ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Βοήθεια σκότωσα τον κάκτο μου!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Βοήθεια σκότωσα τον κάκτο μου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Κατερίνα Μ.
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2017 :  18:23:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κατερίνα Μ.  Απάντηση με παραπομπή
Εστάλη - 14 Jan 2017 : 18:03:49 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Επεξεργασία Θέματος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κατερίνα Μ. Απάντηση με παραπομπή Delete Topic
Γεια σας κ καλη χρονια!Ζω στο Βολο κι αυτες τις μερες ειχαμε χιονι κ θερμοκρασιες κατω απ το μηδεν.Φοβουμενη οτι ο κακτος μου (cleistocactus sp νομιζω) δε θα αντεξει,μετα απο 2 μερες παγωνιας αποφασισα να δρασω.Τον κουκουλωσα με ναυλον διαφανη σακουλα κ μεμβρανη κουζινας.Την αλλη μερα εβγαλε ηλιο με κρυο παντα,και τον ξεκουκουλωσα.Ειδα οως οτι η κορυφη του ειχε συρικνωθει.Πανικοβληθηκα κ νομιζοντας οτι δεν εχει υγρα καθολου εκανα το μοιραιο λαθος...τον ποτησα!Τωρα ειναι πολυ χειροτερα,μαλακωσαν κι αλλα σημεια του,λυγισε κιολας ενα "κλαδι"του.Σε περιπτωση που ζει ακομα τι να κανω;;Να τον βαλω μεσα στο σπιτι κ να στεγνωσω το χωμα με πιστολακι; Παρακαλω βοηθηστε με,τον εχω γυρω στα 8 χρονια κι ειναι κανα μετρο ψηλος,κριμα ειναι...

Edited by - Κατερίνα Μ. on 14 Jan 2017 18:47:59

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2017 :  14:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Καλή χρονιά και καλώς ήρθες !
Η ζημιά έγινε από τον παγετό ! Η αφυδάτωση που είδες στην κορυφή είναι που έσπασαν τα τριχοειδή αγγεία του φυτού και έχανε τα υγρά του ... ήταν νεκρό πια ! Το μόνο λάθος σου ήταν που δεν το έβαλες μέσα πριν τον παγετό μετά δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα ... Έχω πάθει και γω μεγάλες ζημιές γιατί έχω και πολλούς κάκτους και σε φυτά άνω των 10 ετών ... Είχαμε να δούμε τέτοιες θερμοκρασίες από το Χειμώνα του 2001 με 2002 ...
Ξέρω πως είναι ...
...Σαν να ’φαγα μια σφαίρα
και δεν μπορώ να σηκωθώ... κουράγιο την υγεία μας να έχουμε και θα τα ξαναφτιάξουμε ...
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2017 :  15:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κοψε οποιο τμημα του φυτου εχει χαλασει και ασε τον σε προφυλαγμενο σημειο μην ξαναποτισεις για κανενα λογο..οσο η θερμοκρασιες στην περιοχη σου ειναι χαμηλοτερες απο 18 20 β... το πιο πιθανο ειναι το φυτο να χαλασει αλλα παντα υπαρχει ελπιδα....

Κορυφή σελίδας

Κατερίνα Μ.
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2017 :  13:40:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κατερίνα Μ.  Απάντηση με παραπομπή
Σας ευχαριστω κ τους δυο για την απαντηση,στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα...Εννοειται προηγειται η υγεια η δικια μας κ μετα των φυτων μας,αλλα κι αυτα μας χαριζουν ενα χαμογελο,κι οταν πεθαινουν οσο να'ναι στενοχωριομαστε...

Edited by - Κατερίνα Μ. on 16 Jan 2017 13:41:57
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000