ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Kamellies 2015
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Άλλα φυτά
 Kamellies 2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Mar 2015 :  13:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
https://plus.google.com/app/basic/photos/106781684773505317955/album/6107580752950710865?cbp=1no6hs1vna2n8&sview=26&cid=5&soc-app=115&soc-platform=1&spath=%2Fapp%2Fbasic%2F106781684773505317955%2Fphotos&sparm=cbp%3D1no6hs1vna2n8%26sview%3D26%26cid%3D5%26soc-app%3D115%26soc-platform%3D1%26pgpnum%3D1%26spath%3D%2Fapp%2Fbasic%2Fstream%26sparm%3Dcbp%253D1bcbrxns1k8cy%2526sview%253D26%2526cid%253D5%2526soc-app%253D115%2526soc-platform%253D1

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Mar 2015 :  17:01:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτα όμορφα!!! Συγχαρητήρια!!!

Βαγγέλη να μπορούσες να μοιραστείς κάποιες πληροφορίες για την καλλιέργεια τους θα σου ήμουν υπόχρεος, εγώ δεν τις κατέχω δυστυχώς.
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2015 :  21:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Kαμελια
camellia

Όξινο έδαφος , ξανθιά τύρφη φυλλοχωμα καστανόχωμα ,για να διατηρήσουμε οξινο το έδαφος ποτίζουμε συχνά με θειικό σίδηρο ,τρία γραμμαρια στο λιτρο απο την ανοιξη εως αρχες καλοκαιριού ,σε κάθε τρίτο τεταρτο πότισμα , ενδιαμεσα μπορουμε να ποτίζουμε με λιπασμα ,εγω χρισημοποιω το 20-20-20 ,δυο γραμμαρια περιπου στο λιτρο .Το εδαφος να ειναι αφράτο με καλη αποστράγγιση , εγω εγω βαζω σπαζμενα κεραμιδια και ελαφρόπετρα περιπου δεκα εκατοστα στον πατο της γλαστρας ,για να διατηρήτε το χωμα αφράτο το ανακατευω με ελαφροπετρα κατα 25% .Η ρίζα της καμέλιας πρεπει να ειναι οσο το δυνατόν δροσερα , να μην βλεπει ο ήλιος την γλαστρα ,βαζουμε γυρο γυρο αλλες γλαστρες με φουντοτά κοντά φυτα που αντεχουν στον ηλιο και σκιαζουν την γλάστρα της καμελιας .Για ολα τα προβληματα στην καμελια συνήθως φταιει το οτι χανει την οξιτιτα το χωμα απο τα αλατα του νερου ,γιαυτό αν δούμε οτι κατι δεν παει καλα ριχνουμε θειικο σίδηρο (καραμπογιά),προσοχή ομως!!! γιατι βαφει με σκουρια πλακακια και μαρμαρα !!!χρισημοποιήστε μεγαλα και φαρδια πιατα η αν εχετε αυλή βάλτε την γλαστρα σε βαση πανω απο χωμα .
Θεση με πολύ φως με πρωηνό ηλιο ,της ζεστές ωρες της ημερας το καλοκαίρι να εχει σκια , δεν μετακινούμε την γλάστρα και αν χριαστει προσέχουμε να εχουμε τα φύλλα γυρισμένα προς το φως .Αυτααα αν κατι αλλο εχω ξαχασει το προσθετω η ρωτήστε, εγω διατηρω καμια 25ρια σχεδια ηταν απο τα πρωτα φυτα που αρχισα να καλιεργω .
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2015 :  18:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Δεν προλαβαίνω να βγαλω φωτο φέτος με τις βροχές

Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2015 :  17:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Απο πεσμένα άνθη

Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2015 :  10:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πωπω!!!!
Καημό τις έχω τις καμέλιες!
Δεν μου έχει στεριώσει ποτέ καμία.
Βλέπω τις δικές σου και πραγματικά ...υποφέρω από επιθυμία!

Τι όμορφες. Χίλια μπράβο!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2016 :  16:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vagelis999

Kαμελια
camellia

Όξινο έδαφος , ξανθιά τύρφη φυλλοχωμα καστανόχωμα ,για να διατηρήσουμε οξινο το έδαφος ποτίζουμε συχνά με θειικό σίδηρο ,τρία γραμμαρια στο λιτρο απο την ανοιξη εως αρχες καλοκαιριού ,σε κάθε τρίτο τεταρτο πότισμα , ενδιαμεσα μπορουμε να ποτίζουμε με λιπασμα ,εγω χρισημοποιω το 20-20-20 ,δυο γραμμαρια περιπου στο λιτρο .Το εδαφος να ειναι αφράτο με καλη αποστράγγιση , εγω εγω βαζω σπαζμενα κεραμιδια και ελαφρόπετρα περιπου δεκα εκατοστα στον πατο της γλαστρας ,για να διατηρήτε το χωμα αφράτο το ανακατευω με ελαφροπετρα κατα 25% .Η ρίζα της καμέλιας πρεπει να ειναι οσο το δυνατόν δροσερα , να μην βλεπει ο ήλιος την γλαστρα ,βαζουμε γυρο γυρο αλλες γλαστρες με φουντοτά κοντά φυτα που αντεχουν στον ηλιο και σκιαζουν την γλάστρα της καμελιας .Για ολα τα προβληματα στην καμελια συνήθως φταιει το οτι χανει την οξιτιτα το χωμα απο τα αλατα του νερου ,γιαυτό αν δούμε οτι κατι δεν παει καλα ριχνουμε θειικο σίδηρο (καραμπογιά),προσοχή ομως!!! γιατι βαφει με σκουρια πλακακια και μαρμαρα !!!χρισημοποιήστε μεγαλα και φαρδια πιατα η αν εχετε αυλή βάλτε την γλαστρα σε βαση πανω απο χωμα .
Θεση με πολύ φως με πρωηνό ηλιο ,της ζεστές ωρες της ημερας το καλοκαίρι να εχει σκια , δεν μετακινούμε την γλάστρα και αν χριαστει προσέχουμε να εχουμε τα φύλλα γυρισμένα προς το φως .Αυτααα αν κατι αλλο εχω ξαχασει το προσθετω η ρωτήστε, εγω διατηρω καμια 25ρια σχεδια ηταν απο τα πρωτα φυτα που αρχισα να καλιεργω .

Περιεκτικές και χρησιμότατες οι οδηγίες σου! ευχαριστούμε
Άπορία
Έχω κόψει δυο τρία ξεκλωνίσματα καμέλιας.
Πως τις ριζώνω?
Ριζώνουν αυτήν την εποχή?
Ευχαριστώ πολύ

ΥΓ. μπήκα και στο λινκ που έχεις στην αρχή!
άφωνη, τι χρώματα! η λευκή μια κούκλα
( είχα κάποτε )
αλλά και μανόλιες πανέμορφες και πολλά άλλα
μπράβο!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 15 Mar 2016 16:23:38
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2016 :  19:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ναι ότι πρέπει είναι ή εποχή Ειρήνη . Απολύμανση πρώτα στα μοσχεύματα με ένα μυκητοκτόνο και φύτεψέτα σε τύρφη με περλίτη μισό μισό , κοψε τον πάτο από ένα μπουκάλι αναψυκτικό και σκεπασέτα με αυτό γιά να να έχουν υγρή ατμόσφαιρα ,Βάλτα σε μέρος δροσερό και φωτεινό αλλά να μην τα πέρνει ο ήλιος , τα ποτίζουν με το μυκητοκτόνο και τα αφήνουμε χωρίς να τα ενοχλούσε ,που και που ποτίζουμε , σε ένα μήνα αν όλα πάνε καλά θα έχουν βγάλει ρίζες και θα αρχίζουν να μεγαλώνουν . Εγώ τελευταία φυτευω σπόρους με εκπληκτικά αποτελέσματα ! Πολλά βγαίνουν με απλά άνθη αλά ένα ποσοστό βγαζει καταπλικτικα άνθη σε σχήμα και χρώματα !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2016 :  09:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βαγγέλη!!!πάωωωωω!!!να τις φτιάξω τώρα τρέχοντας!ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές σου
Βαγγέλη να σου πω, μπορείς να μου στείλεις κανένα ξεκλωνισμα????
σπόρους χμ! δύσκολο μου φαίνεται
εδώ ιβίσκους έχω προσπαθήσει τόσες φορές και δεν μπορώ να τους καταφέρω τους σπόρους τους

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2016 :  10:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα! έτοιμα!!!!!!!!!!!
πόσον καιρό θέλουν για να ριζώσουν????
μακάρι να πετύχει
το έκλεισα σε νάυλον σακούλα, ελπίζω να είναι εντάξει
μήπως έπρεπε να βάλω ορμόνη ριζοβολίας στην άκρη των μοσχευμάτων?
μόλις τώρα το σκέφτηκα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  06:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πρόσεξα ότι μάλλον λανθασμένα σχολιάζω στο θέμα με τις περυσινές σου καμέλιες
ενώ έχεις ανοίξει νέο για τις ανθίσεις το 2016.
Εδώ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2340
όπως και αν έχει και οι μεν και οι δε υπέροχες είναι.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2016 :  12:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

καλημέρα! έτοιμα!!!!!!!!!!!
πόσον καιρό θέλουν για να ριζώσουν????
μακάρι να πετύχει
το έκλεισα σε νάυλον σακούλα, ελπίζω να είναι εντάξει
μήπως έπρεπε να βάλω ορμόνη ριζοβολίας στην άκρη των μοσχευμάτων?
μόλις τώρα το σκέφτηκα

mavirenes

καλημέρα...
να ανοίξω το σακουλάκι... ή
μπα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2016 :  11:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σου Ειρήνη . Έχουν βγάλει φύλλα ; Πιστεύω νωρίς είναι ακόμα πρόσεχε μόνο να μην τα πέρνει ο ήλιος και ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία , μπορείς να κόψεις τις άκρες της σακούλας λιγο με ενα ψαλίδι αν βλέπεις πολλή υγρασία εντός κατά τα άλλα θα ασχοληθώ σήμερα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2016 :  16:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα!
Έχω φυτέψει σε μια γλάστρα παραπάνω από ένα μοσχεύματα, το ένα από αυτά έχει βγάλει νέο φύλλο, ένα άλλο κιτρίνισε ( δεν ήταν καμέλια αλλά μόσχευμα ημιξυλώδες παραπλήσιο) υγρασία έχει αλλά όχι υπερβολική, έχει μια δυο μικρές τρυπίτσες η σακούλα, τα έχω μέσα στο σπίτι στην τζαμαρία και δεν τα βαράει ο ήλιος, νομίζω ότι θα πετύχουν γιατί δείχνουν υγιή.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2016 :  17:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη σου έχω στείλει μήνυμα στα προσωπικά ...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000