ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Scales αυτός ο εχθρός!!!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Scales αυτός ο εχθρός!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2016 :  09:57:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς έχουνε πολλά φυτά μου δεχθεί επίθεση απο αυτά τα σιχαμερά βαμπίρ!!! Η σπάνια μου κυλινδροπούντια πήγε εν τόπο χλωερό

Είναι τοσο θρασίτατα που ακόμα και σε μωρά oxygona εχουνε κολλήσει!!!

Είδα ένα σχετικό βίντεο στο youtube:

στο συγκεκριμένο βίντεο γίνεται χρήση dry lime powder, ξερετε τι σκόνη είναι αυτή? Κιτρικό οξύ μήπως?

Επίσης εχω δοκιμάζει την μεθοδο με σαπούνι και οινόπνευμα...σκέφτηκα να έριχνα και γη διατόμων μήπως ψοφήσουν!!!

Υπάρχει κάποιο βιολογικό φάρμακο επειδή έχω ζώα να μην τα βλάψει?

Όταν ήμουν μικρή πάτησα μια κυλινδροπούντια και έκτοτε έπαθα "κακτίτιδα!!!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2016 :  20:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κανε ενα μιγμα νερο οινοπνευμα μισο μισο.....και ψεκαζε καθημερινα πολυ καλα τα φυτα....πρεπει ομως πρωτα να κανεις δοκιμη δηλ με αυτο το μιγμα να ψεκασεις λιγο σε καποιο σημειο 1-2 φυτα κα να περιμενεις λιγες μερες να δεις μηπως τα πειραζει...εγω το εχω κανει και σε μεγαλυτερο ποσοστο σε φεροκακτους και οπουντιες χωρις προβλημα....αλλα πιο καλα κανε δοκιμες...γενικα η οπουντιες ειναι "κραχτες για την ψωρα...αν η προσβολη ειναι μεγαλη ..και σε πολλα φυτα η μονη λυση ειναι να περιορισεις τα ζωντανα και να ψεκασεις με φυτοφαρμακο...
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2016 :  08:35:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Σε Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση.

Είναι απελπιστική η κατάσταση....έκανα μια βόλτα με το καρότσι την κόρη μου και παρατήρησα ότι όλες οι κοινές φραγκοσυκιες σε ακτίνα 3ων χιλιομέτρων έχουν δυστυχώς scales. Οποτε να απο που ήρθαν...

Να ψεκασω είναι πολύ δύσκολο. Το φάρμακο που μπαίνει στο πότισμα έχει αποτέλεσμα?

----------------------

Edited by - Xerxes on 23 Apr 2016 08:37:20
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  09:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παρόλο που οι εμπειρίες διαφόρων συλλεκτών διαφέρουν στο θέμα αυτό, εγώ είχα καλά αποτελέσματα με ριζοπότισμα με Confidor. Το θέμα είναι ότι ακόμη κι όταν "σκοτωθούν" τα έντομα, παραμένουν επάνω στο φυτό, τότε θα πρέπει να τα "ξύσεις" να ξεκολλήσουν με μία βούρτσα.
Κι εγώ μία Opuntia subulata έχασα έτσι. Δεν ξαναπήρα.
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  10:58:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση μάλλον θα ποτισω με φάρμακο. Και ότι μπορέσω να σώσω τρίβοντας με βούρτσα.

----------------------
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000