ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Το περιοδικό ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 ΕΕΚΑΠ
 Το περιοδικό ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  09:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα τεύχη του περιοδικού ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ με τους τίτλους περιεχομένων του κάθε τεύχους μπορείτε να τα δείτε εδώ:

Το περιοδικό ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  01:33:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Τα παχύφυτα γιατί τα παραμερίζετε βρε παιδιά?Πάντα μικρες αναφορές βρίσκω.
Εμένα με ενδιαφέρουν ΠΙΟ πολύ τα ¨άλλα παχύφυτα¨ παρά οι κάκτοι που βλέπω παντού και σε όλα σχεδόν τα εξώφυλλα.... :(

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  13:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Για όνομα του..Κάκτου!!

Για όνομα του...παχύφυτου!!
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2009 :  07:46:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Τα παχύφυτα γιατί τα παραμερίζετε βρε παιδιά?Πάντα μικρες αναφορές βρίσκω.
Εμένα με ενδιαφέρουν ΠΙΟ πολύ τα ¨άλλα παχύφυτα¨ παρά οι κάκτοι που βλέπω παντού και σε όλα σχεδόν τα εξώφυλλα.... :(

Για όνομα του..Κάκτου!!

Έχω την εντύπωση ότι το σχόλιο μας αδικεί. Κοιτάζοντας τα περιεχόμενα τών άρθρών τών περιοδικών τότε θα καταλάβεις ότι υπάρχουν τουλάχιστον δύο άρθρα γιά διαφορα παχύφυτα στά περισσότερα από τα περιοδικά μας. Αν πάλι μιλάς γιά τα εξώφυλλα τότε μάλλον έχεις δίκιο.

Ευχαριστώ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2009 :  10:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πράγματι, κι εγώ νομίζω ότι περιλαμβάνονται πολλά παχύφυτα.
Κοιτάζοντας γρήγορα τα περιεχόμενα βλέπω:
Pachypodium
Lithops (αρκετά θέματα)
Titanopsis
Aloe
Euphorbia (αρκετά θέματα διαφορετικά)
Fockea
Liliaceae
Adenium
κι, επίσης, να προσθέσω ότι σε όλες αυτές τις προσπάθειες, όπως και αυτής της σελίδας, οι άνθρωποι που συμμετέχουν, με την αγάπη και το μεράκι τους φτιάχνουν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν είναι, δηλαδή, κάποιος που "αποφασίζει" αν θα έχει αυτά ή εκείνα τα φυτά, αλλά ο καθένας με τις ειδικές "προτιμήσεις" και γνώσεις του που τελικά θα καθήσει να φωτογραφίσει ή/και να γράψει κάτι από την εμπειρία του και τις γνώσεις του και να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2009 :  14:29:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πράγματι, κι εγώ νομίζω ότι περιλαμβάνονται πολλά παχύφυτα.
Κοιτάζοντας γρήγορα τα περιεχόμενα βλέπω:
Pachypodium
Lithops (αρκετά θέματα)
Titanopsis
Aloe
Euphorbia (αρκετά θέματα διαφορετικά)
Fockea
Liliaceae
Adenium
κι, επίσης, να προσθέσω ότι σε όλες αυτές τις προσπάθειες, όπως και αυτής της σελίδας, οι άνθρωποι που συμμετέχουν, με την αγάπη και το μεράκι τους φτιάχνουν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν είναι, δηλαδή, κάποιος που "αποφασίζει" αν θα έχει αυτά ή εκείνα τα φυτά, αλλά ο καθένας με τις ειδικές "προτιμήσεις" και γνώσεις του που τελικά θα καθήσει να φωτογραφίσει ή/και να γράψει κάτι από την εμπειρία του και τις γνώσεις του και να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους.

Καλημέρα,

Η διαδικασία επιλογής άρθρων πρός δημοσίευση είναι πράγματι σύμφωνα με τις προτιμήσεις τών συγγραφέων αλλά και την δυνατότητα άντλησης πληροφοριών και βιβλιογραφίας που να επιτρέπει να θεωρείται το άρθρο έγκυρο και αντικειμενικό.

Επί παραδείγματι ψάχνω εδώ και περίπου 1 χρόνο πληροφορίες γιά να γράψω ένα άρθρο γιά το φυτό Euphorbia Abdel Khuri. Μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρώ πουθενά πηγές και βιβλιογραφία. Αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχω μπορέσει να φτιάξω το άρθρο αυτό που είναι ίσως το μόνο που θα με ενδιέφερε άμεσα. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που μπόρεσα και ήρθα σε επαφή με Γερμανούς ειδικούς στούς Pseudolithos και μπόρεσα να παραθέσω πληροφορίες, πολλές από τις οποίες ήδη γνώριζα από προσωπική εμπειρία, με αντικειμενικό τρόπο. Αν είχα γράψει το άρθρο μου χωρίς την χρήση άλλων πηγών (χρειάζονται τουλάχιστον 3 κατά την γνώμη μου) θεωρώ ότι δεν θα ήταν δυνατή η ανικειμενική παρουσίαση.

Ευχαριστώ

Edited by - JohnEx on 19 Jan 2009 14:50:27
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2009 :  17:05:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Σημερα πηρα αλλα δυο τευχη (σαν νεο μελος της ΕΕΚΑΠ)
ευχαριστω

Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2009 :  19:30:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

Σημερα πηρα αλλα δυο τευχη (σαν νεο μελος της ΕΕΚΑΠ)
ευχαριστω

Να είσαι καλά ! Ευχομαι να μπορέσετε να μας βοηθήσετε με το να είστε όλοι ενεργά μέλη με συμμετοχή στις εκδηλώσεις του συλλόγου και σιγά σιγά να δούμε και άρθρα άπό άλλα μέλη εκτός από τους συνήθεις υπόπτους.
Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  03:24:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα ένα λήμμα για την Euphorbia Abdelkuri που αναφέρεται ο χρήστης JohnEx και το παραθέττω προς βοήθεια.

Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  23:05:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Όντως ανακάλώ...στα εξώφυλλα έχει συνήθως φωτογραφίες με άνθη κάκτων αλλά μέσα πράγματι έχει άρθρα για παχύφυτα...

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2009 :  09:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Costas 2009 δεν τη γνώριζα αυτή την Euphorbia και μόλις τώρα είδα ότι γίνεται πολύ μεγάλο φυτό
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/40234/
Και όντως στο web υπάρχουν πολλές φωτογραφίες αλλά λίγες άλλες πληροφορίες.
Η εμφάνισή του δε....είναι σαν ένας χαλασμένος κάκτος
Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2009 :  22:05:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Ούε εγω την ήξερα. Καλά εγω δεν ξέρω και πολλά άλλα.Θα μάθω όμως, ελπίζω. Η φωτογραφία που έβαλα είναι απο ενα pdf βιβλίο για succulents που είχα κατεβάσει πέρυσι απο το e-mule. Τελικά αποδείχτηκε πολύ κατατοπιστικό. Δεν έχει καλές φωτογραφίες διότι σου ζητάει να παραγγείλεις εκτυπώσεις. Λλλά στο google έχει πολλές φωτός αν βάλεις το λήμμα με την σωστή ορθογραφία.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2009 :  23:10:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Costas_2009

Ούε εγω την ήξερα. Καλά εγω δεν ξέρω και πολλά άλλα.Θα μάθω όμως, ελπίζω. Η φωτογραφία που έβαλα είναι απο ενα pdf βιβλίο για succulents που είχα κατεβάσει πέρυσι απο το e-mule. Τελικά αποδείχτηκε πολύ κατατοπιστικό. Δεν έχει καλές φωτογραφίες διότι σου ζητάει να παραγγείλεις εκτυπώσεις. Λλλά στο google έχει πολλές φωτός αν βάλεις το λήμμα με την σωστή ορθογραφία.

Έχω την τύχη να έχω 3 τέτοια φυτά ! Το ένα είναι variegata η damask όπως συνηθίζεται να ονομάζεται, το άλλο έχει ένα βλαστό κανονικό και ένα variegate και το τελευταίο είναι κανονικό το οποίο τό έχω μπολιάσει εγώ σε E. Canariensis. Είναι η αγαπημένη μου ευφόρβια
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2009 :  01:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Απο την εκθεση φυτών φθινοπωρινής και χειμερινής ανάπτυξης της ΕΕΚΑΠ
(19-10-2008)τα φυτα του Γιαννη.Ακόμα περιμένουμε το άρθρο σου Γιάννη.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2009 :  10:13:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Απο την εκθεση φυτών φθινοπωρινής και χειμερινής ανάπτυξης της ΕΕΚΑΠ
(19-10-2008)τα φυτα του Γιαννη.Ακόμα περιμένουμε το άρθρο σου Γιάννη.

Δυστυχώς είναι αδύνατο να συντάξω κάποιο άρθρο γιά το φυτό αυτό. Οι πληροφορίες και η βιβλιογραφία είναι ανύπαρκτη ! Θεωρείται από τα πιό σπάνια και δύσκολα φυτά. Έχει πανέμορφη όψη και επιδερμίδα και είναι από τις εφόρβιες με το πιό δηλητήριώδες έκκριμα. Έχω προσπαθήσει να τήν καλλιεργήσω και στίς ρίζες της αλλά χωρίς επιτυχία. Τα εμβολιασμένα μου πάνε καταπληκτικά μέχρι στιγμής αλλά τα μεγαλώνω μόνο μέσα στο σπίτι.

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000