ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ο ρόλος του φώσφορου στα φυτά
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αρθρα - ενημέρωση
 Ο ρόλος του φώσφορου στα φυτά
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Oct 2008 :  20:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Το άζωτο και ο φώσφορος καθορίζουν την ανάπτυξη των φυτών. Τα φύλλα και τα άνθη των φυτών έχουν συγκέντωση φωσφόρου περίπου στο 15% της συγκέντρωσης του αζώτου...Με άλλα λόγια, η αναλογία φωσφόρου (P) και αζώτου (Ν) στα φύλλα (αναλογία = P/N) είναι 0.15. Έτσι, προτείνεται το λίπασμα που χρησιμοποιούμε για τα φυτά μας να ακολουθεί αυτό το γενικό κανόνα της παραπάνω αναλογίας.

Όταν αγοράζουμε ένα λίπασμα είναι χρήσιμο να έχουμε μαζί μας και το κομπιουτεράκι ώστε να "βγάλουμε" την αναλογία αυτή. Κοιτάζουμε την ετικέτα με τους αριθμούς του αζώτου (N) και του φωσφόρου (P) και διαιρούμε την τιμή του φωσφόρου διά της τιμής του αζώτου (φώσφορος/άζωτο).
Για παράδειγμα, όταν ένα λίπασμα περιέχει 15% άζωτο (Ν) και 2% φώσφορο (P), η αναλογία P/N είναι: 0.13, δηλαδή, πολύ κοντά στην αναλογία που τα φυτά "καταναλώνουν" και χρησιμοποιούν αυτά τα συστατικά.

Όταν χρησιμοποιούμε λίπασμα του οποίου η αναλογια φωσφόρου/αζώτου είναι υψηλότερη διατρέχουμε τον κίνδυνο ο επιπλέον φώσφορος να συσσωρευτεί στο χώμα σε βαθμό τέτοιο που μπορεί να βλάψει τα φυτά.

Υπάρχουν φυτά τα οποία είναι περισσότερο ευαίσθητα από κάποια άλλα στην υψηλή περιεκτικότητα φωσφόρου. Τα φυτά αυτά ζουν σε περιοχές όπου ο φώσφορος δεν υπάρχει σε αφθονία, με αποτέλεσμα να έχουν αναπτύξει πολύ αποτελεσματικούς μηχανισμούς εξαγωγής φωσφόρου από το έδαφος. Τέτοια είναι κάποια proteaceous γένη της Αυστραλίας όπως Banksia, Telopea (waratah), Grevillea, Isopogon, Dryandra, Hakea αλλά και φυτά της Αφρικής όπως Protea, Leucospermum, Leucadendron. Τα είδη αυτά είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά στην εξαγωγή φωσφόρου με αποτέλεσμα εάν δεχτούν λίπασμα με φώσφορο θα οδηγηθούν σε σίγουρο θάνατο!

Αλλα ευαίσθητα στο φώσφορο είδη είναι τα εξής: Acacia, Bauera, Beaufortia, Boronia, Bossiaea, Brachysema, Chorozema, Daviesia, Eutaxia, Hypocalymma, Jacksonia, Lechenaultia, Pultenea.
Αυτά θέλουν η αναλογία P/N να είναι κατά προτίμηση λιγότερο από 0.07

Πηγή: Handreck Kevin, Good Gardens with Less Water, CSIRO Publishing

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  10:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σε σχέση με τα παραπάνω που γράψαμε, ειδικά με το τελευταίο για την αναλογία φωσφόρου/αζώτου...ανακάλυψα ότι είναι απίθανο να βρει κανείς ένα λίπασμα με "σωστή" αυτή την αναλογία. Από τα 4 διαφορετικά λιπάσματα που έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι, κανένα δεν έχει ούτε κατά προσέγγιση κοντά στην παραπάνω επιθυμητή αναλογία. Όλα έχουν πάρα πολύ φώσφορο.

Εκείνο που σκέφτομαι πλέον ως πιο πιθανό είναι να αγοράσω λιπάσματα χωριστά (δηλαδή, χωριστά άζωτο, κάλιο και φώσφορο - λίγο) και να κάνω δική μου "αναλογία"
Στέφανε, εσύ τι αναλογία θα πρότεινες?
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  19:58:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ενα λιπασμα για κακτους που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ειναι το Algoflash 4-6-8 για γερανια
σε υγρη μορφη που περιεχει επισης ιχνοστοιχεια
Αυτο το βρηκα σαν προταση σε ξενα site
περιεχει 4% Ν(1.6 νιτρικο,0.4 αμμωνιακο,2%ουρικο)
6%Υδατοδιαλυτος φωσφωρικος ανυδρυτης
8% Υδατοδιαλυτος οξειδιο του καλιου

πολλα ιχνοστοιχεια(χαλκος σιδηρος ψευδαργυρος...)
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  02:59:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
γεια σας! ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, αν και το εχω διαβασει σχεδον ολοκληρο, μαθαινωντας πολυτιμες πληροφοριες, μιας και αρχισα να "κολλαω το μικροβιο των κακτων" τελος του περισινου καλοκαιριου.
Μιας και πλησιαζει η ανοιξη και ο καιρος για λιπανση θα ηθελα να ρωτησω, διαβαζωντας με προσοχη ολα τα παραπανω,εαν ενα λιπασμα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι καλο για τους κακτους μου. το λιπασμα έχει τις εξης αναλογιες: αζωτο 12 - φωσφορο 5 - οξιδ. καλιου 17. επισης μαγνησιο 5 - θειο 10 - βοριο 0,03 -και ειναι φτωχο σε χλωριο. Γραφει πως ενδεικνυται για πλουσια ανθοφορια τριανταφυλλιων.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  10:11:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι εχει πολυ αζωτο
παντως προοχη, ΠΟΤΕ δεν βαζουμε λιπασμα μετα την μεταφυτευση
επισης νομιζω οτι τον πρωτο χρονο δεν χρειαζεται καθολου λιπασμα

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  10:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσήρθες Αποστόλη!

Με τα λιπάσματα, ορισμένοι προτείνουν ό,τι κι αν βάλουμε, το φυτό θα το αξιοποιήσει ανάλογα με τις ανάγκες του (για τους κάκτους)
Όμως, υπάρχουν και οι παραπάνω πληροφορίες που γράφτηκαν και είναι πολύ σημαντικές, ειδικά όσον αφορά ορισμένα φυτά.
Λιπάσματα ειδικά για κάκτους που έχω εγώ αυτή τη στιγμή έχουν αναλογίες:
5-9-12
4-6-8

Αν δε θέλεις να πάρεις άλλο και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αυτό που έχεις, για κάκτους, θα έλεγα να βάλεις τη μισή από την προτεινόμενη δόση.
Από λιπάσματα άλλα, εκτός αυτών που γράφουν ότι είναι ειδικά για κάκτους, είναι συνήθως καλά αυτά που γράφουν για ανθοφόρα φυτά (π.χ. το algoflash έχει αναλογία 4-6-7 και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην προτεινόμενη δόση) ή αυτό που λέει ο ariskal για γεράνια.
Σημαντικό, να μην έχει πολύ άζωτο και το φυτό...."φουσκώσει" αφύσικα. Θα είναι επιρρεπές σε ασθένειες.

Για μία καλή ώθηση των κάκτων την άνοιξη, κάποιοι άλλοι προτείνουν τη χρήση λιπάσματος για κηπευτικά (ντομάτες) στη μισή δόση (μόνο όταν το φυτό είναι εμφανώς σε ανάπτυξη).

Σε (πολύ) γενικές γραμμές:
Το άζωτο (Ν) - ανάπτυξη φύλλων (να μην είναι υψηλό για κάκτους)
Φώσφορος (P) - ανάπτυξη λουλουδιών, καρπών και ριζών
Κάλιο (Κ) - ανάπτυξη ριζικού συστήματος και αντοχή φυτού (όπως είπε κι ο Στέφανος, στη ζέστη και κρύο)

Όπως λέει κι ο ariskal, ίσως να μη χρειάζεται να βάλεις καθόλου, εάν το χώμα είναι εμπορίου, συνήθως έχουν ήδη αρκετό λίπασμα...
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  16:30:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστω για την αμεση απαντηση...σορρυ αν ρωταω κατι που εχει ξαναειπωθει(αλλα απ'οτι καταλαβαινω η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,αναλογα με το "ποτε και πως")..
Στους κακτους που εχω μεταφυτευσει σε κακτοχωμα και φυτοχωμα εμποριου με προσθηκη αμμου, απο τον περασμενο Αυγουστο, πρεπει, και εαν ναι σε τι συχνοτητα να λιπανω την ανοιξη;Κραταει απο περυσι το λιπασμα που περιειχαν οι συσκευασιες;Για αυτους σκεφτομουν μια φορα τον μηνα, απο τελος Μαρτιου και μετά.
Δηλαδη σε αυτους τους κακτους που σκοπευω να μεταφυτευσω απο τα γλαστρακια - γλαστρες του ανθοπωλιου, σε μεγαλυτερες τελος του μηνα-αρχες Μαρτη,να μην λιπανω καθολου φετος μεχρι τελος εποχης αναπτυξης;
θα χρησιμοποιησω στους περισσοτερους κακτοχωμα απο καπανδριτι.(και οσον αφορα το λιπασμα μαλλον δεν αξιζει να χρησιμοποιησω αυτο που εγραψα παραπανω,μονο κ μονο επειδη υπαρχει σπιτι μου.Μαλλον θα αγορασω και λιπασμα απο την παραπανω "εταιρια" μιας και φαινεται απολυτα εξειδικευμενη σε κακτους)
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  17:44:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Να υποθέσω ότι οι χαμηλές απαιτήσεις σε Ν [αζωτο] δεν ισχύουν για τα κολωνάτα είδη που σηκώνουν περιποίηση κανονικού φυτού... Έχω ακούσει και για λίπανση 20-20-20 κάθε μήνα ή κάθε 15 μέρες στην περιοδο ανάπτυξης των πιο γρηγορων... [με πότισμα καθημερινό] !!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  20:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
[quote]. Έχω ακούσει και για λίπανση 20-20-20 κάθε μήνα ή κάθε 15 μέρες στην περιοδο ανάπτυξης των πιο γρηγορων... [με πότισμα καθημερινό] !!![/quote

Είναι και αυτός ένας τρόπος για να σκοτώσεις έναν κάκτο...

Απίστευτο.... 10+ χρόνια ....χχχχ αριθμό φυτών και δέν έχω ρίξει ούτε 1 γραμμάριο λίπασμα............
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  22:58:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
συμφωνω με τον κωστα
εγω ριχνω ελαχιστο
Ισως να χρειαζεται λιγο περισσοτερο στα cereus peruvianus και γενικα στα φυτα που μεγαλωνουν υπερβολικα γρηγορα και δεν θελουμε να τα αλλαξουμε γλαστρα(εχω δει εκπληκτικα τετοια φυτα μεσα σε σχεδον καθαρη κοπρια που ειναι πολυ πλουσια σε αζωτο)

Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  09:38:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ που έχω εκανοντάδες φυτά και μαζεύω εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λιπάσματα !
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  10:47:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Υπάρχουν φυτά τα οποία είναι περισσότερο ευαίσθητα από κάποια άλλα στην υψηλή περιεκτικότητα φωσφόρου. Τα φυτά αυτά ζουν σε περιοχές όπου ο φώσφορος δεν υπάρχει σε αφθονία, με αποτέλεσμα να έχουν αναπτύξει πολύ αποτελεσματικούς μηχανισμούς εξαγωγής φωσφόρου από το έδαφος. Τέτοια είναι κάποια proteaceous γένη της Αυστραλίας όπως Banksia, Telopea (waratah), Grevillea, Isopogon, Dryandra, Hakea αλλά και φυτά της Αφρικής όπως Protea, Leucospermum, Leucadendron. Τα είδη αυτά είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά στην εξαγωγή φωσφόρου με αποτέλεσμα εάν δεχτούν λίπασμα με φώσφορο θα οδηγηθούν σε σίγουρο θάνατο!

Καθως εχω σε σπορους 3 ειδη απο τα παραπανω της Αυστραλιας και θελω να σπειρω συντομα τωρα που ανοιγει ο καιρος, τι προτεινετε να βαλω σαν χωμα για να μην τα καψει μια πχ εμπλουτισμενη τυρφη εμποριου; Πως φτωχαινουμε ενα χωμα; Επίσης, τα σποροφυτα εχουν διαφορετικες (λιγοτερες η περισσοτερες) απαιτησεις σε φωσφορο απο τα πιο ανεπτυγμενα φυτά; Το ρωταω γιατι πιθανον τα σποροφυτα να χρειαζονται και αξιοποιουν περισσοτερα θρεπτικα συστατικα τα οποια σε μεγαλυτερη ηλικια ισως ειναι επιβλαβη.

Τέλος, αν εφαρμοζουμε πχ μια φορα την ανοιξη λιπασμα με ψεκασμο δεν γλυτωνουμε απο αναλογες καταστροφες απ οτι αν το ιδιο λιπασμα γινονταν με ποτισμα; Δεν απορροφαται σε μικροτερες ποσοτητες και πιο αργα απο την επιφανεια του φυτου παρα απ τις ριζες;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  20:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξέρω να σου απαντήσω... Κι εγώ δε χρησιμοποιώ γενικώς λιπάσματα. Παλαιότερα δεν έβαζα καθόλου. Τελευταία βάζω 1-2 φορές κατά την ανάπτυξη κι αυτό είναι όλο. Ειδικά κάποια φυτά που είναι χρόνια στο ίδιο χώμα επωφελούνται και νομίζω ότι το χρειάζονται (εκτός κι αν αλλάζουμε συχνά χώμα). Επίσης, δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει διαφυλλικό λίπασμα ή τέλος πάντων δεν έχω κάνει διαφυλλική χρήση λιπάσματος.

Όσο για το υπόστρωμα για τα φυτά που λες, πιθανότατα να πρέπει να αποφύγεις εντελώς την εμπλουτισμένη τύρφη... Τα σπορόφυτα, εφόσον η "ευαισθησία" των παραπάνω βρίσκεται στο γεγονός ότι έχουν ιδιαίτερα αποτελεσματικούς μηχανισμούς εξαγωγής φωσφόρου από το έδαφος, φαντάζομαι αυτό ισχύει για το φυτό γενικά κι όχι μόνο για την ενήλικη ζωή του.
Η λύση......υδροπονική καλλιέργεια με χρήση λιπάσματος δικής σου σύνθεσης
Πάντως, θα πρέπει να το ψάξεις με αυτά τα είδη, ειδικές ανάγκες κ.λπ.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000