ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απολύμανση σπόρων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Απολύμανση σπόρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  10:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Η εποχή για την υπαίθρια σπορά πλησιάζει. ετοιμάζουμε τα "μίγματα" γιά τα σπορεία κλπ κλπ
Κάτι που πρέπει να κάνουμε πριν την σπορα είναι να απολυμάνουμε τους σπόρους....
Πώς?
Σε ενα μικρό δοχείο πχ κουτί απο φίλμ ρίχνουμε μιγμα νερου και χλωρίνης σε αναλογία 20 νερό 1 χλωρίνη και ΄κάνουμε "μπάνιο" τους σπόρους γιά 8-10 λεπτά ...μετα σουρώνουμε σε φίλτρο του καφέ η σε κατι ψιλές "σίτες"που έχουν για φίλτρο μερικά χωνιά, και με το ψεκαστήράκι ξεπλένουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τους σπόρους με καθαρό νερό που από νωρίς το έχουμε βράσει για πάνω απο μία ώρα και το έχουμε αφήσει να κρυώσει... Στεγνώνουμε τους σπόρους πάνω σε ενα καθαρό χαρτί ( οχι κουζίνας κλπ γιατί θα κολλήσουν) και σπέρνουμε αμέσως δηλ δέν τους αφήνουμε για "αύριο" κλπ.
Η μικρή αυτή διαδικασία μαζί με την απολύμανση του χώματος σε φούρνο (στούς 150β για 1 περίπου ώρα) και την απολύμανση του δοχείου σποράς βοηθάει στο να εχουμε ένα "καθαρό" ξεκίνημα για τα νέα μας φυτά....

Η πρώτη "παρτίδα" του 09 σε...εξέλιξη

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  13:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
απορια

Στην απολυμανση του χώματος (μιγμα) δεν ειναι λογικο η οργανικη ύλη που θα περιεχει, τυρφη, φυλλοχωμα κτλ να καταστραφουν? Γιατι 1ωρα στους 150 βαθμους δεν ειναι και λιγο... Το χωμα που θα φουρνισουμε θα το εχουμε καλα μουσκεμενο?

Κώστα, εσυ εσπειρες απο τωρα?
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  14:06:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
βλεπω μεγαλη καταναλωση γιαουρτιου....
Κωστα αν φυτρωσουν απο τωρα η σποροι θα εχουν το καταληλλο φως και την καταλληλη διαρκεια ημερας;
Δεν ειναι καλυτερα τελος φεβρουαριου
και κατι αλλο
Διαβαζω σε καποια ξενα φορουμ οτι αφηνουν τα κακτακια σε κλειστο σακουλακι απο 3 μηνες εως και 2 χρονια(αναλογα με το ειδος)
αυτοι δεν τρυπουν το καπακι οπως κανεις εσυ
Ακολουθεις το ιδιο πλανο για ολα τα ειδη;
νομιζω οτι αυτη η μεθοδος απολυμανσης ειναι η οικολογικη
Με ενα καλο μυκητοκτονο δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτη την μεθοδο;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  19:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Εστάλη - 22 Jan 2009 : 13:21:17
--------------------------------------------------------------------------------
απορια

Στην απολυμανση του χώματος (μιγμα) δεν ειναι λογικο η οργανικη ύλη που θα περιεχει, τυρφη, φυλλοχωμα κτλ να καταστραφουν? Γιατι 1ωρα στους 150 βαθμους δεν ειναι και λιγο... Το χωμα που θα φουρνισουμε θα το εχουμε καλα μουσκεμενο?

Αυτό το έχω ακούσει και από άλους το έγραψε και ο Στέφανος εδώ.... μπορεί κάποια απο αυτά τα υλικά να χάνουν ενα μέρος της θρεπτικής τους δύναμης αλά τα κακτάκια αποτην φύση τους είναι λιτοδίαιτα οπότε δέν έχουν πρόβλημα... η άλλη "φήμη" που λέει ότι με την θερμοκρασία αυτή δημιουργούν διάφορα τοξικά "πράγματα" για τα φυτά τι να πώ... 7-8 χρόνια ψήνω διάφορα μίγματα και δέν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα....

quote:
Το χωμα που θα φουρνισουμε θα το εχουμε καλα μουσκεμενο?

το χώμα πρέπει να είναι υγρό αλά όχι και "λασπη"

Εχω ξεκινήσει την σπορά απο τώρα γιατί ο "προυπολογισμός" είναι περίπου 120 τέτοια "κουτάκια"....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  19:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Τι έγινε; ξεκινήσατε κιόλας?? (εγώ ακόμη είμαι στο: τρώω γιαούρτια...)

Κώστα, μου άρεσε η διόροφη "πατέντα", τι έχουν αυτά τα "διπλά" κουτιά??

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  20:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
βλεπω μεγαλη καταναλωση γιαουρτιου....

ευτυχώς τα αγοράζω άδεια.!!!!

quote:
Κωστα αν φυτρωσουν απο τωρα η σποροι θα εχουν το καταληλλο φως και την καταλληλη διαρκεια ημερας;
Δεν ειναι καλυτερα τελος φεβρουαριου

Ναι πιό καλά είναι μέσα στον Μάρτη και απο φώς και απο θερμοκρασία

quote:
Διαβαζω σε καποια ξενα φορουμ οτι αφηνουν τα κακτακια σε κλειστο σακουλακι απο 3 μηνες εως και 2 χρονια(αναλογα με το ειδος)

Εγώ τα αφήνω 1+ χρόνο όπως τα βλέπεις....
το τρύπημα του καπακιού κλπ το κάνουμε στην περίπτωση της απλής σποράς

quote:
Με ενα καλο μυκητοκτονο δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτη την μεθοδο;

Το σκεπτικό σε αυτην την περίπτωση είναι να μην βάλουμε μέσα τον "εχθρό" και όχι να τον βάλουμε και μαζί να βάλουμε και τα όπλα που θα τον πολεμήσουν ...γιατί αν... κερδίσει?? αρκετοί μύκητες αναπτύσουν αντοχή απέναντι στα μυκητοκτόνα και στα σπορεία σχεδόν ποτέ δέν έχουμε δεύτερη ευκαιρία....και κάτι ακόμα τα μυκητοκτόνα περιέχουν κάποιους παράγωντες που σε κάποιες συγκεντρώσεις δρούν ανασταλτικά στην ανάπτυξη τών σπορόφυτων (αυτό δέν είναι "δικό μου" είναι "τσεκαρισμένο" απο δύο γεωπόνους -ο ένας καθηγητής- και απο έναν βιολόγο - και οι τρείς κακτόφιλοι..)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  20:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Τι έγινε; ξεκινήσατε κιόλας?? (εγώ ακόμη είμαι στο: τρώω γιαούρτια...)

Πρόσεχε.. τα πολλά γιαούρτια "χαλάνε" το στομάχι (μιλάω εκ πείρας)

quote:
Κώστα, μου άρεσε η διόροφη "πατέντα", τι έχουν αυτά τα "διπλά" κουτιά??

πραγματικά δέν σου ξεφεύγει τίποτα.. τα "διπλά" έχουν σπόρους απο φυτά που ψηλώνουν γρήγορα πχ euphorbia jatropha κλπ
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  00:38:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Να ρωτησω κατι κι εγω. Καπου διαβασα οτι η κανελα αν πασπαλιστει στην επιφανεια του χωματος πριν τη σπορα αποτρεπει τη δημιουργια μυκητων. Μεχρι στιγμης εχω σπειρει 2 φορες σ'ενα συγκεκριμενο σπορειο (για να μπορεσω να συγκρινω παρομοιες συνθηκες αερισμου κλπ. και η δευτερη σπορα με κανελα δεν παρουσιασε καθολου μα καθολου μυκητες ενω η πρωτη ειχε συνεχως προβληματα εδω κι εκει. Ξερω οτι ειναι αμελητεο δειγμα αυτο για να βγαλω συμπερασμα αλλα μηπως εχετε ακουσει κι εσεις κατι γι αυτο;

Επισης, αυτη η προεργασια γινεται για σπορους που αργουν να ξυπνησουν η την κανετε για ολους; Πχ. οι saguaro που εβαλα χωρις καμια προεργασια βγηκαν μεσα σε μια εβδομαδα σε σπορειο κλειστο γυρω γυρω αλλα με αρκετα ανοιγματα αερισμου + πανω σε θερμαινομενο χαλακι (αυτο ειδικα ειναι μανουλα για σπορεια)...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  01:18:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Διαβασα επισης οτι μπορουμε να βαλουμε και λιγη καρβουνοσκονη
για σιγουρια ομως...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ τον botrytiς cinerea
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  11:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Να ρωτησω κατι κι εγω. Καπου διαβασα οτι η κανελα αν πασπαλιστει στην επιφανεια του χωματος πριν τη σπορα αποτρεπει τη δημιουργια μυκητων.

Δέν ΄ξέρω κάτι για αυτό...και λίγο δύσκολα θα εμπιστευόμουν "πολύτιμους" σπόρους στήν κανέλα..

quote:
Επισης, αυτη η προεργασια γινεται για σπορους που αργουν να ξυπνησουν η την κανετε για ολους; Πχ. οι saguaro που εβαλα χωρις καμια προεργασια βγηκαν μεσα σε μια εβδομαδα σε σπορειο κλειστο γυρω γυρω αλλα με αρκετα ανοιγματα αερισμου + πανω σε θερμαινομενο χαλακι (αυτο ειδικα ειναι μανουλα για σπορεια)...

Ναί αυτό το κάνω σε όλους τους σπόρους...
Υπάρχει περίπτωση να μήν κάνεις καμμία απολύμανση η κάτι άλλο και όλα να πάνε καλά αυτό φυσικά γίνεται στά ανοιχτά σπορεία...τα δικά μου είναι 100% στεγανά και χωρίς απολύμανση κλπ μόνο μύκητες θα μπορούσα να καλλιεργήσω...
Στην χώρα μας η θερμοκρασία και το φώς είναι μια χαρά για αυτην την "δουλειά" το χαλάκι και τα τεχνητά φώτα κλπ είναι για τούς "κρύους και σκοτεινούς" βόρειους "εταίρους" μας

Σπορείο με astrophytum "ηλικίας" 17 ημερών .....

Edited by - Kostas on 23 Jan 2009 11:43:30
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  12:41:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ναι, σιγουρα το χαλακι ειναι αν θες να ξεκινησεις το χειμωνα, δεν σκοπευω να το εχω σε λειτουργια μετα το Μαρτιο. Να ρωτησω και κατι αλλο, πχ τα astrophytum που δειχνεις εδω κι εχουν σκασει κανονικα, με αναπτυξη κλπ τα εχεις ακομα κλεισμενα αεροστεγως η τωρα πια βγαζεις το καπακι;

Οσον αφορα τη κανελα σας ρωταω γιατι πολλα φυσικα και πατροπαραδοτα μη χημικα ακουω εδω κι εκει και κραταω μικρο καλαθι γιατι πολλα απ αυτα απλα ερχονται απο παλιες εποχες και μπορει να ειναι σκετες προληψεις η λιγοτερο αποτελεσματικες απο δοκιμασμενα επιστημονικα σκευασματα.

Επισης, καπου ειχα πετυχει διαφορα απολυμαντικα σπορων για επαγγελματιες (διαφοροι στο ebay μου τα προτειναν) αλλα ερχονταν σε συσκευασια ... μπετονιου οποτε δεν ασχοληθηκα και η χλωρινη καπως με αγχωνε σαν ιδεα ακομη και διαλυμενη αρκετα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  17:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Εχω ξεκινήσει την σπορά απο τώρα γιατί ο "προυπολογισμός" είναι περίπου 120 τέτοια "κουτάκια"....

Καλή επιτυχία!!

Πήγα πριν έξω να μαζέψω κάποια σποράκια από φυτά που είχα δει ότι έχουν επάνω αλλά όλο ανέβαλα τη συλλογή τους (turbinicarpus - την "πάτησα" γιατί πολλά έπεσαν στη γλάστρα , mammillaria και......parodia microsperma - κατάλαβα από που βγήκε το όνομα......
Τα σπόρια αυτά είναι ΤΟΣΟ μικρά που θα πρέπει να βρω κάποιο κόλπο για την απολύμανση....αλλιώς θα ψάχνω να τα βρω... Μήπως να τα βάλω σε μία μεγάλη σταγόνα νερό+χλωρίνη επάνω σε μία επιφάνεια π.χ. τραπέζι...?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  17:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Σε αυτόν τον τρόπο σποράς τα σπορεία μενουν κλειστά για 1 περίπου χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω και δέν τα ανοίγω γιά κανένα λόγο ούτε για ενα δευτ/το...
Αν σε"τρομάζει" η χλωρίνη να βλέπεις τα σπορεία μου και να παίρνεις θάρρος...άσε που ότι περισσεψει το χρησιμοποιώ και αλλού..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  17:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Πήγα πριν έξω να μαζέψω κάποια σποράκια από φυτά που είχα δει ότι έχουν επάνω αλλά όλο ανέβαλα τη συλλογή τους (turbinicarpus - την "πάτησα" γιατί πολλά έπεσαν στη γλάστρα

Το καλοκαίρι θα γεμίσει η γλάστρα "μωρά"

Τα πολύ μικρά σπόρια μπορείς να τα απολυμάνεις μέσα σε "ψιλό" σουρωτήρι ψεκάζωντας με το "μίγμα"χλωρίνης αρκετές φορές και μετά απο 5-6 λεπτά να τα ξεπλύνεις με τον ίδιο τρόπο... καλή χειροτεχνεία
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  18:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Να 'σαι καλά Κώστα, ευχαριστούμε πολύ για όλες τις οδηγίες! Νομίζω ότι μπορώ να δοκιμάσω πλέον άφοβα...

Βέβαια...τα εν λόγω σποράκια είναι τοοοοοσο μικρά:

Τα μαύρα: turbinicarpus pseudomacrohele, κάτω: mammillaria backebergiana, δεξιά: parodia microsperma (πολύ μικρότερα απ' το αστεράκι στο νόμισμα!!).

Πάντως, αυτό με το ψέκασμα που λες θα δοκιμάσω αλλά...το σουρωτηράκι που έχω με τις μικρότερες τρύπες δε θα κάνει τίποτα, παραείναι μικρά. Πιθανόν φίλτρο καφέ.

Και τώρα που το σκέφτομαι... άλλο πρόβλημα: αφού τα απολυμάνουμε όλα ωραία και καλά... με τι θα τα πιάσουμε για να τα βάλουμε στο υπόστρωμα? (απολύμανση και τα χέρια?)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  18:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και που να δείς σπόρους απο avonia - anacampseros κλπ...ούτε στην φωτό δέν διακρίνωνται...

Φυσικά ....τι με "βρώμικα" χέρια θα πιάσεις τους σπόρους????
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  20:58:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
γαντια πλαστικα μιας χρησης κα8αρισμενα με καποιο απολυμαντικο (ειτε οινοπνευμα ειτε το διαλυμα χλωρινης που περισσεψε) και οντως το ιδανικο σουρωτηρι ειναι ειτε φιλτρο καφε ειτε σακουλα τσαγιου (μειον το τσαι)
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2009 :  15:33:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ενημερωτικό Κώστα. Δηλαδή εσύ δεν χρησιμοποιείς καθόλου εντοπμοκτόνο και μυκητοκτόνο, αλλά κάνεις την απολύμανση στην αρχή , ε;;

Χμμ... όσοι καλλιεργητές τόσοι μέθοδοι! :)

εγώ ότι σπορά έχω κάνει μέρι στιγμής, εχμ, ήταν σε κακτόχωμα εμπορίου χωρίς καμία απολύμανση... Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι είχα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα... Κώστα σε τι χώρο έχεις τα σπορεία, τι φως του δίνεις μόλις βγουν;

Οι νεοσοί οι δικοί μου έχουν παραψηλώσει, ακόμα και τα Astro. Λέτε να φταίει ο χαμηλός φωτισμός; έβαλα και λίγο ριζάκι τώρα...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2009 :  16:15:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μαλλον δεν εχεις αρκετο φως
αν η γλαστρα ειναι γεματη μεχρι την μεση και δεν εχει αρκετο φως τα μικρα θελουν να βγουν προς τα εξω και γινονται μακροστενα.
Αυτο ισχυει για ολα τα φυτα
Απο οτι βλεπω τα κουπακια του κωστα ειναι διαφανη και αφηνουν το φως να περασει και απο τα πλαγια
Στα ξενα φορουμ γεμιζουν το χωμα μεχρι επανω και βαζουν το γλαστρακι σε κλειστο σακουλακι
Τελικα ο καθενας προσαρμοζει την μεθοδο στον τοπο του
Πχ η θεσσαλονικη τον χειμωνα δεν εχει το εντονο φως που εχει η αττικη
εγω καθοτι τεμπελης κανω ενα μιγμα μισο χοντρη αμμο και μισο φυλλοχωμα σχετικα καθαρο τυπου algoflash , ψεκαζω με νεοτοψιν και τελειωνω
ενα οψιμο φυτωριο (σεπτεμβιου) με σπορους cereus ειναι οk αυτη τη στιγμη μεσα στο σακουλακι
Σιγουρα ομως αυτο που κανει ο Κωστας ειναι το πιο σωστο , ειδικα οταν εχουμε αξιολογους σπορους
Μπορουμε (για μας τους αρχαριους) να πειραματιστουμε με τους φτηνους σπορους cactus mix που υπαρχουν σχεδον σε ολα τα μαγαζια
Αληθεια που τα πουλαν αυτα τα διαφανη κουπακια;
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  01:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Oπως τα λεει ο Κωστας ειναι για σιγουρα αποτελεσματα!!
Πρεπει να εχεις ομως και πολυ χρονο!
Υπομονη!!!εννοειται πως εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ
Σε αυτο το σπορειο εψησα μονο το χωμα και φυσικά το ειχα κλειστο.
Εβαλα ομως πολλους και διαφορετικους σπορους και εγινε αυτος ο χαμος!
Αναγκαστηκα να τα χωρισω και να τα μεταφυτεύσω σε πιο ευρύχωρο μερος,
άλλα σε κλειστο δοχειο, τα πιο πολλα σε ανοιχτο και αρκετα τα πεταξα.
Σιγουρα δεν συμβαινει παντα αυτο,ημουν τυχερος! Εχω πεταξει και αρκετα κουτακια
γεματα μύκητες. θα προσπαθησω να βγαλω foto πως ειναι τωρα.
Παντως προσπαθείστε το, κρυβει συγκινήσεις.
Η σπορά έγινε το Μάρτη του 2008 και η φωτο ειναι Σεπτέμβριο του 2008.

Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  11:10:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
απιστευτα τα astrophytum μαζεμενα!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  18:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πυκνά πυκνά και λαχταριστά
Πάντως, με όλες αυτές τις ..."ξεσηκωτικές" φωτογραφίες και περιγραφές δεν πρέπει να έχει μείνει κανείς που δε θα κάνει σπορά φέτος...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  18:40:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
...κι ακομη ειμαστε στα δοκιμαστικά του χειμωνα...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  21:32:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
οχι, οι solandras ειναι οτι εμεινε για μενα απο εκεινες που μου εστειλες, μολις γλυκανει ο καιρος ολες αυτες θα μοιραστουν σε αναδοχους γονεις. Το ναυλον δεν ειναι και τοσο καθαρο, το εβαλα ομως για να μην εχω το αγχος οτι λερωνω το χαλι (θα χε πιασει βρυα αν το αφηνα). Αν παω για ολα αυτα που εχω σε σπορους δεν ξερω που θα τα βαλω μετα το καλοκαιρι, τα αυτοσχεδια σπορεια μπορουν να μπουν το ενα πανω στο αλλο ομως οταν μεγαλωσουν αρκετα θα θελουν χωρο...

Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  02:21:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
ΠΟλύ ενδιαφέροντα όλα. aris μάλλον έχεις δίκιο για το φως. θα το αυξήσω ελπίζοντας να ανακάμψουν.

τι είναι το θερμικό καλλώδιο? κάτι μου λέει ότι βοηθάει στην ανάπτυξη ριζων :)
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  10:43:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
α τωρα το ειδα, δεν ειναι θερμικο καλωδιο (αν δε κανω λαθος ειναι αυτη η αντισταση σε μορφη καλωδιου που βαζουν στην επιδαπεδια θερμανση στα σπιτια) το μονο που εχω ειναι χαλακι θερμαινομενο για σπορεια (το μαυρο) κι απο κατω για μονωση εχω ενα κομματι Dow (εξηλασμένη πολυστερίνη, σαν πυκνο φελιζολ, το κοινο μπλε μονωτικο που βρισκεις σε ολες τις οικοδομες).

Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000