ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Νέα συλλογή
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Νέα συλλογή
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2018 :  18:27:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέα λάτρης των κάκτων με δύο χρόνια προϋπηρεσίας.
Απέκτησα τα πρώτα 4 από τα lidl, όπως αρκετοί φαντάζομαι, εκ των οποίων το ένα το έθαψα (από νερό πήγε ο μακαρίτης), ενώ οι άλλοι 3 μάλλον από θαύμα ζουν ακόμη.

Πρόσφατα άρχισα πάλι να αναζητώ και να αγοράζω κακτάκια και θα ήθελα αυτή τη φορά να τα φροντίσω και να τα περιποιηθώ. Όλοι, λίγο πολύ, θα γνωρίζετε ότι υπάρχει αρκετή παραπληροφόρηση γύρω από τη φροντίδα των κάκτων, θύματα της οποίας έπεσαν και οι τρεις επιζήσαντες..

Το φόρουμ το ανακάλυψα πολύ πρόσφατα και διαπίστωσα ότι μέχρι στιγμής τα εχω κάνει όλα λάθος.

Εκτός από τους τρεις παλαίμαχους, απέκτησα τις τελευταίες μέρες έξι νεοσύλλεκτους και σκέφτομαι να αρχίσω τις μεταφυτεύσεις.

Έχω λοιπόν την εξής απορία: είναι κατάλληλη η εποχή για μεταφύτευση;

(Ας μην αναφέρω ακόμη τις απορίες που έχω σχετικά με τα χώματα και τα μίγματα, εν καιρώ αυτά)

Για την ώρα θα ήθελα τη βοήθειά σας, στο πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάθε νέος κακτόφιλος: το είδος των κάκτων που διαθέτει.
Σε κάποιο άλλο νήμα, βρήκα ένα λινκ για το cactiguide.com και είδα όλους τους κάκτους.. με τη σειρά μπας και ανακαλύψω σε ποιο είδος ανήκουν τα δικά μου.

Mammillaria bombycina
Astrophytum ornatum
Echinopsis grusonii
Opuntia (;)

Αυτά με επιφύλαξη, ενώ για τα υπόλοιπα δεν κατάφερα να βρω κάτι, μάλλον επειδή μου μοιάζουν με πολλά.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω φωτογραφίες των κάκτων μου ώστε να μου δώσετε τα φώτα σας;;

Ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι. (τι σεντόνι δηλαδή, τεντόπανο)

Edited by - βασιλική on 05 Jul 2018 00:08:33

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jul 2018 :  13:36:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.
Δεν είδα φως, αλλά ξαναμπήκα!

Σήμερα είπα να ξεκινήσω τις μεταφυτεύσεις και ως εκ τούτου η διαδικασία άρχισε με το πλύσιμο των ριζών.
Δύσκολη διαδικασία σε μικρό μπαλκόνι χωρίς λάστιχο.

Μετά το στέγνωμα (3-4 μέρες με τη ζέστη που έχει τώρα?) θα έρθει η δύσκολη στιγμή του χώματος.

Έχω προμηθευτεί:

Χώμα για κάκτους
Φυλλόχωμα
Περλίτη
Ελαφρόπετρα.

Μπορεί κανείς να προτείνει ένα κοκτέηλ με τα παραπάνω υλικά;

Έχω διαβάσει αρκετές συνταγές εντός του φόρουμ, ωστόσο οι περισσότερες περιλαμβάνουν και υλικά που δεν έχω καταφέρει να βρω (π.χ το μαρμαράκι)
Με τα λίγα που διαθέτω, μπορεί να προκύψει ένα ικανοποιητικό μίγμα;

Και μια τελευταία ερώτηση.
Αυτή τη στιγμή, τα κακτάκια είναι ξαπλωμένα σε εφημερίδα, εντός του σπιτιού, σε σκιερό σημείο κοντά στην μπαλκονόπορτα ώστε να είναι επαρκής ο αερισμός.
Είναι καλό το σημείο για το στέγνωμα των ριζών;
Δεν θα ήθελα να δω πάλι σάπιους κάκτους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jul 2018 :  15:48:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλους (αν και έχω μια παράξενη αίσθηση ότι είμαι η τελευταία εναπομείνασα στο φόρουμ)

Σας επισυνάπτω ένα λινκ με εικόνες των κάκτων μου.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με τα είδη και τις ονομασίες.

Ευχαριστώ :)

http://s1255.photobucket.com/user/latenightinsanities/library/

Edited by - βασιλική on 13 Jul 2018 15:49:43
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1792 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jul 2018 :  13:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μαλον ..ναι εισαι σχεδον ...μονη σε ενα φορουμ σχεδον!!! φαντασμα .. αν εχεις λογαριασμο φεϊς μπουκ ψαξε για την ομαδα της ΕΕΚΑΠ ( συλλογος φιλον των κακτων) εκει α μπορεσουμε να τα πουμε ολα γιατι εδω σπανια θα μπει καποιος να κοιταξει...
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jul 2018 :  14:28:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

μαλον ..ναι εισαι σχεδον ...μονη σε ενα φορουμ σχεδον!!! φαντασμα .. αν εχεις λογαριασμο φεϊς μπουκ ψαξε για την ομαδα της ΕΕΚΑΠ ( συλλογος φιλον των κακτων) εκει α μπορεσουμε να τα πουμε ολα γιατι εδω σπανια θα μπει καποιος να κοιταξει...

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την (ανέλπιστη) απάντηση!

Και όποιος δεν έχει προφίλ στο facebook;
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1164 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2018 :  23:06:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς για μας Βασιλική (που δεν μας αρέσει το facebook) θα μπαινοβγαίνουμε σ' αυτό το φόρουμ ... φάντασμα, μήπως και κατά τύχη μιλήσουμε με κάποιον για τα φυτά μας.

Όσον αφορά τη μεταφύτευση, το πρόβλημα των κάκτων μου (στην αρχή) ήταν πάντα το πότισμα και όχι η εποχή, που έκανα μεταφυτεύσεις .

Μια και δεν απαντάει κανείς άλλος, για το μίγμα χώματος θα έλεγα αναλογίες 2-1-1-1. Το μαρμαράκι μπορείς να το βρεις σε υλικά οικοδομών. Αν δεν το βρεις μπορείς να αντικαταστήσεις την έλλειψη ασβεστίου μαζεύοντας τα τσόφλια από τα αυγά. Αφού στεγνώσουν, τα κάνεις σκόνη σε μιξερακι και κάνοντας διάλυμα με νερό ποτίζεις τους κάκτους.

Για τις ονομασίες των φυτών σου όταν γυρίσω από την εξοχή. Προς το παρόν το 4ο μαμμιλλάρια, το 6o αστρόφυτο και το 9ο οπούντια..

Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2018 :  12:03:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το tip με τα τσόφλια αυγού.
Θα το εφαρμόσω στο πρώτο πότισμα!

Η αλήθεια είναι ότι τοποθέτησα τα κακτάκια στις γλάστρες πριν έρθει η απάντηση, συνεπώς πήρα το ρίσκο με το μίγμα χώματος. Έβαλα ένα μέρος κακτόχωμα και δύο μέρη φυλλόχωμα, σκεπτόμενη ότι το συσκευασμένο χώμα για κάκτους δεν χαίρει εκτίμησης από πολλά μέλη του φόρουμ και γι' αυτό το περιόρισα.

Για τις ονομασίες, τελώ εν αναμονή.

p.s: το 4ο μαμμιλλάρια;; αυτό με τους 3 βλαστούς;

Edited by - βασιλική on 18 Jul 2018 12:06:00
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1164 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2018 :  15:46:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από βασιλική

το 4ο μαμμιλλάρια;; αυτό με τους 3 βλαστούς;

Δεν παίρνω όρκο (γιατί δεν είμαι και ειδική) αλλά έχω αρκετές μαμμιλλάριες με περισσότερους από έναν βλαστούς.. είναι θέμα προς διερεύνηση...
Και τις επόμενες ονομασίες καλό είναι να τις τσεκάρεις.
4o ferocactus histrix
6o ferocactus glaucescens

Ψάχνω και τα υπόλοιπα...
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2018 :  18:37:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Ευρυδίκη!

Το 7ο είναι astrophytum ornatum;
Kαι το 8ο έχω μια υποψία (περισσότερο ελπίδα για να είμαι ειλικρινής)
ότι είναι myrtillocactus geometrizans.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1164 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2018 :  00:51:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Συμφωνώ και με τα δύο
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1164 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2018 :  12:17:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
2o Κάποια ποικιλία της Opuntia monacantha ..αν έχεις όρεξη ψάξ' το.
9o Opuntia microdasys var. albispina

Για τους άλλους δυο cereus .....χάθηκα
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2018 :  15:08:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα!

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:

1. ...cereus
2. Opuntia (στο arianecactus ένα παρόμοιο κακτάκι αναφέρεται ως Opuntia species)
3. Echinopsis grusonii ??
4. ...cereus κι αυτό;
5. Mammillaria ??
6. Ferocactus glaucescens (και με Trichocereus pasacana μου μοιάζει λίγο)
7. Astrophytum ornatum
8. Myrtillocactus geometrizans
9. Opuntia microdasys

Νομίζω πως κάτι γίνεται σιγά σιγά

Έχουν κάποια ιδιαιτερότητα τα παραπάνω είδη;
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Στο πότισμα ίσως;
Α, ναι.. και δεδομένου ότι οι κάκτοι μου είναι μικροί σε ηλικία,
θα μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στο μπαλκόνι ή θα πρέπει να μεταφερθούν εντός,
όταν πέσει η θερμοκρασία;

Edited by - βασιλική on 23 Jul 2018 15:10:19
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1164 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2018 :  18:23:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω το σωστό είναι Echinocactus grusonii. Αυτός θα ανθίσει αφού η διάμετρός του ξεπεράσει τα 25 εκ. Ενώ τα φυτά echinopsis ανθίζουν και σε μικρή ηλικία.

Το μόνο που έχω να πω ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ.
Εγώ το καλοκαίρι τα ποτίζω μια φορά την εβδομάδα και αν δεν τα ποτίσω και μια βδομάδα δεν χάθηκε ο κόσμος.
Αλλά σταματάω το πότισμα όταν ο καιρός δροσίζει.

Τα περισσότερα φυτά μου είναι σε ανατολική βεράντα και τα έχω έξω όλο το χρόνο. Θεωρώ ότι το χειμώνα αντέχουν καλύτερα όταν είναι στεγνά.
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2018 :  18:58:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Νομίζω το σωστό είναι Echinocactus grusonii. Αυτός θα ανθίσει αφού η διάμετρός του ξεπεράσει τα 25 εκ. Ενώ τα φυτά echinopsis ανθίζουν και σε μικρή ηλικία.

Το μόνο που έχω να πω ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ.
Εγώ το καλοκαίρι τα ποτίζω μια φορά την εβδομάδα και αν δεν τα ποτίσω και μια βδομάδα δεν χάθηκε ο κόσμος.
Αλλά σταματάω το πότισμα όταν ο καιρός δροσίζει.

Τα περισσότερα φυτά μου είναι σε ανατολική βεράντα και τα έχω έξω όλο το χρόνο. Θεωρώ ότι το χειμώνα αντέχουν καλύτερα όταν είναι στεγνά.

Ευχαριστώ πολύ Ευρυδίκη!
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2018 :  19:45:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
http://s1255.photobucket.com/user/latenightinsanities/media/201_zpsivf2znld.jpg.html?sort=3&o=0

Καλησπέρα!

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πως λέγεται το νέο μου απόκτημα;

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3056 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2018 :  10:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Βασιλική!
Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία είναι ένα παχύφυτο, μια ασκληπιάδα που συνηθίζεται να ονομάζεται σταπέλια αν και σταπέλια είναι ένα είδος από την ωραία και ...μοσχομυριστή αυτή οικογένεια, βάστα να σου ανθίσει και θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα το υποείδος θα μπορούσε να είναι μια stapelia hirsuta!

ΥΓ. Τελικά ο δολοφόνος ξαναγυρνά στον τόπο του εγκλήματος;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

βασιλική
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2018 :  20:17:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην βασιλική  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Καλημέρα Βασιλική!
Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία είναι ένα παχύφυτο, μια ασκληπιάδα που συνηθίζεται να ονομάζεται σταπέλια αν και σταπέλια είναι ένα είδος από την ωραία και ...μοσχομυριστή αυτή οικογένεια, βάστα να σου ανθίσει και θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα το υποείδος θα μπορούσε να είναι μια stapelia hirsuta!

ΥΓ. Τελικά ο δολοφόνος ξαναγυρνά στον τόπο του εγκλήματος;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Ευχαριστώ mavirenes!
Κορυφή σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000