ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ανθοφορίες 2016 Χρήστος59
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Ανθοφορίες 2016 Χρήστος59
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2016 :  14:10:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Parodia Chrysacanthion

Mammillaria backebergiana

Mammillaria standleyi

Θα παρακαλούσα όποια/οιος έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει στην ονομασίες των κάκτων, είτε αναγνωρίζοντας κάποιον ή διορθώνοντας την ονομασία κάποιου.-
Ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 07 Apr 2016 12:32:02

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  21:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χωρίς να είμαι βέβαιη μήπως η τρίτη mammillaria είναι η mammillaria rhodantha pringlei?
για ρίξε μια ματιά κι εδώ μήπως την δεις http://cactiguide.com/cactus/?genus=Mammillaria

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  09:18:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Μοιάζει αλλά εμένα πιο πολύ μου φέρνει την Mammillaria standleyi αλλά δεν είμαι σίγουρος.....
Αν θέλεις παρατήρησέ την στο site που μου έδωσες είναι η πρώτη που εμφανίζεται στην κατηγορία της.-
Ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  09:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα
μου φαίνεται πως αυτή που λες είναι Χρήστο...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  10:10:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
και εμένα έτσι μου φαίνεται, μόνο που δεν έχω δυνατότητα να κάνω edit στο ποστ μου και να βάλω στην εικόνα την ονομασία.-
Σόρρυ τώρα βρήκα το edit.-
Και πάλι ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 07 Apr 2016 12:32:42
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2016 :  12:29:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Mammillaria carmenae

Mammillaria nunezii

Edited by - Χρήστος59 on 24 Apr 2016 18:34:07
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2016 :  21:29:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Οι ανθοφορίες όσο περνάει ο καιρός και ζεσταίνει αυξάνονται

Mammillaria zeilmanniana

Mammillaria vetula ssp. gracilis cv. roi baudoin

Parodia nivosa

Mammillaria zeilmanniana albiflora

Rebutia albiflora

Mammillaria schiedeana ssp giselae

Mammillaria_rekoi_ssp_leptacantha_fa_aurilongispina

mammillaria glassii

mammillaria elongata

Edited by - Χρήστος59 on 17 May 2016 15:02:40
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Apr 2016 :  10:49:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Από τα κουκλιά σου Χρήστο :
Η δεύτερη άγνωστη είναι rebutia και ίσως albiflora.
Η τέταρτη μήπως είναι Mammillaria rekoi ssp leptacantha
Η τελευταία mammillaria elongata

Να τα χαίρεσαι!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Apr 2016 :  17:09:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Αυτές είναι Ευρυδίκη - Χίλια ευχαριστώ .-

Η παρέλαση της ανθοφορίας θα συνεχίζεται όλη την θερινή περίοδο.

Παράκληση όποια-οιος μπορεί ας βοηθάει στην αναγνώριση των άγνωστων σε μένα κάκτων.-

Και πάλι ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2016 :  10:29:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφα όλα τα ανθάκια τους!!!

Όταν ήμουν μικρή πάτησα μια κυλινδροπούντια και έκτοτε έπαθα "κακτίτιδα!!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2016 :  17:09:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ανθοφοριών συνέχεια

Matucana madisoniorum

Rebutia_krainziana

Rebutia_krainziana_yellow

Rebutia violaciflora

Gymnocalycium anisitsii

Mammillaria melanacentra ssp rubrograndis

Mammillaria backebergiana

Mammillaria erythrocalix

Notocactus roseoluteus

Rebutia cv.Sunrise

Parodia penicillata

άγνωστος κάκτος

Θα παρακαλούσα όποια/οιος έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει στην ονομασίες των κάκτων, είτε αναγνωρίζοντας κάποιον ή διορθώνοντας την ονομασία κάποιου.-
Ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 16 May 2016 11:49:55
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2016 :  06:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα, ο προηγούμενος και ο επόμενος κάκτος από την Rebutia cv.Sunrise είναι νοτόκακτοι. Δεν ξέρω ποιοί. Το τελευταίο με το πανέμορφο άνθος το κόκκινο με μπερδεύει. Για δείξε και λίγο...μπούτι.
Για REBUTIA το έχω. Θα μπορούσε και kupperiana ?
Παρεπιπτόντως ωραία τα φυτά σου.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Apr 2016 06:58:50
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2016 :  09:30:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Αρκετό μπούτι από την τελευταία εικόνα !!!

Τα άλλα δύο και εγώ για notocactus πιστεύω ότι είναι αλλά ποιοι δεν μπορώ να βρω......

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2016 :  18:08:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Πιστεύω ότι ο κάκτος κάτω από την Rebutia cv.Sunrise είναι Parodia penicillata"nivosa" αλλά δεν είμαι σίγουρος.-

Edited by - Χρήστος59 on 30 Apr 2016 18:11:51
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2016 :  13:46:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ανθοφοριών συνέχεια

Mammillaria microhelia

Mammillaria hahniana

mammillaria lasiacantha

Notocactus haselbergii

Ευχαριστώ.-

Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  19:02:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ανθοφοριών συνέχεια

Mammillaria_spinosissima_ssp_pilcayensis1

Notocactus_uebelmannianus

Mammillaria pilcayensis

Notocactus schlosseri

Mammillaria vetula ssp.gracilis

Gymnocalycium andreae

Ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 16 May 2016 11:48:36
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  21:29:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Να χαίρεσαι τις κούκλες σου
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  22:20:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Ευρυδίκη.-
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  14:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα όλα, μπράβο σου!!
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
57 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  15:50:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πανέμορφα!Θα ήθελα να έβλεπα πώς θα είναι όλα μαζί,σε μια φωτογραφία!

¶ουτς!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  16:25:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Τους έχω σε δύο stand που το καθένα χωράει 120 γλαστράκια και τα μεγαλύτερα πάνω σε ένα επίπεδο.-
Συνολικά είναι περίπου 260 κάκτοι και με εξαίρεση ελάχιστους, όλοι διαφορετικοί.-

Σ΄αυτή την φώτο βλέπεις το ένα stand

Ένα επίπεδο από το stand

και εδώ μεγαλύτεροι κάκτοι σε μεγαλύτερες γλάστρες.-

Edited by - Χρήστος59 on 16 May 2016 16:25:44
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφα μπράβο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  22:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χμ! εσύ μπούτι έδειξες αλλά...
έχω να πω συγχαρτήρια για τη συλλογή σου, όμορφα φυτά, ωραία τακτοποιήμένα
βάλε πινελάκι στους νοτόκακτους να μας δώσεις σποράκια πλιζζζζ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ΑγΚάΘι
New Member

Greece
57 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  23:21:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑγΚάΘι  Απάντηση με παραπομπή
Ολόκληρη οικογένεια!

¶ουτς!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2016 :  14:24:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ανθοφοριών συνέχεια

Gymnocalycium damsii proliferum

rebutia muscula

Thelocactus_hexaedrophorus

Ευχαριστώ.-

Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2016 :  21:58:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ανθοφοριών συνέχεια

Gymnocalycium tillianum

rebutia muscula

Mammillaria karwinskiana

Gymnocalycium_anisitsii

notocactus Mammulosus

Mammillaria_spinosissima_ssp_pilcayensis1

gymnocalycium-baldianum

Euphorbia horrida

Ευχαριστώ.-

Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.29 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000