ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2009 :  09:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ivan πήρες φόρα με τα σπορεία! καλές επιτυχίες, γιατί έβαλες τόσο πολύ νερό?
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2009 :  09:15:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
για περισσότερη υγρασία ίσως...

ένας πειραμτισμός
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  14:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ειπα και εγω να πειραματιστω με την σπορα... Ετσι εβαλα 11 σπορεια με σπορους cactus mix, δεν εχω βρει αλλους, τους εβαλα σε διαφορες συνθηκες, παιζοντας με την αποστειρωση σπορων, χωματος, με το νερο κτλ... Το μόνο που έχω σταθερο ειναι η θερμοκρασια περιβαλλοντος! Εχω το air condition στους 23 C! Έχει περάσει ακριβως μια βδομάδα και έχω μπερδευτει με τα ως τωρα αποτελεσματα!
Μου έχουν ανοιξει 6 απο τα 11... Αλλα δεν έχουν κάποιο κοινο παραγοντα για να πω οτι οκαυ πρεπει να κανω αυτο και δεν πρεπει να κανω εκεινο... μου ανοιξαν δλδ σπορεια που δεν ειχαν υποστει αποστειρωση σπορων, ενω αλλα οχι!!
Απο οτι βλεπω επηρεαζει η ημερομηνια λήξης/παραγωγης που ειχαν τα φακελάκια!
Βεβαια δεν μπορω να βγάλω συμπεράσματα ακόμα μέχρι να δω ποια ανοιξαν και ποια αποδημησαν!!!
Αλήθεια πόσο πρέπει να περιμένω???
Α έβαλα και ενα ανοιχτο σπορειο, αυτό καθε πότε πρεπει να το ποτίζω[ψεκαζω]?... Εκανα μια βλακειουλα... το ειχα ποτισει τις πρωτες μέρες... και νομιζα οτι ηταν βρεγμένο το χώμα... ενω μπορει να είχε στεγνώσει... και το ποτισα μετα απο 3 μερες περιπου... ειναι ?
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  15:58:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Τζόνι μη μουρλένεσαι, αρκετοί σπόροι αργούν περισσότερο από άλλους να σκάσουν

επίσης, σπορά κάκτων/παχύφυτων = υπομονή

επίσης τα ανοιχτά σπορεία θέλουνε αυξημένη υγρασία, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι πιο αυστηρό όταν σκάσουν τα μικρά, όχι τόσο πριν

τέλος, 'αν δεν πάθεις δε θα μάθεις'

Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  16:03:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγω ανοιχτα λεω τα κλειστα σκαφιδακια αλλα με τρυπες να παιρνουν αερα, δεν ειναι εντελως ανοιχτα απο πανω να μη φευγει η υγρασια. Ε και σ αυτα ψεκαζω καθε 2 μερες, κατι αλλα που εχω πολλα μαζι μεσα σ ενα κουτι ψεκαζω καθε μερα (και σε λιγο που θα πιασει ζεστη πιο συχνα ακομα...)
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2009 :  11:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Αλλη απορια: τα 2 σπορεια μου τα έχω με χώμα χωρίς αποστειρωση, τα υπολοιπα κανονικα, τωρα αυτα τα 2 σπορεια έχουν μαζεψει πολλη υγρασια στο καπακι, τοση που δεν μπορω να δω καθαρα μεσα, τα υπολοιπα μόνο στις 2 πρωτες μερες ήταν ετσι, τωρα τα καπάκια έχουν μια απλη "θαμπαδα", δεν εχουν σταγονες νερου, μόνο στα τοιχωματατα τους υπάρχουν οι σταγονες νερο! What is that? Έχει τελειώσει το νερό στα 9? Ή υπαρχει πολλη υγρασια στα αλλα 2? Πρέπει να τα ανοιξω?

Υ.Γ. Μην νομίζετε παλι οτι μουρλένομαι [βλ. Spinefull] απλά ρωταω...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2009 :  13:28:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγω τα δικα μου τα ανοιγω καθε μερα να παρουν αερα και αν χρειαζονται νερο τα ψεκαζω και τοτε. Αν εχεις κλειστο σπορειο τοτε δεν κανεις τιποτα. Αν χτυπησεις το καπακι να πεσουν οι σταγονες τοτε ισως τουμπαρουν καποιο σποροφυτο και το χασεις, ειναι μεγαλες σε μεγεθος, καλυτερα να τις σουρωσεις προς τα πλαγια με λιιιιιιγο γυρισμα. Φως περναει μια χαρα απ το νερο παντως αν αυτο ειναι το αγχος σου.
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2009 :  15:06:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Για τα ανοιχτά [όπως τα λέει ο Kitkat] δεν είναι ανοιχτά, αλλά κλειστά με τρύπες ή που αερίζονται που και που. εγώ π.χ. που έχω κάνει μόνο σε ανοιχτά σπορεία μέχρι στιγμής [χωρίς καμί αποστείρωση ή προοληπτικό ψεκασμό] τα άνοιγα που και που για μια μέρα, δηλαδή αφαιρούσα το καπάκι εντελώς να αεριστούν... και ψέκαζα κατα βούληση όταν αισθανόμουνα ότι έχουν πέσει τα επίπεδα υγρασίας...

την επόμενη βέβαια σπορά θα την κάνω με κλειστά και πιο μαζικά, γιατί έχω ζηλέψει από όλα αυτά που βλέπω..

Edited by - Spinefull on 31 Mar 2009 15:07:27
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2009 :  00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Spinefull και εχεις καλα αποτελέσματα έτσι οπως τα κάνεις? Χωρις αποστείρωση κ ψεκασμό?
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2009 :  16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
Τα σπορεια ποτε περιπου πρεπει να αρχισουμε να τα ανοιγουμε? Και καθε ποτε "αν χρειαζεται" πρεπει να τα ποτιζουμε? εχω καποια σποροφυτα 2,5 μηνων "τα πρωτα" αυτα να τα ποτισω να τα ανοιξω ή να περιμενω ακομα?
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2009 :  20:45:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
αν ειναι κλειστο σπορειο... του χρονου!
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2009 :  21:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

αν ειναι κλειστο σπορειο... του χρονου!

κλειστο με τρυπες απο κατω
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2009 :  22:25:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Spinefull και εχεις καλα αποτελέσματα έτσι οπως τα κάνεις? Χωρις αποστείρωση κ ψεκασμό?

η αλήθεια είναι ότι και εγώ είμαι αρχάριος και το 'όπως τα κάνω' είναι ο μοναδικός τρόπος που τα έχω κάνει. Προφανώς λοιπόν θα έπρεπε να δοκιμάσω και τον άλλο τρόπο και να συγκρίνω... προφανώς ο τρόπος μου έχει μικρότερο ποσοστό βλάστησης και κάποιες απώλειες, αλλά για κάποιον που δε νοιάζεται για αυτά, είναι πιο απλό και γρήγορο. Σχετικά καλά αποτελέσματα λοιπόν είχα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2009 :  23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά...το ανοιχτό-κλειστό είναι όχι μόνο δυο αλλά περίπου 10 διαφορετικές περιπτώσεις!

Ανοιχτό από την αρχή
Ανοιχτό με τρύπες από κάτω
Ανοιχτό χωρίς τρύπες από κάτω
Κλειστό στην αρχή και μετά με τρύπες από πάνω
Κλειστό με τρύπες από κάτω
Κλειστό αλλά που θα θέλαμε να ανοίξουμε για να βγάλουμε φωτογραφίες...
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  12:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kostasmi Εστάλη - 02 Apr 2009 : 16:38:38
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σπορεια ποτε περιπου πρεπει να αρχισουμε να τα ανοιγουμε? Και καθε ποτε "αν χρειαζεται" πρεπει να τα ποτιζουμε? εχω καποια σποροφυτα 2,5 μηνων "τα πρωτα" αυτα να τα ποτισω να τα ανοιξω ή να περιμενω ακομα?

quote:
κλειστο με τρυπες απο κατω

κλειστό είναι το σπορείο που δέν έχει επαφή με το περιβάλλον άπό καμμία πλευρά ούτε με τον αέρα...όλα τα άλλα είναι ανοιχτά....

kostami στην δική σου περίπτωση πρέπει να ανοίξεις τα σπορεία όταν τα κακτάκια εμφανίσουν το πρώτο αγκάθι η την πρώτη αρεόλη, πάντα αυτό το κάνουμε σταδιακά (πρώτα 1-2 τρύπες στο καπάκι μετά από λίγες μέρες και άλλες κλπ) κατά την διάρκεια της προσαρμογής ποτίζουμε πάντα απο κάτω (πιατάκι) και με μυκητοκτόνο αυτό μπορείς να το κάνεις και τώρα αν βέπεις ότι το σπορείο πάει να στεγνώσει....

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  12:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις... να βάλεις από πρίν μιά μίνι ασύρματη κάμερα αφού πρώτα την βράσεις γιά 1 ώρα την βάλεις μετά στο φούρνο στούς 250 βαθ. για 2 ώρες και τέλος την αφήσεις γιά 1 μέρα σε μίγμα 15 μέρη χλωρίνη 1 μέρος νερό
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  17:52:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή

http://img9.imageshack.us/my.php?image=spa0201q.jpg

Ναι ειναι αληθεια!!τα καταφερα

δεν ξερω αν καταφερα να βαλω και τη φωτο σωστα(που ετσι κι αλλιως ειναι απο κινητο και ειναι χαλια,δεν φαινεται τιποτα)αλλα σημερα ειδα τα δυο πρωτα σποροφυτα να σκανε. σπορα πριν ακριβως 2 εβδομαδες Κυριακη 22 Μαρτιου. Και με σπορους cactus mixture, ληγμενους απο 1/2008. Ελπιζω βεβαια να μην μεινω με την χαρα και κατι να στραβωσει. Οταν το ανοιξω για λιγο θα βαλω καλη φωτο
(εννοειται ειναι η πρωτη προσπαθεια μου)

Edited by - apostolisg on 05 Apr 2009 18:00:09
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  18:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
καλη επιτυχια apostolisg...! Εγω παντως εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο τα 17 πακετα σκασαν τα 15 και ολα με μεγαλο αριθμο σποροφυτων!!
Ενα συμπερασμα εβγαλα, μολις η θερμοκρασια επιασε τους 20 βαθμους σκασαν ολοι οι σποροι αποτομα, κατι ειναι κ αυτο για 1η φορα!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  18:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:

Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις... να βάλεις από πρίν μιά μίνι ασύρματη κάμερα αφού πρώτα την βράσεις γιά 1 ώρα την βάλεις μετά στο φούρνο στούς 250 βαθ. για 2 ώρες και τέλος την αφήσεις γιά 1 μέρα σε μίγμα 15 μέρη χλωρίνη 1 μέρος νερό

Και θα βγάζω φωτογραφίες με κάτι τέτοιο δηλαδή:
http://www.flickr.com/photos/mjtmail/2606064548/
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  18:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία Αποστόλη!
Αφού έσκασαν και τα ληγμένα...!

quote:
Οταν το ανοιξω για λιγο θα βαλω καλη φωτο

Κάποια στιγμή που δε θα κοιτάζει ο

Σχετικά με τα δικά μου: εγώ παρατήρησα ότι ό,τι ήταν να σκάσει έσκασε στις πρώτες εβδομάδες... Αρκετά που δεν έχουν σκάσει, δεν ξέρω αν θα δω από εδώ και πέρα να σκάνε όπως λες Κώστα λόγω θερμοκρασιών, μιας και σήμερα ήταν η πρώτη σχεδόν καλοκαιρινή μέρα (πάνω από 20 C).
Αλλη παρατήρηση:..........κάποια είναι ξαπλωμένα...γιατί??
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  19:14:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οσα απο τα δικα μου ξαπλωθηκαν ...δεν ξαναθηκωθηκαν
Βρισκονται στο Νιρβανα των κακτων
Το συμπερασμα ειναι οτι στην βορεια ελλαδα που δεν εχουμε την δυνατη ηλιοφανεια σπερνουμε τελος Μαρτιου
kaktos αθριο θα αγορασω κακτους mix απο την ιδια μαρκα για να κανουμε ενα συγκριτικο πειραμα
Πιστευω οτι τα νεα φυτα που θα βγουν θα κερδισουν τον χαμενο χρονο και θα γινουν σαν τα προηγουμενα
Παντως εχω στο σπορειο φυτα που φυτρωνουν τωρα ενα μηνα μετα την σπορα

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2009 :  01:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Αφού έσκασαν και τα ληγμένα...!

ληγμένοι σπόροι κάκτων δέν υπάρχουν σε αρκετά είδη κάκτων και παχύφυτων τα θέλουν τα χρονάκια τους για να φυτρώσουν..

quote:
Αλλη παρατήρηση:..........κάποια είναι ξαπλωμένα...γιατί??

αφου έριξες τους σπόρους ...πάνω από το πετραδάκι???

το πετραδάκι εκτός απο τα υπόλοιπα που κάνει στηρίζει και τα μικρά μέχρι να σταθούν στη ρίζα τους

αρκετές φορές έχουν φυτρώσει σπόροι που ήταν σε σπορείο απο την προηγούμενη χρονια
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2009 :  20:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ελπίζω τα επόμενα να πάνε καλύτερα... Υποψιάζομαι όμως ότι μπορεί να μην "ξάπλωσαν" ακριβώς αλλά μήπως στρέφονται προς το φως? Γιατί "ξάπλωσαν" και κάποια που δεν είχαν χαλικάκι στην επιφάνεια. Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να τα βγάλω έξω.
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2009 :  18:14:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Πολλοι σποροι αργουν να φυτρωσουν, ειδικα αν ειναι παλαιοι. Μην χαλατε το σπορειο, αφιστε το σε μια γωνια και ισως εχετε και νεα φυτρωματα.
Ειχα φυτεψει σπορους απο φοινικα και φυτρωσαν 2-3. Περυσι φυτρωσε αλλος 1 μετα απο . . . . 10 χρονια.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2009 :  19:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Zeys
μετα απο . . . . 10 χρονια.

... ... 10 χρόνια? Τα δικά μου θα τα αφήσω όπως είναι για 1 χρόνο κι ας κάνουν ό,τι νομίζουν...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000