ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  19:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ολοι κάποια στιγμή αποκτούν ένα λίθοπα και στούς περισσότερους "ξαφνικά" χαλάει χωρίς να ξέρουν γιατί....διαβάστε τα΄παρακάτω για να "αποκτήσετε" και λίθοπες....
Οταν αγοράσουμε ένα λιθοπα το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να τον "απαλάξουμε" απο το χωμα του εμπορείου και απο τις....ρίζες του!!!
Αφαιρούμε λοιπόν το ακατάληλο για την συντήρηση του χώμα και κόβουμε με ψαλίδι τις ρίζες μέχρι 5χιλιοστά απο την βάση του φυτού.(μερικές φορές αν δέν μου "αρέσουν" τις αφαιρώ τελείως) το ίδιο κάνουμε και όταν κάνουμε μεταφύτευση..αφήνουμε το φυτό να στεγνώσει για 3-5 μέρες και μετά το φυτεύουμε σε σχετικά βαθύ γλαστράκι περίπου 3 φορές το ύψος του φυτού με τον τρόπο που βλέπουμε στήν φωτό.....

Και γμτ τα σκίτσα... ¨οπου χχχ χώμα όπου οοο πετραδάκι αρκετά χονδρό για να αερίζεται και να στεγνώνει το φυτό και το χώμα...
Αυτήν την δουλειά καλά είναι να την κάνουμε πρός το τέλος του χειμώνα...
ΧΩΜΑ
Μία "συνταγή" που σε εμένα έχει καλά αποτελέσματα είναι..
4 μέρη κοινό χώμα..2΄μέρη φυλλόχωμα (όχι τύρφη) 2 μέρη περλίτη και 2 μέρη μαρμαράκι (ρυζάκι)... στους λίθοπες δέν βάζω καθόλου τύρφη για 2!!!!! λόγους 1) η τύρφη κρατάει νερό και τα φυτά φουσκώνουν γινονται σάν ντομάτες και αλλάζει ο "κύκλος τους" και2) λόγω της αυξημένης υγρασίας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα μια μέρα να βρούμε στην θέση του λίθοπα ένα σκουρόχρωμο "ζελέ"...
ΘΕΣΗ..
Οπως όλα τα μεσυμβριάνθεμα θέλει πολύ φώς και μερικές ώρες ήλιο
ΠΟΤΙΣΜΑ
Ο πιό βασικός παράγωντας για την "ζωή" του φυτού είναι η κατανόηση του ετήσιου κυκλου της ζωής του δηλ την περίοδο των βροχών και της ξηρασίας που περνάει στην φύση έτσι "ξεκινάμε" απο το φθινόπωρο αρχές χειμώνα τα φύλλα ανοίγουν και απο μέσα εμφανίζονται τα νέα, μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η φάση (άνοιξη) ΔΕΝ ποτίζουμε το πότισμα θα ξεκινήσει όταν τα παλιά φύλλα έχουν ξεραθεί τελείως και θα κρατήσει έως και την άνθηση (φθινόπωρο) ισως και λίγο ακόμα (μέχρι να αρχίσουν να ανοίγουν και πάλι τα φύλλα)...Αναμεσα στα ποτίσματα πρέπει να αφήνουμε το χώμα να στεγνώσει εντελώς....
Καλές λιθοποκαλλιέργειες.....

Edited by - Kostas on 13 Jan 2009 19:15:21

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  20:44:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστω για τις πληροφοριες
Αν καταλαβα καλα μεταφυτευω και αρχιζω το πρωτο ποτισμα την ανοιξη
Το τριτο επανω δεξια ομως ειναι ηδη αφυδατωμενο, θα αντεξει μεχρι την ανοιξη;
Στα υπολοιπα αυτα ειναι τα νεα φυλλα;τα παλια εχουν ηδη μαραθει(διοτι δικρινω κατι απομειναρια απο φυλλα)

κατω αριστερα ειναι τρια διαφορετικα ειδη;

Edited by - ariskal on 13 Jan 2009 20:46:29
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  21:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Το "πάνω" αριστερά φυτό είναι argyroderma η pleiospilos και ακολουθείς καλιέργεια τύπου κάκτου... τα παλιά (ξερά) φύλλα που έχουν γίνει σάν χαρτί η ξύλο τα αφαιρούμε απο τους λίθοπες παντα και ποτέ απο τα κονόφυτα... η αφυδάτοση και το άνοιγμα των φύλλων ειναι φυσιολογικό γιατί τα νέα φύλλα που βλέπουμε απο μέσα ζούν απο την υγρασία και τα συστατικά των παλιών φύλλων.
Τα κάτω αριστερά είναι διαφορετικά αλλά και τα μικρά έχουν διαφορές
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  09:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!
Με τους λίθοπες και τα όμοια έχω μία δυσκολία: ή γίνονται ζελέδες ή κάτι αφυδατωμένα ξεραμένα πραγματάκια.....σε κάθε περίπτωση: χωρίς λουλούδι, μόνο μία φορά που ήταν και το τελευταίο πράγμα που έκανε στη ζωή του ένας lithops που είχα, μετά

Πολύ κατατοπιστικό το σχήμα (στην αρχή μου φάνηκε σαν πλεκτό μπλουζάκι...με V λαιμόκοψη - αν είναι δυνατόν! )
και οι συμβουλές για το χώμα (τρέχω για το περιβόητο ρυζάκι...)
Υπάρχει περίπτωση ο κύκλος που περιγράφεις να αλλάξει? Έχω αυτή τη στιγμή 2 lithops στα οποία δεν έχει ξεκινήσει αυτός ο κύκλος, είναι φουσκωμένα φουσκωμένα (μάλλον λόγω τύρφης, όπως τα αγόρασα) από την άνοιξη, καμία αλλαγή
Θα ακολουθήσω τις οδηγίες!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  19:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
(στην αρχή μου φάνηκε σαν πλεκτό μπλουζάκι...με V λαιμόκοψη - αν είναι δυνατόν! )

μαα μπλουζάκι είναι....
μπορεί να με κοροϊδεύεις τώρα...γνωρίζω πολύ καλά ότι όπως όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες α) με τέτοια "εργα" ξεκίνησαν την καριέρα τους... και β)οτι εγώ και τα "έργα μου" θα αναγνωριστούμε μετά θάνατον...

ο κύκλος του λίθοπα αλλάζει σε περίπτωση υπερβολικής υγρασίας (αν δέν σαπίσει) αλά και αν την εποχή που θέλει πότισμα (καλοκαίρι) τον αφήνουμε απότιστο (απο φόβο συνήθως) το φυτό "νομίζει" ότι είναι η εποχή ξηρασίας και αργότερα φθινόπωρο προς χειμώνα με την αυξημένη υγρασία "νομίζει" ότι -επιτέλους- ήρθε η εποχή των βροχών....
στήν αλλαγή αυτή του κύκλου το φυτό συνήθως χαλάει (όχι πάντα απο την πρώτη φορά)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  22:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χαχα, εμένα κοροϊδεύω που αναρωτιέμαι τι σκέφτηκα μέσα στο φόρουμ φυτών....ένα σχήμα να μου φαίνεται σαν μπλουζάκι.... κι εντελώς "design" μάλιστα!
(όπως και να 'χει συμφωνώ με το: μεγάλος καλλιτέχνης!)
Για να καταλάβεις, οι ρίζες μου φάνηκαν σαν κορδονάκι...

Όμως, όπως είπα, είναι πολύ κατατοπιστικό και θα το ακολουθήσω μαζί με τις άλλες συμβουλές ...γιατί... όπως καταλάβατε, το ότι ζουν τα δικά μου... είναι από καθαρή τύχη... αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον ακριβώς αυτό που έκανα (γιατί όταν έκανα κάτι άλλο χαλούσαν)

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  23:15:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελικα ειναι πολυ δυσκολοι αυτοι οι λιθοπες κι οι σχετικοι
Αλλα θα κανω την προσπαθεια.Πρεπει παλι να παρω τα βουνα για να βρω χαλικακι
Το μαρμαρακι ειναι κομματακια απο μαρμαρο ;ακομα δεν εχω καταλαβει καλα
μια φωτο please
δεν κανει πολυ αλκαλικο το εδαφος ; CaCO3 + CO2 + H20 -> Ca++ + 2(HCO3-)
Στην θεσσαλονικη εχουμε πολυ σκληρο νερο

Κορυφή σελίδας

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  01:19:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Mου αρέσει πολύ το 2ο...ο κόκκινος λίθωψ!
Θα ήθελα και εγώ να μάθω πληροφορίες-συμβουλές για την καλλιέργεια-διατήρηση τους γιατί έχω και εγώ και φοβάμαι...μην τα χάσω....για αυτό και προσπαθώ να μην τα ποτίζω συχνά κ πολύ..
Οι οδηγίες στο πρωτο ποστ πιστεύω είναι καλές...Τελικά το "μυστικό" για να κρατήσεις λίθοπες ποιό είναι?
Μάλλον ο πολύ καλός αερισμός του μίγματος και το ελάχιστο πότισμα...?

Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 15 Jan 2009 01:30:39
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  19:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Το μαρμαρακι ειναι κομματακια απο μαρμαρο ;ακομα δεν εχω καταλαβει καλα
μια φωτο please

Ρίξε μια ματιά στο ΥΛΙΚΑ-ΑΞΕΣΟΥΑΡ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

quote:
Τελικά το "μυστικό" για να κρατήσεις λίθοπες ποιό είναι?

Διάβασε το πόστ απο την αρχή.....(Σε λίγες μέρες θα βάλω διαγώνισμα)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  23:13:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
σε ενα χρονο απο τωρα οποιος σαπισει τους λιθοπες μενει την ιδια ταξη
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  02:13:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Δε πιάνεται που σκότωσα τον Pleioospilo, μετράμε από τώρα, έτσι;

έκανα το λάθος και τον πότισα ενώ είχε βγάλει καινούργιο 'ζεύγος'... 2 λίθοπες left :)
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  13:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Spinefull

Δε πιάνεται που σκότωσα τον Pleioospilo, μετράμε από τώρα, έτσι;

Εγώ ήμουν ηθικός αυτουργός στην δολοφονία του δικού μου...
Τον είχα σε σημείο που η δολοφονική, φθινοπωρινή μπόρα, τον βρήκε και τον έκανε ζελέ!!!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  16:38:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγω εχω αυτον εδω και 6-7 μηνες περιπου. Οταν τον πηρα ειχε ενα ξεραμενο υπολλειμα απο ανθος και απο φοβο μη κανω κατι λαθος τον εχω αφησει απεριποιητο.

Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  18:05:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
τελικά η πολυ φροντίδα βλάπτει...
αφήστε τα "παιδια" ελεύθερα
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  18:55:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
η λαθος φροντιδα βλαπτει, η σωστη φροντιδα κανει πολυ καλο...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  19:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
΄Το "λιθοπάκι" αυτό.."φωνάζει" γιά περισσότερο φώς και πιο "φτωχό" χώμα..
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  19:26:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εμ, ειδες; εγω δεν το ακουγα τοσο καιρο... να κανω τωρα την αλλαγη η να περιμενω το τελος χειμωνα; Απο φως δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο, ειναι στο πιο φωτεινο σημειο του μπαλκονιου, μειγμα χωματος + ρυζακι (το πουλοβερακι πιο πανω) μπορω να βαλω αμεσα. Να σημειωσω οτι το οθιο/καθετο σχημα + οι εγκοπες υπηρχαν απο πριν, το μονο που αλλαξε ειναι οτι εγινε λιγοτερο κοκκινωπο και καπως πιο πρασινωπο, και μεγαλωσε σε υψος.

Edited by - kit_tik on 28 Jan 2009 19:46:21
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  21:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

kit tik!! Πρώτη φορά βλέπω τέτοια lithops!

Πώς έγινε αυτό??
Τώρα μάλλον δε θα ήταν σωστό να μπει τόσο φυτό κάτω σε χαλίκι...νομίζω...

Πάντως, είναι σίγουρα ένα πολύ πρωτότυπο θέαμα!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2009 :  22:39:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ειχε πανω ταμπελακι του Πουλημενου και δε θυμαμαι αν το χτυπησα στην ανθοκομικη εκθεση της Κηφησιας η σε τοπικο φυτωριο, σιγουρα ηταν τελη Μαιου αρχες Ιουνιου παντως... Κι εμενα μου εκανε εντυπωση το χρωμα και υψος του συγκεκριμενου κι αν δεν κανω λαθος καπου εδω ποσταρατε ενα video ενος γιαπωνεζου που εκανε αυτοψια (εκοβε φετες δλδ) ενα παρομοιο ψηλο lithops...
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2009 :  02:47:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Αχαχαχαχα φοβερή φωτό! Δεν έχει άσχημη εμφάνιση!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2009 :  20:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

Αριστερά..lithops lesliei (kimberley) ετσι πρέπει να είναι ένας λίθοπας στην γλάστρα αυτην την εποχή..
Κέντρο....lithops schwantesii v.uricosensis και έτσι να είναι είναι αποδεκτό...
Δεξιά.... lithops karsmontana v.opalina απαράδεκτος...
(δέν "συλλέγει μόνο ο kit_tik ""σπάνιους"" λίθοπες )

Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2009 :  21:26:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Το απαραδεκτο του δεξια ειναι το υψος η το ζαρωμα (ή και τα δυο);;;

πχ αυτος εδω λεει οτι ειναι karasmontana opalina και ειναι σχετικα ψηλο (αλλα καθολου ζαρωμενο)
http://www.cactuskiev.com.ua/cactuswiki/images/d/d6/Lithops_karasmontana_opalina2.jpg

Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2009 :  22:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
To υψος!Η κανονικη του μορφη ειναι οπως του lesliei.
Eτσι ειναι και στην φυση.
Φαντασου ενα grusonii με μορφη cereus..
Παντως του kit tik ειναι ο πιο ψηλος που εχω δει
και παρουσιαζει ενδιαφερον!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2009 :  00:35:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
το θεμα ειναι οτι ετσι τον πηρα, δεν ψηλωσε εδω...
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2009 :  04:15:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Χμμμ για να επανέλθει και να σχιστεί κανονικά ούτε ελπίδα ε;
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2009 :  13:49:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
να τον καρφωσω στο χωμα; αστον ετσι που ειναι και βλεπουμε.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000