ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ονομασίες κάκτων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Ονομασίες κάκτων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2014 :  14:00:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου πείτε πως ονομάζονται οι κάκτοι στις παρακάτω φωτογραφίες ????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.-

Νο 1

Νο 2

Νο 3

Νο 4

Νο 5

Νο 6

Νο 7

Νο 8

Νο 9

Νο 10

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2014 :  19:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το μονο που θυμαμαι τωρα ειναι το 10.. notocactus mammulosus

αλλα τα φυτα σου "πασχουν" απο ελειψη ηλιου..και σιγα σιγα πρεπει να φτιαξες και τα χωματα..!!! :)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2014 :  21:34:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα τα φυτά δεν τα έχω πολύ καιρό, τα αγόρασα σταδιακά τους τελευταίους τρεις μήνες αλλά στο μέρος που τα έχω τα βλέπει ο Ήλιος από το πρωί μέχρι τις 15.00 .-
Επίσης τι πρέπει να κάνω με τα χώματα ???
Βοήθησέ με σε παρακαλώ τόσο εσύ όλο και όποιος άλλος/η μπορεί.-
Καλό θα ήταν να μου πείτε και τις ονομασίες όσων από τους άλλους γνωρίζετε.-
Χίλια ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 14 Oct 2014 21:36:48
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2014 :  21:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα ονοματα θα τα βρουμε σιγα-σιγα... εδω στο φορουμ μπορεις με λιγο ψαξιμο να διαβασεις διαφορα θεματα για τα χωματα.. http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=54

ενα παραδειγμα...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2014 :  09:06:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Την ενότητα την έχω σχεδόν διαβάσει, να πω όμως την αλήθεια λίγο με μπέρδεψε......
Αν μπορούσες με πέντε λέξεις ποιο μείγμα θεωρείται κατάλληλο για κάκτους?
Ευχαριστώ.-

Edited by - Χρήστος59 on 15 Oct 2014 09:07:10
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2014 :  22:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
δεν υπαρχει κανονας για το τι θελει καθε κακτος...σιγουρα ομως ολοι οι κακτοι δεν θελουν το ιδιο χωμα ...ειναι αλλες η συνθηκες και το χωμα στην νεο μεξικο (ΗΠΑ) και αλλα στη χιλη.. η στην βραζιλια..εκτος απο αυτα ομως σημαντικο ειναι και το κλιμα της περιοχης που εχεις τα φυτα...η ηλιοφανεια...ο τροπος καλλιεργεις δηλ ποτιζες με μια ρουτινα ολλα τα φυτα μια φορα την εβδομαδα??? το καθε ενα αναλογα με το τι θελει απο νερο?? κλπ κλπ κλπ..οπως καταλαβαινεις το θεμα ειναι ατελειωτο και ευκολα μπορει να μπερδευτει καποιος...

για αυτο...

ξεκινα με ενα "βασικο" μιγμα που θα εχει... 3 μερη κοινο χωμα απο κηπο ...χωραφι...βουνο...κλπ....1 μερος τυρφοχωμα κοινο που μπορεις να βρεις παντου.. 1 μερος φυλλοχωμα που θα βρεις σε καποιο φυτωριο.. και σε αυτο το μιγμα προσθετεις 2 μερη ελαφροπετρα 1 μερος "ρυζακι" η χονδρη ποταμισια αμμο...η ψιλο βοτσαλακι απο τη θαλασσα.....

σε αυτο το βασικο μιγμα αργοτερα ανγνωριζοντας τα φυτα και μαθαινοντας της αναγκες τους μπορεις να προσθετεις η να αφαιρεις υλικα..πχ για φυτα με κονδυλωδη ριζα (τυπου καροτο) θελουμε πιο πολυ ελαφροπετρα και λιγοτερη τυρφη.. κλπ κλπ κλπ...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2014 :  22:23:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό ακριβώς ήθελα Κώστα με λίγες λέξεις να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα.-
Ήδη στο 90% των φυτών μου η σύνθεση είναι χώμα κοινό/φυλλόχωμα και τύρφόχωμα.-
Από εδώ και πέρα θα αρχίσω την αναφύτευση καθώς επίσης και σε κάθε νέο κακτάκι θα βάζω την σύνθεση που προτείνεις.-
Χίλια ευχαριστώ.-
Θα ήμουν υπόχρεος τόσο σε σένα όσο και σε οποιοδήποτε άλλο μέλος μπορούσε να με βοηθήσει στις ονομασίες των παραπάνω κάκτων.-
Και πάλι ευχαριστώ.-

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2014 :  15:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Mήπως το θέμα σου έπρεπε να το ανεβάσεις στις αναγνωρίσεις;

http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=11

Λέω εγώ τώρα...

Και παρεπιπτόντως, αν δεν σε έχω ήδη καλωσορίσει
welcome to the club!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 16 Oct 2014 15:30:17
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2014 :  18:27:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.-
Εάν κρίνεται ότι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω κάποιο πρόβλημα, απλά πρέπει να γίνει από αυτούς που έχουν αυτή την δυνατότητα.-
Εάν πόσταρα σε λάθος σημείο σόρρυ.-
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Oct 2014 :  17:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος59

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.-
Εάν κρίνεται ότι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω κάποιο πρόβλημα, απλά πρέπει να γίνει από αυτούς που έχουν αυτή την δυνατότητα.-
Εάν πόσταρα σε λάθος σημείο σόρρυ.-

Μην το παίρνεις κατάκαρδα Χρήστο.
Next time.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2014 :  08:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ στις αναγνωρίσεις!

Τα Nr. 1,2,4, 5, 6, 7, 8 ανήκουν στις Mammillaria δεν είμαι σίγουρη για το είδος
To Nr 3 είναι Notocactus
Το Nr 9 Trichocereus chiloensis
Το Nr 10 είναι Notocactus της ομάδας Mammulosus βάζω το link γιατί δεν είμαι σίγουρη ακριβώς ποιο είδος
http://www.mfaint.demon.co.uk/cactus/pics/noto/mammulosus.html

Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2014 :  11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ !!!!!
Το θέμα με τις Mammillaria το έψαξα αλλά γίνεται χαμός από είδη.....
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  10:10:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως γνωρίζει κάποια/οιος την ονομασία αυτού του κάκτου ????

Ευχαριστώ

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  16:41:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω οτι είναι ferocactus ίσως latispinus
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Η διάταξη των αγκαθιών δεν θυμίζει Melocactus ; Melocactus Conoideus ;
Ή κάποιο άλλο είδος ;
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  19:00:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Και πιστεύω (και ίσως να θέλω να το πιστεύω χαχαχα) ότι είναι Melocactus Conoideus.....Τον έχω δύο χρόνια φούσκωσε μεγάλωσε αλλά δεν έχει ανθίσει μέχρι τώρα ώστε να βοηθήσει στην αναγνώρισή του.-
Σε αναζήτηση στο διαδίκτυο βγάζει ακριβώς παρόμοιους.......αλλά δεν είμαι σίγουρος, εύχομαι να είναι.-

Για ferocactus latispinus δεν πιστεύω ότι είναι, διότι έχω και δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους.-

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.-

Edited by - Χρήστος59 on 25 Apr 2016 19:02:25
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  19:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ Melocactus θα έλεγα.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2016 :  19:54:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Επειδή δεν έχω ιδέα για τους μελόκακτους, σε πόσα χρόνια ανθίζουν ????
Όταν είναι να ανθίσει βγάζει το γνωστό καπελάκι ????
Ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2016 :  19:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Στα θέματα αυτά θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τους Melocactus, για το Cephalium κλπ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=20

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=701

Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2016 :  21:24:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ, θα το ρίξω στην μελέτη....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000