ΚΑΚΤΟΣ - Forum - κάκτος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 κάκτος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nikkom
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2016 :  22:37:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikkom  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.. Εδώ και πέντε χρόνια έχω ένα κάκτο, πριν ένα χρόνο τον έκανα μεταφύτευση... Ήταν δώρο και η μόνη συμβουλή που μου έδωσαν ήταν ποτισμα μια φορά το μήνα...όλα αυτά τα χρόνια ήταν μια χαρά αλλά τώρα μέσα σε δυο εβδομάδες "αρρώστησε"...κιτρίνισε ο κορμός του και μαλάκωσε και κάτω χαμηλά ο κορμός του είναι σαπισμενος και έτοιμος να κοπεί...οσα δεν είχα διαβάσει για τους κακτους τα διάβασα μέσα σε δυο μέρες...υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω άμεσα έτσι ώστε να σωθεί? Η είναι χαμένη υπόθεση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..επίσης δεν ξέρω πως μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφία για να τον δείτε...

Edited by - nikkom on 23 Oct 2016 22:50:50

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2016 :  14:33:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσόρισες στην παρέα

Ανέβασε την φωτογραφία π.χ. εδώ https://postimage.org/ δωρεάν είναι.

Πάρε το link και ποστάρισέ την χρησιμοποιώντας το εικονίδιο insert image.-

Για το θέμα που αναφέρεις αν ψάξεις στο φόρουμ έχει αναφερθεί πολλές φορές τόσο το ίδιο πρόβλημα όσο και οι πιθανές λύσεις του.-

Μία από αυτές είναι να αποκόψεις όσο σώμα του κάκτου είναι απόλυτα υγιές και να προβείς στην μεταφύτευσή του.-

Ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις ίδια θέματα με το δικό σου

Κορυφή σελίδας

nikkom
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2016 :  16:49:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikkom  Απάντηση με παραπομπή
https://postimg.org/image/9z516jlc3/
https://postimg.org/image/9aw6nlmmb/

Διάβασα αρκετά αλλά μου φαίνεται πολύ μικρός για να τον κόψω...και ήθελα να μου πει κάποιος πιο ειδικός πρώτα...ρίξτε μια ματιά αν είναι εύκολο! Ευχαριστώ πολύ όπως και να χει... :)
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  12:43:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Το φυτό σου δεν ειναι κακτος είναι euphorbia lactea εμβολιασμενο σε άλλη euphoria. Έχω ένα ίδιο φυτό αρκετά χρόνια και προς το παρόν είναι οκ.

Λογικά είναι άρρωστο το κάτω μέρος..συμβαίνει συχνά σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω διαβάσει ότι η πάνω εφορμπια μπορεί να αναπτυχθεί στις δικές τις ριζες (σε αντίθεση με κάποιους κακτους που ζουν μόνο παρασιτικα λογω ελλειψης χλωροφυλλης)

Αν επιχειρήσεις να το κόψεις τελικά προσοχή γιατί το φυτό είναι τοξικό. Έχει ένα γαλακτωδες υγρό και πρέπει να φορας γυαλια και γαντια.

----------------------
Όταν ήμουν μικρή πάτησα μια κυλινδροπούντια και έκτοτε έπαθα "κακτίτιδα!!!

Edited by - Xerxes on 25 Oct 2016 12:48:03
Κορυφή σελίδας

nikkom
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  13:54:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikkom  Απάντηση με παραπομπή
Μαααααααλιστα!!!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! :) Δηλαδή αν όλο το κάτω μέρος της είναι σάπιο μπορώ να το κόψω εκεί όπου έχει γίνει ο εμβολιασμός και τουλάχιστον να σώσω μόνο το πάνω???? Τι να του βάλω όταν το κόψω? Καρβουνόσκονη?
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  22:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κίνηση στο φόρουμ χμ!!! γιούπι!!!!

Καλώς ήρθες αρχικά!
Μου είχε προκύψει να σαπίσει το υποκείμενο σε εμβολιασμένο γυμνοκαλύκιο.
Καθάρισα όλο το σάπιο και ξαναφύτεψα το ένα εκατοστό καθαρό που είχε επιζήσει και πέτυχε.
Το πρόβλημα είναι ότι είτε αποφασίσεις να ριζώσεις το υποκείμενο είτε το εμβόλιο, έχει ψυχράνει ο καιρός λιγάκι και δυσκολότερα θα βγουν ρίζες
Καθάρισε καλά, πλύνε το γάλα με νερό βρύσης, ψέκασε με μυκητοκτόνο και άσε να επουλουθεί καλά η τομή και μετά αποφασίζεις

Ο Κώστας κάπου είχε γράψει για ρίζωμα ευφόρβιας, θα βρω το θέμα και θα σου βάλω το λινκ
Καλή επιτυχία

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  22:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το βρήκα!!!
είναι πολύ κατατοπιστικό διάβασέ το

Στο μόνο που δεν μπορώ να σου απαντήσω είναι αν πρέπει να αφαιρέσεις το εμβόλιο και να το ριζώσεις ή να αφήσεις και λίγο υποκείμενο
εγώ πάντως θα έκανα το δεύτερο με την προυπόθεση ότι το κομμάτι που θα απομείνει είναι απολύτως υγιές

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=926

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 25 Oct 2016 22:14:36
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  22:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή

Καλωσόρισες και από μένα . Εγώ βάζω θειάφι σε τέτοιες περιπτώσεις το αφήνουμε καμία δεκαριά μέρες να επουλωθεί ή πληγή σε εξωτερικό χώρο και το φυτεύβουμε σε νέο χώμα καθαρό και απολυμασμενο με κάποιο μυκητοκτόνο ή στο φούρνο ...
Απ ότι βλέπω πάντως στη φωτό το υποκείμενο δεν φαίνεται εντελώς σάπιο...
Κοψε όλο το σάπιο και σταμάτα εκεί που θα βρεις εντελώς καθαρό , πιστεύω ότι και λίγο υποκείμενο να μείνει από κάτω θα ριζώσει ευκολότερα και φτιαξε ένα καλό μίγμα με πολύ χαλικακι ελαφρόπετρα και άμμο γιατί αυτό που βλέπω να έχεις χρησιμοποιήσει είναι σκέτο φυλλόχωμα και δεν το αντέχει ή euphorbia ... καλή επιτυχία !
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2016 :  22:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Γειά Ειρήνη , απαντούσαμε και οι δύο την ίδια στιγμή !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Nov 2016 :  20:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vagelis999

Γειά Ειρήνη , απαντούσαμε και οι δύο την ίδια στιγμή !

Καλησπέρα σε όλους!!!

Βαγγέλη καλησπέρα!
Ξέρεις τίποτα δεν είναι τυχαίο πιστεύω....

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.15 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000