ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απολύμανση σπόρων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Απολύμανση σπόρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  21:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως kit tik, τα έχεις όλα πολύ ωραία τακτοποιημένα...
και η "κατάληψη" του σαλονιού με το "εργαστήριο" ...είναι αναπόφευκτη, κι εγώ κάπως έτσι με βλέπω (χωρίς τον "τεχνικό" εξοπλισμό αλλά μόνο με κουτί κουτάκι...)
Καλή επιτυχία σε όλα!
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  22:52:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Μη νομιζεις, ολα φετος το φθινοπωρο τα πηρα ή εφτιαξα. Τα σπορεια με καπακι ειναι απο το supershop.gr (6 euro το ενα), τα αλλα με λαμπες ειναι κοινα πλαστικα κουτια απο ΙΚΕΑ και Carrefour στα οποια εβαλα λαμπες, οι χρονοδιακοπτες για τις λαμπες ειναι απο ΙΚΕΑ (4.5 euro το ζευγος) και τα γκρι πλεγματα σαν σχαρες κατω για να σουρωνουν οι γλαστρες ειναι βασεις για ν απλωνεις τα ποτηρια που εχουν τα bar (από το MAKRO). Το μονο που παρηγγειλα απ εξω ειναι το θερμαινομενο χαλακι και τους ανιχνευτες υγρασιας (ο ενας φαινεται χαμηλα στη φωτο). Σ ενα μηνα απο τωρα αρχιζει το μεγαλο ντου σπορας, για να δουμε τι θα δουμε...

Η νεολαια ειναι κατω ενω η γερουσια επιβλεπει απο ψηλα:
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Feb 2009 :  21:53:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα πέτυχα τα παρακάτω κουτάκια στο MACRO. Είναι διαφανή, κλείνουν ερμητικά και το ορθογώνιο σχήμα τους επιτρεπει να μη χανεται χωρος (οπως τα στρογγυλα). Τα είχε σε 3 χωρητικότητες: 250cc, 500cc κι 750cc (αυτα που πηρα και βλεπετε εδω ειναι τα 500cc), αλλα ειχε επισης πολλούς άλλους συνδιασμους σε σχηματα. Συσκευασία των 100 για 7 ή 8 euro.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Feb 2009 :  22:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλά αυτά κιτ, σήμερα τα κοίταζα στο super market...αλλά έπρεπε να τα πάρει κανείς μαζί με...τζατζίκια, ελιές και λακέρδες...
Πολύ φθηνά, κι όπως λες τακτοποιούνται εύκολα. Εγώ σκέφτομαι τελικά αν θα κάνω κάτι τέτοιο ή το "σακουλάκι"...
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  01:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
kit_tik ακριβως αυτο το σπορειο εχω και εγω και πριν κανα 10ημερο εβαλα σπορους απο agave utahensis και με επιτυχια 80% περιπου, αλλα σε ιδιο σπορειο με ακριβως την ιδια συνθεση εβαλα σπορους απο το αγαπημενο μου astrophytum asterias 'Super-Kabuto' με πληρη αποτυχια

Τι να φταιει αραγε??

Edited by - kostasmi on 15 Feb 2009 01:21:08
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  11:32:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
τι να σου πω kostasmi, οταν λες πληρη αποτυχια εννοεις οτι επιασε μουχλα και καταστραφηκε η καλλιεργια η οτι δεν ξυπνησαν οι σποροι; Αν ειναι το δευτερο ισως θελουν πιο πολυ χρονο; Αν ειναι το πρωτο ισως δεν εγινε σωστα η απολυμανση; Ισως δεν εκλεισε σωστα το καπακι;

Καθως εχω φοβια με τη μουχλα, θα απολυμανω μεν το χωμα σε μικροκυματων αλλα θ'ανοιξω τρυπες στα σπορεια αυτα ν' αεριζονται (ετσι κι αλλιως εχω ευκολους δημοφιλεις σπορους χωρις παραξενιες). Αλλα και για κλειστο σπορειο κλεινουν αρκετα καλα -ισως αν δεν το προσεξεις ν'αφησεις καπως ανοιχτο το πισω μερος στη κλειδωση που ενωνεται καπακι με δοχειο.
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  12:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
εμειναν κλειστει οι σποροι για κανα 20ημερο, η απολυμανση ειχε γινει κανονικα και στα δυο μιγματα, αλλα μονο το ενα σπορειο λειτουργησε...Δεν επιασε μουχλα, αλλα οπως τους εβαλα, ετσι εμειναν...Τους εχω διπλα σε παραθυρο για να εχει μπολικο φως και η θερμοκρασια μες στο σπιτι ειναι παντα στους 21 βαθμους...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  13:48:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Πιθανοτατα θελουν ψηλοτερες θερμοκρασιες. Εγω εχω χαλακι θερμαινομενο απο κατω τους τωρα το χειμωνα (προσθετει +10 βαθμους περιπου απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος) και τις δυο μερες που ανεβασε θερμοκρασια 18 βαθμους εξω την προηγουμενη εβδομαδα εσκασαν πολλοι ξεχασμενοι...

Ενα μονωτικό (αφρολέξ, DOW κλπ) από κατω βοηθαει επισης να μην περναει κρυο απ το πατωμα...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα δοχεια αυτα που λεω παραπανω ΔΕΝ κανουν για microwave. Δοκιμασα ενα πριν λιγο για να μην ψηνω το χωμα στο tupper που εχω για χωματα και μετα να το απλωνω στα σκαφιδάκια και στο 1 λεπτο στα 700W άρχισε να λυώνει και το προλαβα πριν ανοιξει εντελως...

Edited by - kit_tik on 15 Feb 2009 13:51:15
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  13:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Προτιμηστε τα ανοιχτα σπορεια

Στεφανε, στο ανοιχτο σπορειο κανουμε την ιδια διαδικασια με το κλειστο σπορειο?
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  14:41:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι πρεπει να εισαι τρομερα προσεκτικος στην απολυμανση αν δεν χρησιμοποιεις μυκητοκτονο
Αρκει μια μικρη απροσεξια και αμεσως εχουμε επιμολυνση
Πληροφορικα στην παρασκευη φαρμακευτικων προιοντων χρησιμοποιουν αιθουσες με υψηλη ατμοσφαιρικη πιεση για να μην μπαινει ο εξωτερικος αερας ο οποιος περιεχει σπορια απο μυκητες και βακτηρια
Παντως σημερα κοιταξα το πειραματικο σπορειο , το στο οποιο εβαλα και χωμα χωραφιου χωρις απολυμανση, μονο με Νεοτοψιν , και ειναι κλειστο αυτην την στιγμη σε σχετικα χαμηλη θερμοκρασια, και ομως τα παει μια χαρα
Το παραδαξο ειναι οτι τα λιγα αγριοχορτα που φυτρωσαν μεσα στο 100% υγρο περιβαλον δεν επιβιωσαν ενω οι κακτοι τα πανε μια χαρα
Σχετικα με τα ανοιχτα σπορεια το προβλημα ειναι οτι θελουν πολυ προσοχη και συνεχη επιτηρηση
Αν φυγεις διακοπες και τα αφησεις 3 εβδομαδες δυσκολο να τα βρεις μετα σε καλη κατασταση
Επισης παντα υπαρχει ο κινδυνος να μπει ενα λαιμαργο εντομο, ενα πτηνο και αντιο
Εχω χασει ετσι ανοικτο σπορειο το οποιο ξεραθηκε εντελως το καλοκαιρι οταν εφυγα διακοπες
Μια προταση
μπορουμε να κανουμε πειραματα με φτηνους εμπορικους σπορους και μαλιστα το καλυτερο ειναι με φακελακια της ιδιας μαρκας, και να συγκρινουμε τα αποτελεσματα

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  18:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ αυτό "φοβάμαι" με το ανοιχτό σπορείο. Δεν μπορώ να είμαι πάντα "από πάνω" και να επιβλέπω να μην ξεραθούν...
Όσο για τα αστρόφυτα που δε φύτρωσαν kostasmi, εκτός του ότι μπορεί να θέλουν περισσότερο χρόνο, διάβασα ότι χρειάζεται να υπάρχει και κάποια διακύμανση στη θερμοκρασία μέρας-νύχτας για να φυτρώσουν οι σπόροι. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα φυτά, το διάβασα γενικά για τη σπορά...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  20:16:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
απο οτο διαβασα τα astrophytum φυτρωνουν σε 2-4 μερες
ενα πολυ ενδιαφερον πολυγλωσσο site ειναι το http://www.cactusedintorni.com
διαβαστε το http://www.cactusedintorni.com/cultivation_guide.htm
το ιδιο αρθρο ειναι πολυ ενδιαφερον στα γαλλικα (γραφειεντελως διαφορετικα πραγματα}
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  21:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Φυσιολογικά οι σπόροι από αστροφυτα σε3-5 μέρες αρχίζουν να "σκάνε" ... θα συμφωνήσω με τον Στέφανο ότι τα ανοιχτά σπορεία είναι πιό "φυσικά" πιό εύκολα και ασφαλέστερα....τα κλειστά σπορεία έχουν το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης παραγωγικότητας καιτης ταχύτερης ανάπτυξης τών σπορόφυτων αλλά απαιτούν κάποια εμπειρία.... λίγο παραπάνω υγρασία μπορεί να κάνει τους σπόρους να μήν φυτρώσουν ... με λιγότερη υγρασία μπορεί να έχουμε μικρό ποσοστό "σκασμένων" σπόρων και μεγάλη καθυστέρηση στην ανάπτυξη...
Ενας "ασφαλέστερος" τρόπος σποράς περιγράφεται στο--ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ--σπορά κάκτων----

Ενα κλειστό σπορείο μπορεί να πιάσει και μύκητα που δέν τον βλεπουμε με το μάτι (μούχλα)...
Γενικά η σπορά έχει και τα "μυστήρια της" ακόμα και οι "έμπειροι" καλλιεργητές "τρώνε πακέτα".....
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2009 :  23:03:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
μμμμμ, 11 σπορεια τελειωσαν (τα 8 χωρεσαν στο 8ερμαινομενο χαλακι, τα άλλα... θα τα καταφερουν καπως). Και θα τεσταρουμε ποσες τρυπες θελει για να αεριζεται αρκετα χωρις να μουχλιασει αλλα και να κραταει υγρασια...

ίδωμεν...

Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  11:24:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Κι όταν γεμίσει το θερμαινόμενο χαλάκι τι κανουμε τα σπορεία που περισσεύουν;

πάνω στο modem

πάνω στο PC (πίσω, κοντά στο τροφοδοτικό)

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  18:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

H τελευταία λέξη της τεχνολογίας στην σπορά κάκτων......
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  20:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σωστός κιτ! Τα φυτάκια θα βγουν high tech!
και πολύ οικολογική λύση (αφού βγαίνει που βγαίνει η ζέστη ) αρκεί να έχουν κι αρκετό φως εκεί.
Καλή επιτυχία!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  20:37:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ειναι μεχρι να "ξυπνησουν", μετα πανε αλλου για πιο πολυ φως.

ασε, ψηνομαι να παρω η να φτιαξω συστοιχια με μπλε + κοκκινα φωτα LED για σποροφυτα, τα ειδα σπιτι ενος φιλου το Σαββατο που χαμε παει για καφε και ψαχνω να δω τι απ τα δυο με συμφερει.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  20:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
LED ειδικά για σπορεία?
"Τι απ' τα δυο", εννοείς φυσικό φωτισμό vs leds?
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  21:34:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
α οχι, εννοω αν με συμφερει α) ν αγορασω ενα ετοιμο ή β) ν'αγορασω τα υλικα (LEDs, πλακετες, αντιστασεις) και να το συναρμολογησω.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  22:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά όλες αυτές οι διαφορετικές απόψεις (απολύμανση ,σπορεία κλειστά η ανοιχτά ψήνω το χώμα δεν το ψήνω και πολλά άλλα που γράφονται...) είναι που κάνουν τη σπορά ακόμα ποιο ενδιαφέρον !! δεν έχουμε λοιπόν τίποτα να χάσουμε δοκιμάζοντας ο καθένας αυτό που πιστεύει καλύτερα και κάτι θα πετύχει.
Εγώ παίζω με τους σπόρους 4-5 χρόνια. ξεκίνησα με ανοιχτά σπορεία όπου τα πράματα πήγαν βασανιστικά αργά(δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα ξεχάσεις απότιστα!)Εδώ και 2-3 χρόνια τα φτιάχνω μόνο κλειστά και πάντα ψήνω το χώμα
στους 150 βαθμούς για 1 ώρα. Στο χώμα βάζω και τύρφη και φυλοχωμα και κοκκινόχωμα και άλλα τόσα σε περλιτη μαρμαράκι και ελαφροπετρα,και μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί τίποτα τοξικό και όλα πάνε μια χαρά! δεν απολυμαίνω τίποτα άλλο(λόγο χρόνου)από φέτος όμως θα άρχισω να βράζω και το νερό πριν ποτίσω.
Υπάρχουν βέβαια και αποτυχίες!(πακέτα! Που λέει ο Κώστας)και επιτυχίες!
Και έτσι ξεκινάει η πώρωση!!! Ποιο κάτω ένα (πακέτο...)
Σπόροι: 20 horizonthalonius-20 polycephalus #8211; ariocarpus lloydii10 #8211;trigonus20
Σπορά -03-2008. το έβγαλα από τη σακούλα προχθές . είχαν φυτρώσει
(3 horizonth.εμειναν 2)
( 3 polycephalus, έμεινε 1 και βλέπουμε.) Lloydii κανενας! trigonus λιγοι και αφυδατομενοι!!

Kαι εδώ ένα που έχω ακόμα κλειστό (εγώ τα ανοίγω για λίγο και τα βλέπω Κώστα)
Ίδια ημερομηνία σποράς με το προηγούμενο σε καλύτερη μοίρα!(και ας έχουνε φυτρώσει και άλλα διάφορα!Tο ηθελε το χαλικακι του και αποστειρωση του νερου.Αν και το χρωμα στους asteries.)

kit tik ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!πεπιμενουμε foto!!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Feb 2009 :  23:05:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
στην γαλλια κανουν μια κατασκευη το λεγομενο lit breton
Αντι να χρησιμοποιησουν ειδικες λαμπες τυπου Grolux , μεγαλης καταναλωσης και μικρης διαρκειας , προτιμουν δυο λαμπες φθοριου
Η μια ειναι warm white και η αλλη ειναι cool white
Τις βρισκουμε στο εμποριο
θα δειτε επανω στην λαμπα ενα τυπο Τ5 36W/830 για την 16cm 36 WATT warm white(δινει ανθη, μηκος) και 840 για την cool white(δινει το πρασινο χρωμα και την αναπτυξη)
Δεν χρειαζεται θερμανση διοτι βαζουμε τις λαμπες ατα 20 εκατοστα απο τα φυτα
επισης χρειαζεται ενα προγραμματιστη για 11-13 ωρες φωτος
Δειτε την κατασκευη σε εικονες
http://tenoch.free.fr/pagesweb/bricolage.html
και ενα πολυ καλο αρθρο στα γαλλικα (υπαρχει παντα το babelfish για μεταφραση)
http://www.cactuspro.com/articles/l_eclairage_artificiel
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  00:16:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
* Lit Breton : appellation Le CU d#233;pos#233;e et contr#244;l#233;e.

ενδιαφερουσα κατασκευη και πολυ απλη (αν και θα εφτιαχνα μονο τις λαμπες με 4 ποδια (πχ απο dexion) κι οχι κοτζαμ κουτι που πιανει πολυ χωρο...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  08:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη, αναλυτικότατες οι πληροφορίες! Βλέπω τον kit να ξεκινάει ήδη να συναρμολογεί...
Εγώ έχω αρκετό φως αλλά νομίζω ότι αν τύχει κι έχουμε αρκετή και παρετεταμένη συννεφιά όπως φέτος, πιθανόν να είναι πολύ απαραίτητο κάτι τέτοιο, ειδικά εάν έχουμε πολύτιμους σπόρους...
"και είναι και 2σε1: φως και θέρμανση"
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  08:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο όλα αυτά χωρίς απολύμανση μόνο με ψήσιμο χώματος??
Πολύ καλά τα πήγαν. Το κουτάκι ήταν συνεχώς κλειστό ή ήθελε πότισμα-ψέκασμα? Γιατί φαίνεται ότι δεν κλείνει "αεροστεγώς" (κράτησε τόσο καιρό υγρασία?)
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000