ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ο καιρός
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Ο καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  20:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κοίταζα πριν λίγο την πρόγνωση καιρού μιας και συνήθως τέτοιες μέρες εορταστικές Θεσσαλονίκης και γενικά , είναι ο καιρός που κάθε χρόνο αρχίζουν τα κρύα...Ανάβουμε καλοριφέρ και σόμπες και σιγά σιγά βαδίζουμε προς το χειμώνα...

ΟΜΩΣ η πρόγνωση λέει γύρω στους 20 βαθμούς για την επόμενη εβδομάδα, την 1η Νοεμβρίου 26 βαθμοί!!
http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=734077&la=2
...κι αναρωτιέμαι...

Ενδεικτικά, σε ένα θέμα πριν ακριβώς 2 χρόνια: 3 Νοεμβρίου 2006 η Θεσσαλονίκη ξύπνησε με 3 βαθμούς!
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=52#198

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..20 βαθ.. Τα ποτιστήρια και στην βεράντα γρήγορα...
(οχι στον...Τεξανό γιατί είναι "σκληρός" και δέν σηκώνει πολλά-πολλά..)
ΥΓ Κολλημένος με τους κάκτους σιγά μην ανοίξω "κουβέντα" για γενικά θέματα..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  21:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

..20 βαθ.. Τα ποτιστήρια και στην βεράντα γρήγορα...
ΥΓ Κολλημένος με τους κάκτους σιγά μην ανοίξω "κουβέντα" για γενικά θέματα..

...πλάκα πλάκα με τα ποτιστήρια με βλέπω... Φέτος αναπτύσσεται τρελλά, μάλλον, λόγω ζέστης αυτό το διάστημα ο echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi!! Έχει πάρει σε 2 μήνες τόσο μπόι όσο δεν είχε πάρει πέρυσι μέχρι και φέτος όλη την άνοιξη και το καλοκαίρι!!
Παρομοίως και κάποιοι νοτόκακτοι! Να δούμε που θα το πάει.

Τρόπος του λέγειν "γενικά"....δεν είδες, από δω το φέρνουμε από εκεί το πάμε...όλα γύρω απ' αυτά πάλι...
- "λόγω ζέστης να ποτίσουμε?"
- "θα ανθίσουν την άνοιξη αν ο χειμώνας είναι ζεστός?"
....κι άλλα τέτοια "καθημερινά".....!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  23:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Τώρα που το λες...έχουμε τον ίδιο καιρό με το Τέξας (από 10 μέχρι 26-28+ βαθμούς)
http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=4699066&la=2

και με την Baja California Mexico....
http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3979325&la=2
γι' αυτό χαίρεται ο echinocereus!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  23:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Μόνο που εκεί υποτίθεται δέν βρέχει(πέρυσι φάγαμε βροχή με το τσουβάλι)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  23:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μόνο που εκεί υποτίθεται δέν βρέχει(πέρυσι φάγαμε βροχή με το τσουβάλι)

Ωχ....
Ελπίζω όταν ξαναπάτε να μη βρέχει. Εκεί τέτοιος καιρός είναι κανονικός αυτή την εποχή?
Κορυφή σελίδας

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2008 :  23:53:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Εμένα μ'αρέσει που έχει καλο καιρό ακομα πάντως..
Αν χειμωνιασει και αρχισει να γίνεται μουντος κ γκρι ο ουρανος θα μελαγχολησω πιο πολυ!!
Οσο να ναι ο ηλιος σου διατηρει φωτεινη κ την διαθεση!!

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2008 :  01:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Άστο Στέφανε μήν τρέχεις.. θά κάνω εγώ την ...πρόβλεψη..
τώρα που ο Ερμής (του Πραξιτέλη) ευθυγ(ρ)αμμίζεται με τήν Αφροδύτη (της Μύλου)
1) Θα λάβεις σύντομα έναν μπέζ Φάκελο...
2) θα φυτρώσουν σύντομα 4875 sedum..
3)Θα κάνεις σύντομα νέα "δώρα" στο φόρουμ
Τα υπόλοιπα δέν τα λέω γιατί είναι "προσωπικά δεδομένα"

Έχω το (κληρονομικό) χάρισμα τι να κάνουμε..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2008 :  08:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Άστο Στέφανε μήν τρέχεις.. θά κάνω εγώ την ...πρόβλεψη..
τώρα που ο Ερμής (του Πραξιτέλη) ευθυγ(ρ)αμμίζεται με τήν Αφροδύτη (της Μύλου)
1) Θα λάβεις σύντομα έναν μπέζ Φάκελο...
2) θα φυτρώσουν σύντομα 4875 sedum..
3)Θα κάνεις σύντομα νέα "δώρα" στο φόρουμ
Τα υπόλοιπα δέν τα λέω γιατί είναι "προσωπικά δεδομένα"

Έχω το (κληρονομικό) χάρισμα τι να κάνουμε..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Oct 2008 :  17:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Στους 27 βαθμούς θα ανέβει ο υδράργυρος

Ασυνήθιστα υψηλές για τη εποχή θερμοκρασίες αναμένεται να επικρατήσουν από σήμερα και για τις επόμενες μέρες, με το θερμόμετρο στην Αθήνα να φθάνει στους 27 βαθμούς Κελσίου, έξι βαθμούς πάνω από το μέσο όρο αυτήν την εποχή.
http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/10/30/1584011.htm

Να ποτίσουμε, να μην ποτίσουμε.....
Αυτή τη στιγμή απ' τα δικά μου αναπτύσσονται αρκετά φυτά όπως:
glandulicactus
notocactus
ferocactus
Αλλες χρονιές με τίποτα δεν πότιζα τέτοιο καιρό, τώρα με βλέπω Σαββατοκύριακο...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Oct 2008 :  18:20:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελευταιο καλο ποτισμα με Νεοτοψιν μετα ενα καλο εντομοκτονο και σιγα σιγα να ψαχνουμε τα πλαστικα για το θερμοκηπειο
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Nov 2008 :  22:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Πιό πολύ χάρηκα ..που...χάρηκες
καλή δουλειά την άνοιξη και πολλά
Καλή επιτυχία....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Nov 2008 :  19:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία Στέφανε με τη σπορά των αστρόφυτων!!
Κώστα του βρήκες δουλειά για να ασχολείται...!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Nov 2008 :  19:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τέλος εβδομάδας με Σαββατοκύριακο ξεκινάει να αλλάζει ο καιρός....συννεφιές πολλές και αρκετή πτώση θερμοκρασίας, δηλαδή, σιγά σιγά να ετοιμάζουμε τα νάϋλον κ.λπ. και να ετοιμάζουμε τους χώρους όπου θα βρίσκονται τα φυτά που χρειάζονται προστασία το χειμώνα.... (σαν τον Καζαμία...)
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2008 :  11:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos
Αλλα εχω να αφησω και πολλα εξω που αν τα δει κανεις θα νομιζει οτι ειναι ειδη θερμοκηπιου
Και οι περισσοτεροι που τα εχουν δει νομιζουν οτι θα καταστραφουν με τα πρωτα κρυα του χειμωνα και καθε επομενη ανοιξη ξαφνιαζοντε οταν τα βλεπουν να διπλασιαζοντε σε μεγεθος και να ανθοφορουν
Τελικα καθε φορα επιβεβαιωνω το κανονα που ισχυει οτι εγω εχω παντα δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο
Χρειαζεται να περασουν απο τα χερια τους καποια εκατομυρρια φυτα για να το καταλαβουν

Εγώ που δεν έχω ακόμα πειραματιστεί, λέεω να μείνω ψύχραιμη...
Θα μεταφέρω λίγο την ραφιερίτσα μου για να μην βρέχονται, και ελπίζω να μην έχουμε θύματα...
Μόνο έναν Μελόκακτο σκέφτομαι γιατί πήρε το αυτί μου ότι είναι λίγο κακομαθημένοι!!!!

Αλλά ότι και αν κάνω, θα γίνει μετά από 10 μέρες, γιατί από αύριο έχω άδεια και ΦΕΥΓΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2008 :  12:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλά, δε πρόκειται μάλλον και να χιονίσει.......
Θα ζήσουν σίγουρα, αλλά θα πρότεινα να τα τοποθετήσεις τουλάχιστον όλα μαζί κάπου που να μη βρέχονται. Ο melocactus καλά είναι να μπει μέσα (συνήθως αντέχουν λίγο πιο κάτω απ' το προτεινόμενο αλλά γιατί να το διακινδυνεύσεις??)

Καλές διακοπές!!
Θα πας μακριά?? κάπου με φυτά?
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2008 :  13:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Καλές διακοπές!!
Θα πας μακριά?? κάπου με φυτά?

...όχι!!! Θα πάω κάπου με κοράλια, ψάρια και Καλοκαίρι!
(πάω σε ένα νησί της Ινδονησίας, για καταδύσεις...)

Edited by - emmy on 06 Nov 2008 13:52:55
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2008 :  14:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
<---------

Αυτό θα πει: ταξίδι στο καλοκαίρι!! Να προσέχεις τους καρχαρίες!

....φυσικά, η ερώτηση ήταν παγίδα . Δεν υπάρχει μέρος χωρίς φυτά . (υπάρχει, δηλαδή, αλλά δε θα πήγαινε κανείς εκεί μες τη χαρά )
Και στην Ινδονησία έχει κάποια πολύ ωραία τροπικά!!
Πριν "βουτήξεις" ρίξε μια ματιά και βγάλε φωτό υπέργειες και υποβρύχιες να μας φέρεις souvenir!

Καλά να περάσεις!
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2008 :  15:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

<---------

Αυτό θα πει: ταξίδι στο καλοκαίρι!! Να προσέχεις τους καρχαρίες!

Καλά να περάσεις!

Ευχαριστώ!
Ελπίζω να φέρω καλές φωτογραφίες από καρχαρίες (αν και δεν είμαι από αυτούς που τους πλησιάζουν πολύ κοντά... Προτιμώ από μακριά και αγαπημένοι!)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2008 :  16:37:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
σου ευχομαι να δεις και καμια ωραια kura kura (χελωνα στα ινδονησιακα)
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2008 :  23:06:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Καλό ταξίδι εμμυ.

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2008 :  11:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τι να γίνεται η emmy.....να παλεύει ακόμη με τους καρχαρίες???

...όσο για το "κυρίως θέμα" του καιρού....φαίνεται τις τελευταίες μέρες μία αλλαγή, ωστόσο εδώ Θεσσαλονίκη δεν έχει ρίξει ακόμη σταγόνα....για να μας γλιτώσει από το πότισμα κάποιων φυτών....

ΑΛΛΑ......έρχεται
Πρόγνωση καιρού:
http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=734077&la=2

Την Τρίτη......βροχή ή χιονόνερο........!!! και πολύ χαμηλές νυχτερινές θερμοκρασίες
Βέβαια, εντελώς στο "πνεύμα"

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2008 :  18:24:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
καιρος θεσσαλονικης
μονο την τριτη θα κανει κρυο μετα η θερμοκρασια ανεβαινει και το σαββατοκυριακο ιδανικο για να ετοιμασουμε τα θερμοκηπια
απο οτι φαινεται(ευχαριστουμε τον Αρναουτογλου για την προγνωση) τα αγρια καιρικα φαινομενα της Ευρωπης φαινονται να θελουν να ερθουν προς τα εδω
Βεβαια ειναι νωρις ακομη για σιγουρη προβλεψη αλλα καλυτερα να ειμαστε προετοιμασμενοι
τελος το ποτισμα για φετως(εκτος απο τα cereus και κατι μονιμως διψασμενα gymnocalycium)
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2008 :  12:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς σας βρήκα!!!

Επέστρεψα εχθές, (ίσα που πρόλαβα τον σεισμό, ο οποίος έγινε ακριβώς εκεί που βρισκόμουν...πλιιιζ, μην αρχίσετε και εσείς να με λέτε κατσίκι...).

Η φύση ήταν πράγματι απερίγραπτα όμορφη με οργιώδη βλάστηση (είδα φευγαλέα και κάτι κάκτους σε έναν δρόμο στο Sulawesi αλλά δεν μπόρεσα να φωτογραφίσω γιατί ήμουν στο αυτοκίνητο...)
Καρχαρίες (εκτός από κάτι πιτσιρίκια) δεν είδαμε αλλά είχε κάτι πλάσματα τελείως ''διαστημικά''! Πολύ καλή εμπειρία!

Δυστυχώς φαίνεται ότι όσο έλειπα είχα δύο απώλειες (pleistospilos και crassula arboresceus)
Ο pleistospilos υποψιάζομαι από υπερβολική υγρασία γιατί αν και σε σχετικά προστατευμένο σημείο, έβρεξε πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες και πιθανόν να πήρε νερό. Η crassula απλά έχασε όλα τα φύλλα της χωρίς να καταλάβω γιατί...

Πρέπει να βρω οπωσδήποτε χρόνο να βάλω νάυλον και να μαζέψω λίγο την κατάσταση, αλλά μετά από απουσία 10 ημερών, στην δουλειά γίνεται το έλα να δεις και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω...

Edited by - emmy on 18 Nov 2008 12:20:35
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2008 :  16:53:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Καλως ήρθες εμμυ.
Ωχ!!!!!
Πρέπει να πάρω και εγω μουσαμά για την ραφιέρα μου!

Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 18 Nov 2008 17:01:39
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2008 :  17:00:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εμένα είναι όλοι πολύ μικροί και είναι ήδη σε 4 τελάρα και πάνε όπως είναι μέσα να βγάλουν τον χειμώνα εκτός από λίγους κάπως πιο μεγάλους που θα είναι οκ κάτω από τραπέζι με τζάμι...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000