ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Οικιακά θερμοκήπια
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Οικιακά θερμοκήπια
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2014 :  19:09:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Έχει κανείς θερμοκήπιο στο μπαλκόνι του; Εννοώ τις ραφιέρες που είναι προστατευόμενες με το νάυλον που αφήνει τις υπεριώδεις ακτίνες να περνάνε και κλέινουν περιμετρικά.. Κάνουν δουλειά; Δηλαδή μπορέι κανείς να έχει φυτά που είναι ευαίσθητα στο κρύο ή θερμοκρασία που κρατάνε είναι αμελητέα;

Έχω πλέον μπόλικο χώρο στο μπαλκόνι μου και μετά από συζήτηση με τον Κώστα για τις ανάγκες των αγαπημένων μου γένων.. Copiapoa, Discocactus , οι εξωτικές Euphorbia και άλλα όμορφα.. αποφάσισα να πάρω ένα θερμοκηπιάκι μπας μπορέσω να τα μεγαλώσω σωστά!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2014 :  07:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εγω εχω κανει τετοιες "πατεντες" αλλα φυσικα σε φυτα που αντεχουν...η διαφορα θερμοκρασιας σε μια ραφιερα οταν δεν εχει ηλιο ειναι ασημαντη δηλ αν εξω εχει 0β και "μεσα" 1β δε λεει τιποτα..το μονο καλο ειναι οτι κοβεις την εξωτερικη υγρασια και αυτο ειναι σημαντικο...

θα ηθελα καποια στιγμη να δοκιμασω με λαμπα θερμοτητας...αλλα η απωλειες απο το ναυλον και απο -εστω- μικρα κενα ειναι τεραστιες...και φυσικα δεν θελω να παρω υπογλλωσιο οταν ερθει ο λογαριασμος της ΔΕΗ.....
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2014 :  12:02:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Τελικα πηγα και πηρα δυο ραφιερες τετοιου τυπου.. θα τις στησω θα βαλω και θερμομετρα και υγρασιομετρα να δω τις διαφορες.. αλλα ενα γυαλινο θερμοκηπειο ειναι αυτο που θελω!! Σαν αυτα που εχουν στο εξωτερικο και καλλιεργουν σπανιες ορχιδεες!!

Οι λαμπες που λες Κωστα ειναι ιδιαιτερα ενεργοβορες δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.. το καλυτερο ειναι μια τζαμαρια κλειστη.. αλλα θελει να θυσιασεις χωρο.. και χρημα βεβαιως..
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000