ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  08:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

α! κι εδώ δεν κάνει ακόμη την τρελλή ζέστη, μην ανησυχείς!

υπάρχει περίπτωση οι σπόροι που δεν μου έχουν βλαστήσει ακόμη να είναι λόγω θερμοκρασίας?

είχα γράψει κάτι σχετικά και στην ομάδα της ΕΕΚΑΠ

καλημέρα Αριστοτέλη!!!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 04 Apr 2013 08:15:17
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  08:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α το βρήκα, κάτσε να το βάλω ξανά

Α. σπορά 16/2

Γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου, έσπειρα σε μερικά γλαστράκια σποράκια που τα μάζεψα από δικούς μου κάκτους αλλά και σποράκια από φυτά του Ανδρέα.
Ανυπόμονη σπορά χωρίς απολυμάνσεις.
Το μόνο που έκανα ήταν ένα καλό ψέκασμα με νεοτοψίν.

Έκανα την μεγάλη βλακεία και δεν σκέπασα τους σπόρους με ρυζάκι.
Ωστόσο πριν καμιά δεκαριά μέρες άνοιξα τα σπορεία, πρόσθεσα πλυμμένο ρυζάκι, ψέκασα πάλι με νεοτοψιν και ξαναέκλεισα.

Τα ψέκασα πάλι σήμερα με νεοτοψίν γιατί
είχα βάλει οδοντογλυφίδες για διαχωριστικά στα γλαστράκια επειδή είχα ξεχωρίσει τους σπόρους ανά κάψα και σε κάποιες ήταν πολύ λίγα για αν διαθέσω ολόκληρο γλαστράκι, έσπειρα διαφορετικά είδη σπόρων σε κάθε τμήμα και τώρα μουχλιάζουν αυτές, οι οδοντογλυφίδες εννοώ.
Λέω να τις αφαιρέσω τελείως.

Υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα σποροφυτάκια από το πολύ νεοτοψίν?

κατά τα άλλα φοβερή επιτυχία, έχουν σκάσει σχεδόν όλα!

Β. σπορά 4 & 6 /3

με αγοραστούς σπόρους
τίποτα δεν έχει σκάσει , μιλάω για αυτά τα αποστειρωμένα, τα επτασφράγιστα και απολυμασμένα

γιατί??????????
μήπως είναι νωρίς?
μήπως σκέπασα πολύ τους σπόρους με το ρυζάκι?
μήπως δεν είχα υγράνει καλά το χώμα στο πότισμα?
μήπως είναι παλιοί οι σπόροι και έχουν χάσει τη βλαστικότητά τους?
να κάνω κάτι?
πχ να ανοίξω να ψεκάσω το ρυζάκι καλά μπας και με την πίεση του νερού απομακρυνθεί λίγο και ανασάνουν οι σπόροι?????

να περιμένω λίγο ακόμη πχ μέχρι τέλη Μαρτίου?

Ευχαριστώ

mavirenes

Edited by - mavirenes on 04 Apr 2013 08:14:49
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  08:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ο Κώστας μου είχε απαντήσει εν μέρει αλλά το θέμα της θερμοκρασίας δεν το θίξαμε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  08:36:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
περι θερμοκρασιας θα βρεις πληροφοριες στο mesa garden
για τους ferocactus θελει 20-30 βαθμους, το ιδιο και για τα αστροφυτα.
η διαρκεια ημερας πρεπει να ειναι 13-14 ωρες, 13 εχουμε στις 12 απριλιου και πλεον σταθερες θερμοκρασιες και νομιζω ειναι ιδανικη ημερομηνια για σπορες.Για διαχωριστικα βαζω καλαμακια φραπε
οταν κλεινεις το σακουλακι πρεπει να εχει λιγο νερο στον πατο ωστε να εχει υγρασια μεχρι την επομενη χρονια.Mε την δοση 70 γρ/100 λιτρα νεοτοψιν ποτε δεν ειχα προβληματα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  14:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ πάρα πολύ, άρα όσο ζεσταίνει ο καιρός, θα παίρνουνε τα πάνω τους τα σπόρια, ελπίζω να μη μου σαπίσουν μέχρι τότε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Apr 2013 :  18:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επειδή το χούϊ δεν φεύγει εύκολα, ξέρετε εσείς

έχω ψεκάσει τις πρασινάδες με νεοτοψίν και ξαναέκλεισα
αυτό που με φοβίζει τώρα είναι
αν πιάσει καμιά μεγάλη ζέστη, δεν θα γίνουν βραστά???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2013 :  17:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το νεοτοψιν δεν κανει τιποτα στην "πρασιναδα"....

....και αφου τα ανοιγεις...οταν πιασουν η μεγαλες ζεστες να τα κρατας λιγο ανοιχτα να παιρνουν αερα....διαφορετικα οι μυκητες θα κανουν παρτυ!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  08:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ Κώστα

υπάρχει κάτι που να κάνει κάτι στην πρασινάδα???
δεν θέλω με τίποτα να πάθουνε ζημιά τα σποροφυτάκια μου

έχω ακόμη κλειστά απολυμασμένα σπορεία (γιατί δεν τα πείραξα όλα)
με χώμα ψημένο μιάμιση ώρα χλωρίνες κτλ (πωπω είχε βρωμοκοπήσει ο τόπος θυμάμαι) και έχουν και αυτά πρασινάδες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  15:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Οι πρασινάδες είναι άλγη.
Όσο τα έχεις κλειστά η άλγη θα πολλαπλασιάζεται!!....
Και όπως σου είπε και ο Κώστας το neotpsin δεν της κάνει τίποτα!
Χωρίς αποστείρωση δεν υπάρχει μέλλον σε κλειστό σπορείο.
Αλλά και όταν έκανες αποστείρωση(αν θυμάμαι καλά...) το χώμα το έψησες σε κατσαρόλα;
Εγώ το ψήνω στο φούρνο στην ειδική σακούλα και το χώμα είναι αρκετά
νωπό ώστε να δημιουργηθεί ατμός που κάνει την μέγιστη απολύμανση.
Στην κατσαρόλα δεν ξέρω αν κατάφερες κάτι τέτοιο.
Το νερό θέλει βράσιμο στην χύτρα στο δυνατό για 10 λεπτά τουλάχιστον.
Ένα λάθος που σίγουρα έκανες είναι ότι δεν τα έκλεισες χωριστά το καθένα.
Αλλά τα έβαλες όλα μαζί στο πλαστικό το οποίο μου φαίνεται ότι δεν
κλίνει αεροστεγώς (ξέρω ήταν ποιο εύκολο αλλά...)
Έτσι ακόμα και ένα να έπιασε άλγη μεταφέρθηκε και στα άλλα.
Τώρα αν τα ανοίξεις πρέπει να τους κανείς πολύ συχνά ποτίσματα.
Αν και μου φαίνεται ότι τόσο μικρά που είναι θα δυσκολευτούν πολύ.
Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι για την καταπολέμηση της αλγης θα με ενδιέφερε και μένα.
Και σε μένα παρόλη την αποστείρωση σε ένα ποσοστό 3-5% εμφανίζεται άλγη
αλλά το αποδίδω στο ότι δεν απολυμαίνω τους σπόρους(πολύ!!! βαρετό)
Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω photo

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  17:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο!
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση...
Ναι σε κατσαρόλα έκανα την απολύμανση μιάμιση ώρα αλλά δεν ξέρω αν ήταν το χώμα επαρκώς νωπό.
Το νερό το έβρασα σε βραστήρα
και το πλαστικό τελικά δεν κλείνει καλά το διαπίστωσα όταν άρχισε να ιδρώνει και μερικές σταγόνίτσες κυλήσανε στο χέρις μου

πάλι σαλάτα!
Θέλω να αγιάσω και ο διάολος δεν με αφήνει που λένε...

τι να κάνω τώρα δηλαδή?

Αυτά που έχω ανεβάσει φωτό δεν ήταν όλα απολυμασμένα ( ο Θεός να τα ...απολυμάνει και όσα ήταν )και από τα απολυμασμένα έχω ανοίξει μόνο ένα

στο μεταξύ στα απολυμασμένα δεν έχουν σκάσει όλοι οι σπόροι ακόμη...

δεν θέλω να τα χάσω, τι να κάνω???

mavirenes

Edited by - mavirenes on 22 Apr 2013 17:38:45
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  20:47:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
με την απολυμανση στα μικροκυματα (10 λεπτα) σπανια εχω αλγη.Επισης θελει απολυμανση και η αμμος-πετραδακι που καλυπτουμε την επιφανεια.Το χωμα πρεπει να ειναι υγρο οταν μπαινει στα μικροκυματα.Γεμιζω τα γλαστρακια με καυτο χωμα, και μολις κρυωσουν λιγο τα βουτω στο προβρασμενο νερο με νεοτοψιν.Τα χερια απολυμασμενα με οινοπνευμα.Επισηςκαλο ειναι η απορα να γινει μεσα στο σπιτι μακρια απο φυτα και χωματα.Παντως τα ανοιχτα σπορεια συγκριτικα με τα κλειστα δεν εχουν επιτυχια ειδικα στο δικο μας ζεστο κλιμα εκτος αν εισαι ολη μερα απο πανω με το ψεκαστηρι.Θα το ψαξω για τις αλγες
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  01:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μη φοβου!! η αλγες μπορει να μην ειναι επιθυμητες..αλλα δεν κανουν και τιποτα κακο απο οσο εχω παρατηρησει...

το οτι καποια σπορεια δεν "εσκασαν " καθολου μετα απο τοσο καιρο ειναι "περιεργο" και μαλον θα εχουμε...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  08:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα! ουφ ανακούφισης για τις άλγες
τώρα αυτά που δεν σκάσανε μάλλον θα τα σάπισα, για έτσι το κόβω
δηλ χαμηλή σχετικά θερμοκρασία σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία βάλε και πολυκαιρισμένο σπόρο

τέλος πάντων θα δείξει, ακόμη κι αν δεν σκάσουν όλα τα γλαστράκια, αν επιβιώσουν όσα έχουν ήδη σκάσει, θα κάνω πάρτυ!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2013 :  22:31:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Θα κάνω μια σειρά δοκιμών με υπεροξείδιο του υδρογόνου το γνωστό μας οξυζενέ.
Με αυτόν τον τρόπο αντιμετωπίζεται στην υδροπονία και αεροπονία.
Θα δούμε...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2013 :  08:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αναμένουμε φίλε μας Κώστα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2013 :  08:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

μη φοβου!! η αλγες μπορει να μην ειναι επιθυμητες..αλλα δεν κανουν και τιποτα κακο απο οσο εχω παρατηρησει...

το οτι καποια σπορεια δεν "εσκασαν " καθολου μετα απο τοσο καιρο ειναι "περιεργο" και μαλον θα εχουμε...

τα σάπισα ε?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2013 :  20:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και σήμερα είδα και δυο τρία σαπισμένα σπορόφυτα...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  02:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Lithops (σπορα 9-2011)

Argyroderma
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  08:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
όνειρα!!!!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  09:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Φοβερά και λαχταριστά! Μπράβο!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  01:10:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για την βορεια ελλαδα τωρα ειναι ο ιδανικος καιρος για σπορες , οι θερμοκρασιες το βραδυ ειναι πανω απο 15 βαθμους.Σπερνοντας πιο νωρις πρακτικα δεν κερδιζουμε τιποτα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  09:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

όνειρα!!!!!!!

mavirenes

δεν το είπα καλά!
εννοούσα όνειρα θερινής νυκτός ...για μένα

καλή επιτυχία στους σπορείς από τη Βόρεια Ελλάδα!

(και από την υπόλοιπη)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  20:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...βρε Χρηστο ..μη βαζεις ετσι αποτομα τετοιες φωτο....ειναι και η Ερηνη στο φορουμ....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  21:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  21:09:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ειρηνη, δεν συμπαθω ιδιαιτερα τους λιθωπες αλλα εχω ενα γλαστρακι εδω και 3 χρονια που ακουμπα σε μια γλαστρα, δεν τους δινω σημασια και ομως ζουνε μια χαρα !!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000