ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  18:14:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οι δικοι μου εμειναν κατα λαθος νταλα ηλιο, και εγινε μια φυσικη επιλογη
ακομα και στην σκια η θερμοκρασια ξεπερνα τους 30 βαθμους
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  19:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ενημέρωση της σποράς του θέματος από 22/2, δηλαδή, 4 μήνες μετά τη σπορά..

Κάποια "τέρατα" έπιασαν ταβάνι! Στα πλαστικά διαφανή πλαστικά (της ταραμοσαλάτας) τύπου Carrefour και makro. Η υγρασία μέσα διατηρήθηκε κανονικά και τα "φοβόμουν" λιγότερο απ' ό,τι τα γλαστράκια που μπήκαν στα σακουλάκια zip, τα οποία φαίνεται να χάνουν υγρασία. Όμως, είναι πολύ χαμηλά, παρόλο που το χώμα που έβαλα ήταν πολύ λίγο...ορισμένα μεγάλωσαν πολύ, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν εκεί άλλο (ειδικά όχι για ένα χρόνο) - (Ο Κώστας, βέβαια, δε θα το πιστεύει...σίγουρα θα λέει ότι είναι μία δικαιολογία για να τα βγάλω φωτογραφία!!)

Λοιπόν: η κατάσταση όπως είχε διαμορφωθεί, το σπορείο είναι από τα φακελάκια cactusmix:

(το "μαρουλάκι" που ξάπλωσε...έχει κανείς ιδέα τι είναι?)

Το νέο γλαστράκι τους με χώμα (κοκκινόχωμα, φυλλόχωμα, ελαφρόπετρα, ποζολάνη, άμμο, χαλικάκι)

Αυτό σίγουρα είναι fero-kaktaki!

Για...σίγουρα βγαίνουν με αρκετό χωματάκι

Το τελικό αποτέλεσμα

Το "μαρουλοειδές" από πιο κοντά...(τι είναι τελοσπάντων!?)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  19:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι ένα ΚΟΥΙΖΖ μιας και οι σπόροι αυτοί είναι από cactus mix:

Τι είναι????

Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  20:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αρχίζω την αναγνώριση......
Νο 1 η οπούντια η κάποιος κερεοιδείς...

Νο 7 ferocactus...

No 8 + 14 echinoc...grusonii..;;;

No 9 echinocereus trehagyrevetus... χαρακτηριστικό δείγμα του πληθυσμου που βρίσκεται στο Τεξας ..4 ος λοφος δεξια μετα απο την γραμμή του τρένου...

No 16 mammillaria moshanathremenii ο πληθυσμός αυτός είναι πίσω απο δύο δένδρα....

Νο 11 stenocactus xemmaliasmenus καταγωγή απο την ορεινη corinthia

Τα υπολοιπα αν και τα ξεχωρίζω....δέν είμαι και τόσο σίγουρος....

αστα να μεγαλώσουν ....μερικές μερες ακόμα και θα σου πω ........
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2009 :  22:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

...Αλλά να βρεις την mammillaria moshanathremenii δεν το περίμενα!!!

Πάντως και το 20 μοιάζει με τα 8+14
Πολύ αστείο είναι το 15 που είναι κάτι σε... μπαλονάκι με αγκαθάκια και το 10 που είναι πολύ πυκνό τριχωτό!!

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2009 :  23:07:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το 1 ειναι 99.9% κυλινδροπουντια το ξερω γιατι φυτευσα περισυ τo ιδιο φακελακι cactus mix
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2009 :  10:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βλέπω τα αναγνωρίσατε καλά τα opuntioids. Θα ξαναβάλω φωτό καθώς μεγαλώνουν. Πάντως, έχουν πλάκα που από τόσο μικρά αρχίζουν και ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά του γένους! Τα αστροφυτάκια είναι απίστευτα! Τόσο μικρά και μοιάζουν ήδη με αστρόφυτα! Ίσως ανοίξω κι ένα απ' τα σπορεία με τα αστρόφυτα για να τα βγάλω φωτό!
Για τον ariocarpus δεν είμαι σίγουρη αν είναι ένας ή δύο που βγήκαν δίπλα δίπλα...είναι δύο φυλλαράκια.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2009 :  18:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Τα αστροφυτάκια είναι απίστευτα! Τόσο μικρά και μοιάζουν ήδη με αστρόφυτα! Ίσως ανοίξω κι ένα απ' τα σπορεία με τα αστρόφυτα για να τα βγάλω φωτό!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2009 :  19:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
Τα αστροφυτάκια είναι απίστευτα! Τόσο μικρά και μοιάζουν ήδη με αστρόφυτα! Ίσως ανοίξω κι ένα απ' τα σπορεία με τα αστρόφυτα για να τα βγάλω φωτό!

Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2009 :  01:41:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
kaktos πως πανε τα σποροφυτακια που μεταφυτεψες? Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το "σποροκουτακι".
Τα πιο πολλα σε λιγο ακουμπανε ταβανι.Το ενα ηδη ακουμπησε εδω και 2-3 μερες.Αυτο που φοβαμαι ειναι
1ον: η ολη επιχειρηση μεταφυτευση,μιας και ειναι τοσο μικρα, και 2ον : μηπως δεν ειναι τωρα το καταλληλο
σταδιο για να γινει μεταφυτευση. Εχουν αναπτυχθει αρκετα καλα μεχρι τωρα και θα απογοητευθω πολυ αν
δω κατι τωρα να "στραβωνει". π.χ. μετα την μεταφυτευση να σταματησει η αναπτυξη κτλ. Στην αρχη υπολογιζα
να τα αφησω μεχρι ανοιξη απειραχτα,αλλα δεν ειχα προβλεψει το θεμα υψος/χωρος στο κουτακι...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2009 :  21:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ποια αυτά?......πάνε αυτά....

Λοιπόν, η φωτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά την έβγαλα τώρα πριν λίγο με φλας και φωτίστηκε πολύ η άμμος που έβαλα....

Είναι πράγματι ένα άγχος το πότισμά τους, στεγνώνει πολύ γρήγορα το χώμα και αν υπολογίσουμε ότι γενικώς τα ψιλοξεχνούσα νομίζω ότι τα πήγαν πολύ καλά...εεεμμμ....χμμμ..νομίζω χάσαμε το 16... Θα πρέπει να πάω να δω μήπως υπάρχει αλλά δε φαίνεται.

Η μεταφύτευση δεν ήταν πρόβλημα, βούτηξα το τσιμπιδάκι σε οινόπνευμα για την περίπτωση που πιάσει-πιέσει-τραυματίσει κάποια ρίζα κ.λπ... Τελικά, τα αφαίρεσα μαζί με αρκετό χωματάκι γύρω απ΄τη ρίζα τους και δεν είχαν πρόβλημα, δεν άγγιξα τα ίδια τα φυτά. Όμως, είναι όντως πιο αργή η ανάπτυξη και όπως φαίνεται και στη φωτογραφία δεν είναι το ίδο "ζωηρά" - απομαρουλοποιήθηκαν. Τουλάχιστον τα μικρότερα όχι, τα μεγαλύτερα νομίζω ότι είναι πολύ καλά και φαίνεται να σκληραγωγήθηκαν, είναι πλέον κανονικά κακτάκια
Η opuntia (αυτό με τα δύο φυλλαράκια) (τη ματιάσατε...) έχασε τη ρίζα της αλλά δεν ξέρω από που παίρνει δυνάμεις (the truth is out there) εδώ και καιρό και εξακολουθεί να είναι πράσινη

Από αυτή την εμπειρία και μόνο, αν δεν ήταν το θέμα ύψος κ.λπ. δε θα τα έβγαζα, τουλάχιστον όχι τα μικρά. Τα μεγάλα ΟΚ. Η κλειστή μέθοδος μου φαίνεται καλύτερη κυρίως γιατί δεν μπορώ να είμαι συνέχεια από πάνω τους για να τα ελέγχω-ποτίζω.
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2009 :  23:21:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Εχω κι εγώ μερικά σπορόφυτα
http://img379.imageshack.us/img379/9849/52663246.jpg
και διαβάζοντας αυτά που γράφετε σκέφτηκα να τα βάλω όλα σε ένα ψηλότερο θερμοκηπιάκι.
Απο πείρα προηγούμενων ετών ξέρω οτι αν τα αφήσεις ακάλυπτα το χώμα τους στεγνώνει τελείως κι υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο πότισμα.
Επίσης σε "συνθήκες θερμοκηπίου" μεγαλώνουν ταχύτατα.
Δεν ξέρω όμως τι θα απογίνουν όταν τα βγάλεις σε φυσικές συνθήκες.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2009 :  00:04:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
διαβασα στο διαδυκτυο τα εξης
σε περιπτωση που η σπορα γινει αρχη της ανοιξης καλο ειναι να τα αφησουμε στο σακουλακι μεχρι το τελος του καλοκαιριου και μετα να τα ανοιξουμε ωστε να προσαρμοστουν σιγα σιγα στον χειμωνα
σε περιπτωση που η σπορα γινει πιο αργα η τα μικρα μεγαλωνουν πολυ αργα καλο ειναι να τα αφησουμε μεχρι την επομενη ανοιξη
τελικα το ανοιχτο σπορειο θελει μεγαλη επιβλεψη για να πετυχει
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2009 :  21:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ τελικά φέτος αυτό που έμαθα είναι οι δυσκολίες των υλικών...ένα είναι αυτό που είπαμε με το ύψος των φυτών στα "στερεά" κουτάκια απ' το σουπερμάρκετ που είναι χαμηλά και κάποια σποροφυτάκια ακουμπούν επάνω. Ένα άλλο είναι τα σακουλάκια κατάψυξης με το zip, δεν ξέρω αλλά όλα τους είχαν κάποια απώλεια υγρασίας, είτε μέσα είτε έξω απ' το σπίτι, έπρεπε να γίνει αλλαγή...
Όταν βγήκαν έξω...είχα άλλα προβλήματα: με κάποιο τρόπο μέσα σε ένα σπορείο (γλαστράκι-σακουλάκι zip) βρέθηκε μία κάμπια, που εξαφάνισε όλα τα σπορόφυτα Δεν κατάλαβα πώς βρέθηκε εκεί αρχικά, ψάχνοντας βρήκα στη βάση της σακούλας μικρές στρόγγυλες τρύπες...να τις άνοιξαν τα μυρμήγκια? Δεν έχω καταλάβει ακόμη.

Πρόβλημα με τα σακουλάκια είναι, επίσης, το ότι μαλακώνουν και "πέφτουν" με αποτέλεσμα να ακουμπούν επάνω στα φυτά...

Ένα καλύτερο σακουλάκι είναι αυτό που ανακάλυψε και μου πρότεινε ο Αριστοτέλης, τα zip σακουλάκια που είναι για μεταφορά υγρών στο αεροπλάνο. Στέκεται καλύτερα όρθιο από τα σακουλάκια της κατάψυξης και επειδή είναι πιο χαμηλό αλλά και πιο σκληρό νομίζω το πλαστικό. Το χρησιμοποίησα στην εναλλακτική σπορά του Ιουνίου, αλλά δεν το γλίτωσε κι αυτό το τρύπημα στη βάση από κάτι (δεν ξέρω τι - θα βάλω κάμερες στα σπορεία να δω τι είναι αυτό που τα τρυπάει!)

...έτσι, ίσως η επόμενη κλειστή σπορά (γιατί για ανοιχτή..θέλει να ασχολείσαι πολύ περισσότερο) να γίνει σε κάποια συσκευασία, δεν ξέρω ακόμη τι, νομίζω ο Χρήστος είχε βάλει κάποτε ένα ωραίο κουτί παγωτού, κάτι στερεό, διαφανές με ύψος περισσότερο απ' τα κουτάκια...

Τέλος, σημασία έχει και το είδος των φυτών που έχουμε σπείρει, έτσι, βλέποντας π.χ. επάνω τα φεροκακτάκια, που έγιναν αρκετά μεγάλα, δεν ήταν πρόβλημα να μετατραπούν σε ανοιχτό σπορείο, αντίθετα κάποια άλλα φυτά που φύτρωσαν έχουν πιο αργή ανάπτυξη και σ' εκείνα νομίζω είναι πιο κρίσιμο το να εξασφαλιστεί ασφαλές δοχείο για να μπορούν να μείνουν μέσα για ένα χρόνο.

Κι επίσης, αναρωτιέμαι, αυτό που λες Αριστοτέλη αν κάνουμε σπορά αργότερα που θα μείνει στο κλειστό σακουλάκι, θα αφήσουμε το σπορείο στο σακουλάκι έξω μαζί με τα άλλα φυτά το χειμώνα? Ενώ το ανοιχτό μέσα στο σπίτι?

Κώστα, εσύ μπορείς αυτό του ρυζόγαλου να το βάλεις σε σακουλάκι ζιπ, τα άλλα είναι λίγο μεγαλούτσικα, μήπως δε θα χωρέσουν.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2009 :  15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Μετά από διάφορα.. που δοκίμασα και εγώ
Κατέληξα ότι τα μαλακά διαφανή κουτιά
(από μπισκότα ..κοτόπουλα.. κλπ.)
είναι ακατάλληλα γιατί στην πρώτη μεταφορά
κουνιούνται άσχημα και περνάει και το φως
στο χώμα που και αυτό δεν κάνει.
Oσο για τα σκληρά πλαστικά με καπάκι διαφανές
(παγωτού....διάσημα..σοκολατακια...κλπ)
αν φυτέψεις χαμηλά έχουν χώρο να αναπτυχθούν
αλλά όχι αρκετό χώμα.
Φέτος έκανα σε όλα το γνωστό με το σακουλάκι
παίρνοντας κανονικό πλαστικο γλαστρακι.
Και βρήκα στα μαγαζιά που πουλάνε είδη συσκευασίας κλπ.
Αυτά τα διάφανα και σκληρά σακουλάκια που στέκονται
Όρθια και τα έκλεισα με συραπτικο. Είναι σπορά Μαρτίου
και δεν έχουν χάσει καθόλου υγρασία!
Και το κυριότερο(γιατί φωνάζει και ο άλλος..
αν τα ανοίξεις να δεις τι γίνεται)
Αν κουνήσεις το νάιλον βλέπεις πεντακάθαρα!!
Θα τα ανοίξω του χρόνου το Μάρτιο και
θα παραμείνουν στο γλαστρακι για 1 χρόνο
ακόμα... ίσως και 2 .
Είναι πιστεύω ξεκούραστο και πρακτικό!

Μόλις το κουνήσεις λίγο πέφτει η υγρασία...
astrophytum asterias.... (σπορα 03-09)
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2009 :  16:14:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Μαλλον και εγω σκεφτομαι να βρω κατι μεγαλυτερο και να τα μεταφυτευσω παλι σε κλειστο μεχρι ανοιξη τουλαχιστον..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2009 :  20:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο πολύ καλά δείχνουν!
Πρέπει να είναι πιο σκληρό το πλαστικό αυτό. Εσύ που δοκίμασες διάφορα - συσκευασίες (κοτοπουλα-παγωτά) σίγουρα ξέρεις. Εγώ σκεφτόμουν πράγματι τα..."διάσημα σοκολατάκια" Ferrero
Να δούμε που θα βρούμε τώρα υλικά συσκευασίας...
(Παρεμπιπτόντως...τα δικά μου σπορεία έχουν την πιο "ερασιτεχνική" εμφάνιση από όλα όσα έχω δει - αλλά, για πρώτη φορά θεωρώ συγκλονιστικό το ότι φύτρωσαν κακτάκια απ' το πουθενά! ή σχεδόν απ' το πουθενά)

Αποστόλη, το πρόβλημα είναι ότι αν ανοίξουν και μετά (για να γίνει μεταφορά σε άλλο κλειστό)... μπορεί αν μολυνθεί να γίνει..σπορείο για μύκητες (γι' αυτό φωνάζει ο ). Αυτό φοβήθηκα κι εγώ, γι' αυτό τελικά τα μεταφύτευσα και τα άφησα ανοιχτά. Μήπως να κάνεις το "ενδιάμεσο" κλειστό...με τρύπες από πάνω?
Στο κλειστό που λες θα κάνεις απολύμανση χώματος, μυκητοκτόνο κ.λπ.?

Τέλος: την απάντηση στην ερώτησή μου για το τι θα απογίνουν το χειμώνα την πήρα τηλεφωνικώς . Θα μείνουν όλα (κλειστά κι ανοιχτά) έξω στο θερμοκηπιάκι με τα υπόλοιπα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2009 :  20:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βάζω για λόγους ενημέρωσης και σύγκρισης μεγεθών τα δύο είδη από σακουλάκια, αριστερά το σακουλάκι αεροπλάνου και δεξιά της κατάψυξης.
Το αεροπλάνου έχει επάνω ένα "σύστημα" που σύροντας ένα λευκό clip κλείνει σαν φερμουάρ. Μέσα έχει δύο γλαστράκια τετράγωνα, 7x7 ρηχά (χωράνε ίσα ίσα). Πέρα απ' αυτό που έγινε που τα τρύπησε από κάτω, είναι πολύ καλή επιλογή, καλύτερα απ' της κατάψυξης.

Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2009 :  00:57:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Αποστόλη, το πρόβλημα είναι ότι αν ανοίξουν και μετά (για να γίνει μεταφορά σε άλλο κλειστό)... μπορεί αν μολυνθεί να γίνει..σπορείο για μύκητες (γι' αυτό φωνάζει ο ). Αυτό φοβήθηκα κι εγώ, γι' αυτό τελικά τα μεταφύτευσα και τα άφησα ανοιχτά. Μήπως να κάνεις το "ενδιάμεσο" κλειστό...με τρύπες από πάνω?
Στο κλειστό που λες θα κάνεις απολύμανση χώματος, μυκητοκτόνο κ.λπ.?

Mετα απο πολυ ψαξιμο και σκεψη,για να αποφυγω τυχων προβλημα σαν αυτα που αναφερεις, βρηκα ενα κουτακι παρομοιο με αυτο που ειναι τωρα μεσα τα φυτακια σε διαστασεις,αλλα με αρκετα μεγαλυτερο υψος.Οποτε για να αποφυγω απολυμανσεις,μεταφυτευσεις κτλ. σκεφτηκα απλα να κοψω την πανω μερια(καπακι) και να το τοποθετησω οπως ειναι μεσα στο καινουργιο,χωρις καμια αλλαγη στο ηδη υπαρχον κουτακι.Θα το δοκιμασω για να να δω τελικα αν θα ταιριαξει καλα οπως το σκεφτομαι και βλεπουμε... Θα ενημερωσω μετα την "επεμβαση"
(φυσικα ολα αυτα θα γινουν οσο πιο γρηγορα μπορεσω για να μην μεινουν εκτεθειμενα και ανοιχτα αρκετη ωρα)

Edited by - apostolisg on 24 Jul 2009 01:01:05
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2009 :  19:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ήρθε πάλι η 20η του μήνα....καιρός για το update της σποράς (τα μεταφυτευμένα από "κλειστό" σπορείο (σπορά 22/2).
6 μήνες από τη σπορά και 3 μήνες απ' τη μεταφύτευση και μετατροπή του κλειστού σπορείου σε ανοιχτό.

Όπως φαίνεται τα πηγαίνουν καλά, εάν έχουμε ως κριτήριο το ότι ζουν τα περισσότερα και, μάλιστα, σκληραγωγήθηκαν αφού άφησα να στεγνώσει ακόμη και για αρκετές μέρες το χώμα!
Ενδιαφέρον έχει η Cylindropuntia, το φυτάκι επάνω επάνω που φαίνεται να έχει δύο φυλλαράκια ανοιχτά. Αν δείτε την προηγούμενη φωτό, ένα μήνα πριν, τα είχε "παίξει" από τη ζέστη και την αλλαγή συνθηκών (από την προστασία του περιβάλλοντος-θερμοκηπίου) στον αέρα. Όμως, δεν το βάζει κάτω, "χτύπησε" από τη μέση τον "κανονικό" του βλαστό.
Οι Ferocacti έχουν το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα τα αγκάθια τους κι έχουν επιζήσει και μεγαλώσει λίγο ακόμη και κάποια απ' τα πολύ μικρά!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2009 :  19:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βέβαια, όπως σε όλα τα πράγματα.........εξαρτάται πάντα με τι γίνεται η σύγκριση!

Τα "ξαδερφάκια" τους της κλειστής σποράς από 13 Ιουνίου, δηλαδή, 2 μήνες πριν!!
(προσέξτε ύψος οι Cylindropuntia - ίδιο φυτό με της παραπάνω φωτό, το φυτάκι με τα φυλλαράκια και το μικρό βλασταράκι στο κέντρο)

Σαφώς μεγαλύτερη η ανάπτυξη στο κλειστό σπορείο, και να μην ξεχνάμε ότι η σπορά αυτών έγινε 2 μήνες πριν και η άλλη των πιο πάνω 6 μήνες πριν.
Βέβαια, έχω κι ένα επιτυχημένο από τη σπορά Φεβρουαρίου με πολύ ωραία αστροφυτάκια & gymnocalycium! (δεν βγαίνει καλή η φωτό για να τα βάλω).
Το καλύτερο, βέβαια, στην κλειστή σπορά, εκτός απ' την ταχύτητα ανάπτυξης είναι για μένα ότι είναι πιο "ανέμελη", δε χρειάζεται να φροντίζουμε να έχουν υγρασία κ.λπ...
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2009 :  22:54:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Μιας και οι θερμοκρασιες αρχισαν να ειναι απαγορευτικες για τα σποροφυτα στη βεραντα,κανω copy/paste το κειμενο που βρηκα στην σελιδα της ΕΕΚΑΠ:
"Φροντίδα στην διάρκεια του χειμώνα Θα ήταν ιδανικό εάν τα σπορόφυτα κατά την διάρκεια του πρώτου χειμώνα ευρίσκονταν σε χώρο όπου η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 15 βαθμούς Κελσίου. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί κανείς να συνεχίσει να τα ποτίζει προσεκτικά έτσι ώστε να συνεχίσουν να μεγαλώνουν. Παρόλα αυτά, υπάρχουν μερικοί έμπειροι καλλιεργητές οι οποίοι τους παρέχουν ελάχιστη ή ίσως και καθόλου ζεστασιά, και τα ποτίζουν με ψεκασμό μόνο κατά τις ηλιόλουστες ημέρες του χειμώνα, έτσι ώστε απλά να τα διατηρήσουν σε κατάσταση ανάπτυξης. Οι πιό επικίνδυνοι μήνες για τα σπορόφυτα είναι ο Φεβρουάριος, Μάρτιος και οι αρχές του Απρίλη, όταν οι νύχτες είναι ακόμη κρύες και οι θερμοκρασίες κατά την διάρκεια της ημέρας (ιδίως μέσα σε θερμοκήπια) αρκετά υψηλές. Σε αυτές τις περιόδους θα πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός. Οσο η διάρκεια της ημέρας μεγαλώνει, τα σπορόφυτα θα αρχίσουν να ανταποκρίνονται καλλύτερα στο πότισμα, και θα αρχίσουν εμφανώς να μεγαλώνουν. Είναι σε αυτήν την φάση που μια απότομη πτώση της θερμοκρασίας μπορεί να κάνει ζημιά αν το χώμα είναι υγρό. Απο τα μέσα Απριλίου και μετά αντιμετωπίστε τα όπως και τα υπόλοιπα φυτά της συλλογής σας."

Οι αποριες ειναι πολλες και για κλειστο αλλα και για ανοιχτο σπορειο.(αυτα τα 2 που εχω δηλ).Τι κανουμε,τα μεταφερουμε μεσα στο σπιτι για να τους εξασφαλισουμε θερμοκρασιες μεχρι 15 βαθμους min.?
Απο το κειμενο συμπεραινω πως θα πρεπει να διατηρησουμε τα σποροφυτα σε κατασταση αναπτυξης.Δηλαδη δεν πρεπει να πεσουν σε "χειμερια ναρκη" φετος τον χειμωνα.Αυτο δεν θα επηρεασει την αναπτυξη τους την ανοιξη που θα βγουν οριστικα σε συνθηκες μπαλκονιου,σαν κανονικα κακτακια?Επισης εαν τα αφησουμε στο θερμοκηπιο(που ακομη ειναι στα σχεδια φυσικα) οι θερμοκρασιες οταν χειμωνιασει για τα καλα,δεν θα ειναι αρκετα χαμηλες για το υγρο χωμα των σπορειων?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2009 :  23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Γενικά...
τα ανοιχτά σπορεία τα αφήνεις εξω..οπως ολα τα φυτά...οταν αρχίσουν τα κρύα ..-κατω απο 8-10 βαθμους τα αφηνεις να στεγνώσουν εντελως..
τα κλειστα μεχρι 4-5 βαθμους τα αφήνεις εξω πιό κάτω ...μέσα αλλά οχι πάνω απο 15-18 βαθμους..
αυτά είναι γενικά γιατί διαφορετικός τρόπος για ένα σπορείο με αστρόφυτα...και διαφορετικός σε ενα σπορείο με εφόρμπια...κλπ..κλπ
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2009 :  08:31:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

τα κλειστα μεχρι 4-5 βαθμους τα αφήνεις εξω πιό κάτω ...μέσα αλλά οχι πάνω απο 15-18 βαθμους..
αυτά είναι γενικά γιατί διαφορετικός τρόπος για ένα σπορείο με αστρόφυτα...και διαφορετικός σε ενα σπορείο με εφόρμπια...κλπ..κλπ

Έχω τρία κλειστά (αστρόφυτο, μελόκακτος και μαμμιλλάρια).Ισχύει το μέχρι 4 - 5 βαθμούς τα αφήνω έξω
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2009 :  09:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Έχω τρία κλειστά (αστρόφυτο, μελόκακτος και μαμμιλλάρια).Ισχύει το μέχρι 4 - 5 βαθμούς τα αφήνω έξω

ναι εξω..δεν εχουν πρόβλημα..!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000