ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Online καταστήματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Online καταστήματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 10

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  01:18:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και αλλο καταστημα τσεχικο
http://www.duben-kaktus.cz/(θελει μεταφραστη http://translate.google.com/#cs|el|)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  12:41:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο κανουργιος καταλογος σπορων (φημιζεται για την καλη ποιοτητα)
http://cactus-aventures.com/pageweb_ENG.html
http://cactus-aventures.com/SeedCatalogue/Seedlist.htm
Κορυφή σελίδας

georgenazos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2011 :  15:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Εχει παρει κανεις σπορους απο cactus-aventures; Γιατι αποφασισα να αγορασω απο αυτον (κυριως mix) τα πιο πολλα καικαποια απο kakteen haagen. Ευχαριστω.

Edited by - georgenazos on 21 Jan 2011 15:55:28
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  10:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τσεχία
http://www.kaktusy.cz/eshop/index.php?user_details=yes
Σπόροι κάκτων και παχυφύτων σε τεράστια ποικιλία και πολύ χαμηλές τιμές ( ξεκινάνε από 0,21Ε )

Μήπως πήρε κανείς από εδώ?
Περιμένω από το Νοέμβριο μία παραγγελία αλλά που!!
Κι έχει πολύ πράμα και πληρώνεις αφού τα λάβεις αλλά επικοινωνία μηδέν.
Τόσα μυνήματα του χω στείλει αυτόματα απαντάει.
Αμα τα λάβω θα σας πω.
Ασε που μέχρι να τα στείλει θα έχω φάει τα λεφτά αλλού!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  14:55:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
απο οτι ειδα στα site οι τσεχοι ξυπνουν απο την χειμερια ναρκη μετα τον Μαρτιο
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  21:49:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα,
έλαβα σήμερα παραγγελία από http://www.kakteen-plapp.de/ - την έκαναν process την προηγούμενη Δευτέρα - και ήρθε ένα πολύ compact και ελαφρύ κουτάκι γεμάτο φελιζόλ, με όλα τα φυτά χωρίς γλάστρα/χώμα, τυλιγμένα σε εφημερίδα. Και τα μεταφορικά πολύ λιγότερα απ' ότι το Kuentz

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  09:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα,

Ηθελα νά ξερα το όνομα το έχει και όλοι οι Χρήστοι είναι κακτόφιλοι?
Οταν βρεις χρόνο, φωτογραφίες να μας βάλεις να δούμε τι πήρες.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2011 :  16:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Μετά απο Γερμανία και Ιταλία ήρθε η ώρα και της ...Ρουμανίας!
Παρήγγειλα κάκτους από Adaria garden.
Είναι μικρά φυτά σε μέγεθος, αλλά μεγάλης ποικιλίας, τα περισσότερα με ...ταυτότητα(αριθμός συλλογής, όνομα συλλέκτη σπόρου) και η τιμή ...εξαιρετική!
Πλήρωσα 115 Ευρώ γιά πάνω από 60 φυτά, μεταξύ των οποίων Ferocactus johnstonianus, όλα τα είδη και τις μορφές των glandulicacti, copiapoa cinerea, cinerascens, columna-alba και άλλα πολλά.Φυτά πού και σπάνια τα συναντάς και μιά περιουσία κοστίζουν, οπότε καλύτερα μικρά και ...φθηνά!
Περιμένω να δω την ποιότητά τους και θα σας ενημερώσω

Φίλε cactiholic, τα παρέλαβες τα φυτάκια από adaria garden?

Καιρό τώρα το γυροφέρνω και έχω καταλήξει σχεδόν 90% ότι από εκεί θα παραγγείλω κι εγώ.

Ασε που δεν ξέρω τι να πρωτοπάρω, τά χω χάσει τελείως.
Μέχρι που σκεφτόμουν να το βάλω ως θέμα,
για να μου φτιάξετε εσείς τη wish list-φυτάκια για μία πρωτάρα.

Για να καταλάβεις δεν έχω καν έναν grusonii
και θέλω obregonia & aztekium & ariocarpus ( πού πας κυρά μου? )!!!

Τα μεγέθη των φυτών πως είναι?
μήπως είναι πολύ μικράκια?
Υπάρχει δηλαδή αντιστοιχία ποιότητας - τιμής?
Τα μεταφορικά?
Να υποθέσω ότι τα στέλνει γυμνόριζα ή μήπως δεν τα έχεις ακόμη παραλάβει?
Παρακαλώ πολύ, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου από την αγορά σου.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 01 Feb 2011 16:33:45
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2011 :  22:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Για να καταλάβεις δεν έχω καν έναν grusonii
και θέλω obregonia & aztekium & ariocarpus ( πού πας κυρά μου? )!!!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει συγκεκριμένη σειρά με την οποία παίρνουμε κάκτους...
Εγώ τουλάχιστον ξεκίνησα με τους "απλούς" γιατί απλώς αυτοί ήταν διαθέσιμοι εδώ γύρω. Δεν νομίζω ότι απαραίτητα πρέπει να πάρεις 60 ανώνυμες μαμμιλλάριες για να μπορείς να πάρεις ένα Aztekium, άσε που θα λιγοστέψει ο χώρος σου έτσι!
Συμβουλή μου: αγόρασε αυτά που σου αρέσουν!

Υ.Γ. Σύντομα θα μπουν όλα τα καταστήματα που προτείνατε στην αρχική λίστα.
Και, βέβαια, καλό είναι να γράφουμε και εμπειρίες από αγορές ώστε να ξέρουμε τι γίνεται.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2011 :  23:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αυτο το κατάστημα πουλάει φυτακια 2 εκ!! και ειναι τοσο "πρεσαρισμενα" που απο τη στιγμη που θα βγουν απο την θεση και τις συνθηκες που ειναι τωρα...ααααν ζησουν θα θελουν 2-3 χρονια να προσαρμοστουν και να αρχισουν φυσιολογική αναπτυξη....πιστευω οτι οποιος εχει ασχοληθει με την σπορα λιγο πιο σοβαρα θα καταλαβε τι θελω να πω...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  09:45:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θα συμφωνησω με τον Κωστα
επισης βλεπω πολυ συχνα ακριβες αγορες απο το εξωτερικο (και εγω το εχω κανει παλαιοτερα..) για φυτα που τα βρισκουμε πολυ ευκολα στην ελλαδα με πολυ χαμηλες τιμες
Δεν θελει βιασυνη
επισκεφθητε 2-3 ανθοεκθεσεις, μια επισκεψη στον Πουλημενο η στον Μηνοπουλο, και φυσικα οι προσφορες μεγαλων φυτων στα Lidl η τυχαιες εισαγωγες
Αργοτερα μπαινουμε στις σπορες, τον πιο οικονομικο τροπο. και οχι ιδιαιτερα δυσκολο αν ασχοληθουμε λιγο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  10:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας,

Με βάλατε σε σκέψεις.
Πρέπει να φρενάρω λίγο μου φαίνεται.
ισως το καλύτερο είναι να σκεφτώ σοβαρά τι μου αρέσει
και να προχωρήσω στην αγορά του ανεξαρτήτως της διαθεσιμότητας
του εκάστοτε καταστήματος, έστω κι αν αυτό είναι μια geohintonia
Τι έχω πάθει με τα μεξικάνικα τελευταία δεν λέγεται.

Δεν θέλω να χάσω ξανά φυτό,
δεν είναι η οικονομική ζημιά
είναι ότι στεναχωριέμαι πολύ όταν συμβαίνει
και νομίζω ότι αν και κάθε φυτό έχει την αξία του,
θα λυπηθώ διπλά άμα καταστρέψω ένα aztekium πχ,
επειδή θέλει τόσα χρόνια να αναπτυχθεί.

Αγαπητέ ariskal η σπορά είναι συναρπαστική ασχολία.
Ασχολούμαι χρόνια με το σπορ αυτό, αλλά με ανοιχτές σπορές εποχικών λουλουδιών και ζαρζαβατικών ενίοτε.
Με κάκτους ξεκίνησα μία μέρα πριν εγγραφώ στο φόρουμ και ήταν και η αφορμή για την εγγραφή.
Μέχρι στιγμής παρά την ακαταλληλότητα της εποχής και την απειρία σε κλειστά σπορεία έχω κάποια επιτυχία γύρω στο 40%.
Λίγα φυτάκια μη φανταστείς, είχαν και ελάχιστους σπόρους τα φακελλάκια.
Εχω παραγγείλει και σπόρους από ένα Τσέχο αλλά όπως είπες αλλού δεν έχουνε ξυπμησει ακόμη από τη χειμερία νάρκη.
Ας είναι καλά και ο Αντρέας που μου χάρισε μερικά φρουτάκια από τους κάκτους του, τα οποία τα καθάρισα και στέγνωσα επιμελώς και περιμένουν.
Θα μου πείτε εσείς βέβαια τι θα είναι αν τα καταφέρω να φτιάξω φυτά.

Αναφορικά στον κ.Μηνόπουλο κάπου ψάχνοντας βρήκα το τηλέφωνό του
( το οποίο δεν έχω σημειώσει και πρέπει να το ξαναψάξω για άλλη απόπειρα ).
Ηταν ευγενέστατος στην τηλεφωνική μας επικοινωνία αλλά μου είπε ότι δεν στέλνει ταχυδρομικά.

Για την μανία των αγορών που με έχει πιάσει είναι που δεν ξέρω αν θα έχω την υπομονή να μεγαλώσουν τα σπορόφυτά μου ( κάτσε να τα δημιουργήσουμε πρώτα ) ενώ θέλω να γεμίσω τη βεράντα μου με κάκτους αλλά και παχύφυτα για να μην ξεχνιόμαστε.

Και αυτά τα τελευταία νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε να εισάγω
Που θα βρω ας πούμε την aloe polyphylla?

Και πάλι ευχαριστώ για τα φώτα σας και είμαι δεκτική σε συμβουλές και προτάσεις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  15:54:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Επειδή είχα υποσχεθεί ότι θα ενημέρωνα το φόρουμ σχετικά με αγορές μου από φυτώρια του εξωτερικού, το κάνω σήμερα, έστω και με καθυστέρηση.

Πρώτα έφτασε η παραγγελία από haage, πού πολύ σωστά είχαν καθυστερήσει γιά λόγους ασφάλειας των φυτών από το ψύχος οι Γερμανοί.
Το καλό με το haage είναι ότι στέλνει τα φυτά με τις γλάστρες και το χώμα τους. Το χώμα δεν το κρατώ έτσι κι αλλοιώς, αλλά νομίζω ότι τα φυτά στρεσάρονται λιγότερο μ' αυτόν τον τρόπο.

Η παρακάτω είναι μιά φωτογραφία τριών μορφών A. trigonus από την αγορά αυτή, αφού δυστυχώς ο Ανδρέας δε θα έχει trig για κάποιο καιρό ακόμα(με την εξαίρεση του minor τον οποίο θα προμηθευτώ στην πρώτη μου επίσκεψη στον ...παράδεισο(το φυτώριο του Ανδρέα εννοώ).

Σημειώστε ότι οι αριόκαρποι ήταν μέσα σε μείγμα με βάση το κοκκινόχωμα και μπόλικη πετρούλα. Εύγε Γερμανοί!!!

Τώρα γιά το Adaria, πού αρκετοί με ρωτούσατε.
Ήταν ευχάριστη έκπληξη!
Τα φυτά εξαιρετικά, εφάμμιλης ποιότητας με των γερμανών σε...ρουμάνικες όμως τιμές.

Άργησαν λίγο να έρθουν(αποστολή 17-1 παραλαβή 28-1), ενώ δεν έρχονται σπίτι με dhl, αλλά πρέπει να τα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.
Έβγαλα φωτογραφίες σε όλα τα φυτά λίγο πρίν τη μεταφύτευση γιά να κρατώ αρχείο μορφολογίας και ανάπτυξης από εδώ και στο εξής.

Εξαιρετικό ριζικό σύστημα στους κάκτους με λεπτές ρίζες.
Εξαιρετικό αγκάθι δείγμα σωστής ανάπτυξης και χρήσης σωστού μείγματος χώματος.

Εξαιρετικό ριζικό σύστημα στους κάκτους με κονδυλώδεις ρίζες.
Κόνδυλοι σκληροί, καθαροί, χωρίς πληγές και μαλακά σημεία.

Μετά τη μεταφύτευση. Συγνώμη γιά τις φωτογραφίες, αλλά η εργασία έγινε σε κλειστό χώρο, βράδυ(τράβηξα χωρίς χρήση φλάς), ενώ και τις μέρες αυτές το φώς είναι κακό. Δεν τους έχω βγάλει ακόμα στις θέσεις τους έξω στη βεράντα.

Αγόρασα 61 φυτά:12 κοπιαπόες, 16 φερόκακτους(μεταξύ τους δύο johnstonianus), 10 γκλαντουλίκακτους(επιτέλους και καθαρό uncinatus και μάλιστα από σπόρο Steve Brack), 2 ανγκιστρόκακτους, 2 στενόκακτους, 3 μαμμιλλάριες, 2 πυρόκακτους, 5 εριόσυκε και 9 εχινοκέρεους, σύνολο 61 φυτά(+1 δώρο) έναντι 100 ευρώ.
Κατά μέσο όρο 1,60 ανά φυτό.
Σύν 15 τα μεταφορικά, σύνολο 115 ευρώ.

Σημείωση:στην "ομαδική" φωτογραφία, υπάρχει στο βάθος ένας φερόκακτος lindsayi σε λίγο μεγαλύτερη γλάστρα. Αυτός είναι αγορασμένος από Ιταλία, απλώς τον προστατεύω από το κρύο.

Υ.Γ.To photo bucket δε μου έδωσε δυνατότητα προσαρμογής της διάστασης των φωτογραφιών όταν τις έκανα upload ή δεν έχω ακόμα μάθει το νέο interface!
Ελπίζω να μη δημιουργείται πρόβλημα στη σελίδα.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  16:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φίλε Cactiholic,

Με γειά !!!!

Τα καινούρια σου φυτά δείχνουν υπέροχα.
Οι φωτογραφίες σου επίσης είναι μια χαρά.

Και μάλιστα όσο διάβαζα είχα την αίσθηση ότι πρόκειται για ρεπορτάζ!
Πολλή καλή πληροφόρηση.
Εμαθα και τι πρέπει να προσέχω στις μελλλοντικές αγορές μου.

Σου εύχομαι όλα τα φυτάκια σου να προσαρμοστούν και να ευδοκιμήσουν στη νέα τους πατρίδα.
Αλήθεια θα τα κρατήσεις σε εσωτερικό χώρο μέχρι να προσαρμοστούνε?
Αν ναι σε θερμαινόμαινο ή μη και για πόσον καιρό?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  16:57:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Φίλε Cactiholic,

Με γειά !!!!

Πολλή καλή πληροφόρηση.

Σου εύχομαι όλα τα φυτάκια σου να προσαρμοστούν και να ευδοκιμήσουν στη νέα τους πατρίδα.

mavirenes

Ευχαριστώ πολύ, mavirenes!

Όχι δε θα τα κρατήσω μέσα. Έχω στην περιοχή μου μίνιμουμ 5 C γιά τις κοπιαπόες, τα άλλα δεν έχουν προβλημα, ενώ σε μερικά όπως οι εχινοκέρεοι το κρύο είναι απαραίτητο!

Κορυφή σελίδας

yzfr100

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  17:13:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

Φίλε Cactiholic,

Με γειά !!!!

Πολλή καλή πληροφόρηση.

mavirenes

Ευχαριστώ πολύ, mavirenes!

Όχι δε θα τα κρατήσω μέσα. Έχω στην περιοχή μου μίνιμουμ 5 C γιά τις κοπιαπόες, τα άλλα δεν έχουν προβλημα, ενώ σε μερικά όπως οι εχινοκέρεοι το κρύο είναι απαραίτητο!

κατα ρχην πολυ ομορφα τα φυτα μπραβο.γνωριζης να μου πεις ποιο φυτο
ειναι αυτο αριστερα στην αρχικη σελιδα του adaria garden κατω απο το καλαθι περιεχομενο?

Γ.Ρ.

Edited by - yzfr100 on 03 Feb 2011 17:15:23
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  19:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
είμαι σίγουρη ότι είναι

Pelecyphora aselliformis

Δεν είναι εκπληκτική?
το ξέρω γιατί έχω βάλει στο μάτι και μία τέτοια.
Αν κάνω λάθος θα με διορθώσουν οι πιο παλιοί.

Δες και εδώ και άλλες φωτό και για σύγκριση
και πληροφορίες

http://www.cactus-art.biz/schede/PELECYPHORA/Pelecyphora_aselliformis/Pelecyphora_aselliformis/Pelecyphora_aselliformis.htm

έχει και το μαμούνι από το οποίο πήρε το όνομά της

(Φωτεινή βοήθεια πάλι εκτός θέματος βγήκα)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2011 19:15:20
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  19:11:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:

κατα ρχην πολυ ομορφα τα φυτα μπραβο.γνωριζης να μου πεις ποιο φυτο
ειναι αυτο αριστερα στην αρχικη σελιδα του adaria garden κατω απο το καλαθι περιεχομενο?

Γ.Ρ.

Ναί.Είναι Pelecyphora aselliformis.Στον κατάλογο έχει την Pelecyphora strobiliformis.Είναι ένα γένος πού δε γνωρίζω καλά.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  19:19:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ωπ, με πρόλαβε η Ειρήνη!
Ολόσωστη!!!
Άπειρη, άπειρη ,αλλά...μέχρι και την Pelecyphora γνωρίζεις!
Εύγε!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  19:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ωπ, με πρόλαβε η Ειρήνη!
Ολόσωστη!!!
Άπειρη, άπειρη ,αλλά...μέχρι και την Pelecyphora γνωρίζεις!
Εύγε!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και για την ενθάρυνση,
αλλά πίστεψέ με ήταν εντελώς τυχαίο.
Είναι τόσο χαρακτηριστική που αναγνωρίζεται μεμιάς.
Αμα δεις στο θέμα ''ζητούνται νονοί''
που ανεβάζω τα φυτά μου για αναγνώριση, τότε θα καταλάβεις το μέγεθος της άγνοιάς μου.
Όμως είναι σίγουρο ότι έχω μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω.
Και οι κάκτοι και τα παχύφυτα είναι ένα θέμα αστείρευτο.

Παρεπιπτόντως μια και την ανέφερες και η strobiliformis δείχνει ενδιαφέρουσα.

Για δείτε εδώ κάτι φωτογραφίες και των δύο ειδών.

http://www.aztekia.com/CACTACEAE/PELECYPHORA/Pelecyphorauk.htm

είναι εξαιρετικές!

Φωτεινή???????!!!!

Οση ώρα γράφω την απάντησή μου ψάχνω και στο google pelecyphoras
είναι πολύ ωραίες τελικά για κύττα εδώ και τη valdezianα

http://www.cactus-art.biz/schede/TURBINICARPUS/Turbinicarpus_valdezianus/Turbinicarpus_valdezianus/Turbinicarpus_valdezianus.htm

Ωχ αρχίσανε τα δύσκολα!!!
Γιατί αλλού τη λέει pelecyphora και αλλού turbinicarpus?
mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2011 19:52:54
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  20:18:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ωχ αρχίσανε τα δύσκολα!!!
Γιατί αλλού τη λέει pelecyphora και αλλού turbinicarpus?
mavirenes

Αδιαφόρησε!
Παλιές ταξινομικές αστοχίες.

Οι πιό κοντινοί συγγενείς τους,βάσει εξετάσεων dna, είναι οι Escobaria, Coryphantha και κατά δεύτερο λόγο ο Ortegocactus και οι mammillariae.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  20:52:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Εκανα resize στις φωτογραφίες στο photo bucket και σε μιά δυό ώρες τα πλαίσια διαλόγου θα επανέλθουν στα φυσιολογικά όρια.
Sorry!Ο δαίμων του photo bucket!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  22:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο καλορίζικα! Όλα τους ωραία φυτά και ωραία τακτοποιημένα στα γλαστράκια! Έπεσε πολύ δουλειά... Οι φερόκακτοι...απίστευτο αγκάθι!

Ειρήνη...το θέμα δε συμμαζεύεται νομίζω...
Απλώς, να προτείνω γενικά, εάν θέλετε να κάνετε μία ερώτηση που καταλαβαίνετε ότι "σηκώνει" πολλή άλλη συζήτηση, μπορείτε να κάντε ένα νέο θέμα με παραπομπή στο/στα τελευταία λεγόμενα και η ερώτηση + συζήτηση να γίνεται εκεί.
Επίσης, μπορείτε να κάνετε ένα διαφορετικό μήνυμα για τα επί του θέματος και ένα άλλο για τα εκτός θέματος. Έτσι, μπορώ να μεταφέρω σε νέο θέμα όλα τα εκτός θέματος μηνύματα. Όταν όμως στο ίδιο μήνυμα υπάρχουν εντός κι εκτός θέματος.........είναι δύσκολο να γίνει συμμάζεμα.

Μετέφερα μόνο σε νέο θέμα το τελευταίο σχόλιο σχετικά με τα ονόματα. Είναι ένα θέμα ενδιαφέρον για το οποίο έχουμε πει διάφορα κατά καιρούς εδώ κι εκεί, καλό είναι να τα λέμε σ' ένα θέμα όλα τα σχετικά.
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1189

Όσο για τις αγορές αρχάριων που λέγαμε πιο πάνω, να πω ότι η σπορά γενικώς σίγουρα αξίζει αλλά για αρχή πάλι σίγουρα θα χρειαστεί να αγοράσεις μερικά φυτάκια για να τα χαρείς!! Με τον καιρό βλέπεις ότι αρκετά που θέλεις δεν τα βρίσκεις για να τα αγοράσεις...τότε αρχίζεις με σπορές. Αυτό που πιστεύω είναι ότι συνήθως αυτά που έχουμε τα βαριόμαστε ή τα θεωρούμε δεδομένα, δηλαδή, τώρα σκέφτηκα ότι πραγματικά κι εγώ αν δεν είχα γκρουσόνι θα ήθελα να πάρω έναν...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2011 :  23:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
θα πω και εγω κατι εκτος θεματος...(ο χρηστος φταιει...δεν επρεπε να βαλει εδω τα νεα του φυτα.. )

θα διαφωνησω για το "σωστό" ριζικό σύστημα...(οχι σε αυτα με την κονδυλωδη ρίζα..)

και φυσικα...είναι αφύσικο ενα glandulicactaci σε αυτην την ηλικία - μέγεθος να έχει τέτοιο αγκαθι..κάτι μου λέει οτι τα επόμενα που θα βγουν ...δεν θα ειναι ετσι..

(ελπίζω να κάνω λάθος)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2011 :  09:23:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελικα τα κακτακια ειναι μεγαλυτερα απο το αναγραφομενο μεγεθος στο site;
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.33 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000