ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απολύμανση σπόρων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Απολύμανση σπόρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

dunedin
Starting Member

Greece
25 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2010 :  21:52:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην dunedin  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Σε αυτόν τον τρόπο σποράς τα σπορεία μενουν κλειστά για 1 περίπου χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω και δέν τα ανοίγω γιά κανένα λόγο ούτε για ενα δευτ/το...
Αν σε"τρομάζει" η χλωρίνη να βλέπεις τα σπορεία μου και να παίρνεις θάρρος...άσε που ότι περισσεψει το χρησιμοποιώ και αλλού..

Συγνώμη, επειδή έχω κάνει ακριβώς το ίδιο, έσπειρα με κλειστή σπορά τις 15-5-2010 σπορους cactus mixed (επειδή είναι η πρώτη μου απόπειρα, είπα να ξεκινήσω με κάτι ευκολο) και τα έχω ακόμα κλειστά. Δύο απο τα τρία κουτάκια μου έχουν ακόμα εμφανή δροσοσταλίδες στο καπάκι, μκρές μέν αλλά υπάρχουν, και αυτό είναι ένδειξη υγρασίας μέσα στο κουτάκι το οποίο είναι σφραγισμένο καλά με μεμβράνη διαφανή και με το καπάκι του κουτιού. Στα άλλα δύο (στο σύνολο είναι 4 κουτάκια με σπόρια) δεν υπαρχει ίχνος υγρασίας. Τα έχω σε μέρος φωτεινό όλη την ημέρα και αρκετά ζεστό (στο πλυσταριό). Πώς όμως θα ξέρω εάν το χώμα έχει ακόμα υγρασία στα 2 κουτάκια, αφού δεν φαίνονται δροσοσταλίδες? Εάν το χώμα έχει ήδη ξεραθεί ή εξατμιστεί το αρχικό νερό, πάλι δεν θα τα ανοίξω για 1 χρόνο? Και στα 4 κουτάκια έχουν εμφανιστεί πράσινα κεφαλάκια αλλά τα βλέπω κάπως "στάσιμα".

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2010 :  23:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν εχεις κανει πραγματικη κλειστη σπορα....το νερο δεν μπορει να εξατμιστει γιατι τα κουτακια (πρεπει να) κλεινουν αεροστεγος...
αν αμφιβαλεις για την υγρασια..βρασε λιγο νερο καλα..ασε το να κρυωσει..προσθεσε λιγο μυκητοκτονο...ανοιξε τα προσθεσε λιγο νερακι και ξανα κλεισε....
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  21:19:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Οταν κάνουμε σφραγισμένο σπορείο ΔΕΝ κάνουμε τρύπες από κάτω...γιατί τότε δέν είναι σφραγισμένο.... ΔΕΝ το ανοίγουμε και φυσικά ΔΕΝ το ποτίζουμε.... και διακρίνω έναν προβληματισμο σε σχέση με την θερμοκρασία και το φώς .... η θερμοκρασία ενός διαμερίσματος είναι ιδανική για σπορά κάκτων ακόμα και με τα μεγάλα κρύα...το φώς που έχει μιά μπαλκονόπορτα είναι αρκετό για τον πρώτο μήνα ..

παιδιά όταν λέτε κλειστό σπόρειο σημαίνει ότι είναι κλειστό απο επάνω και απο κάτω δεν υπάρχουν τρυπες;; τοτε αμα είναι κλειστο πως θα μπορουμε να κρατήσουν υγρασία χωρις να τα ποτίζουμε;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  22:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τά εχουμε ποτίσει απο πρίν.....

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  23:33:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
δηλαδή βάζουμε τους σπόρους τους ποτίζουμε και τους κλείνουμε μέσα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα;και έτσι θα κρατήσει υγρασία;

ΥΓ: Επειδή πάντα το είχα απορία όταν βάζουμε τους σπόρους πρέπει να τους καλύπτουμε με λίγο χώμα ή όχι;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2011 :  09:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για να μη γράφουμε συνεχώς τα ιδια πράγματα...διαβασε αυτο το θεμα απο την αρχή...και προσεκτικά...
μετά διάβασε αυτό......
http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=31

και ολα τα σχετικά με τον πολλαπλασιασμό....θα βρείς σχεδόν τα πάντα..
σχετικά με την σπορά...
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2011 :  20:00:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
ααα εντάξει... συγνώμη!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  19:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

Σήμερα πέτυχα τα παρακάτω κουτάκια στο MACRO. Είναι διαφανή, κλείνουν ερμητικά και το ορθογώνιο σχήμα τους επιτρεπει να μη χανεται χωρος (οπως τα στρογγυλα). Τα είχε σε 3 χωρητικότητες: 250cc, 500cc κι 750cc (αυτα που πηρα και βλεπετε εδω ειναι τα 500cc), αλλα ειχε επισης πολλούς άλλους συνδιασμους σε σχηματα. Συσκευασία των 100 για 7 ή 8 euro.

νάτα τα κουτάκια!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  19:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

απο οτο διαβασα τα astrophytum φυτρωνουν σε 2-4 μερες
ενα πολυ ενδιαφερον πολυγλωσσο site ειναι το http://www.cactusedintorni.com
διαβαστε το http://www.cactusedintorni.com/cultivation_guide.htm
το ιδιο αρθρο ειναι πολυ ενδιαφερον στα γαλλικα (γραφειεντελως διαφορετικα πραγματα}

και τα δικά μου γιατί δεν έχουνε ακόμα φυτρώσει, μήπως φταίει το άνοιξε κλείσε?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  19:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Υπαρχει και μια αλλη μεθοδος ,η απολυμανση με οχυζενε
Την ειδα σε ενα site ενος γαλλου βιολογου http://www.lecactusheuristique.com/
Χρησιμοποιει οχυζενε 1.5% η 5 ογκων, με το οποιο ποτιζει μεχρι κορεσμου το σπορειο
Αμεσως μετα βαζει τους σπορους και το κλεινει σε σακουλακι
Το H202 απολυμαινει τα παντα, καταστρεφεται σε 4 μερες , και ετσι δεν επηρεαζει τους σπορους και τα σποροφυτα
δειτε και φωτο και διαβαστε με μεταφραστη http://www.lecactusheuristique.over-blog.com/article-29192157.html
Για την σπορα των Eriosyce, Copiapoa και Turbinicarpus που θελουν ανοργανο υποστρωμα χρησιμοποιει AquaBasis plus http://www.aquaessentials.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=192 το οποιο απελευθερωνει τα αδιαλυτα ιχνοστοιχεια οπως το σιδηρο, κοβαλτιο. μαγνησιο...μονο οταν ερθει σε επαφη με τις ριζες των φυτων
http://www.aquaessentials.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=192
καλα πειραματα

Αριστείδη, τι εννοείς ακριβώς με το 1.5% η 5 ογκων?
μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνω δώρο τα σακουλακια με σπόρους Eriosyce

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  21:06:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω παντως δεν κανω απολυμανση των σπορων και δεν ειχα κανενα προβλημα
δεν εχω σπειρει eriosyce
απο οτι διαβασα ειναι για προχωρημενους , φυτρωνουν δυσκολα και χρειαζontai scarification(παιρνεις τημν λιμα , μια βελονα και χαραζεις το εξωτερικο περιβλημα του σπορου
ας απαντησουν οι ειδικοι

Edited by - ariskal on 10 Apr 2011 21:12:18
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  07:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

δεν εχω σπειρει eriosyce
απο οτι διαβασα ειναι για προχωρημενους , φυτρωνουν δυσκολα και χρειαζontai scarification(παιρνεις τημν λιμα , μια βελονα και χαραζεις το εξωτερικο περιβλημα του σπορου
ας απαντησουν οι ειδικοι

Καλά χαιρετίσματα!!!!
κανένας υποψήφιος για τέτοιες χειροτεχνίες??????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  11:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:

δεν εχω σπειρει eriosyce
ας απαντησουν οι ειδικοι

Καλά χαιρετίσματα!!!!
κανένας υποψήφιος για τέτοιες χειροτεχνίες??????

mavirenes

Ο Χρήστος πάντως το έχει δοκιμάσει σε άλλους σπόρους
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=583
αλλά όπως θα δεις στη δεύτερη σελίδα του ίδιου παραπάνω θέματος...δεν είχε διαφορά ο αριθμός σπόρων που έσκασαν ήταν ίδιος και στους λιμαρισμένους και στους αλιμάριστους.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
[
Ο Χρήστος πάντως το έχει δοκιμάσει σε άλλους σπόρους
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=583
αλλά όπως θα δεις στη δεύτερη σελίδα του ίδιου παραπάνω θέματος...δεν είχε διαφορά ο αριθμός σπόρων που έσκασαν ήταν ίδιος και στους λιμαρισμένους και στους αλιμάριστους.....

καλημέρα Φωτεινούλα,
Κατα αρχήν γέλασα πολύ στο θέμα που παραπέμπεις, έχει κάτι σχόλια αχτύπητα!!!!!

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να ανοίξεις θέμα με τίτλο

Σπορά eriosyce

μία φορά είχα κάνει τέτοια κόλπα, είχα γυαλοχαρτάρει και μετά μουλιάσει τρεις σπόρους φοίνικα και βγήκαν όλοι, τα δύο μικρά χάλασαν από δική μου αμέλεια
αλλά άυτός που επιβίωσε, είναι φυτεμένος στη γη και είναι μια χαρά μεγαλούτσικος κιόλας!!

αν αντί τη λίμα τα μούλιαζα απλώς σε νερό πριν τη σπορά?
αυτό γίνεται υποψιάζομαι γιατί θα είναι σκληρή η εξωτερική επιδερμίδα του σπόρου για να τον βοηθήσουμε να βλαστήσει??

άλλη εναλλακτική να σπείρω με υψηλότερες θερμοκρασίες και να ποτίσω πιο καλά για να μαγειρευτεί καλύτερα το φαγητό?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  12:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και μία ερώτηση .... κρίσεως
( και γενικώς μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε....)

απολύμανση κάνουμε... σε όλους τους σπόρους? και αυτούς που μας δώσανε οι φίλοι μας καλά να είναι και τους αγοραστούς????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  20:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
AN .... αποφασισουμε ...τελικα.να κανουμε κλειστη σπορα...

πρεπει ΚΑΙ το δοχειο...ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ..να ειναι απολυμασμενο....απο ΕΜΑΣ...(γιατι υπαρχουν και χωματα που γραφουν οτι ειναι απολυμασμενα...)

και φυσικα ΔΕΝ πρεπει να το ανοιξουμε παρα μονο οταν θα κανουμε το τελικο ανοιγμα...αν το ανοιξουμε εστω και για μισο λεπτο...η σπορα δεν θεωρειται "κλειστη"...και φυσικα πρεπει να συμπεριφερθουμε ...αναλογα......

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  20:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα Κώστα!

μόλις είδα ότι έχεις απαντήσει εσύ είπα ΩΧ!!!!
θα πέσει κράξιμο!!!
πάλι καλά
φθηνά τη γλύτωσα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  20:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

και φυσικα ΔΕΝ πρεπει να το ανοιξουμε παρα μονο οταν θα κανουμε το τελικο ανοιγμα...αν το ανοιξουμε εστω και για μισο λεπτο...η σπορα δεν θεωρειται "κλειστη"...και φυσικα πρεπει να συμπεριφερθουμε ...αναλογα......

KAI σχετικά με αυτό το ανάλογα... δεν το κάνεις λίγο πιο...λιανά???

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000