ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ασθενεια Αλόη Βέρα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Ασθενεια Αλόη Βέρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ΜΑΡΟΥΣΩ ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ
Starting Member

Greece
2 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2017 :  15:13:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΜΑΡΟΥΣΩ ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδια!

Είμαι νέο μέλος στο σαιτ σας και δηλωνω λάτρης των κάκτων και των παχύφυτων.

Εχω ενα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοηθεία σας.
Εχω μια αλοη βέρα περίπου 3 χρόνια, τις τελευταιες 10 μέρες εχω παρατηρήσει πολλα μυρμήγκια πάνω στο φύτο και στην βάση των φυλλων ,κάποια λευκα κολλωδη στίγματα ,που βγαίνουν πολυ έυκολα αν παω να τα καθαρισω με το χέρι , αλλα νομίζω ότι αυτα σαπίζουν τα φύλλα της αλοης μου.
Γνωρίζετε κάτι ? Εχετε να μου προτείνετε κάτι σε θεραπέια?

Ευχαριστώ πολυ

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2017 :  23:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα!
μερμήγκια και λευκά κολλώδη στίγματα μου κάνει για βαμβακάδα, ξεραίνεται? χμ προχωρημένη κατάσταση δλδ...
από χώμα και πότισμα πως πάμε? υπερβολικά στεγνό ή παραποτισμένο?

λύσεις... ( χωρίς φωτό βέβαια θα είναι γενικές )

1.ξεφύτεμα, αφαίρεση των χαλασμένων τμημάτων, μπάνιο σε διασυστηματικό εντομοκτόνο τύπου Dursban, στέγνωμα μια δυο μέρες σε σκιά, φύτεμα σε νέο χώμα στραγγιστερό

2.οικολογική λύση,περίπου ως άνω αλλά αντί για τη χρήση εντομοκτόνου καθαρίζουμε με βαμβάκι και οινόπνευμα και ξεπλένουμε αμέσως μετά για να μην προκληθούν εγκαύματα.
Προσοχή στις ρίζες όχι οινόπνευμα...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2017 :  23:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
παρεπιπτόντως για την βαμβακάδα θα βρείς άπειρα να έχουν γραφτεί εδώ, ρίξε μια ματιά...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ΜΑΡΟΥΣΩ ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ
Starting Member

Greece
2 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2017 :  12:31:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΜΑΡΟΥΣΩ ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα !

Ναι, καποια φυλλα αρχιζουν και ξεραινονται.

Το χωμα ειναι νορμαλ. την ποτιζω σωστα.
ΤΟ ξεφυτεμα ειναι απαραίτητη προυποθεση ?

Σ ευχαριστώ πολυ !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jun 2017 :  23:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα

δεν μπορώ να καταλάβω περισσότερα από την περιγραφή
δυστυχώς χρειάζεται φωτογραφία...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2017 :  09:12:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μην το φοβάσαι το ... ξεφύτεμα, δεν ζορίζεται και ούτε διαμαρτύρεται το φυτό. Θα κάνεις τον έλεγχό σου και θα το ξαναφυτέψεις.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.1 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000