ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  08:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λίθωπες λοιπόν!

Μια πικρή και πονεμένη ιστορία μάλλον για τους περισσότερους από εμάς.
Έχω κάμποσους ακόμη (υποψήφια θύματα...)
(*Γιάννη έχεις καιρό να με πειράξεις και νομίζω πως μου λείπει )

Φέτος εφάρμοσα την συνταγή που με έδωσε κάποιος άλλος Γιάννης δεν γνωρίζω αν παρευρίσκεται στο φόρουμ, ο οποίος μου είπε ότι τους αφήνει τελείως στεγνούς και τους ποτίζει μόλις αρχίζουν να ζαρώνουν...

Μπας και χάσω λιγότερους δηλαδή...
Ζήτημα λοιπόν αν όλο το καλοκαίρι τους πότισα τρεις φορές.
Το αποτέλεσμα ήταν να συρικνωθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Και πάλι έχασα τρεις τέσσερις.

Και ξεκινάω λοιπόν τις ερωτήσεις μου.

1) Έχω την απορία γιατί όταν έρχονται στα χέρια μου είναι στρουμπουλοί και ζουμεροί και όταν βγάζουν τα νέα φύλλα είναι εμφανώς μικρότερα??

Εννοώ αυτό

έχω την εντύπωση, ίσως και λανθασμένη γιατί μερικών μπέρδεψα τα ταμπελάκια τους ότι όταν τον παρέλαβα ήταν έτσι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Nov 2012 09:00:16
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  08:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επίσης τι να κάνω με αυτόν τον λίθωπα

ήρθε έτσι

και τώρα είναι έτσι

από τα πέντε ζεύγη φύλλων, κατά τη διάρκεια των καυσώνων, σάπισαν τα δύο, αυτό το κομμένο το είδα ότι πάει να σαπίσει και το αφαίρεσα και το απόθεσα ψηλά στο ράφι, το έχω κάνει σχεδόν όλες τις φορές και με άλλους στο ξεκίνημα του σαπίσματος αλλά πάντα τελικά δεν την γλυτώνουν

ετούτο το είχα σχεδόν ξεχάσει και ζει το κακόμοιρο

τι μπορώ να κάνω για να σώσω αυτά τα τρία λιθωπάκια?

Κώστα? εσύ τι λες?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  09:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αυτός εδώ τι έχει?
γιατί μοιάζει σαν να έχει πάθει έγκαυμα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  09:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και ενώ οι περισσότεροι έχουν συρικνωθεί σε μέγεθος φακής, έχω έναν και μοναδικό που είναι και ο αγαπημένος μου γιατί με ξετρελλαίνουν τα πράσινα νερά των φύλλων του που είναι έτσι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  09:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...λοιποον..παμε παλι απο την αρχη....

αυτη την εποχη δεν κανουμε τιποτα στους λιθοπες...σε οποια κατασταση και αν ειναι....

την ανοιξη μεταφυτευση σε καταλληλο χωμα..

μολις τα παλια φυλα ξεραθουν εντελως ξεκιναμε τα ποτισματα

τοτε πρεπει με ενα τσιμπιδακι να βγαλουμε τα παλια ξερα φυλλα (οσα φευγουν ευκολα)

το καλοκαιρι ΠΟΤΙΖΟΥΜΕ...οχι μονο 3 φορες αλλα 1 φορα την εβδομαδα περιπου -τοσο κανει περιπου ενα πλαστικο γλαστρακι 7Χ7 cm για να στεγνωσει εντελως-....αν ποτισεις ΜΟΝΟ 3φορες ολο το καλοκαιρι λογικο ειναι οτι το φυτο θα "μαζεψει" για να σωθει απο τη διψα...δεν θα εχει δυναμη για να αναπτυξει νεα φυλλα και οπως εγραψα και στην αρχη θα "νομιζει" οτι ειναι εποχη της ξηρασιας....
κατα την μεταφυτευση αφαιρουμε οση ριζα δεν ειναι σε καλη κατασταση...αφηνουμε το φυτο για 3-7 μερες να στεγνωσει..και μετα την φυτευση ακομα 5-6 μερες αποτιστο...
στα πρωτα ποτισματα λιγο μυκητοκτωνο προληπτικα πρεπει να βαζουμε...

απο τα τελη σεμπτεμβρη και μετα το "ζαρωμα" του λιθοπα ειναι φυσιολογικο και μας "λεει" οτι πρεπει να σταματησουμε το ποτισμα ...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σε ευχαριστώ πολύ Κώστα,
Θα τους αφήσω στην ησυχία τους και θα επανέλθω την άνοιξη λοιπόν
Πιστεύεις πάντως ότι αυτοί που ανέβασα φωτογραφία τους θα τη βγάλουνε μέχρι την άνοιξη?
Πιστεύω ότι έχουν χάσει τελείως τη ρίζα τους πάντως

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  15:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οταν το φυτο πεσει για "υπνο"...η ριζα ειναι "ανενεργη" δηλ δεν λαμβανει νερο και τροφη....απλα στηριζει το φυτο καιπεριμενει παλι τον νεο κυκλο..και με χωρις ριζα...και στον "αερα" να βαλουμε ενα λιθοπα αυτην την εποχη αυτος θα ολοκληρωσει την ανανεωση του φυλλου του...αφου ζει απο την υγρασια και τα θρεπτικα συστατικα που διαθετει το εξωτερικο φυλλο..
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2013 :  13:52:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα σας! μπορώ να ανεβάσω 2 φωτογραφίες από λίθωπες που τις έχω κάνει save στο desktop μου?
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2013 :  14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
τι έχετε να πείτε για τα φυτάκια μου???

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

Χρηστος
New Member

Greece
56 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2013 :  15:20:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρηστος  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα alphaeugenia στη δευτερη φωτογραφια και τα 2 φυτα δεν ειναι Lithops, αυτο με τα πολλα μωρα ειναι Lophophora caespitosa και το αλλο Pleiospilos nelii.
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2013 :  15:37:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
μάλλον κάτι συνέβη και δεν φαίνονται οι φωτογραφίες μου?????

αυτό όντως δεν ξέρω πως το λένε.... οι λίθωπες λέγονται και πλειόσπιλοι ή είναι διαφορετικά φυτά???

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2013 :  21:38:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
ξαναανεβάζω τις φωτογραφίες....

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2013 :  10:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
φιλενάδα! το πάνω αριστερά είναι λίθωπας και το δεύτερο δεξιά είναι λοφοφόρα δηλαδή κάκτος
το κάτω είναι πλειόσπιλος δηλ παχύφυτο που ανήκει στα μεσημβριάνθεμα ή πιο σωστά ανήκει στην οικογένεια των Αειζωιδών Aizoaceae
όπως και οι λίθωπες, ρίξε μια ματιά εδώ σχετικά

http://www.desert-tropicals.com/Plants/Aizoaceae/Pleiospilos.html

και εδώ

http://www.desert-tropicals.com/Plants/Aizoaceae/index.html

mavirenes

Edited by - mavirenes on 11 Apr 2013 10:19:38
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2013 :  10:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σόρι, δεν είχα δει την απάντηση του Χρήστου που έκανε την αναγνώριση, χωρίς παρεξήγηση εδώ να πληροφορήσω ότι έχουμε ειδική ενότητα για τις αναγνωρίσεις, μια για κάκτους, μια για παχύφυτα και μια για άλλα φυτά
είναι εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/default.asp?CAT_ID=4
αν σου ξαναπροκύψει

mavirenes
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2013 :  10:47:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
Ωωωωωωωω..... χίλια ευχαριστώ!!!
δηλαδή έχω 3 διαφορετικά είδη σε μία γλάστρα
κάτι μου λέει ότι θα χαλάσω το παρεάκι τους και θα τοποθετηθεί το καθένα μόνο του
απ'ότι κατάλαβα ο λίθοπας και ο πλειόσπιλος είναι ξαδερφάκια και μπορώ να τα φυτέψω μαζί?
επίσης, δεν έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες χρήσης αλλά παρολ' αυτά καλά δεν πάνε τα ξαδερφάκια???

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 21 May 2013 :  10:53:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
τα ξεχώρισα τελικά και τα φύτεψα το καθένα μόνο του.
όμως νομίζω ότι από τότε έχουν χειροτερέψει... πώς σας φαίνονται???
ο κάκτος έχει μαλακώσει και σουρώσει.. τι του έφταιξε?

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2013 :  09:13:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από alphaeugenia

τα ξεχώρισα τελικά και τα φύτεψα το καθένα μόνο του.
όμως νομίζω ότι από τότε έχουν χειροτερέψει... πώς σας φαίνονται???
ο κάκτος έχει μαλακώσει και σουρώσει.. τι του έφταιξε?

Think Pink!

Αν παρατηρώ καλά νομίζω ότι βλέπω μόνο φυλόχωμα. Πρώτα πρώτα πρεπει να αλλάξεις λοιπόν το μείγμα σου, οι σχετικες αναρτήσεις εδώ θα σε βοηθήσουν να κάνεις το κατάλληλο μείγμα. Η ελαφρόπετρα που είναι επάνω στήν επιφάνεια του χώματος καλό είναι να μπεί μέσα στό μείγμα, θα έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα εκει. Η λοφοφόρα αν δεν έχει ποτιστεί είναι φυσικό να σταφιδιάζει και να είναι μαλακή. Οι δικές μου γίνονται σταφίδες από τή αποτισιά μεταξύ Οκτώβρη-Μάη. Αν όμως έχεις ποτίσει και παραμένει έτσι μάλλον πρέπει να αλλάξεις υπόστωμα αν προλαβαίνεις..

Edited by - JohnEx on 24 May 2013 09:19:28
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2013 :  14:34:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
το χώμα και στα τρία γλαστράκια είναι του Πουλημένου....
στον λίθωπα και στον πλειόσπιλο έβαλα ελαφρόπτερα να καλύπτει την απόσταση μεταξύ ρίζας και σώματος του φυτού... μάλλον βλακεία έκανα?

τον κάκτο τον ποτίζω κάθε εβδομάδα αλλά δεν ήξερα εάν φταίει το πολύ νερό ή το λίγο...

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2013 :  20:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α! και με την ευκαιρία
πως ριζώνουμε τους λίθωπες που έχουν χάσει τη ρίζα τους?
υποθέτω ότι η πλειοψηφία των λιθώπων μου είναι χωρίς ρίζα αλλά δεν μπορώ να το γνωρίζω με βεβαιότητα αν δεν τους τουμπάρω, να το κάνω?

επίσης είναι ψηλόλιγνοι αντί κοντόχοντροι και αντιθέτως με τη γενική τάση της μόδας των ανορεξικών εγώ τους προτιμώ κοντόχοντρους

πρέπει αν τους ξεφυτέψω και τους ξαναφυτέψω να γεμίσω το σώμα τους με πετραδάκι?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2013 :  20:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για να ριζωσει ο χωρις ριζα λιθωπας ακολουθεις την εξης πολυπλοκη διαδικασια......

τον βαζεις σε γλασταρακι με λιθοποχωμα!!! απλα ακουμπωντας τον στην επιφανα....βαζεις γυρω απο το βλαστο χονδρο πετραδακι και ποτιζεις μια φορα καθε 10 μερες......

υπαρχει και ο πιο συντομος και "τολμηρος " τροπος...τον βαζεις σε "σφηνακι" με λιγο νερο κατω κατω...σε 2-3 μερες εχει ριζα ετοιμη...ειναι λιγο ρισκο μεν....αλλλα... ΝΟ G...s NO Glory!!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2013 :  21:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το έχω δει το κόλπο του Χρήστου με το σφηνάκι αλλά το φοβάμαι

δηλαδή πρέπει να τους τουμπάρω?
έτσι κι αλλιώς σε λιθωπόχωμα είναι και κάθε δέκα μέρες ποτίζω και βάλε ( κάθε είκοσι ποτίζω αλλά θέλει πιο συχνά ε?)
αλλά θα πρέπει τελικά να τους ξεχώσω, έτσι??? για να είναι ακουμπισμένοι στο χώμα...
το χοντρό πετραδάκι να καλύψει όλο το βλαστό?
και που να το βρω τώρα?, μόνο ρυζάκι έχω, κάτι θα σκεφτώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2013 :  14:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ΟΛΟΙ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΙΘΩΠΕΣ ΧΩΡΙΣ ΡΙΖΑ!

Σήμερα το πρωί τους έλεγξα όλους, τους τουμπάρισα και τους ξαναφύτεψα όπως είπες, μόνο που έβαλα ρυζάκι αντί χοντρό πετραδάκι.
Το χώμα που τους βάζω είναι σχεδόν όλο ρυζάκι με ελάχιστο κοκκινόχωμα, λες να φταίει αυτό που χάνουνε τη ρίζα τους?

Πως να τους ποτίσω που φοβάμαι μην σαπίσουνε?
Από την άλλη αν τους αφήσω έτσι δεν θα σταφιδιάσουνε?

και είναι και υπερβολικά μακρόστενοι

(εμμμμμ! μέσα τους έχω) δεν χωράει τίποτε άλλο η ραφιέρα και δεν έχω μέρος να τους βάλω που να μην κινδυνεύουνε από γάτες, αέρηδες, υπερβολικό ήλιο, ωστόσο θέλω να τους πάω έξω, να περιμένω να ριζώσουν πρώτα? (άν ποτέ προκύψει) ή να τους πάω άμεσα?)

δεν θέλω να τους χάσω, να τους ψεκάζω ίσως?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2013 :  14:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Ολοι κάποια στιγμή αποκτούν ένα λίθοπα και στούς περισσότερους "ξαφνικά" χαλάει χωρίς να ξέρουν γιατί....διαβάστε τα΄παρακάτω για να "αποκτήσετε" και λίθοπες....
Οταν αγοράσουμε ένα λιθοπα το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να τον "απαλάξουμε" απο το χωμα του εμπορείου και απο τις....ρίζες του!!!
Αφαιρούμε λοιπόν το ακατάληλο για την συντήρηση του χώμα και κόβουμε με ψαλίδι τις ρίζες μέχρι 5χιλιοστά απο την βάση του φυτού.(μερικές φορές αν δέν μου "αρέσουν" τις αφαιρώ τελείως) το ίδιο κάνουμε και όταν κάνουμε μεταφύτευση..αφήνουμε το φυτό να στεγνώσει για 3-5 μέρες και μετά το φυτεύουμε σε σχετικά βαθύ γλαστράκι περίπου 3 φορές το ύψος του φυτού με τον τρόπο που βλέπουμε στήν φωτό.....

Και γμτ τα σκίτσα... ¨οπου χχχ χώμα όπου οοο πετραδάκι αρκετά χονδρό για να αερίζεται και να στεγνώνει το φυτό και το χώμα...
Αυτήν την δουλειά καλά είναι να την κάνουμε πρός το τέλος του χειμώνα...
ΧΩΜΑ
Μία "συνταγή" που σε εμένα έχει καλά αποτελέσματα είναι..
4 μέρη κοινό χώμα..2΄μέρη φυλλόχωμα (όχι τύρφη) 2 μέρη περλίτη και 2 μέρη μαρμαράκι (ρυζάκι)... στους λίθοπες δέν βάζω καθόλου τύρφη για 2!!!!! λόγους 1) η τύρφη κρατάει νερό και τα φυτά φουσκώνουν γινονται σάν ντομάτες και αλλάζει ο "κύκλος τους" και2) λόγω της αυξημένης υγρασίας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα μια μέρα να βρούμε στην θέση του λίθοπα ένα σκουρόχρωμο "ζελέ"...
ΘΕΣΗ..
Οπως όλα τα μεσυμβριάνθεμα θέλει πολύ φώς και μερικές ώρες ήλιο
ΠΟΤΙΣΜΑ
Ο πιό βασικός παράγωντας για την "ζωή" του φυτού είναι η κατανόηση του ετήσιου κυκλου της ζωής του δηλ την περίοδο των βροχών και της ξηρασίας που περνάει στην φύση έτσι "ξεκινάμε" απο το φθινόπωρο αρχές χειμώνα τα φύλλα ανοίγουν και απο μέσα εμφανίζονται τα νέα, μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η φάση (άνοιξη) ΔΕΝ ποτίζουμε το πότισμα θα ξεκινήσει όταν τα παλιά φύλλα έχουν ξεραθεί τελείως και θα κρατήσει έως και την άνθηση (φθινόπωρο) ισως και λίγο ακόμα (μέχρι να αρχίσουν να ανοίγουν και πάλι τα φύλλα)...Αναμεσα στα ποτίσματα πρέπει να αφήνουμε το χώμα να στεγνώσει εντελώς....
Καλές λιθοποκαλλιέργειες.....

επειδή τα ξαναδιαβάζω, για πιο ευκολία...

λοιπόν
4 μέρη κοινό χώμα..2΄μέρη φυλλόχωμα (όχι τύρφη) 2 μέρη περλίτη και 2 μέρη μαρμαράκι (ρυζάκι)...

να φτιάξω το λιθοπώχωμα ρε Κώστα? πάλι τζάμπα έφαγα την ώρα μου μου φαίνεται το πρωί, το μίγμα που τους έχω δεν έχει καθόλου περλίτη και καθόλου φυλλόχωμα

στο μεταξύ δεν ήξερα αν έπρεπε να αφαιρέσω εντελώς τις αφυδατωμένες ρίζες

και επίσης τα γλαστράκια που τους έχω είναι όλα τα μικρά των 6,5 εκ δεν είναι τόσο βαθιά με αποτέλεσμα να είναι λίγο το χώμα σε κάθε γλαστράκι, δηλαδή μισό ρυζάκι με κοκκινόχωμα και μισό σκέτο ρυζάκι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 May 2013 14:19:14
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  09:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αναρωτιέμαι

η συνταγή περλίτης γιατί δεν εφαρμόζεται στους λίθωπες?

και σκέφτομαι επίσης ότι ίσως χρειαστεί να ξανακάνω την ίδια δουλειά
δηλαδή ξανατουμπάρισμα και ξαναφύτεμα
αλλά θα το κάνω αργότερα όταν βρω φυλλόχωμα και χοντρό πετραδάκι
στο μεταξύ ποιός θα μου πει για τις γλάστρες?
πρέπει ανάλογα με το ύψος του κάθε φυτού να είναι και η γλάστρα?
αφού το ύψος σχετίζεται με etiolation και είναι χωρίς ρίζα
αν έχουν πολύ χώμα στο γλαστράκι δεν κινδυνεύουν περισσότερο να σαπίσουν?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 01 Jun 2013 09:25:45
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  09:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μέσα σε χώμα είναι μόνο η ρίζα. Ο βλαστός είναι σε πετραδάκι, αν λες για το σχέδιο του Κώστα (το περίφημο μπλουζάκι V - με κορδονάκι!)
Κι εγώ μ' αυτό σώθηκα, έτσι τα έβαλα κι από τότε δεν έχω πρόβλημα.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.34 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000