ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πέτρες στην επιφάνεια της κακτογλάστρας;;;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Πέτρες στην επιφάνεια της κακτογλάστρας;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Σας χαιρετώ όλους και χαίρομαι που σας βρήκα!Μπαίνω λοιπόν απευθείας στο θέμα και σας ρωτώ γεμάτη ενθουσιασμό και ανυπομονησία!Οι πέτρες στην επιφάνεια της γλάστρας του κάκτου είναι χρήσιμες,εκτός απο την πλευρά της αισθητικής;Bάζουμε πέτρες γύρω απο τον κάκτο ή καλύπτουμε όλη την επιφάνεια της γλάστρας με πέτρες το χώμα;Κι αν ναί,ποιό ειναι to κατάλληλο μείγμα πέτρας;Mπορώ να βάλω πέτρες-βότσαλα θαλλάσης,αφου φυσικά τα απολυμάνω;;;Eυχαριστω όπως και να'χει...

Edited by - ΑγΚάΘι on 12 May 2016 18:02:33

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  21:27:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς την, καλώς ήρθες στη παρέα
Φαντάζομαι οτι εκτός της αισθητικής πλευράς, δηλ. οτι αναδεικνύονται καλύτερα οι κάκτοι, θεωρώ οτι οι πέτρες στην επιφάνεια της γλάστρας βοηθούν στο πότισμα, δηλ. να μην φεύγει το χώμα και στο να διατηρείται περισσότερο η υγρασία του χώματος.
Νομίζω οτι μπορείς να βάλεις ότι πετραδάκια θέλεις. Κι εγώ βάζω πετραδάκια από τη θάλασσα. Επίσης βάζω μεγάλες πέτρες σε ψηλούς κάκτους για να ενισχύσω το βάρος της γλάστρας και την αντίσταση του φυτού όταν φυσάει δυνατός αέρας.
Περιμένουμε φωτογραφίες από τη συλλογή σου
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  21:57:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ!Έχω να σας πω πολλά!Εχω να ρωτήσω πολλά και άλλα τόσα έχω να μάθω!!!¶τιμη εμπειρία!Αυτή την φορά Θέλω να ασχοληθώ συστηματικά με την φροντιδα των κάκτων και την περιποίηση τους, δεν θα αφήσω τίποτα στην μοιρα του!Αλλά αρχικά θα ήθελα να ξέρω πώς θα ανεβάσω φωτογραφίες για να σας δείξω με την πρώτη ευκαιρία τους κάκτους.Για την ιστορία τους θα σας τα πω όλα!Πάντως διαβάζοντας όλη μέρα τις συζητήσεις ειναι δεδομένο πώς όλα γίνανε λάθος με τους κακτους που έχω στα χέρια μου!Τρίτη μέρα μεταφύτευσης η σημερινή,και αλλαγή περιβάλλοντος, μετά απο χρόνια ασφυκτικά σε μια γλάστρα που το χωμα είχε γίνει τσιμέντο,και απο ότι κατάλαβα οι γλάστρες οι τωρινές είναι κι αυτές προφανώς ακατάλληλες και το χωμα για κάκτους (όπως συνήθως το ζητάμε) κι'αυτό δεν είναι ότι καλύτερο μάλλον!Το μόνο ευχάριστο είναι ότι εδώ και τρείς μέρες είναι στο μπαλκόνι μου!Τέλος πάντων μην σας ζαλίζω θα σας τους δείξω αν καταφέρω να ανεβάσω φωτογραφίες...

Edited by - ΑγΚάΘι on 12 May 2016 22:38:29
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  22:40:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Για ανέβασμα φωτογραφιών εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=45
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  23:05:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξερω αν τα κατάφερα!έστειλα φωτογραφία με μια γενική εικόνα!χε χε!θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφιες στην ανάλογη κατηγορία του forum.
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  23:17:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
http://www.freeimagehosting.net/commercial-photography/california/palm-springs/ gt lt img src http://i.imgur.com/vRg1IrB.jpg alt Palm Springs commercial photography gt lt /a gt " border="0">

Edited by - ΑγΚάΘι on 12 May 2016 23:32:38
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  23:38:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
http://www.freeimagehosting.net/commercial-photography/california/palm-springs/ gt lt img src http://i.imgur.com/h4zF8Jp.jpg alt Palm Springs commercial photography gt lt /a gt " border="0">
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  23:55:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
http://www.freeimagehosting.net/commercial-photography/california/palm-springs/ gt lt img src http://i.imgur.com/n6lVs0D.jpg alt Palm Springs commercial photography gt lt /a gt " border="0">
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2016 :  09:14:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσόρισες στην παρέα μας - να χαίρεσαι τα φυτά σου.-
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2016 :  11:33:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Xρήστο!Και τί παρέα!Αγκαθωτή!!!!Έχω ενθουσιαστεί !Κοίταζα όλο το βράδυ τις δημιουργίες σας!Χάθηκα λίγο στις εικόνες μέσα στους κήπους σας και πήρα μυρωδιά.... απο την αγάπη σας ,την φροντίδα σας και την αφοσιωσή σας!¶ντε και στα δικά μου!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2016 :  21:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
.. πετρες βαζουμε για πολους λογους στοην επιφανιατου χωματος στα παχυφυτα... μερκους σου ειπε η Ευριδικη. αλλα εκτος απο αυτους υπαρχουν αρκετοι ακομα οπως πχ μεγαλωνοντας ενας κακτος δεν θα ακουμπαει κατευθειαν στο χωμα που μετα απο ποτισμα παραμενει υγρο αρα υπαρχει και ο κινδυνος να σαπισει...βοηθανε -η πετρες- στο να μην καουν απο τον δυνατο καλοκαιρινο ηλιο η επιφανειακες ριζες του φυτου ...ισορροπουν την εξατμιση του νερου στην γλαστρα....κλπ κλπ.....
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2016 :  21:26:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
πολύ χρήσιμες πληροφορίες!Ευχαριστώ!Πέτρες ή πετραδάκι φαντάζομαι πως δεν έχει σημασία;είδα σε φωτογραφιες και χαλίκι ...Ιδανικά τι είδους πέτρωμα είναι κατάλληλο ακόμα και για να καλύψει μια γλάστρα με κάκτο;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2016 :  00:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
δεν εχει καμια σημασια ..ολα τα φυσικα πετρωματα -βοτσαλα- χαλικια κλπ κανουν
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2016 :  12:12:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή

ωραία ευχαριστώ Κώστα!Θα αξιοποιήσω όλες τις πέτρες που μαζεύω κατα καιρούς!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  22:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα καλώς όρισες
Υπάρχει κι εδώ ίδιο ερώτημα για ρίξε μια ματιά.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1038
Προσωπικά βρίσκω απαραίτητο το χαλικάκι για πρακτικούς σκοπούς πρώτα πρώτα επειδή δεν φεύγει το χώμα με το πότισμα και για αισθητικούς.
συμπεριλαμβανομένων και άλλων επιπρόσθετων λόγων που αναφέρθηκαν πριν πιο πάνω ψηφίζω πετραδάκι δαγκωτό.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  23:13:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ!Το είχα διαβάσει!Εχω ευχαριστηθεί τις συζητήσεις σας!Τελικά επέλεξα να βάλω πέτρες απλές.Πήρα μεγαλύτερο μέγεθος πέτρας,όχι to χαλίκι.Δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι;Στις μεγάλες γλάστρες μου αρέσει,τώρα όσο για τις μικρότερες γλάστρες ,παρόλο που τις έβαλα μου φαίνεται πως θα ήταν καλύτερο το χαλικάκι.

Edited by - ΑγΚάΘι on 18 May 2016 17:19:55
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2016 :  16:53:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα! ΤοΆ χω ρίξει στην παρατήρηση! Αφού έκανα τις μεταφυτεύσεις και έβαλα και πέτρες επιφανειακά, πρόσεξα ότι στις πέτρες στρογγυλοκάθονταικάτι σαν μυγάκι.. Μήπως οι πέτρες προσελκύουνε διάφορα έντομα ;Τί θα γίνει όταν θα αρχίσω να ποτίζω ;Ανόητες απορίες! Οι πέτρες, αφήνουνε τον αέρα να περνάει; Τέλος, είναι αναγκαίο να πλένονται οι πέτρες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ή ακόμα να αλλάζονται με νέες πέτρες; Τέλος πάντων, ψιλά γράμματα θα έλεγε κανείς.

¶ουτς!

Edited by - ΑγΚάΘι on 20 May 2016 17:21:26
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2016 :  17:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
η πετρες δεν προσελκυουν τιποτα... τα εντομα που βλεπεις ειναι ...προσκεκλημενοι της.....τυρφης.. εκει πανε λογω υγρασιας και λογο του οτι "σκαβουν ευκολα το μαλακο εδαφος για να γεννησουν τα αυγα τους.. γενικα ειναι .ακινδυνα για τα μεγαλα φυτα .... μονο στα σπορεια κανουν ζημια...
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
60 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2016 :  21:35:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Α!Καλώς...Πάντως την περισσότερη τύρφη την έβγαλα.!Και με το νέο μείγμα χώματος άλλαξε τελείως η υγρασία στο χώμα!Τσεκαρα με το δάχτυλο και δεν είχε καμία σχέση το χώμα που έφτιαξα,σε σχέση με το κακτόχωμα που ήταν υγρό μονίμως.

¶ουτς!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000