ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Είναι όντως ελαφρόπετρα;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Είναι όντως ελαφρόπετρα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2014 :  19:40:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Μετά απο πολλα χρόνια προσπαθειών(2 με 3 χρονια) επιτελους πηγα σε ένα φυτώριο και ρώτησα μηπως έχει ελαφρόπετρα! Χωρίς να σας λεω ψέματα για πρώτη φορά ρωτησα καποιο ατομο και δεν με εστειλε να μου δωσει περλίτη,,, Για κύπρο μιλαω...

Και επειδη δεν ειμαι 100% οτι αυτο που πηρα είναι ελαφρόπετρα είπα να βγαλω μερικές φωτογραφιες με το κινητο μου για να σιγουρευτω,,,

Της βαζω σε λινκ επειδη δεν μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες απο το imageshack!

http://prntscr.com/5ktx4n

http://prntscr.com/5ktz4n

http://prntscr.com/5ktxta

http://prntscr.com/5ktzmg

Είναι οντως η ελαφρόπετρα που ξέρουμε;;

Αρσένιος!!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2014 :  09:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ναι...την πετυχες.....λιγο πλυσιμο με νερο για να φυγει η "σκονη" που εχει πανω της....και ειναι ετοιμη!!
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2014 :  16:15:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ωραια ευχαριστω

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2015 :  19:03:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα έχω να σου κανω κατι απορίες σχετικά με την ελαφρόπετρα!

Σήμερα είχα παει σε έναν φιλο μου που ασχολείται επαγγελματικά με τους κάκτους ο οποίος όχι μονο κάνει συλλογή αλλά και πουλεί ταυτόχρονα !
...Τον ρωτούσα σήμερα πράγματα για την ελαφρόπετρα και μου είχε δείξει σε καποιους κάκτους που είχε φέρει απο ολλανδία την ελαφρόπετρα που υπάρχει μέσα στο χώμα και μου ανέφερε πως απο αυτή ψάχνει να βρεί και δεν βρίσκει!

Και για να μπω στο θέμα αυτή η ελαφρόπετρα όταν την πήρα στα χέρια μου(ήταν σε χρώμα καφετί λόγω του ότι βρισκότανε στο χώμα για καιρό) και της έβαζα λίγη δύναμη και <<θρυμματιζόταν>>,,,, δηλαδή είχε περίππου την ίδια υφη με τον περλίτη(λιγό πιο σκληρη όχι τοσο μαλακη υφη όσο του περλίτη) που αν της ασκούσες λίγη δυναμη διαλυότανε σε πιο μικρά κομματάκια! Αυτό με έβαλε σε σκέψεις επειδή η δική μου ελαφρόπετρα που πηρα και σας έδειξα στις πιο πανω ζουμαρισμένες φωτογραφιες(αν μπορείς ξανα δέστε τες) ναι μεν έχει αυτη την ασπρή σκόνη πανω της(η ελαφροπετρα που εχω)(περισσότερο στο πατο της σακούλας που μαζευόταν η σκόνη) αλλα αν της ασκεις δύναμη δεν έχει μαλακή υφή ώστε να θρυμματίζεται λιγάκι, έχει περίπου την υφή του χαλικιού(μπορεί όχι τοσο σκληρή σαν του χαλικιού αλλα αρκετά σκληρη μπορώ να πω) που δεν θρυμματίζεται!

Αυτό τι σήμαίνει; Οτι αυτή η ελαφρόπετρα που αγόρασα δεν είναι όντως ελαφρόπετρα και απλα κατάλαβες λάθος πως είναι ή εχει διαφορα είδη ελαφρόπετρας με διαφορετική υφή αναλογα με τις περιοχές με πιο σκληρη και μαλακή υφή;

Επίσης κάτι που δεν είπα σε άλλα ποστ μου είπε ο πωλητης πως αυτή η πετρα που εχω και εχω αγοράσει την παίρνουν απο βουνά που είναι γεματα με πετρα ασπρη σε συνδυασμο με αυτη τν ασπρη σκονη και την κοβουν σε μικρα σιζε... κατι ετσι, οχι ακριβως όπως το είπα τώρα!

Τελικά τι έχωΕλαφρόπετρα ή κάτι αλλοαχχ ...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2015 :  10:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..ελαφροπετρα εχεις......
αυτο που περιγραφεις δεν ειναι ελαφροπετρα (το ολλανδικο)...ειναι η λαβα...δηλ ηφαιστιακο πετρομα...η τεχνητο δηλ ψημενη αργιλος....η κατι τετοιο!!! αν βαλεις μια φωτο απο αυτο το υλικο...και ολοκληρο αλλα και θρυματισμενο ισως βοηθησεις στην ....αναγνωριση!!!
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2015 :  15:33:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Φιουξ ευτυχως! Τωρα ηρεμησα που ξερω οτι αυτο που εχω ειναι ελαφροπετρα!

Ασε οταν ξαναπαω στον φιλο μου θα σου βγαλω φωτογραφια (αν και εχει καφετιασει απο τον καιρο που βρισκεται μεσα στο χωμα ενω κανονικα ειναι ασπρη) αυτην την πετρα που την χαρακτηρισες ως "λαβα".

Παντως μεγαλη εντυπωση μου εκανε ο ολλανδος που χρησιμοποιει πολυ απο αυτην σε ολα ρα φυτα του και ιδιαιτερα στην βαση τους!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

georgenazos

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2015 :  15:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Για τον φιλο σου δεν μας εχει πει τιποτα (επειδη κατι ακουσα οτι πουλαει κιολας...)
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2015 :  16:06:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ναι πουλαει κιολας...! Εχει μεγαλη ποικιλια κακτων και παχυφητων με ιδιαιτερη αδυναμια στα αστροφυτα μπορω να πω! Το ονομα του είναι Ανδρεας και μενει στο παραλιμνι(για κυπρο μιλαω)!

*Όταν σε λίγες μερες θα παω θα βγαλω και μπολικες φωτογραφίες για να σας δειξω.....!(εχει και υπεροχο κακτοκηπο)

Επίσης τωρα εχει αναλάβει ενα μεγαλο εργο που γίνεται στην Αγια Ναπα
για την φυτευση κακτων και παχυφητων.

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2015 :  20:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τηνπερασμενη ανοιξη που ειχα κατεβει Κυπρο...ηταν να με πανε σε αυτον τον τυπο για επισκεψη....αλλα εμπλεξα με την δουλεια και εχασα την ευκαιρια..
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2015 :  02:06:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Σοβαρα; Κρίμα που δεν πηγες ...ειχα παει σημερα εκει και ειχα βγαλει μπολικες φωτογραφιες απο το φυτωριο του για να παρετε μια γευση(θα ανοιξω καινουργιο θεμα)

Οσο αφορα το θεμα μας ... αφου ειχα παει στον φιλο μου ειχα βγαλει φωτογραφιες απο αυτες τις πετρες οι οποιες βρισκονταν στα κακτακια που σας ειπα σε πιο πανω ποστ τα οποια ηρθαν απο ολλανδο παραγωγο ......
quote:
αυτο που περιγραφεις δεν ειναι ελαφροπετρα (το ολλανδικο)...ειναι η λαβα...δηλ ηφαιστιακο πετρομα...η τεχνητο δηλ ψημενη αργιλος....η κατι τετοιο!!! αν βαλεις μια φωτο απο αυτο το υλικο...και ολοκληρο αλλα και θρυματισμενο ισως βοηθησεις στην ....αναγνωριση!!!

Αν δεις εχουν αλλαξει χρωμα απο τον καιρο που βρισκονται στο χωμα...

Και θρυμματισμενες...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2015 :  02:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ελαφροπετρα ειναι (μαλον) και αυτο αλλα διαφορετικης ποιοτητας...υπαρχει ελαφροπετρα που επιπλεει στο νερο μικρης δηλ πυκνοτητας..(για αυτο την λενε και ελαφρο-πετρα)..υπαρχει και αλλη που βουλιαζει αλλα εχει αρκετους πορους υπαρχει και ελαφροπετρα που ειναι σχεδον σαν κανονικη πετρα και μαλιστα εχει και μια οψη καπως σαν να εχει γυαλι μεσα...........
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2015 :  02:47:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
ενταξει κωστα... ευχαριστω για την γρηγορη σου απαντηση! Απο οτι καταλαβα η δικη μου ελαφροπερα(οχι το <<ολλανδικο)) που σας εδειξα στις πρωτες φωτογραφιες και μου ειπες πως ειναι ελαφροπετρα κοντευει πιο πολυ στο
quote:
υπαρχει και ελαφροπετρα που ειναι σχεδον σαν κανονικη πετρα
παρα σε αυτη που σου εδειξα πριν λιγο(το ολλανδικο) η οποια είναι μαλακη σε υφή!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2015 :  01:51:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ξεπλυνα σημερα λιγη απο την ελαφροπετρα μου και γεμισε ολη την αυλη με αυτην την ασπρη σκονη... χαχα

Και η ελαφροπετρα πλυμμενη...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  12:09:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ρε εσυ κωστα συγνωμη που σου εχω σπασει τα νευρα αλλα με αυτα που ακουω με εχει δημιουργηθε καποια ανασφαλεια για το ολο θεμα... χαχα

Σήμερα ξαναπηγα σε εκεινον που ειχα αγορασει την ελαφροπετρα και εβλεπα τις πετρες του. Και των ρωτησα για κατι πετρες που εμοιαζαν με την ελαφροπετρα! Και οταν των ρωτησα αν ειναι ελαφροπετρα μου είπε πως δεν ειναι και με πηρε στην διπλα σακουλα και μου εξηγησε πως ουτε αυτη ειναι (ιδια σακουλα ακριβως και με το ιδιο περιεχομενο την οποια ειχα αγορασσει σαν ελαφροπετρ). Και επισης μου είπε πως ελαφροπετρα δεν βρισκουν πια και οτι καποτε την επαιρναν απο την θαλασσα(ακριβως το ιδιο πραγμα μου είπε και ο φιλος μου στο παραλιμνι οτι η ελαφροπετρα απο την θαλασσα την περνανε( αλλα τωρα δεν την βρισκουν πουθενα.

Να ξανα σε πιο κοντινες φωτογραφιες την ελαφροπετρα που εχω(απλυτη).

Τελικα τι γινεται εδω; Τελικα εχω αγορασει ελαφροπετρα χωρις ο ανθρωπος που μου την πουλησε να ηξερε ή υπαρχουν διαφορα ειδη ελαφροπετρας και στην κυπρο νομιζουνε πως η ελαφροπετρα είναι μονο εκεινη που βρισκανε στην θαλασσα;

Και κατι αλλο εκτος απο το οτι μου ειπε πως αυτη η πετρα που βρισκοτανε στην σακουλα(την οποια εχω αγορασει και εγω σαν ελαφροπετρα) μου είπε πως είναι απλα μια πετρα που εχει σκονη πανω της σαν κιμωλια και οτι κατι την περνουνε απο τα βουνα...! (Απο οτι διαβασα σε αλλα ποστ σε αλλο θεμα για βουνα ακουσα οτι την περνουν αν καταλαβα σωστα... αλλα απο θαλασσα δεν ξερω, οπως λενε οι κυπριοι για την ελαφοπετρα....;)

Τελικα τι γινεται εδω;

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  21:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
χαχαχα οχι απλα υπαρχει περιπτωση καποιος να πουλαει κατι και να μην ξερει τι ειναι αλλα αυτο ειναι το πιο συνηθσμενο... η ελαφροπετρα βγαινει απο βουνο δηλ ειναι ορυκτο αυτη που βρισκαμε στην θαλσσα η ταν αυτη που χανοταν κατα την μεταφορα φορτωμα στα καραβια κλπ κλπ...

http://antigoldgr.org/blog/2011/03/26/tvxs-gyali/

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  22:10:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Χαχα... δηλαδη αυτοι οι κυπροι δεν ξερουνε τι τους γινεται... χαχα

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000