ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Χλωρίδα στην Αρμενία
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Άλλα φυτά
 Χλωρίδα στην Αρμενία
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mousou
Starting Member

Armenia
4 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2015 :  12:38:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mousou  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα από τον Καύκασο από την Πρωτεύουσα της Αρμενίας το Ερεβάν
Γράφω από μία πόλη που βρίσκεται σχεδόν στο τέλος του αρχαίου δρόμου του μεταξιού. Μια πόλη που μοιαζει γεωλογικά με τασάκι, στα 1000 και πλέον μέτρα υψόμετρο. Είναι μια πόλη που υποφέρει από έλλειψη πρασίνου μια που αυτό χάθηκε μετά την πτώση της Σ. Ενωσης και την ανεξαρτητοποίηση της Αρμενίας και θυσιάστηκε στο βωμό της σωτηρίας των ανθρώπων από το τρομερό κρύο αφού δεν υπήρχε άλλο είδος ενέργειας για να ζεσταθούν και να επιβιώσουν. Το κλίμα είναι ηπειρωτικό δηλ. πολύ κρύος χειμώνας και πολύ ζεστό καλοκαίρι χωρίς υγρασία όμως.... Αυτό σημαίνει ότι όσο και να βρέξει μέσα σε ελάχιστη ώρα τα πάντα έχουν στεγνώσει και ότι έγώ διαρκώς είμαι με το καταβρεχτήρι για να μπορέσω να διατηρήσω τα φυτά του εσωτερικού χώρου που έχω (εκτός βέβαια από τους κάκτους που δεν χρειάζονται. Εκείνο που μου δημιουργεί απορία είναι δύο μου παχύφυτα (τα διδυμα μου), Κρασούλες οι οποίες παρόλο που έχουν την κατάλληλη θέση, άπλετο φως δηλ μέσα από παράθυρο στην άρχή έχασαν τα φυλλαράκια τους και παρόλη την προσπάθεια μου και την προσοχή που τους έχω δείξει παραμένουν σταθερά σε μία κατάσταση που δεν κλαίει μα ούτε και γελά. Δηλαδή έχουν βγάλει πάλι κάτι μικρά φυλλαράκια αλλα τιποτε άλλο. Ανάλογα φυτά έχω δει σε παράθυρα εδώ γύρω και είναι θηριώδη.... Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος. Οποιαδήποτε συμβουλη θα την δεχθώ με μεγάλη ευγνωμοσύνη
Χαιρετισμούς

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2015 :  17:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα χαιρετίσματά μας στον Καύκασο!
Και καλώς ήρθες κι από εδώ στην παρέα μας!

Όταν λες στην αρχή έπεσαν τα φυλλα, εννοείς εκεί το αγόρασες και το έβαλες στο σπίτι; ήταν έξω και το έβαλες μέσα; Γιατί σε αλλαγή θέσης και θερμοκρασίας οι Κρασουλες αντιδρούν έτσι. Εγώ είχα μία την κλασική Crassula ovata που είχε γίνει πολύ μεγάλη και την έβαλα μέσα για 2-3 μέρες κάποιο χειμώνα που είχε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και έπεσαν όλα (ολα) της τα φύλλα. Σιγά σιγά τα ξαναέβγαλε.
Τι είδη είναι τα δικά σου;
Κορυφή σελίδας

mousou
Starting Member

Armenia
4 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2015 :  18:58:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mousou  Απάντηση με παραπομπή
Και η δικές μου ovata είναι, τις πήρα απο θερμοκήπιο αλλά τις έχω εδώ και αρκετό καιρό σε σταθερό μέρος, σε σταθερή θερμοκρασία 21 βαθμών σε ηλιόλουστο παράθυρο και ακόμα καμία σημαντική βελτίωση... Η μία είναι καλύτερη από την αλλη αλλά δεν θέλουν με τίποτα να βγάλουν κάτι πιο πλούσιο παρόλο που βλέπω ότι ό,τι υπάρχει ειναι χλωρό και ζωντανό. Θα προσπαθήσω με τη βοήθεια του γιου μου που θα μου δείξει τα κόλπα της αποστολής φωτο για να καταλάβετε τι ακριβώς συμβαίνει. Εν τω μεταξύ παρακάτω στη γειτονιά έχει κάποιος μια ανάλογη που είναι ενα καταπληκτικό δεντράκι στο παράθυρό του, στολίδι σκέτο και δεν μπορώ να καταλάβω τι παρέχει ο αρμένιος που δεν παρέχω εγω... Εδώ όλα αυτά τα φυτά ειναι εσωτερικού χώρου γιατί δεν επιβιώνουν με τις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα, ακόμα και οι φοίνικες, που ειρήσθω εν παρόδω έχω ένα μεγαλούτσικο μέσα στο σαλόνι μου, που πάει μια χαρά (να μην τον ματιάσω)
Κορυφή σελίδας

mousou
Starting Member

Armenia
4 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2015 :  19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mousou  Απάντηση με παραπομπή
Μου έχει μείνει μία περίεργη συνήθεια, να παρακολουθώ τα παράθυρα του κόσμου και να βλέπω τι φυτά ζουν εκεί. Μου έχει μείνει η συνήθεια από τη Βιέννη που κατάλαβα ότι αυτό που θεωρούμε εμείς δεδομένο ότιεύκολα θα ζήσει και θα ανθίσει στον ελληνικό κήπο μας ή στο ελληνικό μπαλκόνι μας εκείνοι το μεγαλώνουν με μεγαλύτερη δυσκολία μέσα στα σπίτια τους ή σε ποιο εύπορες καταστάσεις να υπάρχουν μεγαλύτερα ή μικρότερα θερμοκήπια στους κήπους τους ή στις αυλές τους από χοντρό γυαλί με ειδικά θερμανικά σώματα και λάμπες. Μερικές φορές τα βλέπεις όταν περπατάς στα προάστια ειδικά τη νύχτα, να λαμποκοπούν με αυτό το μωβ φως τους. Μου άρεσε τρομερά και είχαν αληθινό μεράκι...
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  18:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλώς ήλθες στο φόρουμ

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  19:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καλως ηρθες στο φορουμ....μελος απο τον......εξωτικο καυκασο δεν μπορω να πω οτι περιμενα..........

για πες μας απο ποτισμα τι προγραμμα κανεις στο φυτο??? μηπως κραταει πολυ νερο το χωμα του??? μηπως ειναι πολυ...σταθερη η θερμοκρασια του χωρου που το εχεις??? μια διαφορα θερμοκρασιας ...μερα-νυχτα βοηθαει συνηθως τα φυτα στην αναπτυξη...κοιταξες μηπως υπαρχει βαμβακαδα στη ριζα??..αυτα για την ωρα...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000