το φίλτρο του απορροφητήρα.

Υπ' όψιν, χρησιμοποιώ μόνο κεραμικές γλάστρες.

Όλα θα πάνε καλά.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2009 :  10:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κατα την γνώμη μου...το φιλτρο πρέπει να ειναι πάντα κάτω κάτω στην γλάστρα ασχετα με τον τυπο η το μεγεθος της γλάστρας....δηλ
σε μικρες γλάστρες θέλει κατω το φιλτρο και μετα κανονικά το χώμα..
σε πιο μεγάλες γλάστρες βαζουμε κατω το φιλτρο μετά οποιο υλικο θελουμε για αποστράγγιση..( ελαφροπετρα-κεραμιδι-χαλικι κλπ)και μετα το χωμα κανονικά.....
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  23:01:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα καλές πλαστικές μεγαλύτερου μεγέθους στο Ληρόι Μερλίν, της miltoplast(ελληνικότατες), νέο μοντέλο ονόματι "σκόπελος".(το παλαιότερο μοντέλο της εταιρείας το festone δεν ταίριαζε παρά μόνο γιά αριόκαρπους κ σια, καθώς είναι ψηλόλιγνες), 60 σέντς έκαστη.
Όμορφη, απλή, καλή κατασκευή, καλή απορροή.
Θα την ήθελα λίγο πλατύτερη στη βάση της, αλλά δε μπορεί να τα έχεις όλα...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000