ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ποζολανες - Λάβα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Ποζολανες - Λάβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2008 :  17:56:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ενα καταστημα που πουλαει ποζολανη στην θεσσαλονικη ειναι το
http://www.dalkafoukis.gr/oikos_gr/pozolanes.htm
πολυ ωραιο και για τα μιγματα αλλα και για την επιφανεια
μολις βρω χρονο θα το επισκεφθω

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2008 :  17:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
ariskal τι είναι αυτά ακριβώς?
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2008 :  17:52:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
έλα ντε...
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2008 :  19:10:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Ηφαιστεογενές πορώδες πέτρωμα απο ότι είδα στα πεταχτά..!!?

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2008 :  15:13:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα πήγα και είδα τα θεματικά πάρκα στην παραλία της Θεσσαλονίκης
έναν μινιμαλισμο 850000000 εύρο (περίπου 45 καλές μεζονέτες για να καταβαίνουμε καλύτερα)
τα διπλανά πάρκα με τα λογάκια και το γκαζόν είναι πολύ καλύτερα αν και παντελώς εγκαταλελειμμένα
Από βοτανικής άποψης ΜΗΔΕΝ ως συνήθως
Και μια πρόβλεψη(χωρίς να είμαι αστρολόγος )
Σε λίγο καιρό τα μισά θα ξεραθούν ,ο κήπος του νερού θέλει πολύ δουλεία και μεράκι ..γκράφιτι παντού, και θα γίνει ασορτί με τα υπόλοιπα πάρκα
Το πάρκο zεν είναι γεμάτο ποζολανη (αριστερα απον ναυτικο ομιλο κοιτοντας την θαλασσα}

Κρίμα που δεν υπάρχει κανείς κάκτος μέσα
Θα ήταν πολύ όμορφος γεμάτος grusonni
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2008 :  21:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

...κανονικά δε θα ήθελα να σχολιάσω καθόλου... τι ακριβώς έφτιαχναν τόσο καιρό?
Αυτός ο κήπος zen έχει γίνει κατόπιν μελέτης???...

Τουλάχιστον είδαμε τι είναι η ποζολάνη και πώς φαίνεται...(ωραίο δείχνει) το άσπρο χαλίκι γιατί ακριβώς το έριξαν ανάμεσα? Για να "σπάσει" η μονοτονία??
Οι γάτες σίγουρα ήδη το έχουν δοκιμάσει, σίγουρα ένιωσαν το θετικό feng sui του κήπου και πήγαν να διαλογιστούν με τον τρόπο τους...

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Feb 2009 :  20:48:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
kaktos βαλε μια κοντινη φωτο (η δικια μου δεν κανει καλο ζουμ)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Feb 2009 :  20:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Να και η ποζολάνη (ή λάβα)!

Ένα σακί 5kg έτοιμο για μεταφυτεύσεις! Με τον ariskal έχουμε κάνει ομάδα αναζήτησης υλικών

Είναι πολύ ελαφρύ υλικό, πορώδες και με καλή διάμετρο. Καλό τόσο για πρόσμιξη στο χώμα (για καλύτερη στράγγιση του νερού και αερισμό των ριζών) όσο και για επιφανειακή διακόσμηση των γλαστρών, συγκράτηση των φυτών κ.λπ.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Feb 2009 :  20:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χα! Αυτό θα πει συνεννόηση!
Αυτό έκανα τώρα μόλις!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  20:50:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
αυτο το εχω εγω στην επιφανεια των γλαστρων και για την συγρατηση του χωματος και για ομορφια ..δεν ηξερα οτι μπορεις να το βαλεις και μεσα στο χωμα ...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  22:21:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Συγκρατει υγρασια την οποια διοχετευει σταδιακα στις ριζες
Ιδανικο πιστευω για το δικο μας κλιμα
επισης συμπεριφερεται και σαν χωμα και σαν αμμος(τα ηφαιστειογενη νησια δινουν πολυ πλουσια βλαστηση)
Κορυφή σελίδας

kostis
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Nov 2009 :  00:55:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostis  Απάντηση με παραπομπή
η ποζολάνη ή λάβα...
http://www.dalkafoukis.gr/oikos_gr/pozolanes.htm
Πουλάει λέει 20kg σακούλα
ξέρει κανείς ποσό;
φαντάζομαι ότι είναι τεράστια η ποσότητα σε όγκο;το λέω γιατί ένα μπαλκόνι έχω, να μην το κάνω μάντρα οικοδομικών...
είναι μικρής διαμέτρου για γλάστρες πχ 14-15cm διάμετρο;
και τελευταίο πουλάει λιανική (ένα σακουλάκι των 20 κιλών)
και όπως καταλάβατε μιλάω για Θεσσαλονίκη, υπάρχει κάποιος άλλος προμηθευτής (δυτικά).
ευχαριστώ,
κώστας

Edited by - kostis on 17 Nov 2009 00:58:06
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Nov 2009 :  18:56:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πηγα πριν λιγο καιρο και αγορασα ελαφροπτερα 4.50 ευρω το μεγαλο τσουβαλι
παρε πρωτα ενα τηλ για να σιγουρευτεις οτι εχει πουζολανη
τον πουζολανη τον παιρνω απο απο ενα καταστημα με φυτα στην βεροια 0.80 λεπτα το κιλο
για τα 15 cm καλυτερα ειναι να βαζεις χοντρα υλικα
εαν κανεις ενα ανοργονο μιγμα με πουζολανη, ελεφροπετρα, μαρμαρακι και περλιτη εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2009 :  19:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
φαντάζομαι ότι είναι τεράστια η ποσότητα σε όγκο;το λέω γιατί ένα μπαλκόνι έχω, να μην το κάνω μάντρα οικοδομικών...

δεν είναι τεράστιος ο όγκος΄, απ' ό,τι θυμάμαι δύο 5κιλα που πήρε και για μένα ο Αριστοτέλης ήταν σε μία σακούλα μεγέθους κοινής supermarket το καθένα (1 σακούλα/5κιλο)....βέβαια...ήταν και λιγάκι υγρά που σημαίνει περισσότερο βάρος και λόγω υγρασίας. Αν τα έχουν έξω και έχει βρέξει...σε όλα αυτά τα υλικά που απορροφούν υγρασία συμβαίνει αυτό (δηλαδή, κουβαλάς + πληρώνεις και λίγο νεράκι )
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2011 :  00:44:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο πουζολανης και η ελαφροπετρα περιεχουν πολλα διαλυτα αλατα τα οποια βοηθουν την αναπτυξη των κακτων
http://www.dalkafoukis.gr/pdf/HFAISTIAKH%20GAIA.pdf
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  00:17:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
και μετά την πιο ψιλή ελαφρόπετρα ήρθε η σειρά της πιο ψιλής λάβας... με τέτοιο μέγεθος και τα οφέλη που έχει, απόκτησε standard θέση στην κακτοχωματοσυνταγή....
Ναι κι εδώ έχει νόμισμα!

Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

και μετά την πιο ψιλή ελαφρόπετρα ήρθε η σειρά της πιο ψιλής λάβας... με τέτοιο μέγεθος και τα οφέλη που έχει, απόκτησε standard θέση στην κακτοχωματοσυνταγή....
Ναι κι εδώ έχει νόμισμα!

Που την πουλάνε?

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  17:20:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οντως καποια κακτακια ερχονται απο το εξωτερικο μεσα σε αυτο το υλικο
πες μας την πηγη
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  21:27:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
ίδια πηγή κι εδώ...
εταιρεία "Πανδομική" στο Αιγάλεω
http://www.wiw.gr/greek/aegaleo_bogala_perlitis_elafropetra/
την έχει και τελείως τριμμένη- σε χώμα/πούδρα...
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2011 :  10:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:

ίδια πηγή κι εδώ...
εταιρεία "Πανδομική" στο Αιγάλεω
http://www.wiw.gr/greek/aegaleo_bogala_perlitis_elafropetra/
την έχει και τελείως τριμμένη- σε χώμα/πούδρα...

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2011 :  22:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ναι κι εδώ έχει νόμισμα!

Ααααααα! αυτή είναι πιο λεπτόκοκκη απ' αυτή που έχω εγώ
....αλλά όπως θα έλεγε κι ο ....μπορώ να κοπανήσω αυτή που έχω και να γίνει έτσι..!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2011 :  14:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εύκολα...........

Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
....αλλά όπως θα έλεγε κι ο ....μπορώ να κοπανήσω αυτή που έχω και να γίνει έτσι..!!!

ούτε στα κάτεργα τόσο σπάσιμο πέτρας
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  22:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

ούτε στα κάτεργα τόσο σπάσιμο πέτρας

Είδες??
Βασικά είναι καλό να είναι πιο ψιλή για μικρές γλάστρες με μικρά φυτά.
Είχα βρει και κάποιες σελίδες με πληροφορίες για τα οφέλη της ηφαιστειακής πέτρας για τα φυτά. Θα τις βρω και θα τις βάλω εδώ.

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες των υλικών με το φλουρί! (κι εδώ και στην ελαφρόπετρα)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2011 :  21:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω κάποιος το είχε αναφέρει για το Praktiker, χθες τυχαία το βρήκα ψάχνοντας κάτι άλλο, έχει αρκετά απ' τα διάφορα συστατικά που χρησιμοποιούμε στα μίγματά μας εκτός από λάβα που αφορά αυτό το θέμα έχει και ελαφρόπετρα αλλά και πιο χοντρά διακοσμητικά βότσαλα:
http://www.praktiker.gr/Catalog/kipos-veranta/petres-votsala
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000