ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  09:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Μέσα σε χώμα είναι μόνο η ρίζα. Ο βλαστός είναι σε πετραδάκι, αν λες για το σχέδιο του Κώστα (το περίφημο μπλουζάκι V - με κορδονάκι!)
Κι εγώ μ' αυτό σώθηκα, έτσι τα έβαλα κι από τότε δεν έχω πρόβλημα.

το κατάλαβα ΑΛΛΑ

δεν έχουν ρίζα κανένας τους
και είναι τόσο ψηλόλιγνοι που περισσεύουν από το γλαστράκι
οι μεγάλοι τουλάχιστον με αποτέλεσμα να έχω βάλει ελάχιστο χώμα στο γλαστράκι και περισσότερο χαλικάκι γιαυτούς, μάλλον θα πρέπει να βρω πήλινα για να στεγνώνουν και μεγαλύτερα γλαστράκια για τους μεγαλύτερους

και έχω ακόμη κάμποσους και δεν θέλω αν τους χάσω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  10:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
[quote]
ΟΛΟΙ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΙΘΩΠΕΣ ΧΩΡΙΣ ΡΙΖΑ!

Σήμερα το πρωί τους έλεγξα όλους, τους τουμπάρισα και τους ξαναφύτεψα όπως είπες, μόνο που
έβαλα ρυζάκι αντί χοντρό πετραδάκι.
κακως! θα σου κραταει την υγρασια μεσα!!
Το χώμα που τους βάζω είναι σχεδόν όλο ρυζάκι με ελάχιστο κοκκινόχωμα, λες να φταίει αυτό που χάνουνε τη ρίζα τους?

ακριβως!! το ρυζακι -σαν αλκαλικο υλικο που ειναι- μπορει να "καψει" τα νεαρα ριζιδια..αν το βαζουμε σε μεγαλη ποσοτητα
Πως να τους ποτίσω που φοβάμαι μην σαπίσουνε?οπως εχουμε πει..
Από την άλλη αν τους αφήσω έτσι δεν θα σταφιδιάσουνε? ναι..

και είναι και υπερβολικά μακρόστενοι

(εμμμμμ! μέσα τους έχω) δεν χωράει τίποτε άλλο η ραφιέρα και δεν έχω μέρος να τους βάλω που να μην κινδυνεύουνε από γάτες, αέρηδες, υπερβολικό ήλιο, ωστόσο θέλω να τους πάω έξω, να περιμένω να ριζώσουν πρώτα? (άν ποτέ προκύψει) ή να τους πάω άμεσα?)
....χαχα το "γνωστο" Ειρηνη travel...τα εχουμε πει ...εξω χωρις ηλιο!!
δεν θέλω να τους χάσω, να τους ψεκάζω ίσως?
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  17:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλά! θα φτιάξω χώμα, όπως στη συνταγή! το υπόσχομαι! να βρω φυλλόχωμα βεβαίως
αλλά πρέπει να βρω πετραδάκι, οπωσδήποτε
θα το δω από εβδομάδας αυτό
έφτιαξα χώρο στη ραφιέρα για αν τους μεταφέρω αλλα΄είναι μικρά τα γλαστράκια και συνεπώς ασταθή
κάτι θα σκεφτώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  17:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
νά τα τα λιθώπια μου

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2013 :  10:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ααα!!! η τελεια "συσκευασια" για να μπορεις να τους μεταφερεις... ευκολα!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2013 :  14:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλά! κορόιδευε εσύ!
πρώτα με βάζεις σε μπελάδες και μετά...
πήγα εχθές και αγόρασα φυλλόχωμα ( με τύρφη δεν υπάρχει κανένα χωρίς τύρφη ) το κοσκίνισα
όλα τα άλλα υλικά τα είχα

έφτιαξα το λιθοπώχωμά σου!
έφτιαξα τόσο που θα έχω μέχρι να εξαφανίσω όλους τους λίθωπες από γης

όλο το πρωινό της Κυριακής το έφαγα να τα ξαναφτιάχνω
έκοψα και τις ρίζες με κοφτερό μαχαίρι, αφαίρεσα και τα ξερά φύλλα
και τα φύτεψα τα λιθωπάκια, όπως είπες ακριβώς και με ελαφρόπετρα κάτω και με χαλικάκι χοντρό πάνω και βέβαια τα μετέφερα, έξω

για να δούμε τώρα, θα πιάσει όλο το μαγικό?

κάθε πότε είπες να τα ψεκάζω???

mavirenes

Edited by - mavirenes on 02 Jun 2013 14:51:05
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2013 :  17:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
[quoteκάθε πότε είπες να τα ψεκάζω???
][/quote]

ειπα εγω τιποτα για ψεκασμα???

ασε τα 3-4 μερες στεγνα και μετα ξεκινα κανονικο ποτισμα καθε 10 μερες......(βαλε και κανενα νεοτοψιν στην αρχη....) και βλεπουμε.!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2013 :  19:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
άντε και ο Θεός βοηθός!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2013 :  20:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα ! έκανα ακριβώς ότι μου είπες!
γιατί σαπίσανε δύο???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2013 :  22:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

άντε και ο Θεός βοηθός!

mavirenes

1oν γιατι δεν ηταν "βοηθος".....

2ον γιατι εχουν "τραβηξει" του χριστου τα παθη..(μια και το ριξαμε στο χριστιανικο..) και αυτο που σου ειπα δεν ειναι οτι 100% θα τα σωσεις ολα.....μονο τα πιο τυχερα..!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2013 :  08:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα σε όλους,

Καλημέρα Κώστα
Όταν πότισα τα υπόλοιπα, πιτσιλιστήκανε ελαφρώς με νερό κάποιοι λίθωπες ( την Κυριακή)
παρόλο τον αέρα και τη μεταφορά τους έξω, το χωματάκι τους είναι υγρό
κακό δεν είναι αυτό???

άμα με τόσο αέρα και τόσο λίγη ποσότητα χώματος αργεί τόσο να στεγνώσει το υπόστρωμα, φαντάσου να τους ποτίσω κιόλας, μήπως να φέρω κανένα στην έκθεση να ρίξεις μια ματιά να καταλάβεις ακριβώς τι γίνεται και με τα υπόλοιπα?
πολύ χωματένιο μου φαίνεται το υπόστρωμά τους, μήπως το χαλικάκι?

άσε που μου προκύψανε άσχημες καταστάσεις εχθές το βράδυ και δεν ξέρω αν τελικά θα έρθω

τα λέμε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2013 :  09:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Ειρήνη!
Καταρχήν, να ξέρεις ότι κάποιες φορές κάποια φυτά απλώς χαλάνε παρόλο που εμείς κάναμε κάποια σωστά πράγματα.

Πέρα απ' αυτό νομίζω ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να βρεις τρόπο ώστε τα φυτά να μένουν σε ένα μέρος (έξω) και να μη μετακινούνται. Ειδικά για τους λίθοπες νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό. Στις δικές σου μετακομίσεις η διαφορά χώρου είναι τεράστια (μέσα στο σπίτι έξω απ' το σπίτι), για εμάς φαίνεται απλά ότι πήγαν μέσα έξω για το φυτό, όμως, που προσαρμόζει όλες τις λειτουργίες του σύμφωνα με τις συνθήκες που αντιλαμβάνεται γύρω του είναι ένα συνεχόμενο στρες. Πιστεύω ότι μετά είναι δύσκολο να αναπτυχθεί σωστά το φυτό διότι δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί τόσο γρήγορα τόσο στις νέες συνθήκες (π.χ. έξω από μέσα) όσο και στην ίδια τη διαρκή εναλλαγή. Δεν υπάρχουν στη φύση τέτοιας κλίμακας διαρκείς αλλαγές και δεν μπορούν να τις χειριστούν ευκολα τα φυτά (τουλάχιστον στον πλανήτη που ζούμε).

Ίσως, βέβαια, να συμβαίνει και κάτι άλλο που, όπως λες, να μπορούν να δουν τα παιδιά στην Έκθεση και να σε βοηθήσουν. Αλλά άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να τα αφήσεις για αρκετό καιρό σε ένα σημειο πρώτα και μετά όλα τα άλλα (χώμα, πότισμα κλπ).

Υ.Γ. Κάτι που είδα μόλις τώρα: αφαίρεσα και τα ξερά φύλλα Αφήνουμε το φυτό να την κάνει μόνο του τη διαδικασία αυτή γιατί μπορεί να λυθεί η συνέχεια της επιδερμίδας του φυτού κατά λάθος και να είναι επιρρεπές σε σάπισμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2013 :  15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

...λοιποον..παμε παλι απο την αρχη....

αυτη την εποχη δεν κανουμε τιποτα στους λιθοπες...σε οποια κατασταση και αν ειναι....

την ανοιξη μεταφυτευση σε καταλληλο χωμα..

μολις τα παλια φυλα ξεραθουν εντελως ξεκιναμε τα ποτισματα

τοτε πρεπει με ενα τσιμπιδακι να βγαλουμε τα παλια ξερα φυλλα (οσα φευγουν ευκολα)

το καλοκαιρι ΠΟΤΙΖΟΥΜΕ...οχι μονο 3 φορες αλλα 1 φορα την εβδομαδα περιπου -τοσο κανει περιπου ενα πλαστικο γλαστρακι 7Χ7 cm για να στεγνωσει εντελως-....αν ποτισεις ΜΟΝΟ 3φορες ολο το καλοκαιρι λογικο ειναι οτι το φυτο θα "μαζεψει" για να σωθει απο τη διψα...δεν θα εχει δυναμη για να αναπτυξει νεα φυλλα και οπως εγραψα και στην αρχη θα "νομιζει" οτι ειναι εποχη της ξηρασιας....
κατα την μεταφυτευση αφαιρουμε οση ριζα δεν ειναι σε καλη κατασταση...αφηνουμε το φυτο για 3-7 μερες να στεγνωσει..και μετα την φυτευση ακομα 5-6 μερες αποτιστο...
στα πρωτα ποτισματα λιγο μυκητοκτωνο προληπτικα πρεπει να βαζουμε...

απο τα τελη σεμπτεμβρη και μετα το "ζαρωμα" του λιθοπα ειναι φυσιολογικο και μας "λεει" οτι πρεπει να σταματησουμε το ποτισμα ...

γιαυτό τα αφαίρεσα
σε όλα

όσα χρόνια το παλεύω με τους λίθωπες ποτέ δεν πείραζα τα φύλλα
πέφτανε μόνα τους, όσα πέφτανε

πολύ ωραία, θα περιμένω δηλαδή να τα χάσω το ένα μετά το άλλο?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2013 :  20:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
στο μεταξύ υποτίθεται ότι σήμερα πρέπει να τα ποτίσω
πως να τα ακουμπήσω που φοβάμαι ότι θα αρχίσω να τα χάνω το ένα μετά το άλλο???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2013 :  21:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

...λοιποον..παμε παλι απο την αρχη....

αυτη την εποχη δεν κανουμε τιποτα στους λιθοπες...σε οποια κατασταση και αν ειναι....

την ανοιξη μεταφυτευση σε καταλληλο χωμα..

μολις τα παλια φυλα ξεραθουν εντελως ξεκιναμε τα ποτισματα

τοτε πρεπει με ενα τσιμπιδακι να βγαλουμε τα παλια ξερα φυλλα (οσα φευγουν ευκολα)

το καλοκαιρι ΠΟΤΙΖΟΥΜΕ...οχι μονο 3 φορες αλλα 1 φορα την εβδομαδα περιπου -τοσο κανει περιπου ενα πλαστικο γλαστρακι 7Χ7 cm για να στεγνωσει εντελως-....αν ποτισεις ΜΟΝΟ 3φορες ολο το καλοκαιρι λογικο ειναι οτι το φυτο θα "μαζεψει" για να σωθει απο τη διψα...δεν θα εχει δυναμη για να αναπτυξει νεα φυλλα και οπως εγραψα και στην αρχη θα "νομιζει" οτι ειναι εποχη της ξηρασιας....
κατα την μεταφυτευση αφαιρουμε οση ριζα δεν ειναι σε καλη κατασταση...αφηνουμε το φυτο για 3-7 μερες να στεγνωσει..και μετα την φυτευση ακομα 5-6 μερες αποτιστο...
στα πρωτα ποτισματα λιγο μυκητοκτωνο προληπτικα πρεπει να βαζουμε...

απο τα τελη σεμπτεμβρη και μετα το "ζαρωμα" του λιθοπα ειναι φυσιολογικο και μας "λεει" οτι πρεπει να σταματησουμε το ποτισμα ...

γιαυτό τα αφαίρεσα
σε όλα

όσα χρόνια το παλεύω με τους λίθωπες ποτέ δεν πείραζα τα φύλλα
πέφτανε μόνα τους, όσα πέφτανε

πολύ ωραία, θα περιμένω δηλαδή να τα χάσω το ένα μετά το άλλο?

mavirenes

λοιπόν έκατσα και τα τσέκαρα, μάλλον έφταιγε αυτό που είπε η Φωτεινή!
όσα τσέκαρα ευτυχώς δεν έχουνε κάποια πληγή, φαίνεται κάποια βλακεία θα έκανα με αυτά που χάλασαν, με το νύχι μου ίσως?

Κώστα! στο πρώτο πότισμα που θα τους το κάνω αύριο με νεοτοψίν, να το κάνω από πάνω κανονικά ή από κάτω με δίσκο γεμάτο με το διάλυμα?
επίσης παίζει ρόλο ή ώρα? πρωί ή απόγευμα?
τώρα ξέρω εσύ γελάς

ευχαριστώ πολύ

(θέλω να ρωτήσω και για τα κωνόφυτα...)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Just Lynx
Starting Member

11 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 :  23:46:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Just Lynx  Απάντηση με παραπομπή
Πριν διαβάσω το θέμα δεν ήξερα ότι ήταν δύσκολο φυτό. Το δικό μου σίγουρα παντως ήταν τυχερό. Όλο τον χειμώνα ο κήπος ήταν στην τύχη του, οπότε δεν το πότιζα. Καλοκαίρι που άρχισα να ασχολούμαι ξεκίνησα και το πότισμα του.

Το χώμα δεν έχω ιδέα τι είναι. Γενικώς φοβάμαι ότι θα χρειαστεί περισσότερο ήλιο, γιατί βρίσκεται σε σημείο που δεν πέφτει πάνω του καθόλου. Όμως θα είναι οκ αν το μετακινήσω; Το δεξί, το μικρό είναι τελείως στον αέρα. Να το βάλω πουθενά μόνο μου μηηηπως και σωθεί;
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  11:31:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΠΟΤΙΣΜΑ
Ο πιό βασικός παράγωντας για την "ζωή" του φυτού είναι η κατανόηση του ετήσιου κυκλου της ζωής του δηλ την περίοδο των βροχών και της ξηρασίας που περνάει στην φύση έτσι "ξεκινάμε" απο το φθινόπωρο αρχές χειμώνα τα φύλλα ανοίγουν και απο μέσα εμφανίζονται τα νέα, μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η φάση (άνοιξη) ΔΕΝ ποτίζουμε το πότισμα θα ξεκινήσει όταν τα παλιά φύλλα έχουν ξεραθεί τελείως και θα κρατήσει έως και την άνθηση (φθινόπωρο) ισως και λίγο ακόμα (μέχρι να αρχίσουν να ανοίγουν και πάλι τα φύλλα)...Αναμεσα στα ποτίσματα πρέπει να αφήνουμε το χώμα να στεγνώσει εντελώς....
Καλές λιθοποκαλλιέργειες.....
Αυτα απο τον ΚΩΣΤΑ οσο αφορα το ποτισμα....για την μεταφυτεψη???????.Η Ειρηνη λεει την ανοιξη μεταφυτευουμε ΛΙΘΩΠΕΣ.Ξερει κανεις Μηνα?????Δηλαδη τωρα να μην το πειραξω??????

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  20:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Just Lynx
Starting Member

11 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 : 23:46:00 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Just Lynx Απάντηση με παραπομπή
Πριν διαβάσω το θέμα δεν ήξερα ότι ήταν δύσκολο φυτό. Το δικό μου σίγουρα παντως ήταν τυχερό. Όλο τον χειμώνα ο κήπος ήταν στην τύχη του, οπότε δεν το πότιζα. Καλοκαίρι που άρχισα να ασχολούμαι ξεκίνησα και το πότισμα του.

Το χώμα δεν έχω ιδέα τι είναι. Γενικώς φοβάμαι ότι θα χρειαστεί περισσότερο ήλιο, γιατί βρίσκεται σε σημείο που δεν πέφτει πάνω του καθόλου. Όμως θα είναι οκ αν το μετακινήσω; Το δεξί, το μικρό είναι τελείως στον αέρα. Να το βάλω πουθενά μόνο μου μηηηπως και σωθεί;

ναι...το μικρο μπορεις να το βαλεις σε ενα μικρο γλαστρακι...με το καταλληλο χωμα... θα το ποτισεις μετα απο 3-4 μερες και μετα καθε εβδομαδα ενα καλο ποτισμα μεχρι τα μεσα του οκτωμβρη δηλ για ενα μηνα ακομη....μετα ..τελος μεχρι την ανοιξη.....

το αν θα "σωθει"...δεν μπορει να στο πει κανεις σιγουρα..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  20:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Κικη
Junior Member

Greece
331 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 : 11:31:43 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη Απάντηση με παραπομπή
ΠΟΤΙΣΜΑ
Ο πιό βασικός παράγωντας για την "ζωή" του φυτού είναι η κατανόηση του ετήσιου κυκλου της ζωής του δηλ την περίοδο των βροχών και της ξηρασίας που περνάει στην φύση έτσι "ξεκινάμε" απο το φθινόπωρο αρχές χειμώνα τα φύλλα ανοίγουν και απο μέσα εμφανίζονται τα νέα, μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η φάση (άνοιξη) ΔΕΝ ποτίζουμε το πότισμα θα ξεκινήσει όταν τα παλιά φύλλα έχουν ξεραθεί τελείως και θα κρατήσει έως και την άνθηση (φθινόπωρο) ισως και λίγο ακόμα (μέχρι να αρχίσουν να ανοίγουν και πάλι τα φύλλα)...Αναμεσα στα ποτίσματα πρέπει να αφήνουμε το χώμα να στεγνώσει εντελώς....
Καλές λιθοποκαλλιέργειες.....
Αυτα απο τον ΚΩΣΤΑ οσο αφορα το ποτισμα....για την μεταφυτεψη???????.Η Ειρηνη λεει την ανοιξη μεταφυτευουμε ΛΙΘΩΠΕΣ.Ξερει κανεις Μηνα?????Δηλαδη τωρα να μην το πειραξω??????

κικη'

να μην το πειραξεις...απλα οταν στεγνωσει ποτισε το μια -δυο φορες μεχρι τα μεσα του επομενου μηνα ...μεταφυτευση απο τον απριλη...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000