ΚΑΚΤΟΣ - Forum - euphorbia πόσο επικίνδυνη είναι τελικά?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 euphorbia πόσο επικίνδυνη είναι τελικά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2016 :  09:26:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Μετά απο πολύ καιρό ξαναγράφω στο φόρουμ.

Εχω δυο εφόρμπιες, κάθε φορά βάζω γάντια και γυαλιά για να τις περιποιηθώ. Ευτυχως δεν τσιμπίθηκα ποτέ αλλά πάντα είμαι με τον φόβο λόγω της τοξικότητας του milk latex τους.

Εχω μία lactea crested και μια αλλη μικρή άγνωστη. Καθε φορά σκεφτομαι να τις ακουμπίσω.

Είχα την εξής απορία...είναι πραγματικά τοσό επικίνδυνες, έχετε εμπειρία απο τσίμπιμα?

Σκέφτομαι που να τις εχω στο μέλλον όταν η κόρη μου παίζει έξω..
------------------------------------------------------------------

Όταν ήμουν μικρή πάτησα μια κυλινδροπούντια και έκτοτε έπαθα "κακτίτιδα'!!!

Edited by - Xerxes on 20 Apr 2016 14:13:33

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2016 :  11:32:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ που δεν προσέχω ιδιαίτερα τα χέρια μου, δηλ. συνήθως δεν χρησιμοποιώ γάντια, αλλά δεν έχω και ευαισθησίες στο δέρμα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το mlk latex καμμίας από τις ephorbia που έχω και είναι πολλές. Απλώς καλό πλύσιμο μετά τα χέρια και ίσως χρειάζεται και λίγο οινόπνευμα αν δεν φύγει με το σαπούνι
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2016 :  12:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!!

όλοι γράφουμε μετά από καιρό στο φόρουμ
δεν έχει τελικά σημασία

το φόρουμ αυτό αποτέλεσε για μας μια γειτονιά αγαπημένη, βρήκαμε εδώ πολλούς ανθρώπους που ήπιαμε παρέα το καφεδάκι μας , μιλήσαμε για τα αγαπημένα μας φυτά και όχι μόνο, αρπαχτήκαμε ενίοτε αλλά κυρίως μοιραστήκαμε

διάφορες ατυχίες προέκυψαν γενικά και ειδικά και το φόρουμ δεν έχει τόσο πολλή κίνηση και η γειτονιά άδειασε

Δεν πειράζει.
Θα μαζευόμαστε όποτε κάνουμε όρεξη.
Και μπορεί να ξαναμαζευτεί η παρέα...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2016 :  12:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Και επί του θέματος!
Εγώ λοιπόν έμαθα ότι οι euphorbia είναι δηλητηριώδεις από το φόρουμ.
Πολλές φορές είχα έρθει σε επαφή με το γάλα τους αλλά δεν έπαθα κάτι.
Ίσως ήταν θέμα τύχης τελικά.
Ένας φίλος μου Βούλγαρος που τρυπήθηκε από ευφόρμπια έγινε τούμπανο και κατέληξε στο νοσοκομείο.
Το σίγουρο είναι ότι ο χυμός τους δεν πρέπει με τίποτα να έρθει σε επαφή με το στόμα ή με τα μάτια.
Και φυσικά δεν πρέπει να τρυπηθείς από το αγκάθι τους και να εισέλθει το γάλα τους από την πληγή μέσα στους ιστούς.
Οι προφυλάξεις ισχύουν για όλα τα είδη αν και κάποια έχουν ισχυρότερο δηλητήριο από άλλα, όπως η Euphorbia tirucalii.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλύτερα να τοποθετούνται σε ασφαλές μέρος.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Apr 2016 12:39:05
Κορυφή σελίδας

Mr_Brain_Cactus
Starting Member

Greece
8 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2016 :  15:50:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Mr_Brain_Cactus  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Xerxes!

Έκανα έναν ενδελεχή έλεγχο για το milk latex των Εuphorbia και ισχύει ότι εμφανίζει τοξικότητα στον άνθρωπο και όπως ανέφερε και η Μavirenes-Ειρήνη ιδιαίτερα τοξικό είναι αυτό της Εuphorbia Τirucalli.
Θα σου διηγηθώ τι έπαθα, λόγω άγνοιας, τις προάλλες που κούρεψα την Εuphorbia Τirucalli της μάνας μου. Έκανα το λάθος να μην βάλω γάντια και παρόλο που έπλυνα τα χέρια μου καλά αμέσως μετά αφού ήρθαν σε επαφή με το τοξικό milk latex, αυτό έφυγε με μεγάλη δυσκολία από τα χέρια μου, συγκεκριμένα με οινόπνευμα. Ύστερα σκούπισα το πρόσωπό μου από μια πετσέτα καινούργια που είχα σκουπίσει όμως πριν τα χέρια μου, την πρώτη φορά που τα έπλυνα. Έπαθα αλλεργική αντίδραση στα μάτια με ελαφρό οίδημα στα βλέφαρα, έντονο ερεθισμό(έγιναν κατακόκκινα), και είχα τσούξιμο για καμιά ώρα περίπου, χωρίς όμως να φεύγουν τα συμπτώματα. Πήγα στο εφημερεύων Φαρμακείο όπου μου έδωσαν κολλύριο με αντιβίωση (εναλλακτικά μου πρότειναν κολλύριο με αντιισταμινικό)και αφού το έβαλα, και έκανα πολλές πλύσεις με τεχνητά δάκρυα, μετά από κανένα τέταρτο, ηρέμησα. Επίσης με πείραξε και στο δέρμα λίγο σε εκείνα στα σημεία όπου ήρθε σε επαφή το milk latex.
ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ λοιπόν με το συγκεκριμένο φυτό και το milk latex του, ιδιαίτερα αν πρόκειται για άτομα αλλεργικά σε φυτά! Διάβασα ύστερα ότι κρίνεται απαραίτητο να χρησιμοποιούνται προστατευτικά γάντια και γυαλιά όταν υπάρχει παρουσία του τοξικού milk latex!
Σύμφωνα με μια δημοσίευση σε ένα έγκριτο ιατρικό περιοδικό για Οφθαλμολογία, αποδείχθηκε ότι άτομα που έχουν έρθει σε επαφή με milk latex από Euphorbia έχουν πάθει από κερατο - επιπεφυκίτιδα, οίδημα του κερατοειδούς, βλάβες στο επιθήλιο του κερατοειδούς, πρόσθια ραγοειδίτιδα, μέχρι και αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση. Όλα τα παραπάνω συμπτώματα που εμφανίστηκαν στους ασθενής αυτούς, υφέθηκαν με την κατάλληλη υποστηρικτική αγωγή μέσα σε 10-14 ημέρες. Αναφέρει επίσης από καταγεγγραμένα κλινικά περιστατικά ότι τα ήδη Euphorbia τα οποία προκάλεσαν ιδιαίτερη τοξικότητα στους οφθαλμούς ήταν τα εξής: E. royaleana, E. lathyris and E. tirucalli, E. trigona (African milk tree), E. neriifolia (Indian Spurge tree) and E. milii (Crown-of-thorns houseplant).
Παραθέτω την δημοσίευση: [ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2712704/ ]
Ελπίζω να βοήθησα.
Προσωπικά θα απομάκρυνα τις Euphorbia από το χώρο που παίζουν μικρά παιδιά. ;-)

Φιλικά
Mr_Brain_Cactus

Edited by - Mr_Brain_Cactus on 04 Jun 2016 15:53:22
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2016 :  21:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα, ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες
λυπάμαι που ανακάλυψες αυτή τη γνώση παθαίνοντας αυτό το ατύχημα
πωπω! τα μάτια φρίκη
είχα ένα μήνα αλλεργική επιπεφυκίτιδα ( από άλλη αιτία ) και νοιώθω την ταλαιπωρία σου σε ένα μικρότερο βέβαια βαθμό
υποθέτω θα σε τσούζανε άσχημα τα μάτια σου ε;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Mr_Brain_Cactus
Starting Member

Greece
8 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2016 :  10:20:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Mr_Brain_Cactus  Απάντηση με παραπομπή
Να σαι καλά Mavirenes-Ειρήνη!
Μοιράστηκα την εμπειρία μου για να μην την πατήσει κάποιος σαν εμένα. Τελικά θέλει προσοχή και διάβασμα με κάποια φυτά Χαίρομαι που η φίλη Xerxes ήταν ενημερωμένη σχετικά με τα προστατευτικά γάντια και γυαλιά.
Ναι τα συμπτώματα ήταν όπως τα περιγράφω και δεν έφευγαν, αλλά επιδεινώνονταν. Αυτό με έκανε να πάω και στο εφημερεύων Φαρμακείο. Τα κλινικά περιστατικά, από την άλλη, που δείχνει η δημοσίευση νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο αρκετές μέρες, ήταν πιο σοβαρά. Σε αντίθεση με την αλλεργική επιπεφυκίτιδα, που οφείλεται π.χ.σε γύρη και συνήθως έχει πιο ήπια συμπτώματα, εδώ τα συμπτώματα ήταν πιο γρήγορα & έντονα, λόγω της επαφής με το τοξικό milk latex.
Καλημέρα!

Mr_Brain_Cactus
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000