ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Είδη χώματος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Είδη χώματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  17:31:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Vasil,

Θεωρητικά (και πρακτικά) το να βρεις original καστανόχωμα στις μέρες μας είναι πολύ πιο δύσκολο από το φυλλόχωμα. Μήπως πήρες κάποιο έτοιμο συσκευασμένο και σου το έδωσαν για καστανόχωμα? γιατί τότε παίζει να έχει και μπόλικη τύρφη μέσα. Anyway, για να απαντήσω στην ερώτησή σου ναι μπορείς να αντικαταστήσεις το φυλλόχωμα με καστανόχωμα μιας και θα αποτελεί μέρος του μείγματος που θα κάνεις.
Απλά κοσκίνισέ το καλά πριν το χρησιμοποιήσεις για να μην πέσουν στο μείγμα κλαδάκια και φύλλα που δε θα έχουν λιώσει. Τα κλαδιά και τα φύλλα τα ξαναρίχνεις στο τσουβάλι μήπως και γίνουν χώμα μέχρι την επόμενη φορά που θα το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Αφού ο παππούς σε πήγε σε "πηγή" τον εμπιστεύεσαι απόλυτα . Και όσα περιγράφεις είναι όντως χαρακτηριστικά του κοκκινοχώματος.
Κι εδώ θέλει να το κοσκινίσεις για να μην πέσουν πέτρες και διάφορα άλλα άσχετα στο μείγμα σου.

Ψήσιμο δε χρειάζεται για το χώμα στις γλάστρες. Εκτός κι αν είσαι παντρεμένος και ψάχνεις να βρεις ένα καλό λόγο να σε χωρίσει η γυναίκα σου. Εκεί που θα το διάβασες στο forum πιθανότατα ήταν προετοιμασία του χώματος για σπορεία. Εσύ υποθέτω δεν θέλεις να ασχοληθείς με σπορές σε αυτή τη φάση.

Επίσης για το κοσκίνισμα που αναφέρω παραπάνω -για να μην παρασυρθεί κανείς σε υπερβολές- μια απλή σίτα θα πάρεις (δε χρειάζεται να είναι έξυπνη) να χωράει να περνάει το χώμα από μέσα αλλά όχι κλαδάκια-φύλλα -πέτρες και τα σχετικά. Τις πουλάνε και στα καταστήματα με χρώματα-εργαλεία κτλ. Μην πάρεις δηλαδή κανένα κόσκινο για αλεύρι και προσπαθείς να μαζεύεις πούδρα και πετάς τα υπόλοιπα
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  17:54:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το καστανόχωμα είναι μάρκας florabella.. ελπίζω να κάνει.. εάν όχι, είμαι διατεθιμένος να βρω το κατάλληλο εάν μου προτείνεται κάποιο σημείο αγοράς! Εκτός κι αν πρέπει να πάρω τα βουνά..

Όσο για το κόσκινο κατάλαβα πιο εννοείς.. και μπορώ να το βρω άμεσα.

quote:
Ψήσιμο δε χρειάζεται για το χώμα στις γλάστρες. Εκτός κι αν είσαι παντρεμένος και ψάχνεις να βρεις ένα καλό λόγο να σε χωρίσει η γυναίκα σου. Εκεί που θα το διάβασες στο forum πιθανότατα ήταν προετοιμασία του χώματος για σπορεία. Εσύ υποθέτω δεν θέλεις να ασχοληθείς με σπορές σε αυτή τη φάση.

Ναι εκεί το είχα διαβάσει, αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό μάλλον! Η αλήθεια είναι ότι η σπορά φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διαδικασία αλλά ακόμη είναι νωρίς κάτι τέτοιο για μένα! Σιγά σιγά.. Παρότι έριξα τις ματιές μου στο e-bay

Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

Ναι εκεί το είχα διαβάσει, αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό μάλλον! Η αλήθεια είναι ότι η σπορά φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διαδικασία αλλά ακόμη είναι νωρίς κάτι τέτοιο για μένα! Σιγά σιγά.. Παρότι έριξα τις ματιές μου στο e-bay

Όταν έρθει η ώρα, σπείρε κανένα αστρόφυτο. Σκάνε αμέσως και θα σου φτιάξουν το κέφι.
Αν διαθέτεις υπομονή και παίρνεις ... από λόγια, γιατί ξέρω κάτι τύπισσες που δεν..., τότε μια χαρά θα τα πας με τις σπορές.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  14:50:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη(;) πιστεύω πως θα γίνει κι αυτό! Δεν κάνω τον έξυπνο συνήθως, οπότε με την καθοδήγηση των παλαιοτέρων πιστεύω πως θα πάει καλά.. αλλά είναι πολύ πολύ νωρίς ακόμη

Και μερικές ακόμη ερωτήσεις παιδιά για να μην κάνω καμιά πατάτα.. λοιπόν έχω συγκεντρώσει τα εξής:

1.καστανόχωμα florabella 2.κοκκινόχωμα 3.κοσμπόστ 4.χώμα κήπου 5.ελαφρόπετρα 6.πουζολάνη ή ποζολάνη ή όπως λέγεται 7.ρυζάκι (ναι επιτέλους βρέθηκε) 8.περλίτη 9.ελαφρόπετρα.

Θέλω να ρωτήσω, την πουζολάνη σε τι ποσοστό να την βάλω; Πάει ανάλογα με το είδος του κάκτου; Επίσης αντί για φυλλόχωμα μπορώ να βάλω κομπόστ;

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν αν μπορείτε να μου πείτε το μίγμα που πρέπει να κάνω για το κάθε είδος που έχω.. ferocactus, mammilaria, echinopsis, euphorbia

(μήπως να ανοίξω νέο τόπικ;)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
1.καστανόχωμα florabella 2.κοκκινόχωμα 3.κοσμπόστ 4.χώμα κήπου 5.ελαφρόπετρα 6.πουζολάνη ή ποζολάνη ή όπως λέγεται 7.ρυζάκι (ναι επιτέλους βρέθηκε) 8.περλίτη 9.ελαφρόπετρα.

εκανες πολυ καλη δουλεια...αλλα και τα πραγματα λιγο πολυπλοκα...τι θελω να πω?? οτι θα "μπλέξεις" με τοσα υλικα που μαζεψες..
για δικη σου ευκολια κανε τα εξης...(κατα γνωμη μου)

πρωτη γραμμη...(υποχρεωτικα υλικα)
χωμα κηπου ... ελαφροπετρα ... ρυζακι .. περλιτης ..καστ. florabella

δευτερη γραμμη...(υλικα υποστηριξης-προαιρετικα)
πουζολάνη ή ποζολάνη ή όπως λέγεται ... κομποστ ...

τριτη γραμμη...(επιστροφη στη φυση)
κοκκινοχωμα...----

φτιαχνεις απο την πρωτη γραμμη το βασικο σου μιγμα..
3 μερη χωμα κηπου 2 μερη florabella 1 μερος ελαφροπετρα 1 μερος ρυζακι...
αυτο κανει για τους πιο πολους "κοινους " κακτους.....και αναλογα με το ειδος του κακτου μπορεις να προσθεσεις καποιο υλικο πχ σε ενα αστροφυτο βαζεις αυτο το βασικο μιγμα σε ενα gymnocalycium η parodia μπορεις να βαλεις λιγο florabella παραπανω η λιγο κομποστ....αντιθετα σε ενα κακτο με κονδυλωδη ριζα πχ lophophora η haworthia (απο παχυφυτα) πρεπει να βαλεις πιο πολυ ελαφροπετρα και περλιτη...

αυτα για αρχη..

quote:
Το ιδανικό για εμένα θα ήταν αν μπορείτε να μου πείτε το μίγμα που πρέπει να κάνω για το κάθε είδος που έχω.. ferocactus, mammilaria, echinopsis, euphorbia

το ιδανικο μιγμα χωματος για τον καθε ενα απο εμας...ειναι αυτο που η εμπειρια του λεει....σιγα-σιγα θα δεις οτι ειναι ενα πολυ ευκολο "προβλημα". Δυστυχως η ευτυχως κανεις δεν μπορει να σου πει οτι στις μαμμιλλαριες πχ βαζεις αυτο το μιγμα και τελος...απλα γιατι η μαμμιλαριες δεν ειναι ολες ιδιες...υπαρχουν μαμμιλαριες (η πιο πολλες) με κοινη ριζα...υπαρχουν και μαμμιλαριες με ριζα κονδυλο (τυπου καροτο)...και φυσικα αυτο συμβαινει σε παρα πολλα ειδη....και ετσι το "θεμα" χωμα ειναι ανεξαντλητο και κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια οτι ο Χ κακτος θελει αυτον τον τυπο χωματος.......και ολο αυτο ειναι μια απο τις πολλες ομορφιες του χομπι ...!!!!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  18:30:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα, τουλάχιστον μου έδωσες ένα μπούσουλα που λέμε!

Αρχικά εννούσα κάποια κατευθηντήρια γραμμή για το γένος και όχι το είδος που έγραψα λανθασμένα.. δλδ οι ferocactus μήπως θέλουν λίγο περισσότερο ρυζάκι για να αναπτύξουν καλύτερα αγκάθια;; λέω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ..

Αλλά το θέμα το βασίζεις κυρίως στις ρίζες από ό,τι αντιλαμβάνομαι.. οπότε αυτό θέλει ψάξιμο και διάβασμα κατά είδος..

Αρχικά θα κάνω το βασικό μίγμα που μου λες και έπειτα θα κοιτάξω να βρω πληροφορίες σχετικά με τα είδη που έχω, οπότε κάθε προσθήκη θα ειναι ανάλογη του είδους.

Προς το παρών όλοι οι κάκτοι έχουν βγει από την τύρφη που είχαν κατά την αγορά τους και στεγνώνουν, έχουν χωριστεί και έχουν αφαιρεθεί οι προβληματικές ρίζες.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνουν έτσι για λίγες ημέρες ακόμη; Είναι ήδη 3 ημέρες έτσι. Σε ημισκιερό μέρος.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  18:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα, τουλάχιστον μου έδωσες ένα μπούσουλα που λέμε!

Αρχικά εννούσα κάποια κατευθηντήρια γραμμή για το γένος και όχι το είδος που έγραψα λανθασμένα.. δλδ οι ferocactus μήπως θέλουν λίγο περισσότερο ρυζάκι για να αναπτύξουν καλύτερα αγκάθια;; λέω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ..

Αλλά το θέμα το βασίζεις κυρίως στις ρίζες από ό,τι αντιλαμβάνομαι.. οπότε αυτό θέλει ψάξιμο και διάβασμα κατά είδος..

Αρχικά θα κάνω το βασικό μίγμα που μου λες και έπειτα θα κοιτάξω να βρω πληροφορίες σχετικά με τα είδη που έχω, οπότε κάθε προσθήκη θα ειναι ανάλογη του είδους.

Προς το παρών όλοι οι κάκτοι έχουν βγει από την τύρφη που είχαν κατά την αγορά τους και στεγνώνουν, έχουν χωριστεί και έχουν αφαιρεθεί οι προβληματικές ρίζες.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνουν έτσι για λίγες ημέρες ακόμη; Είναι ήδη 3 ημέρες έτσι. Σε ημισκιερό μέρος.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι καλώς τους έχεις και στεγνώνουν οι τραυματισμένες ρίζες.
Και όταν τους ξαναφυτέψεις να μην τους ποτίσεις.
Τέτοια εποχή ( αχ δάσκαλε που δίδασκες) ξεκινούν να αναπαύονται.
Την άνοιξη πάλι νερό,
με προσοχή το πρώτο πότισμα και λάου λάου.

Ρωτάς βεβαίως και τα υπόλοιπα μέλη.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  21:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

αυτη την εποχη δεν εχουν προβλημα ακομη ακι αν μεινουν ετσι μηνες.!!για αυτο μην κανεις βιαστικες κινησεις..!!

quote:

στο χωμα μεσα "ζει" η ριζα...για αυτο ειναι βασικο να εχουν "καλη σχεση"
χονδρικα ο κανονας ειναι..οσο πιο "χοννδροκομενη" ριζα τοσο πιο πολυ "αγριο" και πορωδες πρεπει να ειναι το μιγμα μας.. τα θρεπτικα στοιχεια που θελει το φυτο μας για να ζει και να μεγαλωσει ομορφα ..με γερο βλαστο αγκαθια κλπ του τα παρεχουμε με το "φυλλοχωμα" η το κομποστ κλπ ασβεστιο κλπ κλπ απο το ρυζακι ..κλπ..κλπ.. το αν κανει σωστη αναπτυξη ενα φυτο και ομορφα αγκαθια δεν ειναι μονο θεμα χωματος θρεπτικων συστατικων κλπ ειναι συδιασμος αυτων με σωστη εκθεση στον ηλιο σωστο αερισμο...σωστα ποτισματα...θερμοκρασιες την εποχη της αναπαυσης ....την εποχη της αναπτυξης...και πολλλααα αλλα.!! τα οποια τα βρισκει ο καθε καλλιεργητης στην πορεια..μιας και δεν υπαρχουν στανταρ κανονες....(για αυτο λεω παντα στους νεους φιλους του χομπυ οτι πρεπει να εχουν υπομονη και να μην "τρεχουν" να "σκουπισουν" τα μαγαζια απο φυτα "σπανια" "δυσκολα" με ιδιεταιρες απαιτησεις.....καποιοι το πιανουν και ακολουθουν τη συμβουλη...καποιοι δεν εχουν "φρενα" και ορμανε στον "πατσα" με τη μια...αυτοι το πιο πιθανο ειναι να την πατησουν)....

quote:

η βασικη γραμμη ειναι αυτη που σου ειπα και πιο πανω...βασικο μιγμα και αναλογα το φυτο προσθηκη υλικων.. για γενη και ειδη κακτων ειναι δυσκολο να υπαρξει γενικη κατευθηνση...γιατι πχ οι φεροκακτοι που εφερες σαν παραδειγμα ξεκινανε απο το κεντρικο Μεξικο ...μεχρι την Καλιφορνια (ΗΠΑ) τεραστια αποσταση με διαφορετικα ειδη κλιματος εδαφους κλπ

Γενικα στην καλλιεργεια δεν προσπαθουμε να φτιαξουμε "χωμα" ιδιο με αυτο της περιοχης που ζουν στη φυση τα φυτα...προσπαθουμε να φτιαξουμε χωμα που και σε αυτο μπορουν να ζησουν τα φυτα μας..

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=333
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  22:45:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Εντάξει Κώστα, σε ευχαριστώ, κατανοητά όλα! Βασικό μίγμα και ανάλογα συμπληρώνω.. ξεκινάω διάβασμα λοιπόν!!

Το τόπικ το έχω διαβάσει αλλά ήταν εύστοχη υπενθύμηση!!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  22:52:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, πότισμα από άνοιξη τους κάκτους, αλλά την Haworthia θα την ποτίσω μια εβδομάδα μετά την μεταφύτευση;;
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000