ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Είναι φυλλόχωμα;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Είναι φυλλόχωμα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2014 :  22:38:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα είχα βγει διανυκτέρευση απο τον στρατο και είπα να πλαω να βρω υλικα που χρειαζόμουν. Πέρασα απο ενα φυτώριο για να ρωτήσω αν είχε περλίτη και καταλάθος <<έπεσε>> το ματι μου σε μία σακούλα floragard και ρώτησα την πωλήτρια τι ακριβως είναι αυτό!

Μου είπε πως είναι φελλοί που περνούν απο επεξεργασία κλπ και την ρώτησα αν
δλδ θεωρείται φυλλόχωμα και μου είπε ναι!Ετσι μου εδωσε ενα δειγμα απο αυτό που είχε μεσα για να σας δείξω αν αυτό είναι όντως φυλλόχωμα και μπορω να το χρησιμοποιήσω!

[/URL]

[/URL]

[/URL]

Κατι ασπρα που φαινονται στην φωτογραφια δεν υπαρχουν, απλα ετσι φαινονται απο το φλασχ της φωτογραφικής.

[/URL]

Όντως είναι φυλλόχωμα αυτό για να το βαζω στο μειγμα μου;

Σας ρωτάω επειδή και απαυτο έψαχνα πολύ καιρο να βρω στην κυπρο
και δεν έβρισκα και δεν ξέρω πως ακριβώς πρέπει να είναι ,,, για να είναι
καλο φυλλόχωμα...!

Αρσένιος!!

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2014 :  23:10:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
όχι δεν είναι Αρσένιε δυστυχώς, αυτός είναι φλοιός για κάλυψη επιφανειακή... συνήθως το βάζουνε πάνω στο χώμα για να μη βγαίνουν τα ζιζάνια ( για να μην ξεβοτανίζουν ) . Μπορεί να κάνει για ορχιδέες και γενικά για επίφυτα όπως οι βρομέλιες ( Aechmea, Billbergia, κ.τ.λ. ) αλλά όχι για κάκτους.

εγώ παίρνω καστανόχωμα ( που είναι ένα είδος φυλλοχώματος ) και αφαιρώ τις πέτρες και τα κλαδάκια με το χέρι, οι πιο σκληροπυρινικοί το κοσκινίζουν κιόλας...

Edited by - vangelis on 29 Dec 2014 23:13:30
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2014 :  23:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό μου φαίνεται πολυ καλο για ορχιδέες οχι για κακτους , πρεπει να είναι πολυ καλα χωνεμένο να μιάζει με μαύρη τύρφη , φυλλόχωμα το λεμε γιατί είναι απο φυλλα τα οποία θα εχουν λιώσει και θα μιαζουν με χωμα, μπορείς να μάσεις φυλλα απο δεντρα (προσοχη όχι πευκοβελόνες) βαλτα σε μια γλαστρα και να τα ποτίζεις που και που για μερικους μήνες και οταν τα δείς να εχουν γίνει χώμα τα κοσκινίζεις και τα χρησιμοποιείς .Μπορεις και μαυρη τύρφη να βάζεις και ενα λιπασματάκι μια φορα το μήνα μια χαρα θα ειναι .
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000