ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2009 :  19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
φαντασου να φυτευσεις Saguaro και να περιμενεις επιπλεον 10 χρονια να φυτρωσουν
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2009 :  22:13:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Σε μένα [ανοιχτά σπορεία] ότι ξαπλώνει είναι συνήθως επειδή κάτι του μασούλησε τη ρίζα [larvae σκώρων, fungus gnats, απ'όλα έχουμε]
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  12:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Θελω να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στον kostas!! Για τους Σπόρους που μου έστειλε!!! Ειναι πολλοί!! Ευχαριστω πολυ!!! Σημερα ανοιξα το δεματακι!!

Να τους φυτέψω όλους ε? Να βάλω σε ενα κεσεδάκι απο ενα είδος ε?? Ή πεφτουν πολλοι σποροι για ενα κεσεδακι?

Ευχαριστω και για τα μικρα κακτακια που μου εστειλες χωρις να στα ζητήσω!! Καθυστέρησα να παω να τα παρω γιατι τις προαλλες ειδα στο γραμματοκιβωτιο την ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ, δεν φαινοταν η ατιμη!!

Δε χαλασαν ε?? Αν και η "rebutia krainziana" μου φαινεται πολυ σκουροχρωμη, απεβιωσε??? Επισης και η "Aylostera narvaesensis" ειχε αρχισει να αλλαζει χρωματακι απο κατω!! Καθυστερησα να παω να τα παρω ε??

Τωρα απο αυτα τα cactus mix που ειχα σπειρει, τα 8 απο τα 11 βλαστησαν, απο ενα εως 6 - 8 σπορακια σε καθενα κουτακι! Για να δουμε!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  13:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
ααααα επισης για τα πολυ μικρα κακτακια, να βάλω απλα φυλλοχωμα? Ή να βαλω ενα μέρος φυλλοχωμα ενα μερος χαλικι? Ή Να προσθεσω και μισο μερος αμμο?
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  13:55:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι ειναι καλυτερα στην πρωτη μεταφυτευση να εχεις περισσοτερο χαλικι και μετα στην επομενη μεταφυτευση να βαλεις το κανονικο μιγμα
εγω τα δικα μου τα εβαλα ομαδικα με ενα μιγμα 1 φυλλοχωμα 1 χωμα και 2 χαλικο-αμμο-ελαφροπετρα πουζολανη
μετα θα τα παω ατομικα στο 1 1 1
Οπως εγραψα και σε αλλο μηνυμα θα αποφευγω πλεον τις πολυ μικρες γλαστρες
γιατι ξερενονται υπερβολικα γρηγορα στον 5 οροφο κατω απο τον ηλιο

κανε δοκιμες με τα μιγματα σου , βαλτα σε μια γλαστρα χωρις φυτα, ποτισε τα και τσεκαρε την συμπεριφορα τους
Καθε τοπος καθε σπιτι εχει αλλες συνθηκες
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  19:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Δε χαλασαν ε?? Αν και η "rebutia krainziana" μου φαινεται πολυ σκουροχρωμη, απεβιωσε??? Επισης και η "Aylostera narvaesensis" ειχε αρχισει να αλλαζει χρωματακι απο κατω!! Καθυστερησα να παω να τα παρω ε??

Η rebutia είναι έτσι από τη "μάνα της"... φύτεψε σέ κανονικό μίγμα και πότισε ελαφρά μετα από 2 μέρες (όλα τα φυτάκια) μετά πάλι ελαφρά σε 2-3μέρες και μετά όποιο είναι ζωντανό το ποτίζεις με κανονικό καλοκαιρινό ρυθμό...

εεεε οτι άργησες.....άργησες....
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2009 :  11:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
kostas wrote:
quote:
εεεε οτι άργησες.....άργησες....

Αργησα αλλα δεν φταιω... το χαρτακι το είχε βαλει καποιος στο κουτι, ενω συνηθως τα αφηναν εξω!! Ελπιζω να μην επαθαν τπτ!

Και εγω ariskal σκεφτομουν να τα βάλω πολλα μαζι, αλλα δεν ηξερα αν τους κανει καλο!
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  18:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
ΠΡΟΒΛΗΜΑ: υστερα απο κανα μηνα πηγα να δω πως πανε τα σπορεια και αν χρειαζονται ποτιστα...παρατηρησα σε ορισμενα σπορεια, στο χωμα ειχε πιασει κατι σαν χνουδι (μουχλα?)...Τι να κανω σε αυτην περιπτωση? να συνεχισω με κλειστο το καπακι? προς το παρων εριξα λιγο μυκητοκτονο με το ποτισμα και τα αφησα ετσι...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  19:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κοίταξε καλά με έντονο φώς για να δείς αν είναι μούχλα η πρασινάδα...
αν είναι πρασινάδα (αλγη) δέν υπάρχει πρόβλημα...αν είναι μούχλα ξεκίνα μυκητοκτόνο και άμεσα το -πάντα- σταδιακό άνοιγμα του καπακιού πρέπει να φύγει η παραπάνω υγρασία το συντομότερο....
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2009 :  20:39:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Πηγα σε γεωπονο για αγορα λιπασματος και ειδα και πηρα ενα φακελακι σπορους κακτων,Εχει καμια σαρανταρια σπορους αλλα απο οτι καταλαβα μαλον 2-3 ειδη ειναι.
Τα φυτεψα σε μικρουλικα γλαστρακια, σε κηποχωμα = φυλοχωμα τα ποτισα, τα εβαλα σε 3 χαρτινα κουτια και 1 τζαμι απο πανω και εξω στην αυλη στον ηλιο. Για να δουμε τι θα γινει.
(Με πηρατε στο λαιμο σας σ΄αυτην την ηλικια να ασχολουμε με σπορεια) . . . . .
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  20:39:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ερωτηση: εχω ακομη το κουτακι με τα σποροφυτα (κλειστο σπορειο με λιγες τρυπουλες καρφιτσας απο κατω)στο σημειο που τα ξεκινησα,μεσα στο σπιτι.Οι συνθηκες εκει παραμενουν στους 20 βαθμους περιπου. Ειναι ωρα να τα μεταφερω σε εξωτερικο χωρο?Και εαν ναι,να ειναι σκιερο το μερος ολη τη μερα ή να το βλεπει και ο ηλιος λιγο? Τα σποροφυτα μολις αρχισαν να βγαζουν αγκαθακια στις κορυφες τους..
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  20:52:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
τωρα ηρθε η ωρα νομιζω... γιατι ειναι η καταλληλη θερμοκρασια εξω..Αρκει να εχουν φως και οχι ποτε απευθειας ηλιο ...
Εχω παρατηρησει απο προσωπικη πειρα οτι τα βοηθα να ειναι στην σκια ενος μεγαλου φυλλωτου φυτου ....πχ μιας μεγαλης μπουκαρνεας η καποιο αλλο φυτο η ακομα και πολλα μαζι ...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  20:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
με λιγες τρυπουλες καρφιτσας απο κατω

πριν σε μαλώσει ο να πω ότι όταν λέμε κλειστό εννοούμε να μην υπάρχουν πουθενά τρυπούλες για τον απλό λόγο ότι στεγνώνει το χώμα και θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο υγρασία κάποια στιγμή.
Εγώ τα δικά μου τα έβγαλα έξω εδώ και πολύ καιρό! Τα βλέπει λιγάκι και ο ήλιος κι έχουν κοκκινήσει άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο, άλλα καθόλου. Είναι κάτω από μία ραφιέρα και περνάει φιλτραρισμένο φως. Θα έλεγα να τα βγάλεις έξω αλλά πρέπει να προσέχεις να μην αφυδατωθούν!
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2009 :  12:50:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
quote:
πριν σε μαλώσει ο να πω ότι όταν λέμε κλειστό εννοούμε να μην υπάρχουν πουθενά τρυπούλες για τον απλό λόγο ότι στεγνώνει το χώμα και θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο υγρασία κάποια στιγμή.

ναι το εχω εμπεδωσει αυτο απ'τα προηγουμενα post
γι'αυτο το διευκρινησα ετσι.
ΟΚ θα τα μεταφερω εξω,αναμεσα απο καποια αλλα μεγαλα φυτα,ετσι ωστε αναμεσα απ΄τα πυκνα φυλλα τους,να περναει ελαχιστος ηλιος καποιες στιγμες της ημερας και βλεπουμε..
Μεχρι στιγμης,στο σημειο που ειναι,δειχνει να μην εχει χαθει σχεδον καθολου υγρασια,αλλα θα εχω το νου μου τωρα που θα ειναι εξω και μολις δω να λιγοστευει το νερο,θα ποτισω απο κατω..thanx
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2009 :  19:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
Επιστροφη στις ερωτησεις

Περασε κανας μηνας που ειχα να κοιταξω τα σπορεια, συγκεκριμενα πριν ενα μηνα τα ποτισα...Ειχα ανοιξει σε ολα τους τρυπες πανω στα καπακια και τα αφηνα να μεγαλωνουν...

Σημερα παρατηρησα σε ορισμενα σπορεια, οτι το χωμα εχει στεγνωση εντελως κ σπαει πανευκολα "με αποτελεσμα καποια να γερνουν κ να ξαπλωνου"

Και ρωτω λοιπον τους πιο εμπειρους, χρειαζεται να τα ποτισω παλι?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2009 :  21:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
kostasmi οι saguaro πώς τα πάνε?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2009 :  22:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Σημερα παρατηρησα σε ορισμενα σπορεια, οτι το χωμα εχει στεγνωση εντελως κ σπαει πανευκολα "με αποτελεσμα καποια να γερνουν κ να ξαπλωνου"

Και ρωτω λοιπον τους πιο εμπειρους, χρειαζεται να τα ποτισω παλι?

απάντηση...
ναι δέν πρέπει να τα αφήνεις να στεγνωνουν...πάντα πρέπει να έχουν υγρασία στο χώμα...
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2009 :  23:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

kostasmi οι saguaro πώς τα πάνε?

μια χαρα ολοι, αν κ μερικοι εχουν ξαπλωσει, αλλα αναπτυσωνται κανονικα, ηδη ξεκινησαν να βγαζουν αγκαθια μεγαλυτερα απο το ιδιο το φυτο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  09:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
αγκαθια μεγαλυτερα απο το ιδιο το φυτο

Πάντως, ένα είναι σίγουρο: η σπορά έχει εκπλήξεις!
Σ' εμένα βγήκε απ' το cactus mix ένα με τεράστιο φύλλα...πιθανότατα παχύφυτο?? Νομίζω ότι θα πρέπει να ανοίξω το σπορείο και να το φυτέψω αλλού, σε λίγο χτυπάει ταβάνι.. Είναι στα διαφανή πλαστικά τύπου.... "τζατζίκι"...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  18:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Σ' εμένα βγήκε απ' το cactus mix ένα με τεράστιο φύλλα...πιθανότατα παχύφυτο??

Πιθανοτατα...αγριάδα...

( ) δέν φταίω εγώ...μου έβγαλες το όνομα...το Πάσχα περιμένω παπούτσια....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  19:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:

Πιθανοτατα...αγριάδα...

θα το ελέγξω!

quote:

και λαμπάδα!!!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  20:02:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:

Πιθανοτατα...αγριάδα...

θα το ελέγξω

quote:

και λαμπάδα!!!

Σιγά μη στείλουμε και λαμπάδα στον !!!

9η Έκθεση Κάκτων & Παχύφυτων
Κυριακή 31 Μαΐου 2009
ώρα 11:00 - 15:00
Κτήμα Συγγρού
Κηφισίας 182 Μαρούσι - Φανάρι ΚΑΤ
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  13:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Αύριο πρώτα ο Θεός (και ο Κώστας φυσικά ) ξεκινάω την πρώτη μου σπορά (θα προτιμήσω κλειστή). Το μπαλκόνι έχει πρωινό ήλιο (από τις 7,30 έως τις 13,00) και η θερμοκρασία είναι στους 30 βαθμούς περίπου. Διάβασα όλες τις σχετικές πληροφορίες αλλά η όποια επί μέρους πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  14:15:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Αύριο πρώτα ο Θεός (και ο Κώστας φυσικά ) ξεκινάω την πρώτη μου σπορά (θα προτιμήσω κλειστή). Το μπαλκόνι έχει πρωινό ήλιο (από τις 7,30 έως τις 13,00) και η θερμοκρασία είναι στους 30 βαθμούς περίπου. Διάβασα όλες τις σχετικές πληροφορίες αλλά η όποια επί μέρους πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη

Καλή σκια όλη τη μέρα & μέχρι 30 βαθμούς!!!!
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2009 :  16:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ovbmonos

quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Καλή σκια όλη τη μέρα & μέχρι 30 βαθμούς!!!!

Και αν ανέβει η θερμοκρασία στα μέσα του καλοκαιριού τι κάνω? Μάλλον σας καλώ σπίτι να φάμε βραστούς σπόρους με φύτρο κάκτου βιολογικό και αποστειρωμένο
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000