ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ανθοφορίες-Άνοιξης 2015
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Ανθοφορίες-Άνοιξης 2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2015 :  22:49:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Κική

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  20:40:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίες φωτογραφίες Κική
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2015 :  23:01:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Eγώ νόμιζα ότι το είχα φωτογραφήσει πλήρως ανθισμένο,αλλά έκανα λάθος:

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2015 :  07:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίο Κική, μπράβο! Όλοι οι κακτόφιλοι με τον καιρό γίνονται και πολύ καλοί φωτογράφοι!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2015 :  22:07:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι,το πρόσεξα κι εγώ.Έχω κάνει πρόοδο.Ευχαριστώ.

Κική
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2015 :  22:28:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Σε αυτές τις φωτό που θα ανεβάσω απλώς μου έκανε εντύπωση κάτι και είπα ας το δούνε και τα παιδιά να γελάσουνε λίγο.Έχει σχέση με το θέμα,δείτε....η μία μπορεί να σας μπερδέψει την έχω βγάλει από πάνω να δείτε απο πιο παχύφυτο βγαίνει αυτό το άνθος(αν το καταλάβετε γιατί σε μπερδεύει η φωτό).

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2015 :  08:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίο! Εγώ αρχικά προσπαθούσα να καταλάβω την κατασκευή...Λέω: τι έγινε; διασωληνωμένα είναι;
Αλήθεια τα έχεις εκεί για προστασία για το χειμώνα; Γιατί νομίζω είναι πολύ σκοτεινά
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2015 :  09:02:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινούλα Καλημέρα.
Εκεί ξεχειμωνιάζουν,όντως είναι λίγο σκοτεινά απλά δεν φαίνεται στις φωτογραφίες,έχουν φως απ'το πλάι και απο πάνω κάποια.

Ουσιαστικά δεν βρέχονται δεν τα πιάνει το χιόνι και την άνοιξη προς καλοκαίρι τα βγάζω έξω,ποτίζονται μένουν κάποιες ώρες και μετά πάλι μέσα.

Όλο αυτό "προσωρινά" μέχρι να γίνει η κατασκευή η μόνιμη και εκτός των άλλων δεν έχω "χάσει" μέχρι τώρα φυτό από κει κάτω που"μένουν".
Μόνο κάτι φυλλαράκια.

Ίσως με αυτόν τον τρόπο της "προστασίας" καθυστερώ την ανθοφορία τους,κάποιων,από έλλειψη ήλιου αλλά όχι καθόλου,είδες πως άνθισε το παχύφυτο?

Θέλω να πιστεύω πως αυτό το καλοκαίρι θα τα καταφέρω να φτιάξω αυτήν την σκεπή που θέλω απλά έχω κάποιες προτεραιότητες πολύ σημαντικές αλλιώς θα είχε γίνει για να γλυτώσω κι εγώ από πολλά προβλήματα που έχω κάτω(υγρασία και τέτοια διάφορα).

ΣΥΓΝΩΜΗ για το μονό"σεντόνι"αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τα εξηγούμε αυτά.

ΦΙΛΙΑ!!!!!

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2015 :  10:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τι σεντόνι Κική; μην ανησυχείς γράφουμε όσα πρέπει να γράψουμε...
Όσο για την κατασκευή αν σε βολεύει κι έχουν κάποιο φως καλώς, το είπα απλά γιατί έδειχνε κάπως σκοτεινό. Πάνως το φυτό βρήκε τη λύση: έβγαλε έξω το κεφαλάκι για να ανθίσε!
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2015 :  10:12:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Kική γνωρίζεις το όνομα του ανθισμένου παχύφυτου? Aυτό που εχεις στις σωλήνες εννοώ. Έχω ακριβως το ίδιο φυτό αλλά το έχω αβάπτιστο...

Ξερξούλης+Πηνελοπίτσα=Αστεράκια μου!!!

Edited by - Xerxes on 28 Mar 2015 12:50:53
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2015 :  22:13:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Για να το βαφτίσεις δες Sedum nussbaumerianum ή Sedum adolphi.

Edited by - Ευρυδίκη on 01 Apr 2015 13:10:15
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2015 :  17:47:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Eυχαριστώ Ευρυδίκη!!

Ξερξούλης+Πηνελοπίτσα=Αστεράκια μου!!!
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2015 :  06:39:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Echeveria Setosa / Εχευερία Σετόσα

Ανθάκι με πολύ όμορφα χρώματα.
Είναι ανθισμένο εδώ και καμιά βδομάδα.
Απ' ότι βλέπω δεν ανοίγει τα πέταλά του. Αυτό υπονοεί συγκεκριμένους επικονιαστές, αλλά αγνοώ τί είδους μπορεί να είναι.

Η ανθοφορία αποτέλεσε έκπληξη, καθώς το φυτάκι είναι εξαιρετικά μικρό σε μέγεθος.
Σε ηλικία νομίζω φέτος γίνεται 2 ετών.

Είναι το μόνο που μου γλίτωσε από τις παγωνιές.
Τα υπόλοιπα ήταν στην ταράτσα και είχαν εντυπωσιακή ανάπτυξη, αλλά χάθηκαν.

Αυτό δεν το είχα και πολύ στα υπ' οψίν ούτε και το έδινα καμιά σημασία.
Απλά είχα βάλει ένα μικρό κλαδάκι που πέρασε από τα χέρια μου, μαζί με το κακτάκι.

Μου έκανε εντύπωση το πόσο μεγάλα άνθη έκανε, σε σχέση με το φυτό.
Του χρόνου ελπίζω ακόμα καλύτερα
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2015 :  23:09:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Ωωωωωω! Καλά, το λουλούδι είναι φοβερό!!! Πρέπει να έχω το ίδιο, θα περιμένω να ανθίσει...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2015 :  16:38:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil
Μου έκανε εντύπωση το πόσο μεγάλα άνθη έκανε, σε σχέση με το φυτό.
Του χρόνου ελπίζω ακόμα καλύτερα

Έχω την εντύπωση οτι τα λουλούδια των κάκτων και παχυφύτων έχουν το ίδιο μέγεθος ανεξάρτητα αν το φυτό είναι νεαρό, ενήλικο ή ηλικιωμένο.... Κάνω λάθος;
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2015 :  03:25:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
@ eirini
Ευχαριστώ!

@ Ευρυδίκη
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη
Έχω την εντύπωση οτι τα λουλούδια των κάκτων και παχυφύτων έχουν το ίδιο μέγεθος ανεξάρτητα αν το φυτό είναι νεαρό, ενήλικο ή ηλικιωμένο... Κάνω λάθος;
Στο συγκεκριμένο, το μικρό μέγεθος του φυτού έδωσε κανονικό μέγεθος άνθους, αλλά μικρό πλήθος.
Δεν ξέρω αν μπορώ να γενικεύσω.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να έχεις δίκιο.

Ως αντιπαράδειγμα ωστόσο φέρνω φωτογραφία από περσινή ανθοφορία, οπού στο ίδιο φυτό τα 2 άνθη (αριστερά) ήταν μικρότερα σε διάμετρο και το ένα (δεξί) θα το χαρακτήριζα κανονικό σε μέγεθος.

Προφανώς κάτι τα έφταιξε τα δύο τα μικρότερα, κάτι που δεν είχε να κάνει ούτε με την ηλικία, ούτε με το μέγεθος του φυτού...

Edited by - Basil on 16 Jun 2015 03:29:49
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2015 :  09:04:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξερω τωρα αν θα πω χαζομαρα, αλλα γενικα στα φυτα εχω παρατηρησει οτι παντα η πρωτες ανθοφοριες ειναι πιο ωραιες (π.χ. πιο μεγαλα λουλουδια) και μετα οσο παει, η ποιοτητα μπορει να χαλασει λιγο.

Το μεγαλο λουλουδι ηταν το πρωτο;
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jun 2015 :  02:27:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Έλα, καλησπέρα!

Αυτό που λες ισχύει γενικότερα στα φυτά.
Όσο νεότερο το φυτό, τόσο περισσότερα και μεγαλύτερα τα άνθη, φύλλα κλαδιά κ.λπ.
Ωστόσο η παρατήρηση της Ευρυδίκης αναφέρεται ειδικά στα παχύφυτα και προσωπικά νομίζω ότι κλίνω περισσότερο στην άποψή της.

Στη φώτο που ανέβασα δεν υπάρχει πρώτο και δεύτερο άνθος καθώς άνοιξαν την ίδια μέρα και βέβαια για μία και μόνη μέρα...

Φέτος μου άνθισε προχτές (1 άνθος), αλλά έβγαλε αέρα και του το έσπασε...
Οπότε δεν πρόλαβα να φωτογραφίσω (ούτε καν να το δω τελείως ανοιγμένο).
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jun 2015 :  08:55:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Και τοτε γιατι δεν εχουν το ιδιο μεγεθος; Ισως το μεγαλο να ηταν προγραμματισμενο για πρωτο αλλα στην πορεια το προλαβαν και τα αλλα...

Οοοοοοοοχι!Αμαν πια αυτος ο αερας...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000