ΚΑΚΤΟΣ - Forum - " Ρυζάκι "
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 " Ρυζάκι "
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  18:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Το χρησιμοποιούμε σε μίγμα χώματος για κάκτους και παχύφυτα..
βοηθάει στην αποστράγγιση του νερού και "δίνει" ασβέστιο στά φυτά..
το βρίσκουμε σε"μάντρες" που έχουν οικοδομικά υλικά...

σε μία απο τις σπάνιες δημόσιες εμφανίσεις του........
το διάσημο ρυζάκι η (μαρμαράκι)..

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Τωρα ειναι πλεον διασημο, οσοι ψαχνουν για συνταγες με ρυζι στο google θα πεφτουν στο κακτοφορουμ
το φανταζομουν πιο χοντροκομενο,σαν αυτο που βαζουμε στα μοσαικα
ευχαριστουμε για την φωτο

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2009 :  22:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
"Το διάσημο ρυζάκι"!!
Πολύ πολύ ψιλό και πράγματι...σαν ρυζάκι!
Κορυφή σελίδας

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2009 :  03:51:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Εγω προτιμω ακομη ποιο φυσικα υλικα που συνηθως τα μαζευω απο τη φυση
Εχουν επισης το μεγαλο πλεονεκτημα να "δενουν" με τη τυρφη

Ti εννοείς απο την φύση?Δλδ μαζε΄ύεις χώμα ή πέτρες απο κάποιο..λόφο!!??πχ?Το έχω σκεφτεί κ εγώ...
Το ότι "δένουν" εννοείς ότι έχει ομοιογένεια ε?Εντάξει κ με τα αγοραστά υλικά πάλι αν τα ανακατέψεις καλά μετα απο καιρό στην γλάστρα θα δέσουν...όχι?

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2009 :  01:50:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
quote:
χωρια που σε καθε δεμα θα περικλειω σαν δωρο ενα μπαλονι φουσκωμενο με ηλιον
]
αχαχαχαχαχα καλό!

για τις συνθέσεις σίγουρα αξίζει να μαζεύει κανείς τα υλικά του τουλάχιστον ΚΑΙ από τη φύση. Πέτρες παραλίας δε συγκρίνονται νομίζω με καμία αγοραστή λύση... Στέφανε πλένεις πάντα τα υλικά αυτά; Αυτό είναι η μανούρα...

Edited by - Spinefull on 21 Jan 2009 14:38:31
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2009 :  15:47:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγω μια φορα μαζεψα κελυφη απο σαλιγκαρια που ηταν πεταμενα στο κτημα (σαν πηγη ασβεστιου) αλλα με πλυσιμο, βρασιμο κλπ (να μη κολλησει και τιποτα) πηγε πολυ φασαρια και σκεφτομαι να δοκιμασω το ρυζακι. Τι υλικο ειναι; Σαν πολύ λεπτο χαλίκι (γαρμπίλι) μοιαζει... Διαλύεται στο νερό;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2009 :  23:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Είναι κανονικό μάρμαρο "σπασμένο" σε μικρά -2-4 χιλιοστά περίπου- κομμάτάκια... δέν διαλύεται στο νερό
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2009 :  11:32:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
α οκ, ειναι πιθανοτατα η φυρα απ τα μεγαλα κομματια που μετα θρυμματιζουν σε μικροτερα. Ρωταω για να ξερω τι να τους πω μη καταλαβουν λαθος (αν κι εχουν απ τα παντα εκει)
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2009 :  18:40:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Για το . . . ριζακι . . .
Στις μαντρες που πουλανε οικοδομικα υλικα θα ζητησετε ψειρες για σουβαντεπι. Ειναι το υλικο, σπασμενο μαρμαρο, σε πολι μικρο μεγεθος και πουλιεται σε σακουλες, χρησιμευει στα μωσαϊκα και το σουβαντεπι ειναι το πλαϊνο στο τοιχο που ενωνεται με το μωσαϊκο του δαπεδου. Υπαρχουν και ποικιλιες χρωματων καφε, κοκκινο πρασινο, μαυρο
Νομιζω οτι ο συνδιασμος και μεγαλυτερων, 1 εκατοστου, θα εδινε καλυτερα αποτελεσματα στιν εμφανιση .-
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  16:35:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Να προσθεσω οτι σημερα που πηγα να παρω, μια μαντρα μου εδειξε ενα ειδος (οικοδομικου μαλλον) περλιτη οταν ζητησα ρυζακι κι οταν του ειπα οτι ειναι θρυμματισμενο μαρμαρο και το λενε επισης μαρμαρακι, ψειρες κλπ μου ειπε οτι δεν ειχε τετοιο πραγμα. Λιγο παρακατω με το που του ειπα ρυζακι κατευθειαν με πηγε στο σωστο.
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  17:02:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόοον, εφόσον έχω προμηθευτεί ελαφρόπετρα, ποταμίσια άμμο ψιλή και χοντρή και όλα τα σχετικά χώματα το μόνο που μου έχει μείνει είναι ο περλίτης που θα αγοράσω αύριο και το ρυζάκι.. Στην Θεσσαλονίκη που μπορώ να βρω; Προτιμώ να πάω κάπου σίγουρα παρά να ψάχνομαι από δω κι από κει..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  20:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Σε μάντρα οικοδομών.
Ξεκίνα με όποια είναι πιο κοντά σου.
Και να το πλύνεις πριν να το χρησιμοποιήσεις.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000