ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Μωβ χρώμα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Μωβ χρώμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Thingol
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2015 :  11:02:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Thingol  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα σας. Ειμαι νέο μέλος. Εχω αυτόν τον κάκτο που τον έφερα πριν 4 χρονια απο ΗΠΑ (Αριζονα). Εχει μεγαλώσει αρκετα. Τον τελευταίο καιρο εχει πάρει αυτο το μωβ χρώμα.
Δεν ξερω εάν κάνω κατι λαθος. Το βλέπει ο ήλιος 3-4 ωρες μονο το πρωι. Νερο λιγο κάθε 6-7 μέρες. Εάν ξέρει κάποιος κατι παραπάνω θα με βοηθούσε πολυ.
Ευχαριστω.

[URL=http://s1284.photobucket.com/user/f1shf1nder33/media/EB0C7F37-D13C-499F-A69E-2D0E647088C5_zpsb164zkyz.jpg.html][/URL]

[URL=http://s1284.photobucket.com/user/f1shf1nder33/media/A2A4D919-60BC-4030-BDD8-ED411A74D704_zpstr01espy.jpg.html][/URL]

[URL=http://s1284.photobucket.com/user/f1shf1nder33/media/EE611C44-C486-4407-A1BA-00520F0EACC2_zps7fzn0ph3.jpg.html][/URL]

[URL=http://s1284.photobucket.com/user/f1shf1nder33/media/3B1ED7ED-DAFC-4F81-A125-FE1FC45C5B42_zpsxxsl2ija.jpg.html][/URL]

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2015 :  19:41:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
opuntia santa rita

https://www.google.com/search?q=opuntia+santa+rita&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CBwQsARqFQoTCKCS9PG178cCFUG0GgodwcEL4g&biw=1536&bih=731
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2015 :  17:23:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
επιστρεφοντας στο φορουμ,ειναι το πρωτο post μου μετα απο αρκετα χρονια (χαιρομαι αφανταστα που το βρηκα να δουλευει και τους φιλους ,παλιους και νεους να ειναι ακομη εδω.ολοι μας,νομιζω, πως εχουμε καποια στιγμη "εγκαταλειψει" το αγαπημενο μας χομπι για λιγο,λογω των συνθηκων της ζωης μας,αλλα η αγαπη μας για τα φυτα,ειναι παντα ακεραιη και δυνατη,κανωντας μας να ξεχναμε πολλες φορες αλλου ειδους προβληματα!! καλως σας βρηκα λοιπον παλι φιλοι μου!!!!) Στο θεμα μας λοιπον,νομιζω οτι οπως καταλαβες φιλέ μου, δεν υπαρχει προβλημα που η opuntia σου εχει γινει μωβ. Μαλλον καλυτερα θα ελεγα.παιρνει το φυσικο της χρωμα. Ειναι γενικα απο τα "ευκολα" φυτα.Δεν εχει απαιτησεις τον χειμωνα,αντεχει σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και με λιγο περισσοτερο ηλιο το καλοκαιρι,θα την δεις να ανθιζει και τελος καλοκαιριου να σου δεινει και πεντανοστιμους καρπους (φραγκοσυκα)!!!! Αν τυχων εχεις υπαιθριο χωρο,αρκετα μεγαλυτερο βεβαια απο το μεγεθος που ειναι τωρα στη γλαστρα σου, μια μονιμη μεταφυτευση θα σου δωσει ενα πολυ εντυπωσιακο φυτο!!! επικινδυνο βεβαια,αν παιζουν παιδια τριγυρω, λογω των αγκαθιων της!!!
Κορυφή σελίδας

Thingol
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2015 :  12:58:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Thingol  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα και παλι σε ολους και καλη εβδομαδα.
apostolisg ευχαριστω και σενα και τον xocolatl για τις πληροφοριες!
Ναι..τωρα μετα απο ενα μηνα περιπου εχει γινει ακομα πιο μωβ,και μιας και μου λες οτι ετσι πρεπει να ειναι αυτο με καθυσηχαζει.Βεβαια εχουν λεπτυνει αρκετα τα φυλλα..αλλα μαλλον και αυτο λογικο πρεπει να ειναι.
Να πω το εξης..εβγαλε ωραια λουλουδια φετος το καλοκαιρι..παρα πολλα..αλλα καρπους δεν εκανε.Ισως εαν το ειχα μεταφυτευσει καπου στο εδαφος να ηταν πολυ καλυτερα.Το ασχημο ειναι οτι δεν εχω ενα μερος οπως λες και συ να το μεταφυτευσω για μονιμα,κηπος δεν υπαρχει και μαλλον δεν μπορω να το βαλω οπουδηποτε βρω.Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι να βρω μια μεγαλυτερη γλαστρα..η σκαφη θα ελεγα καλυτερα.
Θα επαναλθω με φωτο συντομα,εαν υπαρχει καμια αλλη συμβουλη η υποδειξη,πολυ θα χαρω να την ακουσω!
Κορυφή σελίδας

kwstas
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2015 :  13:13:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kwstas  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας παιδια , θα ηθελα να σας ρωτησω αν ο τηλεγραφος ειναι παχυφυτο...(ειμαι νεο μελος και ψαχνομαι ακομα:P)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2015 :  14:33:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Kwsta καλώς ήρθες και Χρόνια Πολλά για τις ημέρες.

Ο τηλέγραφος δεν είναι παχύφυτο, είναι αειθαλές, πολυετές φυτό, που συνήθως πεθαίνει από τους παγετούς του χειμώνα αλλά ξαναφυτρώνει από τις ρίζες του.
Χρησιμοποιείται ευρέως ως καλλωπιστικό φυτό σε κήπους κλπ σε χώρες με ψυχρό κλίμα, αλλά και ως φυτό εσωτερικού χώρου, δεδομένου οτι έχει κριθεί εξαιρετικά αποτελεσματικός στην βελτίωση της ποιότητας του αέρα. Πολλαπλασιάζεται εύκολα με μοσχεύματα και είναι πολύ ανθεκτικό.
Κορυφή σελίδας

kwstas
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2015 :  15:26:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kwstas  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδικη σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες και καλη Πρωτοχρονια!!!!!
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2015 :  16:55:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Thingol

Καλημερα σας. ...... Τον τελευταίο καιρο εχει πάρει αυτο το μωβ χρώμα.

Είναι πανέμορφη! ψάχνω να βρω μια τέτοια όμορφη και μωβ.
Να τη χαίρεσαι! :)

We see things as we are...
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2015 :  18:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kwstas

Γεια σας παιδια , θα ηθελα να σας ρωτησω αν ο τηλεγραφος ειναι παχυφυτο...(ειμαι νεο μελος και ψαχνομαι ακομα:P)

Γειά σου Κώστα καλώς ήρθες και χρόνια πολλά . Tradescantia είναι το κανονικό του όνομα γκουγκλαρετο και θα βρεις ότι πληροφορίες θες .
Κορυφή σελίδας

kwstas
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2015 :  11:15:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kwstas  Απάντηση με παραπομπή
Vaggeli σε ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2016 :  08:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Να τη χαίρεσαι τη Ρίτα σου! Μια οπτασία. Πολλοί θα ήθελαν ένα φυλλόκλαδο.
Συμβουλή. έχε το νου σου για κοκκοειδή. Έχουν ιδιαίτερη αγάπη στις οπούντιες.
Έτσι και κάνουν επιδρομή μετά είναι σκούρα τα πράγματα.
Δεν αναγνωρίζονται τα φυτά.
Στο λέω από πείρα.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000