ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Online καταστήματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Online καταστήματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 10

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2012 :  18:13:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
απο οτι ειδα εχει διαθεσιμο μονο ενα http://shop.vzacnykytky.cz/en/-one-piece-plants-25/ferocactus-johnstonianus-l1214--1125.html
αλλα δεν καταλαβαινω καλα το συστημα του
παραγγελνεις απο τωρα και ερχονται μετα τον μαρτιο
αν προσπαθησεις να βαλεις johnstonianus στο καλαθι δεν δουλευει
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2012 :  18:28:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Το καλάθι δε δουλεύει επίτηδες.
Παραγγελίες δέχεται και εκτελεί μετά τις 15-3-2012.

Τα φυτά του είναι πολύ καλής ποιότητας.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2012 :  20:24:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τοτε γιατι εχει καποια φυτα που πουληθηκαν(sold)
θα βαλει και αλλα μεχρι τις 15?
αν θελουμε το μοναδι κομματι του johnstonianus πρεπει να ειμαστε ston ypologisth ena lepto prin tiw 15-3-12
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2012 :  23:26:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Έχει όντως περίεργο σύστημα παραγγελιών...
Ρίξε μια ματιά στους "terms of trade" και στο "production to order".

για το καλάθι στο "terms of trade" λέει με ύφος:
YOU CAN NOT FIND THE "BASKET" SYMBOL BY THE PLANTS WHEN IT΄S OFF SEASON

και στο "production to order":
Let us remind you that some of the plants are in limited number!!! If the "basket" symbol disappeares, the plant is sold out ! There is no sense to write us emails...

Εγώ έβαλα μια παραγγελία sclerocactus και echinocactus και τώρα περιμένω το confirmation.
Ton johnstonianus τον είχα βάλει στο μάτι κι εγώ και φρίκαρα που δεν τον είχε...

Όπως το έχω καταλάβει εγώ το σύστημά του, τα "βιαστικά" είναι αυτά που είναι "production to order". Aυτά γίνονται soldout τώρα...
θα το παρακολουθώ anyway

Edited by - Nuxtofulakas on 12 Jan 2012 23:27:44
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2012 :  17:48:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Το σύστημα του είναι εξαιρετικό και άμεσο.
Πολλές φορές παραγγέλνω δύο φυτά του ίδιου είδους(πχ polycephalus) και στο δελτίο παραγγελίας βλέπω(και πληρώνω) έναν.

"Δε θα θέλει να στείλει δύο γιατί είναι σπάνιο είδος και θέλει να ικανοποιηθούν όλοι?" αναρωτήθηκα.
Μπαίνοντας ξανά στο σάιτ των on line παραγγελιών είδα ότι ο polycephalus είναι sold out, είχα πάρει τον τελευταίο δηλαδή και το σύστημα ενημερώθηκε το επόμενο δευτερόλεπτο(υπάρχει άμεση σύνδεση παραγγελιών και στόκ).

Στο shop αυτό, όπως και σε όλα ισχύει το "όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε".

Άρα, όντως πρέπει κανείς να είναι έτοιμος και στις ημερομηνίες πού βγάζει φυτά προς πώληση(πχ 8πμ την 15-3-2012) να δώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα την παραγγελία του(πχ στις 9 πμ της ίδιας μέρας) γιά να ικανοποιηθεί η αγορά του με μεγαλύτερη βεβαιότητα.
Όταν το φυτό είναι ένα τα πράγματα είναι,φαντάζομαι, δύσκολα.

Το sold out αφορά τη σεζόν πού πέρασε, επειδή βαριέται να τα αποσύρει ή ,το πιό πιθανό, γιά να δείχνει τί φυτά πουλάει(με φωτό και κάποιες πληροφορίες), αφού το 2012 πιθανόν να ξαναβγάλει πολλά απ' αυτά προς διάθεση.

Το τί γίνεται με τις wish list και παραγγελίες τέτοιων φυτών δε γνωρίζω, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ.
Παίρνω μόνο ότι βλέπω προς άμεση διάθεση.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2012 :  00:24:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

ειναι λιγο δυσκολο να τον βρεις και συνηθως μικροι και ακριβοι και δυσκολοι
φετως θα εκπαιδευτω λιγο καλυτερα με το μπολιασμα και του χρονου θα αγορασω σπορους
οι 10 σποροι 5,80 ευρω http://www.koehres-kaktus.de/shop/index.php/alpha/A/cPath/1_330/page/3
παντως αν βρω καπου θα στειλω μηνυμα

εβγαλαν ενα στο e-bay δεν τον βγαζει το ελληνικο
http://cgi.ebay.fr/17-Ferocactus-johnstonii-RARE-not-Ariocarpus-/330672588288?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflanzen&hash=item4cfd9f4600
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2012 :  01:05:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Aπό τη μία φαίνεται καλή περίπτωση αλλά από την άλλη λες... δε θα φτάσει τουλάχιστον 10 ευρώ στο bidding? θα φτάσει. Κι άλλα 10 η αποστολή, νάμαστε στα 20 ευρώ...και είναι και grafted.
Κι εκεί που τα σκέφτεσαι αυτά και σερφάρεις παράλληλα...πέφτεις πάνω στον φίλο μας τον Panarotto που έχει βγάλει αυτό-ναι αυτό στη μέση της σελίδας 6 δεξιά λέω
http://www.panarottocactus.net/ListaSpeciali.php?sezione=Other Plants&page=6
http://www.panarottocactus.net/detailSpec.php?posizione=65&codice=a460
και λες τα δίνω τώρα ή δε τα δίνω? (Τα δίνεις και να μην σε έχουν προλάβει...)

Έχει και πολλά άλλα ωραία - και E. horizonthalonius και Ε. texensis lappin 3 κτλ κτλ...η χαρά της πιστωτικής

Edited by - Nuxtofulakas on 17 Jan 2012 01:17:49
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2012 :  08:30:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για φετως προετοιμασα αρκετα μοσχευματα pereskiopsis , αγορασα πολλα babys myrtillocactus, και ετοιμαζομαι για εμβολιασμους.ειναι ρισκο το να αγοραζεις δυσκολα μικρα φυτα και μαλιστα ακριβα
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2012 :  12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και αυτους που τους περισσευουν τα λεφτα
http://variegata.com/
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2012 :  22:13:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
εξωφρενικες τιμες!!με τιποτα δεν θα αγόραζα απο εδω:)

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Feb 2012 :  11:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

και αυτους που τους περισσευουν τα λεφτα
http://variegata.com/

Αριστοτέλη φίλε μου καλημέρα!

Σε ποιόν περισσεύουν τα λεφτά να δώσει και σ΄εμένα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Feb 2012 :  19:15:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω θα σου στειλω κακτακια !!!αλλα λιγη ακομη υπομονη μεχρι να μεγαλωσουν
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2012 :  01:55:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Τι ανακαλύπτεις αν κάνεις βόλτα σε τσέχικα forum κι ας μη ξέρεις τσέχικα?
Sites σαν το παρακάτω το οποίο έχει εξειδίκευση στους Εchinocactus και προσωπικά δεν το είχα πετύχει ποτέ, μα ποτέ όμως σε google search.

Το κακό βέβαια με αυτή τη μέθοδο είναι ότι κινδυνεύεις να...χάσεις το φως σου με αυτά που θα δεις αφού είσαι απροετοίμαστος
Κάτι τέτοιο έπαθα...Τόσους E. Polycephalus, xeranthemoides και japanese cultivars για πούλημα δεν έχω ξαναδεί μαζεμένα. Και τα περισσότερα φαίνεται ότι είναι στις ρίζες τους.

Δυστυχώς όπως γράφει στην homepage το πάει για κλείσιμο και τα φυτά που φαίνονται είναι ότι έχει μείνει (!!!). Δε θέλω να φανταστώ τι θα είχε στην αρχή

Αυτά προς το παρόν...πάω να δω σε ποια τράπεζα να κάνουμε μια ληστεία της προκοπής γιατί είναι και φτηνά τα άτιμα

enjoy:
http://www.cactus-roma.com/CACTUS_ROMA_PLANT_MALL%202/Il%20Mercatino.html

άκυρο..έχει πουλήσει τα πάντα...
μου απάντησε σε email που του έστειλα.

Edited by - Nuxtofulakas on 23 Mar 2012 02:05:59
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2012 :  16:46:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Κάτι μου λέει οτι η ληστεία που θα κάνουμε θα είναι κάπως έτσι.

http://diafhmiseis.gr/tag/diafimisi-wind/

Υ.Γ.Ελπίζω να μην παραβιάζω κανένα κανονισμό, αλλά με τέτοια ατάκα δεν άντεξα.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, οι αρμόδιοι ας διαγράψουν το post.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2012 :  21:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

Κάτι μου λέει οτι η ληστεία που θα κάνουμε θα είναι κάπως έτσι.

http://diafhmiseis.gr/tag/diafimisi-wind/

Υ.Γ.Ελπίζω να μην παραβιάζω κανένα κανονισμό, αλλά με τέτοια ατάκα δεν άντεξα.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, οι αρμόδιοι ας διαγράψουν το post.

Μήπως και αυτός ο πωλητής από....."ληστεία" τα προμηθεύτηκε??? Περίεργα μου φαίνονται τα μεγάλα E. Polycephalus
Πάντως....φοβερά φυτά, πανέμορφα αγκάθια για χάζεμα
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2012 :  13:47:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
Μήπως και αυτός ο πωλητής από....."ληστεία" τα προμηθεύτηκε??? Περίεργα μου φαίνονται τα μεγάλα E. Polycephalus
Πάντως....φοβερά φυτά, πανέμορφα αγκάθια για χάζεμα

Δε νομίζω, γιατί έχει και πολλά πιτσιρίκια- είναι χρόνια καλλιεργητής και είναι expert στο είδος-τον έχω πετύχει να βάζει posts για την καλλιέργειά τους και σε πολλά sites (cacti guide, cactofili κτλ). Πώς να φέρεις και τέτοιο θηρίο από μεξικό χωρίς να σε πάρουν είδηση...σε μπαούλο με το πλοίο? γιατί σε κουτάκι δεν μπαίνει ...αν το έκανε πάντως είναι και...κακούργος που λέει η έτερη διαφήμιση (για να υποστηρίξω και λίγο τα του οίκου μου :))
Από χάζεμα άλλο τίποτα πάντως...χάζεψα τελείως
Τόσο πολύ που έφτασα μέχρι... Ιαπωνία, αφού τα ευρωπαικά nurseries σχεδόν τα εξαντλήσαμε...
Καιρός να μάθουμε Ιαπωνικά
http://nara-taniku.net/
Ω ναι...έχει πολλά μα πάρα πολλά cultivars...
Tον τσεκάρω αν στέλνει Ευρώπη
(ο google translator σας δίνει option να "μεταφράσει" τη σελίδα-βάλτε το καλύτερα στα αγγλικά γιατί στα ελληνικά θα γελάσετε με την απόδοση που θα βγάλει

Edited by - Nuxtofulakas on 26 Mar 2012 13:49:47
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2012 :  16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
(ο google translator σας δίνει option να "μεταφράσει" τη σελίδα-βάλτε το καλύτερα στα αγγλικά γιατί στα ελληνικά θα γελάσετε με την απόδοση που θα βγάλει

Ναι, ενώ στα αγγλικά... ούτε ο Σαίξπηρ...

Πολύ γέλιο ρίχνω τώρα τελευταία εδωπέρα.
Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε.
Μάλλον με χτύπησε η απότομη άνοιξη κατακούτελα...

Edited by - Ελένη on 26 Mar 2012 16:58:23
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2012 :  21:49:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή

τουλάχιστον δεν σου μεταφράζει το "succulent" σε "ζουμερός" χααχαχαα

Το γέλιο κάνει καλό άλλωστε..αποδεδειγμένα!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2012 :  21:59:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Έλαβα την παραγγελία σπόρων από τον Τσέχο ακριβώς στις 1/3/11 και σας δίνω αναλυτικές εντυπώσεις για την αγορά μου:

http://www.kaktusy.cz/eshop/index.php?user_details=yes

Καλά τα είχε πει ο ariskal ότι οι Τσέχοι ξυπνάνε από τη χειμερία νάρκη με το που μπαίνει η άνοιξη!!

Το θέμα είναι ότι περίμενα τόσους μήνες
για να τα πάρω, δεν θα με πείραζε και πολύ αυτό αν υπήρχε κάποια επικοινωνία.

Δυστυχώς τα φακελλάκια των σπόρων ήρθαν με ελλιπείς πληροφορίες
τα περισσότερα από αυτά δηλαδή όχι όλα,
πχ η εττικέτα γράφει ferocactus AV603 χωρίς να αναφέρεται το είδος ή κάποια άλλη πληροφορία.

Βεβαίως για μένα που ακόμη είμαι άσχετη ίσως είναι αρκετό να ξέρω ότι αύτο που σπέρνω είναι φερόκακτος,
( δεν είναι πια αλλιώς δεν θα ζητούσα να αναγνωριστούν τα φυτά μου ) αλλά για τους περισσότερους που είναι αληθινοί συλλέκτες αυτό δεν φτάνει.

Επίσης αρκετά από τα είδη που παράγγειλα δεν υπήρχαν και
τα αντικατέστησε κατά την κρίση του
αφού όπως σας είπα όσες φορές κιαν έστειλα μύνημα απαντούσε αυτόματα.

Για να δω τώρα που του έχω ζητήσει να μου γράψει τα είδη για το κάθε φάκελλο,
θα ανθήσει πρώτα ο κάκτος ( αν φτιάξω φυτό βεβαίως ) και μετά θα μας απαντήσει τι είναι

Ποσότητα σπόρων μικρή 6-15 σπόροι αλλά
πολύ μεγάλη ποικιλία σπόρων.
Έχει έναν εκτυπώσιμο τιμοκατάλογο γύρω στις 400 σελίδες Α4 και πολύ φθηνά.

Δεν έχει πολλά μίγματα
και έιδικά σε παχύφυτα που με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρως ( ευφόρβιες μετά την παρουσίαση στην ΕΕΚΑΠ γιατί είδα ότι ο σπόρος είναι μεγαλούτσικος )

Τα έστειλε χωρίς να προπληρώσω, πλήρωσα μετά την παραλαβή τους από ΕΛΤΑ με paypal,
λες να με ήξερε και από εχθές και να μου διέφυγε?

Επίσης οι σπόροι πρέπει νάναι φρέσκοι
γιατί σε μερικά έγραφε Aug 2010 και υποθέτω ότι ήταν ημερομηνία συλλογής των σπόρων?

Αν χρειαστώ ξανά σπόρους πάντως
(που δεν το κόβω γιατί η παραγγελία μου ήταν αρκετά μεγάλη)
πάλι θα ξαναπάρω από τον ίδιο
γιατί αντιλήφθηκα ότι
προμηθεύει κάποιους Γερμανούς οι οποίοι αγοράζουν 0,20 πχ και πουλάνε 0,80 κτλ

η πρώτη παραγγελία σπόρων μου από

http://www.guenzel-online.net/catalog/index.php?cPath=93&osCsid=508f15b1e270f16ef73384d49a10d5cf
mavirenes

πηρα και εγω σπορους απο αυτους, τους εστειλαν δωρεαν και τωρα θα τους πληρωσω μεσω paypal,απιστευτο στους καιρους που ζουμε
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2012 :  15:04:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
τελικά ο http://www.kaktusy.cz/eshop/index.php?user_details=yes μόνο σε εμένα δεν έχει στείλει μου φαίνεται
Του έχω βάλει παραγγελία (φυτά όχι σπόρους) από Δεκέμβριο, τόσα follow up e-mails για να μου πει τι γίνεται... τίποτα...κιχ...
για να δούμε...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2012 :  22:42:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για φυτα μαλλον θα περιμενεις περισσοτερο
Κορυφή σελίδας

DARBINOS
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2012 :  17:36:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην DARBINOS  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας!θα ηθελα να κανω μια παραγγελια απο εδω http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/en/offer.php γιατι ειναι πανφθηνα οι λυθοπες του ειναι με 1 ευρω μονο!Απλα αν θελει καποιος που κανει παραγγελιες μεσω ιντερνετ (γιατι εγω δεν σκαμπαζω)να συμμετασχει θα ηταν ευπροσδεκτος!Ακουω συμμετοχες λοιπον.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  12:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλός είναι έχω ψωνίσει κι εγώ
μμμ σε σκέψεις με βάζεις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

DARBINOS
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην DARBINOS  Απάντηση με παραπομπή
Κοιτα εγω την εχω ετιμη την λιστα απλα ψαχνω καποιον που ξερει να παραγγειλει και για να μοιραστουμε τα εξοδα αποστολης...εισαι μεσα???
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2012 :  08:23:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Έλαβα την παραγγελία σπόρων από τον Τσέχο ακριβώς στις 1/3/11 και σας δίνω αναλυτικές εντυπώσεις για την αγορά μου:

http://www.kaktusy.cz/eshop/index.php?user_details=yes

Καλά τα είχε πει ο ariskal ότι οι Τσέχοι ξυπνάνε από τη χειμερία νάρκη με το που μπαίνει η άνοιξη!!

Το θέμα είναι ότι περίμενα τόσους μήνες
για να τα πάρω, δεν θα με πείραζε και πολύ αυτό αν υπήρχε κάποια επικοινωνία.

Δυστυχώς τα φακελλάκια των σπόρων ήρθαν με ελλιπείς πληροφορίες
τα περισσότερα από αυτά δηλαδή όχι όλα,
πχ η εττικέτα γράφει ferocactus AV603 χωρίς να αναφέρεται το είδος ή κάποια άλλη πληροφορία.

Βεβαίως για μένα που ακόμη είμαι άσχετη ίσως είναι αρκετό να ξέρω ότι αύτο που σπέρνω είναι φερόκακτος,
( δεν είναι πια αλλιώς δεν θα ζητούσα να αναγνωριστούν τα φυτά μου ) αλλά για τους περισσότερους που είναι αληθινοί συλλέκτες αυτό δεν φτάνει.

Επίσης αρκετά από τα είδη που παράγγειλα δεν υπήρχαν και
τα αντικατέστησε κατά την κρίση του
αφού όπως σας είπα όσες φορές κιαν έστειλα μύνημα απαντούσε αυτόματα.

Για να δω τώρα που του έχω ζητήσει να μου γράψει τα είδη για το κάθε φάκελλο,
θα ανθήσει πρώτα ο κάκτος ( αν φτιάξω φυτό βεβαίως ) και μετά θα μας απαντήσει τι είναι

Ποσότητα σπόρων μικρή 6-15 σπόροι αλλά
πολύ μεγάλη ποικιλία σπόρων.
Έχει έναν εκτυπώσιμο τιμοκατάλογο γύρω στις 400 σελίδες Α4 και πολύ φθηνά.

Δεν έχει πολλά μίγματα
και έιδικά σε παχύφυτα που με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρως ( ευφόρβιες μετά την παρουσίαση στην ΕΕΚΑΠ γιατί είδα ότι ο σπόρος είναι μεγαλούτσικος )

Τα έστειλε χωρίς να προπληρώσω, πλήρωσα μετά την παραλαβή τους από ΕΛΤΑ με paypal,
λες να με ήξερε και από εχθές και να μου διέφυγε?

Επίσης οι σπόροι πρέπει νάναι φρέσκοι
γιατί σε μερικά έγραφε Aug 2010 και υποθέτω ότι ήταν ημερομηνία συλλογής των σπόρων?

Αν χρειαστώ ξανά σπόρους πάντως
(που δεν το κόβω γιατί η παραγγελία μου ήταν αρκετά μεγάλη)
πάλι θα ξαναπάρω από τον ίδιο
γιατί αντιλήφθηκα ότι
προμηθεύει κάποιους Γερμανούς οι οποίοι αγοράζουν 0,20 πχ και πουλάνε 0,80 κτλ

η πρώτη παραγγελία σπόρων μου από

http://www.guenzel-online.net/catalog/index.php?cPath=93&osCsid=508f15b1e270f16ef73384d49a10d5cf
mavirenes

πηρα και εγω σπορους απο αυτους, τους εστειλαν δωρεαν και τωρα θα τους πληρωσω μεσω paypal,απιστευτο στους καιρους που ζουμε

ηρθε υο πακετο , πληρωσα με paypal 40 ευρω, και μετα μου επιστραφησαν τα χρηματα γιατι δεν δεχτηκε την πληρωμη!!!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000